مقالات

پیچ خوردگی مچ پا (قوزک پا) + روشهای درمان آسیب های مچ پا در خانه!

پیچ خوردگی مچ پا

آیا شما نیز مشکل پیچ خوردگی مچ پا دارید؟ آیا از عوامل دخیل در پیچ خوردگی مچ پا اطلاع کافی دارید؟ آیا می دانید راه های درمان پیچ خوردگی قوزک پا کدام می باشد؟ از شما دعوت می کنیم که ما را تا آخر مقاله همراهی کنید و اطلاعات بسیار جالبی در این مورد به دست بیاورید.

پیچ خوردگی مچ پا یا پیچ خوردگی قوزک پا یکی از شایع ترین و رایج ترین آسیب هایی می باشد که به پا وارد می شود و طبق گزارشات اعلام شده روزانه در حدود 25 هزار نفر با مشکل و شکایت پیچ خوردگی به بیمارستان های کشور مراجعه می کنند. عوامل بسیار زیادی در پیچ خوردگی مچ و روی پا می تواند دخیل باشد که از مهمترین این عوامل می توان به پوشیدن کفش های پاشنه بلند، پیاده روی، دویدن، انجام ورزش ها و غیره اشاره کرد.

پیچ خوردگی مچ پا یک نوع آسیبی است که در آن بافت نرم مچ دچار آسیب بسیار شدیدی شده و باعث بروز درد در این ناحیه می گردد. در زمان های گذشته راه های بسیار زیاد خانگی وجود داشته است که افراد بدون مراجعه به پزشک می توانستند آن را درمان کنند که البته در بسیاری از موارد همه این راه های درمان با موفقیت به اتمام نمی رسید.

به همین جهت توصیه می شود در صورت بروز هرگونه مشکلی از این قبیل به پزشک مجرب مراجعه کنید. در ادامه مقاله سعی داریم تا در مورد نشانه ها، راه های درمان و مدت زمان لازم برای بهبودی پیچ خوردگی مچ پا یا کف پا توضیحات بیشتری را به حضورتان ارائه دهیم.

پیچ خوردگی مچ پا

پیچ خوردگی مچ پا چیست؟

به عارضه و یا مشکلی که باعث آسیب دیدگی و یا پارگی بافت نرم و رباط های مچ پا می شود پیچ خوردگی مچ پا گفته می شود. در این حالت رباط جانبی بیش از دیگر رباط ها تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. رباط جانبی ساق پا شما شامل سه باند بافت به صورت همبند می باشد که استخوان نازک نی را به استخوان قاپ و استخوان پاشنه متصل می سازد. به باند قدرتمند از بافت همبند که باعث اتصال استخوان ها به یکدیگر می شود رباط گفته می شود.

پیشگیری از چرخش شدید پا و یا مچ پا به سمت داخل از وظایف رباط جانبی می باشد، اما هنگامی که این حرکت شدید شود و رباط قادر به تحمل نیروی وارد شده به آن نباشد رباط دچار پارگی خواهد شد. در حقیقت به این وضعیت پیچ خوردگی مچ پا می گوییم که شدت آن می تواند جزئی باشد که باعث ایجاد درد اندک در ناحیه مچ پا می شود و یا ممکن است بسیار شدید باشد طوری که باعث پارگی کامل شده و با درد شدید در ناحیه مچ پا و ناتوانی قابل توجه همراه خواهد بود.

درمان آسیب های مچ پا و پیچ خوردگی مچ پا

آشنایی با انواع پیچ خوردگی مچ پا

همانطور که در بخش قبلی نیز به این موضوع اشاره شد، در رفتگی مچ پا عارضه ای می باشد که در آن رباط پا دچار آسیب دیدگی می شود و در صورت وخیم بودن آسیب نیز شاهد پارگی رباط می شویم. پزشکان پیچ خوردگی مچ پا را با توجه به نوع آسیبی که وارد شده به سه دسته تقسیم بندی می کنند:

 • پیچ خوردگی خارجی مچ پا

در صورتی که کف پا به سمت داخل قرار گرفته باشد و چرخشی به سمت خارج داشته باشد پیچ خوردگی خارجی مچ پا ایجاد می شود و در این حالت قسمت خارجی مچ پا آسیب خواهد دید.

 • پیچ خوردگی داخلی مچ پا

در صورتی که کف پا به سمت خارج قرار گرفته باشد و پا به سمت داخل دچار چرخش شود به پیچ خوردگی داخلی مچ پا دچار شده اید.

 • پیچ خوردگی بالای مچ پا

در صورتی که رباطی که بین درشت نی و نازک نی و در انتهای تحتانی آن ها واقع شده است دچار پارگی شود به این آسیب مچ پا دچار شده اید. این آسیب مچ پا اغلب با درد در بخش جلویی مچ پا همراه خواهد بود.

نشانه های پیچ خوردگی مچ پا

حال سوال این است که نشانه ها و علائم دررفتگی قوزک پا و پیچ خوردگی کدام است؟ و از کجا می توان فهمید که مچ پا دچار پیچ خوردگی شده است؟ از مهمترین نشانه های پیچ خوردگی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شنیدن صدایی مثل تق در هنگام پیچ خوردگی بسیار شدید
 • لنگ زدن در هنگام راه رفتن به شکلی که پا نمی تواند وزن وارد شده بر روی خود را تحمل کند.
 • تورم و کبودی در ناحیه آسیب دیده
 • درد شدید در ناحیه آسیب دیده شده
 • احساس درد در قسمت ران و زیر زانو
 • کوفتگی شدید

اگر شما نیز یکی از این نشانه های را مشاهده کردید بلافاصله به پزشک ارتوپد مراجعه کنید و از برداشتن وزن های سنگین نیز تا زمان بهبودی کامل خودداری کنید.

تشخیص و درمان پیچ خوردگی مچ پا

روش های مختلف جهت تشخیص پارگی رباط مچ پا و یا پیچ خوردگی پا

جهت تشخیص پارگی رباط مچ پا، پزشک متخصص نواحی بیرونی و اطراف مچ پای شما و ناحیه ای که در آن درد احساس می کنید را لمس می کند. همچنین پزشک متخصص روی پا و مچ پای شما را به صورت دقیق مورد معاینه قرار خواهند داد. ممکن است معاینه فیزیکی که پزشک جهت تشخیص پارگی رباط مچ پا انجام می دهد اندکی دردناک باشد.

پزشک متخصص به آرامی اطراف مچ پای شما را لمس می کند تا متوجه شود که کدام رباط پای شما دچار پارگی و یا آسیب دیدگی شده است. دامنه حرکتی مچ پای شما جهت تشخیص پارگی رباط مچ پا نیز باید مورد بررسی قرار بگیرد.

تشخیص پارگی رباط مچ پا و یا پیچ خوردگی پا با استفاده از تصویر برداری

با استفاده از اشعه ایکس به یک تصویر از ساختارهای متراکم همچون استخوان دست خواهید یافت. گاهی اوقات ممکن است پزشک متخصص جهت تشخیص شکستگی و یا پارگی رباط مچ پا شما از شما بخواهد تا تست اشعه ایکس را انجام دهید تا بتواند از روی عکس پیچ خوردگی پا، محل دقیق آسیب را پیدا کند.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی

اگر پزشک متخصص به مصدومیت رباط ها با شدت زیاد، آسیب دیدن غضروف ها و یا استخوان های مفصل شک کند ممکن است جهت آغاز درمان آسیب های مچ پا از بیمار بخواهد تا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی را انجام دهد. دستور انجام این تست زمانی داده می شود که تورم و کبودی موجود در مچ پای شما بهبود نیابد.

سونوگرافی

با این روش پزشک متخصص می‌تواند همزمان با حرکت دادن پای شما، وضعیت رباط های مچ پای شما را مورد بررسی قرار دهد. این تصویربرداری جهت تعیین مقدار ثبات تامین شده توسط رباط و آغاز درمان کمک کننده است.

ورزش برای پیچ خوردگی مچ پا

اصول درمان آسیب های مچ پا و درمان پیچ خوردگی مکرر پا

به طور کلی می توان گفت درمان پیچ خوردگی مکرر پا دارای سه اصل و پایه مهم است که از جمله این اصول می توان به کنترل، اجتناب و بازپروری اشاره کرد.

منظور از اصل کنترل جهت درمان آسیب های مچ پا، کنترل درد می باشد که از طریق سرما درمانی امکان پذیر می باشد. برای این منظور می توانید از یک کیسه پلاستیکی که دارای خرده های یخ پوشیده شده در پارچه کلفت استفاده کرد. می توانید این پلاستیک را روی پا خود قرار دهید تا با سرد کردن مچ پای شما درد را کاهش دهد.

این روش زمانی موثر است که مچ پای شما دچار تورم شده باشد. پس از گذشت 1-2 هفته و بهبود یافتن تورم مچ پا می توانید با استفاده از یک حوله برقی و یا کیسه آب گرم جهت کاهش درد از گرمای موضعی استفاده نمایید. بخش دیگر کنترل درد برای درمان آسیب های مچ پا استفاده از داروهای ضد درد همچون استامینوفن و یا بروفن می باشد.

منظور از اصل اجتناب در درمان آسیب های مچ پا دوری کردن از فعالیت هایی می باشد که باعث افزایش و یا شدت یافتن درد قوزک پا می شود. همچنین بهتر است از استفاده کفش های نامناسب همچون کفش های تنگ و یا گشاد، کفش پاشنه بلند و کشف دارای شکل های نامتعارف اجتناب کنید.

اصل بازپروری در درمان آسیب های مچ پا نیز شامل انجام حرکت های نرمشی مناسب می باشد. اساسی ترین و مهمترین روش درمان پیچ خوردگی مچ پا انجام نرمش هایی است که مناسب مچ پا باشند. با انجام این نرمش ها اغلب دو هدف را دنبال خواهیم کرد. هدف نخست کسب حداکثر انعطاف پذیری از طریق انجام نرمش های خاص می باشد و هدف دیگر تقویت عضلات ساق پا به منظور کسب حداکثر پایداری در مچ پا می باشد.

روش های مختلف درمان پیچ خوردگی مچ پا

راه های درمان پیچ خوردگی مچ پا

بهترین روش درمان هر بیماری، تشخیص صحیح بیماری می باشد به طوری که اگر پزشک معالج بتواند در به شکل صحیح به مشکل به وجود آمده پی ببرد بی شک بهتر می تواند راه درمانی را تجویز نمایید. برای تشخیص  آن نیز پزشکان می توانند از طریق معاینه و عکسبرداری به نتیجه منطقی رسیده و با توجه به نوع پیچ خوردگی  یکی از بهترین راه های درمان را برای بیماران خود تجویز کنند. از مهمترین روش های درمان کوفتگی مچ پا می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • حفاظت
 • استراحت
 • کمپرس یخ
 • استفاده از مچ بند طبی
 • استفاده از ارتز
 • درمان پیچ خوردگی با لیزر
 • آب درمانی
 • انجام حرکات ورزشی مخصوص
 • ماساژ اصطکاکی
 • استفاده از آتل و گچ
 • عمل جراحی در صورت نیاز

در ادامه رایج ترین روشها را با هم بررسی خواهیم کرد:

پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره چگونه با تردمیل لاغر شویم را بخوانید.

جلوگیری از پیچ خوردگی مچ پا

درمان پیچ خوردگی مچ پا با گچ

درمان پیچ خوردگی مچ پا با گچ، یکی دیگر از درمان ها برای پیچ خوردگی مچ پا می باشد. گچ گرفتی رایج ترین و مطمئن ترین راه برای درمان پیچ خوردگی مچ پا و یا قوزک پا است.

پزشک متخصص برای درمان افرادی که دچار پیج خوردگی مچ پا شده اند از نوعی گچ استفاده می کند که به آن گچ کوتاه پا گفته می شود. اغلب راه رفتن با گچ کوتاه پا مشکلی ندارد مگر اینکه بنا به تشخیص پزشک معالج برای مدتی راه رفتن با پایی که گچ گرفته شده است، ممنوع شده باشد. از جمله مشکلات رایجی که در پی گچ گرفتن مچ پا ممکن است به وجود بیاید آلودگی گچ است که برای جلوگیری از بروز آن می توان قسمت آزاد گچ را با جوراب پوشاند.

بعد از گچ گرفتن مچ پا ممکن است به دلیل آسیب وارد شده به مچ پا و ورم پا در گچ احساس درد و یا کشیدگی داشته باشید، برای کمک به کاهش تورم می توان از راهکارهایی که در ادامه آمده است استفاده کنید.

یکی از روش های رایج بالا گرفتن قسمت گچ گرفته می باشد. بهتر است مچ پا را بعد از گچ گرفتن به مدت ۲۴ تا ۷۲ ساعت بالا نگه دارید. با قرار دادن یک بالش در زیر پای خود می توانید آن را بالاتر از سطح قلب خود نگه دارید.

حرکت دادن انگشتان پا هم علاوه بر جلوگیری از سفت و خشک شدن انگشتان، می تواند به کاهش ورم پا کمک کند.

درمان پیچ خوردگی مچ پا با گچ

پماد برای پیچ خوردگی مچ پا

دو نوع پماد برای پیچ خوردگی مچ پا وجود دارند که در طول مدت زمان بهبودی پیچ خوردگی پا می توان از آن ها استفاده کرد. نوع اول آن دارای کاپسایسین می باشد و باعث تحریک پوست شما می شود از این رو تا حد نسبتا کمی با سوزش پا همراه می باشد.

یک نوع دیگر پماد برای پیچ خوردگی مچ پا، ( پماد برای تسکین درد قوزک پا ) پمادهای دارای منتول و مواد آسپرین مانند می باشند که به عنوان مسکن درد شناخته می شوند. این پمادها نیز برای درمان آسیب های مچ پا از طریق افزایش جریان خون درد را تسکین می دهند. ترکیبات آسپرین مانند موجود در این پمادها نقش دردکش را دارند.

البته لازم به ذکر است که اسپری های کاهش دهنده درد مچ پا نسبت به پماد مخصوص پیچ خوردگی پا، تاثیرات بیشتری  دارند.

عمل جراحی پارگی رباط مچ پا

درمان آسیب های مچ پا با استفاده از جراحی به ندرت اتفاق می افتد. درمان آسیب های مچ پا با استفاده از جراحی تنها برای افرادی انجام می گیرد که روش های غیر جراحی برای آنها موثر واقع نشده باشد مانند افرادی که پس از گذشت چند ماه استفاده از روش های توانبخشی هنوز درد را در مچ پای خود احساس می کنند.

یکی از روش های درمان آسیب های مچ پا استفاده از آرتروسکوپی می باشد. در طول این عمل جراحی پزشک متخصص از دوربین کوچک که آرتروسکوپ نام دارد جهت مشاهده درون مفصل مچ پا استفاده می کند. همچنین پزشک برای حذف استخوان های کوچک و یا غضروف هایی که در مفصل گیر کرده اند از ابزارهای کوچک استفاده می کند.

یکی دیگر از روش های جراحی جهت درمان پیچ خوردگی مچ پا استفاده از بخیه برای ترمیم رباط پاره شده می باشد. گاهی اوقات پزشک متخصص یک بافت پیوندی که از دیگر رباط ها و یا تاندون ها در پا و یا اطراف آن بدست آمده است را جایگزین رباط آسیب دیده می کند.

عمل جراحی جهت درمان آسیب های مچ پا

درمان سنتی پیچ خوردگی مچ پا در خانه

همانطور که گفتیم یکی از آسیب های شایع و رایج مچ پا، پیچ خوردگی و یا پارگی رباط پا می باشد. روش های مختلفی برای درمان آسیب های مچ پا وجود دارد اما روش های درمان خانگی پیچ خوردگی مچ پا از دیگر روش ها ساده تر است. استفاده از روش های مختلف درمان آسیب های مچ پا و پارگی رباط مچ پا در طب سنتی تا حد قابل توجهی باعث کاهش علائم آن می شود.

هرچند که درمان پیچ خوردگی مچ پا را به موقع آغاز کرده باشید اما باز هم ممکن است گاهی اوقات این درمان برای سه ماه طول بکشد.

 • استراحت
 • یخ گذاشتن
 • عدم تحرک
 • بستن مچ پا
 • درمان فیزیکی
 • درمان گیاهی

روش هایی که در بالا به آن ها اشاره شد از جمله روش های درمان پیچ خوردگی مچ پا در منزل در طب سنتی می باشد.

پیچ خوردگی روی پا

درمان گیاهی پیچ خوردگی قوزک پا

اگر پیج خوردگی شما خفیف باشد می توانید با استفاده از درمان گیاهی پیچ خوردگی مچ پا روند بهبود را سرعت بخشید. در ادامه به بیان درمان های خانگی می پردازیم که می توانند در بهبود پیچ خوردگی پا موثر باشند.

در روش سنتی از روغن حیوانی، زرده تخم مرغ محلی، زردچوبه، روغن بادام، انواع گیاهان و ترکیبات بسیار خاص برای درمان پیچ خوردگی مچ پا استفاده میشود و فرد معالج بعد از مالیدن مواد مورد نظر خود، محل آسیب دیده را با دستمال های مخصوص می بندد و فرد آسیب دیده نیز بایستی یک مدت مخصوصی را استراحت کند تا بهبودی خود را به دست بیاورید.

ما در ادامه به معرفی دو مورد از مهمترین موارد گیاهی برای درمان با طب سنتی می‌پردازیم:

روغن زیتون

یکی از درمان های موثر برای بهبود پیچ خوردگی مچ پا استفاده از روغن های گیاهی نظیر روغن زیتون می باشد. روغن زیتون سبب کاهش التهاب و بهبود پیچ خوردگی مچ پا می شود. از روغن زیتون می توان به دو روش استفاده کرد.

در روش اول مقداری از روغن زیتون را گرم کنید و سپس به آرامی روی قسمت آسیب دیده ماساژ دهید، اینکار سبب کاهش التهاب و بهبود درد می شود. روش دوم هم به این صورت می باشد که یک قاشق غذاخوری روغن زیتون را با یک زرده تخم مرغ مخلوط کنید و مایع به دست آمده را روی قسمت آسیب دیده پا بگذارید. برای نتیجه بهتر باید اینکار را چندین بار تکرار کنید.

درمان خانگی پیچ خوردگی قوزک پا

زردچوبه

یکی دیگر از درمان های خانگی که می توانید از آن استفاده کنید، زردچوبه می باشد. زردچوبه یک درمان بسیار در دسترس است و دارای خواص ضد التهابی و تسکین دهنده درد می باشد. علاوه بر این می توان از زردچوبه به عنوان یک ضد اسپاسم استفاده کرد. این ماده سبب شل شدن عضلات و ماهیچه ها می شود. درمان پیچ خوردگی مچ پا با زردچوبه هم به سه روش امکان پذیر می باشد.

روش اول استفاده از زردچوبه برای بهبود پیچ خوردگی مچ پا به این صورت است که دو قاشق غذا خوری زردچوبه، یک قاشق غذا خوری آب لیمو را به همراه مقدار کمی آب گرم درون یک ظرف بریزید. این مواد را به خوبی با هم ترکیب کنید از ترکیب این مواد یک خمیر غلیظ به دست می آید. خمیر به دست آمده را روی قسمت آسیب دیده پا بگذارید و سپس روی آن را با بانداژ بپوشانید، سپس اجازه دهید تا ترکیب به دست آمده ۱۰ دقیقه بماند. برای تاثیر بهتر می توانید این روش را تا یک هفته تکرار کنید.

روش دوم درمان پیچ خوردگی مچ‌ پا با زردچوبه به این صورت می باشد که ابتدا باید دو قاشق غذا خوری پودر زردچوبه را همراه با دو قاشق غذاخوری آهک در یک ظرف بریزید و کمی آب به آن اضافه کنید. ترکیب به دست آمده را قبل از خواب روی محل آسیب دیده بمالید و بگذارید در طول شب بماند و صبح آن را از روی پا خود بشویید. این کار را می توان تا ۲ یا ۳ روز تکرار کرد.

روش سوم استفاده از زردچوبه هم به این صورت است که میتوان یک قاشق چای خوری پودر زردچوبه را در یک لیوان شیر گرم حل کرد و سپس آن را نوشید.

اگر به دویدن علاقه دارید باید بدانید روشهای مختلفی برای دویدن وجود دارد. ما در مقاله دویدن در سربالایی یکی از این روشها را برای شما توضیح دادیم.

درمان گیاهی پیچ خوردگی قوزک پا با زردچوبه

نقش ورزش برای پیچ خوردگی مچ پا

همانطور که اشاره شد، ورزش یکی از مهمترین راه های درمان پیچ خوردگی  می باشد که بسیاری از پزشکان برای درد خفیف این راه را تجویز می کنند و افراد می توانند در منزل خود با انجام دادن حرکات بسیار ساده و خاص پیچ خوردگی روی یا قوزک پای خود را درمان کنند. مهمترین ورزش ها و حرکاتی که فرد آسیب دیده می تواند انجام دهد عبارتند از:

 • حرکات کششی:

فرد آسیب دیده می تواند در حالی که نشسته است پای خود را تا جایی که می تواند بالا آورده و زمانی که کشیدگی در ساق پای خود را احساس کرد می توان پای خود را پایین بیاورد و این کار را می توان تا 10 بار انجام دهد استفاده از این روش برای درمان پیچ خوردگی کف پا بسیار موثر می باشد.

 • حرکات تقویتی:

در این حالت فرد آسیب دیده بایستی پای خود را به یک اشیا یا شی ای که ثابت است، تکیه داده و به آرامی فشار دهد. پیچ خوردگی مچ پا بایستی با نهایت دقت درمان شود تا از میزان درد و کبودی ن کاسته شود و در انجام حرکات تقویتی به هیچ وجه فشار زیادی را بر روی پای خود وارد نکنید.

درمان پیچ خوردگی مچ پا با گچ

اگر به دنبال روشهای طبیعی برای لاغری هستید، مطالعه مقاله 7 نکته پیاده روی برای لاغری را به شما پیشنهاد می کنیم.

مدت زمان بهبودی پیچ خوردگی پا

یکی از مهمترین سوالاتی که برای بسیاری از بیماران وجود دارد مدت زمان بهبودی پیچ خوردگی می باشد چرا که فرد بیمار و آسیب دیده نمی تواند به مدت طولانی استراحت کرده و راه نرود به همین جهت به دنبال روشی است تا در کوتاه ترین زمان ممکن سلامتی خود را به دست بیاورند. مدت زمان لازم برای بهبودی آن نیز با توجه به نوع پیچ خوردگی متفاوت می باشد در برخی از مواقع فرد بعد از چند روز استراحت می تواند کارهای روزانه خود را به راحتی انجام دهد در صورتی که در برخی از مواقع نیز فرد آسیب دیده مجبور است تا چند ماه مراقب بوده و استراحت مطلق داشته باشد.

شما نیز میتوانید این موضوع را با پزشک خود در میان گذاشته و توصیه های پزشکان را در این خصوص جدی بگیرید تا بتوانید سلامتی کامل خود را در کوتاه ترین زمان ممکن به دست بیاورید. توجه داشته باشید که در صورت جدی نگرفتن مدت زمان بهبودی، مشکلات بسیار زیادی نیز ممکن است به قوزک یا مچ پای شما وارد شود که در این صورت بایستی درد بیشتری را متحمل شده و هزینه های زیادی را نیز از بابت درمان پیچ خوردگی مچ پا پرداخت کنید.

مدت زمان بهبودی پیچ خوردگی پا

راه های پیشگیری از بروز پیچ خوردگی 

همیشه پیشگیری بهتر از درمان بوده و است که این سخن طبیان بزرگ در مورد پیچ خوردگی مچ پا نیز صدق می کند. اگر می خواهید دچار این مشکل نشوید و درد بسیار زیاد این آسیب را تجربه نکنید می توانید از راه های پیشگیری بروز آن  آگاهی لازم را به دست آورده و خود را در مقابل این آسیب محفوظ نگه دارید. از مهمترین و اصلی ترین راه های پیشگیری از بروز پیچ خوردگی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در صورتی که احساس خستگی می کنید می توانید کمی استراحت کرده و یا فعالیت مورد نظرتان را با سرعت کمتری انجام دهید.
 • از پوشیدن کفش های پاشنه بلند به شدت خودداری کنید.
 • در صورت نیاز از مچ بند استفاده کنید.
 • در طول هفته حرکات کششی و تقویتی را انجام دهید.
 • قبل از انجام ورزش های سنگین بدن خود را گرم کنید تا فشار زیادی بر روی پای شما وارد نشود.

برخی از سوالات رایج:

نشانه های پیچ خوردگی مچ پا چیست؟

1.درد شدید، تورم و کبودی در ناحیه آسیب دیده شده 2. کوفتگی شدید 3. احساس درد در قسمت ران و زیر زانو 4. لنگ زدن در هنگام راه رفتن به شکلی که پا نمی تواند وزن وارد شده بر روی خود را تحمل کند. 5. شنیدن صدایی مثل تق در هنگام پیچ خوردگی بسیار شدید.

درمان سنتی دررفتگی مچ پا چیست؟

در روش سنتی از روغن حیوانی، زرده تخم مرغ محلی، زردچوبه، روغن بادام، انواع گیاهان و ترکیبات بسیار خاص برای درمان پیچ خوردگی مچ پا استفاده میشود و فرد معالج بعد از مالیدن مواد مورد نظر خود، محل آسیب دیده را با دستمال های مخصوص می بندد و فرد آسیب دیده نیز بایستی یک مدت مخصوصی را استراحت کند تا بهبودی خود را به دست بیاورید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا