مقالات

فواید پیاده روی صبحگاهی: 5 مزایا و معایب!

فواید پیاده روی صبحگاهی

اهل پیاده روی صبحگاهی هستید؟ اصلا سحر خیز هستید؟ اگر سحر خیز نیستید، طبیعی است چون سبک زندگی همه ی انسان ها یکسان نیست. عده ای عادت دارند صبح زود بیدار شوند و ورزش کنند. عده ای ورزش و پیاده روی صبحگاهی را امری بیهوده می دانند و به خواب بیشتر اهمیت می دهند. اما باید بپرسم که از زندگی سالم چیزی می دانید؟ زندگی ما پر از شیوه های غلط زندگی است. شب دیر خوابیدن، خوردن فست فود، صبح دیر بیدار شدن یا اصلا ظهر بیدار شدن همه ی این ها سبک زندگی صحیح شما را به آتش می کشند.

البته عده ای هم متاسفانه زمان کافی برای پیاده روی صبحگاهی و ورزش را ندارند چون مشغله ی کاری آن ها، اجازه نمی دهد حتی یک صبحانه ی سالم بخورند. متاسفانه مشغله ی کاری زیاد زندگی ما را به روشی غلط هدایت می کند. کار به زندگی ما جهت می دهد و دیگر مطیع خود نیستیم بلکه مطیع کار هستیم. ولی بهانه گیر نباشید، حداقل در وقت استراحت خود کمی راه بروید، پله ها چیز بدی نیستند پس از پله ها نیز استفاده کنید. آگاه باشید و بدانید که زندگی شما در خطر است. از امروز شروع کنید تا اولین قدم را به سمت یک زندگی سالم بردارید.

پیاده روی صبحگاهی

چگونه پیاده روی صبحگاهی انجام دهیم؟

قصد دارید پیاده روی صبحگاهی انجام دهید ولی نمی دانید چه مدت و چگونه انجام دهید؟ 15 دقیقه قبل از اینکه پیاده روی را شروع کنید، سعی کنید نیم لیتر آب بنوشید و نیم لیتر نیز پس از پایان پیاده روی صبحگاهی خود بنوشید. از یک پیاده روی آرام، یک دوی نرم و سبک شروع کنید. از قدم های آرام شروع کنید سپس متفاوت تر قدم بردارید. چقدر آمادگی جسمانی دارید؟

براساس آمادگی جسمانی خود برنامه ای برای پیاده روی تنظیم کنید. دو هفته پیاده روی کنید و در هفته ی سوم کمی به بدن خود استراحت دهید. همیشه یک بطری آب، همراه خود داشته باشید تا هر بیست دقیقه آب بنوشید. هنگام پیاده روی دست های خود را تکان دهید و برای اثر بهتر دست ها را ثابت نگه ندارید. شکمتان را به داخل بکشید، پشت خود را صاف نگه دارید و خم نشوید و سر خود را بالا بگیرید.

هنگام پیاده روی، روی پنجه های خود فشار وارد کنید، گام های بلندی بردارید البته تا جایی که اذیت نشوید. بعد از پیاده روی صبحگاهی با چند حرکت ملایم کششی بدن خود را سرد کنید. یک شخص معمولی روزانه 2500 الی 5000 قدم پیاده روی می کند. شاید با خود فکر کنید که این مسافت زیادی است و کار شما نیست. ولی بهتر است قضاوت نکنید شاید بخواهید یک برنامه ی ورزشی برای خودتان تنظیم کنید و حتی به میزان قدم ها و پیاده روی خود اضافه کنید.

سریع پیاده روی کنید تا قلب شما خون بیشتری پمپاژ کند و اکسیژن بیشتری مصرف کند. با همین روال پیاده روی کنید تا با فشار خون، آرتروز و پوکی استخوان خداحافظی کنید. پس برای داشتن استخوان ها و عضلاتی قوی، ورزش و پیاده روی صبحگاهی را فراموش نکنید.

قبل از پیاده روی صبحانه بخوریم یا بعد از آن؟ مقاله پیاده روی قبل از صبحانه در این مورد به شما کمک می‌کند.

چگونه پیاده روی صبحگاهی انجام دهیم

مزایا و معایب پیاده روی صبحگاهی

اگر قصد دارید پیاده روی صبحگاهی را به عنوان یک عادت خوب به زندگی خود اضافه کنید، باید بگویم کار بسیار درستی می کنید. می توانم یک روز کامل از مزایای پیاده روی صبحگاهی حرف بزنم ولی اگر از معایب آن می پرسید، حرفی برای گفتن ندارم. ورزش و پیاده روی آسیبی به شما نمی رساند بلکه باعث حفظ سلامتی شما می شود. اگر وارد بحث مزایا شویم حرف زیادی برای گفتن هست. کاهش وزن، کاهش استرس، بهبود افسردگی و دوری از آن، کاهش بیماری های قلبی و بیماری های تنفسی و ایجاد خلاقیت بخشی از مزایای پیاده روی صبحگاهی می باشند که در ادامه به طور جداگانه به آنها می پردازیم.

کاهش وزن

سبک زندگی غلط و اشتباه، ما را به سمت چاقی می برد و خبری از پیاده روی صبحگاهی نیست. نشستن های متعدد، کار های پشت میزی، عدم تحرک و خوردن فست فود ها باعث شده تا چاقی مسئله ی رایجی در میانمان باشد. چاقی به هیچ عنوان چیز جالبی نیست و حتی خطرناک است.

آیا می دانید سالیانه چند نفر بر اثر همین مسئله ی چاقی جان خود را از دست می دهند؟ چاقی و این سبک زندگی غلط، قاتل سلامتی شماست. تحرک را به برنامه ی خود اضافه کنید. حتما لازم نیست با آسانسور بروید، از پله ها استفاده کنید چون گاهی مفید ترند. وابسته ی وسیله ی نقلیه ی خود نباشید، پیاده روی کنید راه بروید، وزن کم کنید. برای روز تعطیل برنامه ای دارید؟ پیشنهاد خوبی برای شما دارم. پیاده روی صبحگاهی را امتحان کنید. با پیاده روی ضربان قلب شما افزایش می یابد و کالری بیشتری می سوزانید.

اگر می‌خواهید نکات بیشتری در مورد فواید و مضرات پیاده روی بدانید، مقاله آن را از دست ندهید.

کاهش وزن با پیاده روی صبحگاهی

کاهش استرس

زندگی روزمره ی ما، مشکلات و کار، همه باعث شده اند تا استرس همیشه همراه ما باشد و مثل سایه به دنبال ما بیاید. در این زندگی اثری از پیاده روی صبحگاهی نیست. این استرس لعنتی، عامل بسیاری از بیماری هاست. استرس چیز کمی نیست و می تواند عملکرد شما را زیر سؤال ببرد و حتی بر اندام و زیبایی شما نیز تأثیر بگذارد. هیچ کس دوست ندارد مدام دچار این معضل دردناک شود. بیایید از دست استرس و اضطراب های روزمره ی زندگی خود خلاص شویم.

پیاده روی صبحگاهی را به برنامه ی روزانه ی خود اضافه کنید. راه بروید، آهنگ گوش کنید و استرس را پشت سر خود بگذارید و همین طور بروید. پیاده روی صبحگاهی باعث کاهش استرس می شود پس ورزش کنید و از شر تنش ها خلاص شوید.

رهایی از افسردگی

از تاثیرات پیاده روی در صبح بر افسردگی چیزی می دانید؟ هیچ وقت نمی توانید بگویید من انسان قوی هستم، من شادم و اصلاً دچار افسردگی نمی شوم. افسردگی می آید و شما را غافلگیر می کند. همه ی ما زمینه ی مبتلا شدن به افسردگی را داریم پس حواستان را جمع کنید.

افسردگی یک حالت خلقی است که باعث بی حوصلگی و بی علاقگی شما می شود. بهترین و جذاب ترین چیز ها دیگر جذابیتی برای شما پیدا نمی کنند. عده ی زیادی از افراد دچار افسردگی شده اند، ولی پیگیر درمان خود نیستند و دوست ندارند به مشاور یا روانشناس مراجعه کنند. اما چرا راه های بهتری را امتحان نکنیم؟ بیایید دُم به تله ی افسردگی ندهیم. ورزش کنید یا هر روز صبح پیاده روی صبحگاهی داشته باشید.

می‌توانید در مقاله اصول پیاده روی صبحگاهی و شبانه و عصرانه، با روش صحیح پیاده روی به طور کلی آشنا شوید.

رهایی از افسردگی به کمک پیاده روی صبحگاهی

کاهش بیماری های قلبی

پیاده روی صبحگاهی را دوست ندارید؟ اصلا فکر نمی کنید که بخواهید پیاده روی صبحگاهی را وارد برنامه ی خود کنید؟ درباره ی بزرگ ترین عامل مرگ و میر در جهان چه میدانید؟ شما را با عاملی ترسناک و خطرناک آشنا می کنم، بیماری قلبی. بیماری های قلبی یا قلبی عروقی، دسته ای از بیماری ها هستند که قلب، دستگاه گردش خون و رگ های شما را تحت تأثیر قرار می دهند.

متاسفانه طبق آمار های گرفته شده عده ی کمی از مردم سبک زندگی سالمی را دنبال می کنند. کلسترول زیاد، دیابت، مصرف الکل، و فشار خون بالا باعث نزدیک تر شدن بیماری های قلبی می شوند. طبق آماری که در کشور آمریکا گرفته و اعلام شد تقریباً نیمی از آمریکایی ها حداقل سه عامل از عوامل ذکر شده را دارند و در معرض بیماری های قلبی هستند. مراقب خود و قلب خود باشید و خطر سکته ی قلبی را از خود دور کنید.

پیاده روی صبحگاهی خطر سکته ی قلبی را از شما دور می کند. از چند قدم پیاده روی شروع کنید تا سبک زندگی سالم را کم کم به زندگی خود اضافه کنید. فقط چند قدم تا سلامتی فاصله دارید، پس تنبلی نکنید و همیشه برای سلامتی خود مبارزه کنید. میان پیاده روی و کلسترول ارتباط مستقیمی وجود دارد که می توان به کمک پیاده روی صبحگاهی آن را کاهش داد

در پیاده روی صبحگاهی روی پنجه های خود فشار وارد کنید

بیماری های تنفسی

پیاده روی صبحگاهی را سر لوحه ی زندگی خود قرار دهید. بیماری های تنفسی گروهی از بیماری ها هستند که دستگاه تنفسی فرد را درگیر کرده و موجب اختلال در کارکرد و عملکشرد ریه ها می شوند. بیماری های ریوی یکی از عوامل مرگ و میر در جهان به شمار می ورد. بیماری‌های انسدادی ریوی، بیماری‌های محدودکننده ریوی و بیماری‌های عروقی ریوی سه نوع از بیماری های تنفسی هستند. هر کدام از این بیماری ها زیر شاخه هایی دارند.

مثلاً از بیماری های انسداد ریوی می توان به آسم و آمفیزم و برونشیت مزمن اشاره کرد. دسته ی بیماری های تنفسی بسیار گسترده است و همه ساله افراد زیادی را درگیر خود می کند. حال چه می توان کرد؟ آیا راه گریزی هست؟ همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. پیاده روی صبحگاهی را امتحان کنید و به دستگاه تنفسی خود هوای تازه را هدیه دهید. برای رسیدن به زندگی هرچه سالم تر هیچ وقت دیر نیست. فواید پیاده روی برای افراد لاغر را در مقاله اختصاصی آن بخوانید.

خلاقیت

آیا انسان خلاقی هستید؟ خلاقیت چقدر در زندگی شما نقش دارد؟ اهل پیاده روی صبحگاهی هستید؟ دوست دارید خلاقیت داشته باشید ولی نمی توانید؟ در اصل کارتان با مسئله ی خلاقیت سر و کار دارد؟ فردی را فرض کنید که در یک شرکت تبلیغاتی کار می کند. این فرد مسئول طراحی و ایده ی این شرکت است. او فردی بسیار موفق است و پس از گذراندن آزمون های زیادی به این سمت دست پیدا کرده است.

چند روزی است حس خوبی ندارد و انگار خلاقیت خود را از دست داده است. ساعت ها پشت میز می نشیند ولی اثری از خلاقیت گذشته نیست. چه طور می شود فردی که استاد خلاقیت است دیگر خلاقیتی ندارد؟ پیاده روی صبحگاهی بهترین راه حل برای این فرد است، چون یکی از فواید آن این است که به باز شدن ذهن کمک می کند. خلاقیت شما در گرو ذهنی باز است، پس شروع کنید و کمی از میز کار خود دور شوید تا برای همیشه از خلاقیت های خود خداحافظی نکنید.

برخی سوالات رایج

فواید پیاده روی صبحگاهی چیست؟

کاهش وزن، کاهش استرس، رهایی از افسردگی، کاهش بیماری های قلبی، درمان بیماری های تنفسی

چگونه پیاده روی صبحگاهی انجام دهیم؟

15 دقیقه قبل از اینکه پیاده روی را شروع کنید، سعی کنید نیم لیتر آب بنوشید و نیم لیتر نیز پس از پایان پیاده روی صبحگاهی خود بنوشید. از یک پیاده روی آرام، یک دوی نرم و سبک شروع کنید. از قدم های آرام شروع کنید سپس متفاوت تر قدم بردارید، هنگام پیاده روی دست های خود را تکان دهید و برای اثر بهتر دست ها را ثابت نگه ندارید. شکمتان را به داخل بکشید، پشت خود را صاف نگه دارید و خم نشوید و سر خود را بالا بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا