مقالات

بدنسازی زنان : 15 فواید بدنسازی برای بانوان

بدنسازی زنان بدنشان را خوش فرم، سفت، صاف تر و سالم تر خواهد کرد و اصلاً قرار نیست افزایش حجم مردانه عجیب و غریب صورت بگیرد!

در این مقاله 25 باید و نباید در خصوص بدن سازی زنان را مورد ارزیابی قرار می دهیم. در خصوص تاثیر بدنسازی بانوان در سلامت جسمی و سلامت روحی صحبت می کنیم و عادات غذایی درست و نادرست در دنیای بدنسازی را مورد بررسی قرار می دهیم.

بدنسازی زنان و سلامت جسمی

لیست زیر تاثیرات بدنسازی زنان در سلامت جسمی آنان است:

 •  بدنسازی بانوان برای لاغری: 

یکی از مشخصه های اصلی بدنسازی، تقویت و درگیری عضلات است. وقتی عضلات بیشتر شوند در واقع بدن کالری بیشتری میسوزاند و فرایند لاغری شکل می گیرد. در واقع این موضوع حتی در زمانی که بدن در حال استراحت است نیز نسبت به فرد عادی، سبب سوزاندن کالری می شود. البته تغذیه حین تمرین بدنسازی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

فواید بدنسازی زنان

 • بدنسازی زنان و جلوگیری از پوکی استخوان:

پوکی استخوان در لیست بیماری های شایع در بانوان است و ورزش بدنسازی زنانه باعث می شود که عضلات قوی شده و تعادل نسبی ایجاد شود. از سوی دیگر کاهش استروژن، باعث کمتر شدن پوکی استخوان می‌شود.   ­

 • کاهش ریسک آسیب دیدگی مفصلی با بدنسازی زنان:

عضلات و مفاصل دو رویکرد موازی با هم هستند، یعنی هرچه عضلات شما قوی تر باشند می توانید مفاصلی قوی تر داشته باشید.

ورزش بدنسازی سبب می شود که استحکام بین مفاصل شما بیشتر شود و به نوعی از آسیب های مفصلی در امان خواهید بود. در صورتی که برنامه اصولی را دنبال کنید سبب می شود که ریسک آسیب دیدگی در بدن شما کاهش چشمگیری داشته باشد.

 • کاهش کلسترول با بدنسازی:

اگر از کلسترول بالا رنج می برید می توانید به واسطه ورزش منظم با وزنه و بدنسازی به روتین خوبی دست یابید. بدنسازی سبب می شود که سطح ال دی ال یعنی چربی بد کاهش یابد و از سوی دیگر سطح اچ دی ال بیشتر شود و چربی های خوب وارد بدن شما شود.

 • خداحافظی با شکم بزرگ با بدنسازی:

آنچه به عنوان چربی سوزی سریع موضعی یاد می شود، واقعیت ندارد. ورزش مرتب با وزنه های بدنسازی سبب می شود که چربی های اضافی از بین بروند و به نوعی سوخت و ساز بیشتر شود. این موضوع سبب می شود که چربی های شکمی پسرفت داشته باشند و متابولیسم نیز بیشتر شود.

بدنسازی بانوان

 • کاهش درد کمر و گردن با بدنسازی زنان:

افرادی که کمردرد و زانو درد داشته باشند یا آرتروز داشته باشند می توانند با بدنسازی تا حد زیادی دردهای مفصلی خود را کاهش دهند.

 • کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی:

بدنسازی زنان یک تیر و چند نشان است. در واقع یکی از مهمترین مزایای این ورزش مربوط به سلامت قلب و تنظیم ضربان قلب است. بدنسازی زنان در واقع یک ورزش غیر هوازی است که سبب می شود قلب به شدت بیشتری بتواند به سمت عضلات پمپاژ داشته باشد و به نوعی ظرفیت قلب بیشتر می شود.

 • کاهش سطح فشار خون:

اگر به دنبال روشی برای کنترل فشار خون هستید، بدنسازی بی نظیر است. بدنسازی سبب می شود که فشار خون سیستولی و دیاستولی به سطح نرمال نزدیک تر شوند.

 • کاهش خطر ابتلا به دیابت با بدنسازی زنان:

تمرین با وزنه سبب می شود که خطر ابتلا به دیابت و بیماری های مشابه کمتر شود و سطح انسولین بدن بهتر تنظیم شود.

 •  قامتی صاف تر با بدنسازی:

بدنسازی تنها ورزشی است که اجازه می دهد وضعیت بدنی خود را اصلاح کنید. ناهنجاری هایی که بر روی بدن شما وجود دارد به واسطه بدنسازی برطرف می شوند.

 • کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه با بدنسازی بانوان:

سرطان سینه زنگ خطر بانوان ایرانی است. تمرینات بدنسازی بانوان ایرانی باعث می شود که بدن هورمون آیریزین را بیشتر تولید کند و به نوعی سبب می شود که خطر ابتلا به سرطان سینه نیز کاهش یابد.

هر مسیر درستی نتیجه لذت بخش خواهد داشت، کافیست بخواهید سالم زندگی کنید. پیشنهاد می شود اگر به مکمل نیاز دارید مقاله ما درباره بهترین آمپول چربی سوز شکم و پهلو را بخوانید.

ورزش بدنسازی زنانه

بدنسازی زنان و سلامت روح

لیست زیر تاثیرات بدن سازی زنان در سلامت روح آنان است:

 • افزایش اعتماد به نفس با بدنسازی:

بانوانی که بدنسازی را انتخاب کرده اند و در طولانی مدت آن را انجام می‌دهند، اعتماد به نفس بیشتری داشته و در فعالیت روزانه شان سریع تر هستند و در عین حال بدنی خوش فرم دارند که باعث اعتماد به نفس بیشتر می‌شود.

 • بدنسازی شما را شادتر می کند:

از نظر روانشناسی بانوانی که ورزش بدنسازی را دنبال کرده اند خودشان را بیشتر دوست دارند. این حس خوب بر اساس ترشح هورمون اندروفین است که سبب می شود بانوان اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند و همین موضوع باعث خوشحالی بیشتر آنها شود.

 • بدنسازی زنان و سفت تر شدن بدن:

فواید بدنسازی برای بانوان زیاد است. سفت شدن بدن نباید با حجیم شدن و از بین رفتن ظرافت اشتباه گرفته شود. برای حجیم سازی نیاز به هورمون تستسترون است که بانوان 8 برابر کمتر از مردان این هورمون را دارند و بدنسازی تنها سبب می شود که عضلات بسیار خوش فرم تر باشند.

 وزنه بیشترین تاثیر را در بدنسازی و در نتیجه آن دارد. وزنه ها باعث می شوند که عضلات قوی تر شوند. عضلات ضعیف بدن می توانند فرم دلخواه خود را بگیرند و از این رو چربی ها جای خود را به عضله می دهند و بدن به بهترین حالت خود از نظر سلامت و زیبایی می‌رسد.

 • سیستم ایمنی قوی تر با بدنسازی:

وقتی سیستم ایمنی بدن شما قوی تر باشد می توانید روحیه بهتری نیز داشته باشید.

فواید بدنسازی برای بانوان

نکات تغذیه بدنسازی زنان

عادات غذایی در طول بدنسازی بانوان نقش کلیدی دارند اما باید نکاتی را هنگام انتخاب مواد غذایی رعایت کنند که عبارتند از:

 1. رژیم های سخت باید از برنامه بدنسازی بانوان کنار گذاشته شوند.
 2. داروهای انابولیک و اندروژنیک استروئیدی خط قرمز محسوب می شوند.
 3. تزریق انرژی به بدن بانوان همراه بدنسازی بیشتر صورت می گیرد.
 4. غذاهایی که استفاده می کنند باید از کربوهیدرات کافی برخوردار باشد.
 5. در بدنسازی زنان استفاده از کراتین ممنوع یا بسیار محدود است.
 6. خانمها نباید خودشان را با پروتئین بمباران کنند.

برخی سوالات رایج:

بدنسازی بانوان چگونه به کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه کمک می‌کند؟

بدنسازی باعث می شود که بدن هورمون آیریزین را بیشتر تولید کند و به نوعی سبب می شود که خطر ابتلا به سرطان سینه نیز کاهش یابد.

بدنسازی زنان چگونه از پوکی استخوان جلوگیری می‌کند؟

بدنسازی باعث می شود که عضلات قوی شده و تعادل نسبی ایجاد شود. از سوی دیگر کاهش استروژن، باعث کمتر شدن پوکی استخوان می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا