مقالات

بعد از پیاده روی چه بخوریم؟ افزایش تأثیر پیاده روی با خوردن!

سؤالات رایج در بین ورزشکاران این است که بعد از پیاده روی چه بخوریم؟ قبل از پیاده روی چی بخوریم؟ آیا در هنگام پیاده روی آب بخوریم یا نه؟ و غیره.

داشتن رژیم غذایی مناسب شما را در رسیدن به وزن ایده آل تان نزدیک تر می کند. علاوه بر این باید مراقب باشید که در حین ورزش و پیاده روی انرژی شما تحلیل نرود.

در این مقاله می خواهیم به پاسخ سؤالات رایج بپردازیم تا بتوانید برای انتخاب رژیم غذایی مناسب در بحث بعد از پیاده روی چی بخوریم، بعد از پیاده روی چه بخوریم که چاق نشویم، بعد از پیاده روی چی بخوریم لاغر شویم و … تصمیم بگیرید.

 بعد از پیاده روی چه بخوریم؟

در جواب به سوال بعد از پیاده روی چه بخوریم؟ باید بگوییم که بعد از پیاده روی بهتر است یک میان وعده را در نظر داشته باشید که حاوی قند و پروتئین باشد. قند سوزانده شده در طی پیاده روی، بعد از پیاده روی ممکن است سبب افت فشار شما شود که خوراکی هایی مانند سیب زمینی یا برنج قهوه ای بسیار مناسب است.

خوردن پروتئین هایی مانند تخم مرغ، موز یا دانه های آجیل نیز سبب می شود که الکترولیت های بدن به خوبی جایگزین شوند و میزان اسپاسم عضلانی به حداقل میزان خود برسد.

نوشیدن مایعات به اندازه ی کافی بعد از پیاده روی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. سعی کنید نوشیدن مایعات را متوقف نکنید. فقط این نکته را در نظر داشته باشید که تا حد امکان از خوردن غذاهای چرب بعد از تمرین اجتناب کنید زیرا سلول های بدن شما در حال جایگزینی انرژی مصرفی می باشند پس بهتر است که غذای پروتئینی و قندی را جایگزین غذای چرب کنید. پیشنهاد می شود درباره ورزش و چربی خون بیشتر بدانید.

غذا خوردن بلافاصله بعد از پیاده روی سبب چاقی شما می شود البته افراد دیابتی در نظر داشته باشند که نباید مدت زمان زیادی گرسنه بمانند و باید میان وعده های سبکی را با خود به همراه داشته باشند تا بتوانند قند کافی را دریافت کنند. زمان مناسب برای خوردن را برای بعد از پیاده روی در نظر داشته باشید زمان مناسب بین 15 دقیقه تا سه ساعت بعد از پیاده روی مناسب ترین زمان برای دریافت مواد مغذی از طریق مواد غذایی است.

باید سعی کنید با انتخاب رژیم غذایی مناسب، بدن را به چربی سوزی وادار کنید و در عوض آن قند و پروتئین بیشتری مصرف کنید تا چربی سوخته شده در بدن در طی پیاده روی را با قند و پروتئین مصرفی از طریق مواد غذایی بعد از پیاده روی جایگزین نمایید.

خوراکی هایی را که در ادامه ذکر می کنیم اصلا به سراغشان نروید زیرا آسیب زیادی را به بدن شما وارد می کنند. غذاهای فراوری شده ی نمک دار، شیرینی و شکلات، سبزیجات خام، فست فودها، نوشیدنی های انر ژی زا، پنیر، نیمرو، شیر کاکائو و نوشابه از جمله مواردی است که باید از رژیم غذایی خود بعد از انجام پیاده روی خط بزنید.

اگر به دنبال یک روش راحت برای لاغری هستید، پیشنهاد می شود مقاله پیاده روی برای لاغری را بخوانید.

ایا خوردن صبحانه بعد از پیاده روی باعث چاقی میشود

اگر لاغر شدید و از وضعیت خودتان راضی نیستید، مقاله رژیم چاقی رایگان برای شما نوشته شده. آن را مطالعه کنید.

قبل از پیاده روی چی بخوریم؟

یکی از سوالات رایج برای تاثیر گذاشتن پیاده روی بر لاغری این است که قبل از پیاده روی برای چربی سوزی چه بخوریم؟ همان طور که در مباحث قبلی به بیان نکاتی در مورد اینکه بعد از پیاده روی چی بخوریم پرداختیم، در ادامه به بیان نکاتی می پردازیم که قبل از پیاده روی چی بخوریم؟ آیا لازم است که رژیم غذایی خاصی را رعایت کرد؟

غذاهای حاوی قند: گلوکز سوخت اصلی سلول هاست و برای فعالیت های عضلانی حین پیاده روی اصولی لازم است که کربوهیدرات را تأمین کنیم. اگر گلوکز خون پایین باشد بدن از ذخیره ی گلیکوژن داخل سلول ها استفاده می کند. استفاده از میوه های خشک، یک تکه میوه یا نان تست می تواند انتخاب یکی از پاسخ های درست برای سؤال قبل از پیاده روی چی بخوریم باشد.

خوراکی حاوی پروتئین: در این مورد پرخوری نکنید. انتخاب کمی آجیل، یک تکه بوقلمون، شیر و یا سویا می توانند به افزایش حجم عضلانی شما کمک نمایند. تخم مرغ نیز حاوی آمینو اسیدهای ضروری است که می تواند برای بدنتان بسیار مفید باشد البته اگر به صورت آبپز مورد استفاده قرار بگیرد.

زمان مناسب: زمان مناسب برای خوردن خوراکی مناسب قبل از پیاده روی 3 ساعت تا 30 دقیقه قبل از شروع پیاده روی است. اگر خوراکی مناسب برای سؤال قبل از پیاده روی چی بخوریم؟ را انتخاب کنید اما زمان مناسب برای استفاده از آن را ندانید، سبب می شود که در حین پیاده روی دچار افت انرژی شوید و یا هنوز هضم کافی برای انرژی مصرف شده وجود نداشته باشد.

خوردن نوشیدنی: بهتر است قبل از شروع پیاده روی، بدن خود را هیدراته کنید. رنگ ادرار نشان دهنده ی مناسبی برای وضعیت بدنی شماست. اگر رنگ ادرارتان روشن است بدین معنی است که هیدراته شدن به خوبی صورت گرفته است. مصرف 2 لیوان آب، 2 تا 3 ساعت قبل از پیاده روی سبب کم شدن میزان اسپاسم عضلانی شما می شود.

اگر می‌خواهید به یک پیاده روی صبحگاهی بروید، قبل از آن مقاله پیاده روی صبح ناشتا را مطالعه کنید.

قبل از پیاده روی چه دمنوشی بخوریم

آیا پیاده روی باعث افزایش پرخوری می شود؟

اگر می خواهید وزن ایده آل خود را از طریق پیاده روی به دست بیاورید، گزینه ی مناسبی را انتخاب نموده اید. البته باید این نکته را ذکر کرد که اگر فعالیت بدنی بسیار شدید نداشته اید توصیه می شود که چیزی بعد از پیاده روی مصرف نکنید. اما اگر فعالیت منظم و فشرده ای دارید اهمیت تغذیه از ورزش تان فراتر می رود.

نکات ذکر شده مربوط به تغذیه و رژیم غذایی قبل و بعد از پیاده روی را رعایت کنید تا بتوانید کالری سوخته شده طی پیاده روی را با انرژی کنترل شده جایگزین نمایید. نباید به این فکر باشید که بعد از پیاده روی، چیزی نمی خورم چون می خواهم وزنم را کم کنم، این تفکر بسیار اشتباه است. این افراد ممکن است مدتی بتوانند وزن خود را کم کنند اما بعد از گذشت مدت زمان کمی، با پرخوری مفرط روبرو خواهند بود و سبب افزایش وزنشان می شود.

پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره برنامه حجمی بدنسازی کیلوگرم را بخوانید.

قبل از پیاده روی برای چربی سوزی چه بخوریم

در پیاده روی آب بخوریم یا نه؟

در هنگام پیاده روی به دلیل سوزاندن انرژی توسط سلول های بدن، آب مصرف می شود و نیز در طی پیاده روی با تعریق از سطح بدن، میزان مصرف آب بدن افزایش می یابد. بنابراین باید مقدار آب مصرفی را جایگزین کنیم تا بدن دچار کم آبی نشود.

اگر آب در طول پیاده روی به میزان لازم به بدن نرسد سبب تجمع لاکتات در بدن شده و خستگی زودرس را سبب می شود.  افرادی که نمی توانند در طول مسیر پیاده روی به یکباره آب بنوشند بهتر است که جرعه جرعه آب بنوشند که دل درد و یا درد معده نگیرند.

پیشنهاد میکنیم مقاله پیاده روی در سربالایی را مطالعه نمایید.

بعد از پیاده روی چه بخوریم تا لاغر شویم

هنگام پیاده روی چقدر آب بنوشیم؟

بهتر است به ازای هر یک کیلو کالری انرژی که در طی پیاده روی سوزانده می شود، یک لیوان آب استفاده شود به بیانی دیگر هر 15 تا 20 دقیقه نوشیدن یک لیوان آب برای بدن ضروری است. نوشیدن آب سبب می شود که بدن با کم آبی روبه رو نشود و نیز میزان الکترولیت های بدن در حد معمول باقی بمانند. پس لازم است که میزان آب بدنتان را ثابت نگه دارید. اگر زمانی که آب می نوشید احساس تهوع دارید بهتر است اسانس مورد علاقه ی خود را به آب بیافزایید و یا از آب میوه های طبیعی خیلی رقیق استفاده کنید.

اگر میخواهید فواید راه رفتن بعد از غذا را بدانید، مقاله پیاده روی بعد از غذا را مطالعه کنید.

بعد از پیاده روی چی بخوریم

نکات ضروری مربوط به پیاده روی

پیاده روی را با رعایت قواعد آن انجام دهید که شامل گرم کردن، طی کردن مسافت برنامه ریزی شده و خنک کردن بدن می شود.

برای گرم شدن بدن 5 دقیقه را با نصف سرعت پیاده روی متعادل خود راه بروید و اجازه بدهید که بدنتان گرم شود. بعد از آن حرکات کششی را بر روی مچ پا، ران و ماهیچه های ساق پا انجام دهید.

سرعت و مسافت را متناسب با سن و وضعیت جسمانی خود انتخاب نمایید و سعی که به صورت منظم به انجام این ورزش پرداخته و کم کم زمان بیشتری برای انجام پیاده روی در نظر بگیرید.

کفش مناسب با سن و وضعیت جسمانی خود داشته باشید. مثلا کفش مناسب پیاده روی مردانه را مخصوص آقایان در نظر داشته باشید و خانمها هم کفش مخصوص به خود را برای انجام پیاده روی در نظر داشته باشند تا بتوانند به خوبی از مچ پای شما محافظت کنند.

اگر از لاغری رنج می‌برید مقاله روش چاق شدن را از دست ندهید.

بعد پیاده روی چی بخوریم

در هنگام پیاده روی از کیف یک طرفه بر روی دوش خود استفاده نکنید. این کار شما باعث آسیب به مچ پا و  ستون فقرات می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص پیچ خوردگی قوزک پا و پماد برای پیچ خوردگی مچ پا به مقالات مرتبط مراجعه نمایید.

هنگام طی مسافت کف پای خود را بر روی زمین نکوبید و سعی کنید گام هایی منظم با سرعت یکنواخت داشته باشید.

بعد از طی مسافت مورد نظر برای پیاده روی در 5 دقیقه ی آخر، به تدریج سرعت خود را به نصف کاهش دهید و در نهایت با انجام حرکات کششی بدنتان را خنک کنید.

در این مقاله مفصلا توضیح دادیم که قبل و بعد از پیاده روی چی بخوریم و چه کارهایی حین پیاده روی انجام بدهیم و چه کارهایی نباید انجام شوند. در کنار این موارد به اینکه بعد از پیاده روی چی بخوریم تا لاغر شویم نیز پرداختیم.  امیدواریم که این مقاله برای شما مفید باشد. پیشنهادات و نظرات خود را پیرامون خوردن مواد غذایی قبل و بعد از پیده روی با ما به اشتراک بگذارید.

برخی از سوالات رایج:

بعد از پیاده روی چه بخوریم؟

بعد از پیاده روی بهتر است یک میان وعده را در نظر داشته باشید که حاوی قند و پروتئین باشد، خوراکی هایی مانند سیب زمینی یا برنج قهوه ای بسیار مناسب است. خوردن پروتئین هایی مانند تخم مرغ، موز یا دانه های آجیل نیز سبب می شود که الکترولیت های بدن به خوبی جایگزین شوند و میزان اسپاسم عضلانی به حداقل میزان خود برسد. نوشیدن مایعات به اندازه ی کافی بعد از پیاده روی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

قبل از پیاده روی چی بخوریم؟

1. غذاهای حاوی قند 2. خوراکی حاوی پروتئین 3. خوردن نوشیدنی.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا