مقالات

8 بهترین ورزش برای کاهش وزن | بهترین ورزش برای لاغری چیست؟

بهترین ورزش برای کاهش وزن چیست؟

رژیم غذایی ناسالم و یا کم تحرکی سبب شده افراد دارای اضافه وزن گردند و ضروریست که در مورد بهترین ورزش برای کاهش وزن شناخت داشته باشند تا بتوانند اضافه وزن را از خود دور کنند. چاق بودن و اضافه وزن در دوران گذشته، صرفا مربوط به اعیان جامعه می‌شد اما امروزه برای هیچ فردی پسندیده نبوده و حاکی از ناسالم بودن او دارد.

روش‌های زیادی برای لاغر شدن وجود دارد، برخی از افراد روش‌هایی که منتهی به جراحی بوده را انتخاب می‌کنند و عوارض زیادی را برایشان به همراه دارد، اما جالب است بدانید که راه‌هایی که منتهی به ورزش هستند با رعایت رژیم غذایی می‌توانند بسیار مؤثر و کارآمد باشند. این ورزش‌ها صرفا مربوط به انجام در باشگاه نیستند و ورزش‌های لاغری در خانه نیز انجام پذیر هستند.

قرار گرفتن در وضعیت کنونی جامعه و وضعیت کاری که افراد را کم تحرک می‌کند می‌تواند باعث مشکلاتی در زمینه سلامتی و وزن شود. پس تا دیر نشده با بهترین ورزش برای کاهش وزن آشنا شده و به انجام آن بپردازید.

انجام ورزش علاوه بر لاغری و کاهش وزن، سبب بهبود وضعیت روحی و روانی، افزایش تراکم استخوان و بهبود برخی از بیماری‌ها می‌شود. در این مقاله قصد داریم به معرفی بهترین ورزش باشگاهی برای برنامه لاغری و ورزش‌های لاغری در خانه بپردازیم.

معرفی بهترین ورزش برای کاهش وزن

بهترین ورزش برای کاهش سایز چیست؟ بهترین ورزش برای لاغری کدامند؟ بهترین ورزش برای کاهش وزن خانمها در باشگاه است یا در خانه؟ اگر علاقه‌مند به پاسخ این پرسش‌ها هستید ما را همراهی کنید تا به پاسخ این سؤالات بپردازیم:

  • پیاده‌روی

انجام پیاده روی از جمله بهترین ورزش برای کاهش وزن بوده که البته باید توجه داشته باشید که باید در انجام آن تداوم داشته باشید، انجام پیاده روی محدود به زمان و مکان خاصی نبوده و می‌توانید پیاده روی در خانه بر روی تردمیل، پیاده روی در پارک، خیابان، جنگل و… را امتحان کنید و با هر کدام که راحت تر بودید آن را انجام بدهید. از جمله ورزش‌های هوازی بوده و جالب است بدانید که هر فرد 70 کیلوگرمی در هر 30 دقیقه پیاده روی می‌تواند حدود 170 کالری انرژی بسوزاند. به منظور انجام این ورزش برای کاهش وزن می‌توانید از همین حالا شروع کنید. استفاده از آسانسور را کنار گذاشته و از پله‌ها بالا بروید یا ماشین خود را اندکی دورتر از محل کار خود پارک کنید.

اگر می خواهید در منزل وزن کم کنید روشهای آن را در مقاله کاهش وزن در خانه یاد بگیرید.

بهترین ورزش برای لاغری

  • دویدن 

یکی دیگر از گزینه های بهترین ورزش برای کاهش وزن، دویدن آهسته یا پیاده روی با سرعت تندتر است که قطعا در این ورزش هوازی فرد کالری بیشتری می‌سوزاند و می‌تواند بهترین ورزش برای کاهش سایز نیز محسوب شود. البته توجه داشته باشید که رعایت رژیم غذایی نیز به اندازه‌ی انجام این ورزش اهمیت دارد. پس به هیچ وجه از تغذیه‌ی خود غافل نشوید و سعی کنید برای شروع 3 تا 4 بار در هفته و با مدت زمان کم آن را انجام دهید و به تدریج زمان آن را افزایش دهید.

  •  دوچرخه سواری

دوچرخه سواری هم یکی دیگر از موارد بهترین ورزش برای کاهش وزن بوده که هم افراد مبتدی و هم افراد حرفه‌ای می‌توانند آن را چه در محیط خانه به وسیله‌ی دوچرخه ثابت و یا در فضای باز انجام دهند، این ورزش همچنین می‌تواند به عنوان ورزش دوم برای افراد حرفه‌ای نیز مطرح شود. توجه داشته باشید که انجام دوچرخه سواری در مسیرهای دارای شیب می‌تواند چربی سوزی بیشتر را برایتان به همراه داشته باشد، سوخت و ساز ماهیچه‌ها را تنظیم کرده و برای بسیاری از بیماری‌های قلبی، تنفسی و یا کنترل میزان قند و چربی مؤثر باشد.

به دنبال یک ورزش هستید که در دوران کرونا به سلامتی شما کمک کند؟ مقاله دویدن در دوران کرونا را بخوانید.

بهترین ورزش برای کاهش وزن خانمها

اگر میخواهید به سرعت لاغر شوید مقاله کاهش وزن 7 کیلو در یک هفته را از دست ندهید.

  • انجام تمرین با وزنه

تمرین با وزنه بهترین ورزش برای کاهش وزن بوده و سرعت سوخت و ساز ماهیچه‌ها را افزایش می‌دهد و می‌توان از آن به عنوان بهترین ورزش برای لاغری هم یاد کرد. البته می‌توانید انجام آن را به صورت حرفه‌ای در باشگاه انجام دهید و یا در خانه به با یک وزنه‌ی ساده کار خود را شروع کنید. وزنه علاوه بر تنظیم سوخت و ساز، باعث فرم دهی مناسب به ماهیچه‌ها نیز می‌شود. نکته‌ی حائز اهمیت این است که پس از انجام ورزش های هوازی مانند پیاده روی، دویدن و یا دوچرخه سواری، کالری سوزی متوقف می‌شود، در صورتی که پس از انجام ورزش با وزنه تا چند ساعت پس از آن سوزاندن کالری هم‌چنان ادامه دارد.

فیتنس یکی از ورزشهایی است که می‌توانید در آن با وزنه هم کار کنید. برای آشنایی بیشتر با حرکات این ورزش، مطلب تمرینات فیتنس بانوان وآقایان را مطالعه کنید.

بهترین ورزش برای لاغری چیست

  • انجام تمرینات اینتروال

اینتروال به تمرینات شدید اما کوتاه مدت اطلاق میگردد که کالری سوزی نسبت به موارد ذکر شده مانند پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری و وزنه زدن، حدود 25 تا 30 درصد افزایش می‌یابد. بهترین ورزش برای کاهش وزن محسوب شده و همچنین بهترین ورزش برای لاغری شکم به شمار می‌آید. روش انجام آن بدین صورت است که یک ورزش را انتخاب کرده و 30 دقیقه با سرعت به انجام آن می‌پردازید و پس از آن، شدت انجام را کاهش داده و این کار را به تناوب تکرار می‌کنید. به طور مثال دوچرخه سواری را 30 دقیقه با شدت زیاد و 2 دقیقه با سرعت کم و دوباره این کار را به صورت متناوب انجام دهید.

  •  شنا

مفرح ترین و بهترین ورزش برای کاهش وزن بوده که کمترین میزان فشار را به مفاصل وارد می‌کند و حتی انجام آن به صورت یک جلسه در هفته می‌تواند چربی سوزی فرد را به شدت افزایش دهد. از میان حرکات مربوط به شنا، شنای قورباغه بیشترین میزان کالری سوزی را به خود اختصاص می‌دهد. شنا از جمله ورزش‌های محبوبی بوده که باعث تناسب اندام شده و میزان انعطاف فرد را افزایش می‌دهد همچنین میزان کلسترول و تری گلیسرید خون را به شدت کاهش میدهد.

در یک دقیقه پیاده روی چند کالری میسوزانید؟ مقاله میزان کالری سوزی پیاده روی پاسخ سوال شما را خواهد داد.

بهترین ورزش برای کاهش سایز

  • یوگا

یوگا ورزشی کاملا هوازی بوده که نقش اصلی و اساسی بر کاهش میزان استرس فرد دارد. انجام تمرینات یوگا سبب ایجاد رابطه‌ی قوی‌تر میان جسم و ذهن ورزشکار شده و از جمله ورزش‌هایی است که انجام آن در هیچ مکانی محدودیت ندارد. انجام فعالیت‌هایی که نیاز به تمرکز بیشتر دارند، دامنه‌ی حرکات را افزایش داده و سبب افزایش میزان کالری سوزی می‌شوند.

اگر هنگام ورزش به یک نوشیدنی نیاز دارید تا مواد مورد نیاز بدنتان را تامین کند، مقاله طرز تهیه نوشیدنی الکترولیت خانگی را از دست ندهید.

  • پیلاتس

انجام حرکات ورزش پیلاتس علاوه بر چربی سوزی سبب کاهش فشار وارد شده در ناحیه‌ی کمر، افزایش تعادل فرد، استقامت و آمادگی جسمانی فرد شده و اگر همراه با ورزشهای هوازی دیگری مانند پیاده روی و یا دویدن باشد، نتایج فوق العاده‌ای را برای فرد در پی خواهد داشت. انجام پیلاتس که یکی از بهترین ورزش برای کاهش وزن است محدود به مکان خاصی نبوده و افراد مبتدی می‌توانند به راحتی به انجام آن بپردازند. البته باید توجه داشت که برای استفاده بهتر از فواید ورزش پیلاتس به صورت حرفه‌ای حضور مربی الزامی است و در این صورت می‌تواند به عنوان بهترین ورزش باشگاهی برای کاهش وزن تلقی گردد.

یوگا بهترین ورزش برای کاهش وزن

انجام بهترین ورزش برای کاهش وزن تا چه میزان می‌تواند اثرگذار باشد

اثرات بهترین ورزش برای کاهش وزن وابسته به عوامل مختلفی است که نمی‌توان از آن‌ها چشم پوشی کرد. وزن اولیه‌ی فردی که ورزش انجام می‌دهد، سن و میزان توده‌ی عضلانی وی، جنسیت فرد، تغذیه، خواب، مشکلات پزشکی، ژنتیک از جمله عواملی هستند که به میزان زیادی بر کالری سوزی تأثیرگذار است.

 استمرار در انجام ورزش یکی از مهمترین نکات است که با انتخاب هر ورزشی باید به آن نیز توجه کرد. رها کردن ورزش در مواقعی سبب بازگشت وزن از دست رفته نیز می شود. همچنین کاهش وزن به صورت مستمر بسیار بهتر از کاهش وزن‌هایی است که با سرعت انجام می‌پذیرد و بالطبع بازگشت چربی از دست رفته، در ورزش‌های مستمر بسیار کمتر اتفاق می‌افتد و کاهش وزن یا سایز فرد ماندگاری بیشتری دارد.

برخی سوالات رایج

بهترین ورزش برای کاهش وزن کدام ورزشها هستند؟

پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری، تمرین با وزنه، اینتروال، شنا، یوگا و پیلاتس

عوامل موثر بر بازدهی بهترین ورزش برای لاغری کدامند؟

وزن اولیه‌ی فردی که ورزش انجام می‌دهد، سن و میزان توده‌ی عضلانی وی، جنسیت فرد، تغذیه، خواب، مشکلات پزشکی، ژنتیک از جمله عواملی هستند که به میزان زیادی بر کالری سوزی تأثیرگذار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا