ورزشی

پیلاتس و کاهش وزن؟! آیا پیلاتس باعث کاهش وزن می شود؟

پیلاتس و کاهش وزن، گزینه ای مؤثر و مفرح

در طی چند سال اخیر متوجه شده اید که به دلیل ماشینی شدن زندگی ها و کاهش فعالیت های فیزیکی و تمرینات مختلف، متأسفانه نرخ چاقی و اضافه وزن افزایش یافته است. پیلاتس و کاهش وزن در این شرایط یکی از بهترین گزینه ها برای کسانی است که هم به فکر تعدیل وزن و کاهش آن تا رسیدن به حد نرمال هستند و در عین حال روشی می خواهند که متفاوت از سایر روش ها باشد. پس با ما همراه باشید تا به سوال آیا پیلاتس لاغر میکند، پاسخ بدهیم.

قطعا با ورزش های سنگین دیگری مثل شنا، دو و میدانی و غیره کالری سوزی بیشتری دارید و در نتیجه روند کاهش وزن نیز سریع تر رخ خواهد داد اما ورزش پیلاتس برای لاغری با وجود اینکه به علت کالری سوزی کمتر، دیرتر پیشروی می کند و مدت زمان و صبر بیشتری می خواهد، انرژی بالاتر و جو بسیار شاد و مفرحی دارد.

قبل از اینکه ادامه مقاله را بخوانید، در مقاله پیلاتس چیست با این ورزش به طور کلی آشنا شوید.

لاغری با پیلاتس

لذا به افرادی که روشی کم هزینه تر، مهیج تر و شاداب تر برای کاهش وزن خود می خواهند تا هم از نظر روحی و هم جسمی وضعیت آنها به حالت نرمال باز گردد، انجام پیلاتس را توصیه می کنیم. البته توجه داشته باشید که انجام ورزش از هر نوعی برای لاغری و کاهش وزن، حتما باید با رعایت رژیم غذایی تأیید شده زیر نظر دکتر تغذیه برای لاغری باشد در غیر این صورت هیچ تأثیری نخواهد داشت و برعکس آن هم صادق است. یعنی رژیم غذایی زمانی جواب می دهد و اثرات آن بدون بازگشت خواهد بود که با انتخاب و انجام ورزش پیلاتس و کاهش وزن همراه باشد.

روند اثربخشی پیلاتس و کاهش وزن

تحقیقاتی که در طی سالیان اخیر بر روی انجام پیلاتس و کاهش وزن صورت گرفته نشان داده است که پس از گذشت مدت زمانی در حدود 3 ماه تمرین پیلاتس، نتایج زیر مشاهده شدند:

 • کاهش وزن
 • کاهش شاخص توده ی بدنی یا BMI
 • تنظیم و متعادل ساختن سایز میان تنه و نواحی کمری
 • کاهش سایز شکم، ران و لگن و رسیدن به تناسب اندام

از این تحقیقات می توان این مورد را متوجه شد که لاغری سریع با پیلاتس امکان پذیر نیست چرا که کالری زیادی در طی ورزش سوزانده نمی شود و برای مشاهده ی نتایج اولیه و البته پایدار و بی خطر باید حدود 3 ماه صبر کنید که البته رعایت شرط پیوستگی نیز مهم است.

اگر دوست دارید در تمرینات پیلاتس خود از توپ استفاده کنید، مقاله ورزش با توپ پیلاتس را از دست ندهید.

آیا پیلاتس لاغر میکند

شاید این سؤال در ذهن شما شکل گرفته باشد که اگر در کلاس های مقدماتی پیلاتس شرکت کنیم تا چه میزان کالری می سوزانیم؟ باید در جواب بگوییم که بستگی شدید به وزن اولیه و انجام صحیح تمرین ها و پیوسته انجام دادن و شرکت در کلاس ها دارد اما با فرض رعایت این موارد و داشتن وزن متوسط حدود 70 کیلوگرم و 50 دقیقه تمرین، تقریبا 175 کالری می سوزانید و اگر در سطح پیشرفته شرکت کرده باشید، این مقدار به 254 کالری می رسد که برای شروع پروسه ی پیلاتس و کاهش وزن عالی است.

طبق تحقیقات انجام شده مشخص گردید که پیلاتس و کاهش وزن در زنانی که پیوستگی در انجام تمرین داشتند ولی رژیم غذایی خود را تغییر نداده بودند هیچ تأثیری نداشت و این نتیجه پس از گذشت 12 هفته به دست آمد که اهمیت ورزش و رژیم غذایی مناسب را بیان می کند. در ادامه بیان خواهیم کرد که با انتخاب شیوه ی پیلاتس چگونه به کاهش وزن خود کمک می کنید.

اثرات پیلاتس روی بدن

طبق تحقیقات علمی صورت گرفته در سال 2024، با انجام ورزش پیلاتس تغییرات زیر در بدن مشاهده می شود که مستقیما یا غیر مستقیم سبب کاهش وزن و لاغری شما خواهند شد:

 • فرم دادن به بدن

لاغری با پیلاتس از طریق موزون کردن عضلات مخصوصا در نواحی میانی، کمر، ران و باسن است که باعث می شود بدنی کاملا روی فرم و متناسب داشته باشید و بخاطر همین تأثیرات است که افراد این ورزش را برای لاغری انتخاب می کنند چون نه تنها مؤثر است بلکه شیوه ی کاهش وزن در آن کاملا نوین و شادی بخش و اصولی است.

اگر می‌خواهید بدانید با پیاده روی چند کالری میسوزانید، مقاله کالری سوزی پیاده روی را از دست ندهید.

پیلاتس چربی سوزی دارد

 • قدرتمندتر شدن

یکی از تأثیرات غیر مستقیم پیلاتس این است که شما را قوی تر می کند. در واقع برای اینکه لاغر شوید باید به اندازه ی کافی قوی باشید تا ورزش های مختلف را انجام دهید، موردی که برای افراد با اضافه وزن بسیار زیاد و تحرک کم به علت کاهش قدرت کلی بدن، به سادگی امکان پذیر نیست. پس در واقع پیلاتس و کاهش وزن یعنی افزایش قدرت عمومی بدن شما از طریق عضله سازی و کاهش چربی های بدن برای امکان افزایش حجم عضلات که از این طریق هم کاهش وزن پیدا می کنید و هم اینکه قدرت بیشتری برای انجام ورزش های شدید تر و سخت پیدا خواهید کرد.

 • افزایش تحرک

اگر پیلاتس را از دور دیده باشید یا فیلم تمرین های آن را نگاه کرده باشید متوجه می شوید که در این ورزش تحرک بدنی شما با انجام فرم های مختلف ورزشی افزایش پیدا می کند و تحرک بیشتر نیز به معنای کاهش وزن و لاغری است. به همین دلیل علاوه بر اینکه پیلاتس چربی سوزی دارد، با انجام این ورزش سلامت قلب نیز افزایش پیدا می کند و یکی از عوامل چاقی یعنی کم تحرکی نیز حذف خواهد شد.

 • انگیزه

اگر با افرادی که اضافه وزن دارند صحبت کرده باشید همه ی آنها مایل هستند تا وزن خود را کاهش دهند اما اکثریت آنها عنوان می کنند که انگیزه و هیجان کافی را برای انجام آن ندارند. ورزش پیلاتس به شما انگیزه می‌دهد چون با این شیوه ی نوین و مدرن و شرکت در کلاس های شاد و مفرح، علاوه بر افزایش آدرنالین خون و افزایش هیجان، با انرژی که میگیرید انگیزه ادامه برای شما بیشتر می‌شود و این موضوع به شکل غیر مستقیم باعث کاهش وزن شما خواهد شد.

چند نکته ی مهم در مورد پیلاتس و کاهش وزن

به جز مورد اساسی و اصلی پیوستگی انجام ورزش پیلاتس در کنار رعایت رژیم غذایی، نکات بسیار مهم دیگری نیز هستند تا پیلاتس و کاهش وزن محقق شوند و ما در این قسمت این چند نکته ی مهم را برای شما بازگو می کنیم:

لاغری با پیلاتس

 1. عضلات اصلی که در ورزش پیلاتس درگیر هستند مانند عضلات درگیر در پیاده روی هستند که شامل شکم، ران و باسن شماست پس در صورتی که این قسمت های بدن بیشتر دچار چربی اضافه هستند، می توانید روی پیلاتس و کاهش وزن و حجم این قسمت ها حساب ویژه ای باز کنید.
 2. برخی از حرکات ورزشی در پیلاتس تأثیر بیشتری بر کاهش وزن دارند که شامل: حرکت پل باسن، حرکت 100 و حرکت کشش پا به همراه حرکت شنا هستند.
 3. زمانی که در طی انجام پروسه ی پیلاتس و کاهش وزن، در حین تمرین احساس سوزش و درد شدیدی داشتید بدانید که در حال اشتباه انجام دادن حرکات و عضله سوزی و آسیب به آنها هستید پس اکیدا توصیه می شود که زیر نظر مربی حرفه ای به انجام این حرکات مشغول شوید.

پیلاتس و کاهش وزن پروسه ای زمان بر است ولی برای کسانی که به دنبال روشی بدون بازگشت و شاد و مهیج و البته نوین و متنوع هستند و فکر می کنند انگیزه ی کافی برای شروع پروسه ی کاهش وزن خود ندارند بهترین و عالی ترین گزینه است که شدیدا توصیه می کنیم آن را امتحان کنید و با رضایت از آن، این ورزش را به دوستان خود نیز پیشنهاد کنید.

برخی سوالات رایج

آیا پیلاتس باعث لاغری میشود؟

بله پیلاتس با چربی سوزی و افزایش عضلات به کاهش وزن کمک میکند.

آیا لاغری سریع با پیلاتس اتفاق می‌افتد؟

خیر. برای دیدن اثرات پیلاتس حداقل باید سه ماه صبر کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا