مقالات

8 بهترین ورزش برای کاهش وزن | بهترین ورزش برای لاغری چیست؟

بهترین ورزش برای کاهش وزن چیست؟

رژیم غذایی ناسالم و یا کم تحرکی سبب شده افراد دارای اضافه وزن گردند و ضروریست که در مورد بهترین ورزش برای کاهش وزن شناخت داشته باشند تا بتوانند اضافه وزن را از خود دور کنند. چاق بودن و اضافه وزن در دوران گذشته، صرفا مربوط به اعیان جامعه می‌شد اما امروزه برای هیچ فردی پسندیده نبوده و حاکی از ناسالم بودن او دارد.

روش‌های زیادی برای لاغر شدن وجود دارد، برخی از افراد روش‌هایی که منتهی به جراحی بوده را انتخاب می‌کنند و عوارض زیادی را برایشان به همراه دارد، اما جالب است بدانید که راه‌هایی که منتهی به ورزش هستند با رعایت رژیم غذایی می‌تواند بسیار مؤثر و کارآمد باشد. این ورزش‌ها صرفا مربوط به انجام در باشگاه نیستند و ورزش‌های لاغری در خانه نیز انجام پذیر است.

انجام ورزش علاوه بر لاغری و کاهش وزن، سبب بهبود وضعیت روحی و روانی، افزایش تراکم استخوان و بهبود برخی از بیماری‌ها می‌شود. در این مقاله قصد داریم معرفی بهترین ورزش باشگاهی برای برنامه لاغری و ورزش‌های لاغری در خانه را انجام دهید، البته قرار گرفتن در وضعیت کنونی جامعه و وضعیت کاری که افراد را کم تحرک می‌کند می‌تواند افراد را تشویق به انجام ورزش کند. پس تا دیر نشده و از همین حالا می‌توانید با بهترین ورزش برای کاهش وزن آشنا شده و به انجام آن بپردازید.

معرفی بهترین ورزش برای کاهش وزن

بهترین ورزش برای کاهش سایز چیست؟ بهترین ورزش برای لاغری شکم کدامند؟ بهترین ورزش برای کاهش وزن خانم‌ها در باشگاه است یا در خانه؟ اگر علاقه‌مند به پاسخ این پرسش‌ها هستید ما را همراهی کنید تا به پاسخ این سؤالات بپردازم:

  • انجام پیاده‌روی

انجام پیاده روی از جمله بهترین ورزش برای کاهش وزن بوده که البته باید توجه داشته باشید که باید در انجام آن تداوم داشته باشید، انجام پیاده روی محدود به زمان و مکان خاصی نبوده و می‌توانید در خانه نیز بر روی تردمیل، پارک، خیابان، جنگل و… به انجام آن بپردازید. از جمله ورزش‌های هوازی بوده و جالب است بدانید که هر فرد 70 کیلوگرمی در هر 30 دقیقه پیاده روی می‌تواند حدود 170 کالری انرژی بسوزاند. به منظور انجام بهترین ورزش برای کاهش وزن می‌توانید از همین حالا شروع کنید، استفاده از آسانسور را کنار گذاشته و از پله‌ها بالا بروید یا ماشین خود را اندکی دورتر از محل کار خود پارک کنید.

  • دویدن

دویدن بهترین ورزش برای کاهش وزن

یکی دیگر از گزینه های بهترین ورزش برای کاهش وزن، دویدن آهسته یا پیاده روی با سرعت تندتر است که قطعا در این ورزش هوازی فرد کالری بیشتری می‌سوزاند و می‌تواند بهترین ورزش برای کاهش سایز نیز محسوب شود البته توجه داشته باشید که رعایت رژیم غذایی نیز به اندازه‌ی انجام این ورزش اهمیت دارد. پس به هیچ وجه از تغذیه‌ی خود غافل نشوید و سعی کنید برای شروع 3 تا 4 بار در هفته و با مدت زمان کم آن را انجام دهید و به تدریج زمان آن را افزایش دهید.

رابطه ی کرونا و دویدن: مضر یا مفید؟
  • انجام دوچرخه سواری

دوچرخه سواری هم یکی دیگر از موارد بهترین ورزش برای کاهش وزن بوده که هم افراد مبتدی و هم افراد حرفه‌ای می‌توانند آن را چه در محیط خانه به وسیله‌ی دوچرخه ثابت و یا در فضای باز انجام دهند، این ورزش همچنین می‌تواند به عنوان ورزش دوم برای افراد حرفه‌ای نیز مطرح شود. توجه داشته باشید که انجام دوچرخه سواری که بهترین ورزش برای کاهش وزن است در مسیرهای دارای شیب می‌تواند چربی سوزی بیشتر را برایتان به همراه داشته باشد. سوخت و ساز ماهیچه‌ها را تنظیم کرده و برای بسیاری از بیماری‌های قلبی، تنفسی و یا کنترل میزان قند و چربی مؤثر است.

دوچرخه سواری بهترین ورزش برای کاهش وزن

  • انجام تمرین با وزنه

تمرین با وزنه بهترین ورزش برای کاهش وزن بوده و سرعت سوخت و ساز ماهیچه‌ها را افزایش می‌دهد و می‌توان از آن به عنوان بهترین ورزش برای لاغری هم یاد کرد. البته می‌توانید انجام آن را به صورت حرفه‌ای در باشگاه انجام دهید و یا در خانه به با یک وزنه‌ی ساده کار خود را شروع کنید، علاوه بر تنظیم سوخت و ساز، باعث فرم دهی مناسب به ماهیچه‌ها نیز می‌شود. نکته‌ی حائز اهمیت این است که پس از انجام ورزش هوازی به عنوان بهترین ورزش برای کاهش وزن مانند پیاده روی، دویدن و یا دوچرخه سواری، کالری سوزی متوقف می‌شود در صورتی که پس از انجام ورزش با وزنه تا چند ساعت پس از آن سوزاندن کالری هم‌چنان ادامه دارد.

  • انجام تمرینات اینتروال

اینتروال به تمرینات شدید اما کوتاه مدت اطلاق میگردد که کالری سوزی نسبت به موارد ذکر شده مانند پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری و وزنه زدن، حدود 25 تا 30 درصد افزایش می‌یابد. بهترین ورزش برای کاهش وزن محسوب شده و همچنین بهترین ورزش برای لاغری شکم به شمار می‌آید. روش انجام آن بدین صورت است که یک ورزش را انتخاب کردن و 30 دقیقه با سرعت به انجام آن می‌پردازید و پس از آن، شدت انجام را کاهش داده و این کار را به تناوب تکرار می‌کنید. به طور مثال دوچرخه سواری را 30 دقیقه با شدت زیاد و 2 دقیقه با سرعت کم و دوباره این کار را به صورت متناوب انجام دهید.

  • انجام شنا

بهترین ورزش برای کاهش وزن بوده که کمترین میزان فشار را به مفاصل وارد می‌کند و حتی انجام آن به صورت یک جلسه در هفته می‌تواند چربی سوزی فرد را به شدت افزایش دهد. از میان حرکات مربوط به شنا، شنای قورباغه بیشترین میزان کالری سوزی را به خود اختصاص می‌دهد. شنا از جمله ورزش‌های محبوبی بوده که باعث تناسب اندام شده و میزان انعطاف فرد را افزایش می‌دهد همچنین میزان کلسترول و تری گلیسرید خون را به شدت کاهش میدهد.

  • انجام یوگا

یوگا ورزشی کاملا هوازی بوده و همچنین بهترین ورزش برای کاهش وزن است که نقش اصلی و اساسی بر کاهش میزان استرس فرد دارد. انجام تمرینات یوگا سبب ایجاد رابطه‌ی قوی‌تر میان جسم و ذهن و یا جسم و روح ورزشکار شده و از جمله ورزش‌هایی است که انجام آن در هیچ مکانی محدودیت ندارد. انجام فعالیت‌هایی که نیاز به تمرکز بیشتر دارند، دامنه‌ی حرکات وی را افزایش داده و سبب افزایش میزان کالری سوزی می‌شود.

یوگا بهترین ورزش برای کاهش وزن

  • انجام پیلاتس

انجام پیلاتس علاوه بر چربی سوزی سبب کاهش فشار وارد شده در ناحیه‌ی کمر، افزایش تعادل فرد، استقامت و آمادگی جسمانی فرد شده و اگر همراه با ورزشهای هوازی دیگری مانند پیاده روی و یا دویدن همراه باشد، نتایج فوق العاده‌ای را برای فرد در پی خواهد داشت. انجام پیلاتس که بهترین ورزش برای کاهش وزن است محدود به مکان خاصی نبوده و افراد مبتدی می‌توانند به راحتی به انجام آن بپردازند. البته باید توجه داشت که انجام ورزش پیلاتس (Pilates) به صورت حرفه‌ای مستلزم حضور مربی است و در این صورت می‌تواند به عنوان بهترین ورزش باشگاهی برای کاهش وزن تلقی گردد.

تفاوت پیلاتس با فیتنس، ایروبیک، بدنسازی و یوگا

انجام بهترین ورزش برای کاهش وزن تا چه میزان می‌تواند اثرگذار باشد

بهترین ورزش برای کاهش وزن وابسته به عوامل مختلفی است که نمی‌توان از آن‌ها چشم پوشی کرد. وزن اولیه‌ی فردی که ورزش انجام می‌دهد، سن و میزان توده‌ی عضلانی وی، جنسیت فرد، تغذیه، خواب، مشکلات پزشکی، ژنتیک از جمله عواملی هستند که به میزان زیادی بر کالری سوزی تأثیرگذار است.

شنا بهترین ورزش برای کاهش وزن

کاهش وزن ناگهانی; 18علت و عوارض لاغری ناگهانی

پس بهترین ورزش برای کاهش وزن صرفا مربوط به انجام دادن آن برای رفع تکلیف نبوده و عوامل دیگری بر میزان کالری سوزی مؤثر هستند. البته لازم به ذکر است که باید به استمرار در انجام ورزش نیز دقت کافی داشت چرا که رها کردن ورزش در مواقعی سبب بازگشت وزن از دست رفته نیز می شود. همچنین کاهش وزن به صورت مستمر بسیار بهتر از کاهش وزن‌هایی است که با سرعت انجام می‌پذیرد و بالطبع بازگشت چربی از دست رفته، در ورزش‌های مستمر بسیار کمتر اتفاق می‌افتد و کاهش وزن یا سایز فرد ماندگاری بیشتری دارد.

برخی سوالات رایج

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

Call Now