مقالات

15 راه کاهش وزن در نوجوانان و جوانان (بدون خطر برای سلامتی)

راه های کاهش وزن در نوجوانان، کاملا علمی و بدون هرگونه آسیب

یکی از مسائلی که امروزه گریبانگیر بسیاری از نوجوانان شده افزایش وزن است چرا که در دوران رشد و بلوغ قرار داشته و ترغیب اشتباه خانواده ها به خوردن زیاد نیز مزید بر علت شده لذا راه های کاهش وزن در نوجوانان به یکی از سرچ های مکرر در سطح گوگل تبدیل شده است.

خانواده ها ابتدا باید در نظر داشته باشند که منظور علم پزشکی از رسیدن مواد غذایی مورد نیاز در دوران نوجوانی به هیچ وجه به معنی پرخوری و کارهای مشابه نیست بلکه در این دوران تمامی مواد غذایی در مقدار کافی و متعادل باید رسانده شوند.

یکی از مسائلی که امروزه گریبانگیر بسیاری از نوجوانان شده افزایش وزن است چرا که در دوران رشد و بلوغ قرار داشته و ترغیب اشتباه خانواده ها به خوردن زیاد نیز مزید بر علت شده لذا راه های کاهش وزن در نوجوانان به یکی از سرچ های مکرر در سطح گوگل تبدیل شده است.

راه های کاهش وزن

خانواده ها ابتدا باید در نظر داشته باشند که منظور علم پزشکی از رسیدن مواد غذایی مورد نیاز در دوران نوجوانی به هیچ وجه به معنی پرخوری و کارهای مشابه نیست بلکه در این دوران تمامی مواد غذایی در مقدار کافی و متعادل باید رسانده شوند.

راه های کاهش وزن در نوجوانان که با مشکل افزایش وزن مواجه هستند باید کاملا علمی و بدون هیچ گونه خطر جدی برای سلامتی باشد لذا در این مطلب کلیه ی راه های کاهش وزن در نوجوانان را ذکر خواهیم کرد که به روش های معمولی علمی، راه های کاهش وزن در نوجوانان در سریع ترین زمان ممکن و همچنین به کمک ورزش تقسیم می گردند.

ضمنا تمامی اطلاعات بیان شده در این مطلب را می توانید در کانال لاغری نوجوانان نیز دنبال کرده و مطالعه کنید. اگر شما هم بدنبال رژیم لاغری برای نوجوانان ۱۳ ساله، 14 ساله هستید با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

راه های کاهش وزن در نوجوانان به شیوه های معمولی و اثبات شده

قبل از اینکه به صورت موردی به راه های کاهش وزن در نوجوانان بپردازیم لازم است این مورد را همیشه در ذهن داشته باشید که در هر مورد واقع بینانه عمل کنید و انتظار و هدف خود را از کاهش وزن کاملا منطقی در نظر بگیرید.

هر شیوه ای و بسته به شرایط خاص هر فرد مقدار معینی کاهش وزن برای شما خواهد داشت لذا گول تبلیغات لاغری 10 کیلو در سه روز یا لاغری بدون بازگشت در 1 هفته یا چند روز را نخورید.

[irp posts=”6080″ name=”محاسبه ی کالری پیاده روی: فرق 1 دقیقه با 60 دقیقه را به دست بیاورید!”]

قطع مصرف نوشیدنی های شیرین

یکی از راحت ترین راه های کاهش وزن در نوجوانان قطع مصرف نوشابه ها، نوشابه های انرژی زا، نوشیدنی های میوه ای و غیره است. توجه داشته باشید که مصرف بی رویه ی این مواد نوشیدنی نه تنها باعث افزایش وزن خواهد شد بلکه خطر ابتلا به دیابت نوع 2، بیماری کبد چرب و پوسیدگی دندان را نیز در پی خواهد داشت. پیشنهاد می شود درباره عقب عقب راه رفتن بخوانید.

گنجاندن فعالیت ورزشی

فعالیت ورزشی از راه کاهش وزن در نوجوانان

فعالیت ورزشی را همیشه و در هر سنی به صورت روزانه حتی به میزان 15 دقیقه در برنامه خود داشته باشید چرا که نه تنها از جمله راه های کاهش وزن در نوجوانان است که هیچ هزینه ای ندارد بلکه سبب تناسب اندام و حفظ سلامتی نیز می شود.

مواد غذایی با ارزش غذایی بالا

در انتخاب مواد غذایی روی کالری آنها تمرکز نکنید بلکه روی میزان ارزش غذایی مثل ویتامین ها، مواد معدنی و غیره تمرکز داشته باشید که هم مواد مغذی مورد نیاز شما را تأمین می کنند و هم سبب افزایش وزن نمی شوند.

مواد چربی را حذف نکنید

در راه های کاهش وزن در نوجوانان توصیه می شود که مواد غذایی پرچربی را کم کنید، قطع نکنید چرا که نوجوانان در مرحله رشد و نمو حساسی بوده و بیشتر از بالغین نیاز به چربی دارند پس مصرف آن را کاهش دهید تا کاهش وزن داشته باشید اما قطع نکنید تا به مرحله رشد بدن شما آسیب وارد نکند زیرا موجب کاهش ناگهانی وزن میشود.

مصرف غذاهای شیرین

در راه های کاهش وزن در نوجوانان نه تنها باید مصرف نوشیدنی های قندی را قطع کنید بلکه مواد غذایی که قند بسیار زیادی دارند مثل شیرینی، شکر، کیک و دیگر مواد قندی را هم باید خط بکشید. ضمنا دقت داشته باشید که مواد غذایی که خیلی شیرین هستند درصد پروتئین و فیبر خیلی کمی دارند و تعادل بین مواد غذایی آن برقرار نیست، لذا خوردن زیاد این مواد هم سبب چاقی می شود و هم اینکه به سلامت شما و مرحله رشد و نموی که در آن هستید آسیب می زند.

خوردن سبزیجات

سبزیجات به دلیل داشتن موادی نظیر ویتامین و مواد معدنی و فیبر نه تنها به هضم غذا کمک می کنند بلکه فاقد قند و مواد افزودنی نیز هستند لذا قرار دادن این مواد خوراکی یکی از راه های کاهش وزن در نوجوانان به شکلی قطعی است.

وعده های غذایی را حذف نکنید

شاید اسم دیگر چنین توصیه ای برای راه های کاهش وزن در نوجوانان این باشد که از خوردن تنقلات و کاهش اشتها برای وعده های غذایی اصلی جدا خودداری کنید. بسیاری از نوجوانان به دلیل آموزش ندیدن رفتارها و عادات غذایی مناسب به جای خوردن صبحانه میل به خوردن تنقلات، شیرینی و کیک و غیره دارند.

این روش نه تنها به شدت آسیب زننده است و مرحله رشد و نمو آنها را با اختلال روبرو می کند بلکه سبب چاقی مفرط نیز می شود.

کاهش استرس

کاهش استرس

برخی از نوجوانان در مورد افزایش وزن خود استرس دارند و همزمان نیز در حال رعایت راه های کاهش وزن در نوجوانان هستند اما غافل از اینکه استرس عاملی چاق کننده است مخصوصا کسانی که با استرس گرفتن اشتهای زیادی برای خوردن پیدا می کنند. پیشنهاد می شود درباره ورزش پیلاتس چیست بخوانید.

راه های کاهش وزن سریع

در این قسمت قصد داریم یکسری راه های کاهش وزن در نوجوانان را نام ببریم که سریع تر از شیوه های قبلی عمل می کنند که انجام آنها باید با دقت و تداوم همراه باشد:

تکنیک IF یا غذا نخوردن های متناوب

یکی از راه های کاهش وزن در نوجوانان استفاده از تکنیک IF است یعنی در برخی ساعات یا روزها خیلی کمتر غذا بخورید و در برخی روزها نیز میزان غذا خوردن نرمالی داشته باشید. این تکنیک شامل چندین روش است:

 1. روش ADF: یک روز فقط 25 تا 30 نیاز بدن مواد غذایی بگیرید و در روز بعد به صورت نرمال تغذیه کنید.
 2. روش 5:2: به مدت 2 روز فقط 500 کالری انرژی دریافت کنید و 5 روز مابقی، تغذیه ی نرمال داشته باشید.
 3. روش 8/16: 16 ساعت چیزی نخورید و فقط 8 ساعت چیزی بخورید. این 8 ساعت در اکثر موارد از ظهر تا 8 شب است.

ورزش شدید

ورزش کردن شدید یکی از راه های کاهش وزن در نوجوانان است که با سریع ترین اثرگذاری نتیجه آن را مشاهده خواهید کرد. اما با توجه به اینکه ورزش های سنگین متعددی برای راه های کاهش وزن در نوجوانان وجود دارد و هر کدام اصول خاص خود را دارند حتما زیر نظر مربی باشید تا عضله سوزی رخ نداده و به شما آسیب نرسد. ضمنا مشخص کنید که در داخل خانه یا در محیط بیرون و یا هر دو مایل به انجام این ورزش ها هستید.

[irp posts=”7153″ name=”14 دکتر تغذیه و رژیم لاغری در تهران (آدرس- تلفن – مشخصات)”]

خوردن با آگاهی زیاد

یکی از روش های جالب و سریع توصیه شده در راه های کاهش وزن در نوجوانان این است که آگاهی آنها را هنگام خوردن افزایش دهند. به عنوان مثال روشن بودن تلویزیون سبب می شود که بیش از حد غذا بخورند چون حواسشان به میزان غذایی که می خورند نیست. بر روی صندلی و دور میز ناهارخوری غذا بخورید. آهسته غذا بخورید، تند جویدن غذا سبب پرخوری و آسیب دیدن به معده خواهد شد.

خواب کافی در شب

یکی از روش هایی سریع کاهش وزن در نوجوانان که هیچ هزینه ای هم ندارد تنظیم خواب شب است چرا که مطالعات علمی نشان داده اند نوجوانانی که کمتر از 5 تا 6 ساعت در شب می خوابند دچار چاقی مفرط می شوند، ضمن اینکه کم خوابی سبب افزایش ترشح انسولین و کورتیزول شده که باعث ذخیره ی قند خون به شکل چربی در بدن می گردند. پیشنهاد می شود درباره تفاوت فیتنس و پیلاتس چیست بخوانید.

جدول رژیم غذایی برای نوجوانان چاق

کاهش وزن در نوجوانان

یکی از بهترین توصیه ها و راه های کاهش وزن در نوجوانان این است که جدول رژیم غذایی مناسب برای آنها چیده شود که برای اینکار می توانید از متخصص تغذیه نیز مشورت بگیرید. یکی از جدول های رژیم غذایی مورد تأیید منابع علمی به شرح زیر است:

 1. خوردن صبحانه از ساعت 6 تا 10 صبح: این شیوه هم یکی از راه های کاهش وزن در نوجوانان است و هم اینکه خطر تجمع چربی را کاهش داده و در طی روز کمتر احساس گرسنگی خواهند کرد.
 2. میان وعده بعد از صبحانه: میان وعده بین صبحانه و ناهار اصلا الزامی نیست اما اگر به هر دلیل نیاز داشتید 2 تا 4 ساعت پس از صبحانه میان وعده میل کنید.
 3. خوردن ناهار تا قبل از ساعت 3: تحت هر شرایطی ناهار را تا قبل از ساعت 3 میل کنند چرا که طبق تحقیقات منتشر شده در ژورنال Clinical Nutrition کسانی که تا قبل از ساعت 3 ناهار میل کرده بودند کاهش وزن بسیار موفق و بدون بازگشتی داشتند. لذا از راه های کاهش وزن در نوجوانان بدون بازگشت است.
 4. عصرانه: عصرانه نیز مشابه با خوردن میان وعده بین ناهار و صبحانه حتما باید 2 تا 4 ساعت بعد از خوردن ناهار باشد چرا که معده تا 4 ساعت نیز طول می کشد تا غذای وعده ی قبلی را هضم کند. با این حال خوردن میان وعده ها توصیه نمی شود ولی مقدار آن را بسیار کم و در حد رفع نیاز میل کنید.
 5. شام: از راه های کاهش وزن در نوجوانان تنظیم ساعت خوردن شام از 5 تا 7 شب است چرا که تحقیقات دانشگاه Young نشان داد کسانی که بعد از ساعت 7 وعده غذایی میل نکردند بسیار موفق عمل کردند و حتما اگر در ساعت 7 شب غذا میل کردید نهایتا 2 ساعت پس از آن نیز بخوابید در واقع بین خوابیدن شبانه و وعده غذایی شام باید حدود 2 ساعت فاصله وجود داشته باشد.

روش های کاهش وزن با ورزش

روش های کاهش وزن با ورزش

همیشه در هر سنی و در هر برنامه ی لاغری و کاهش وزن توصیه می شود که در کنار آن حتما باید ورزش را نیز بگنجانید تا هم سریع تر کاهش وزن پیدا کنید و هم اینکه میزان کاهش وزن دریافتی بدون بازگشت باشد. مقاله لاغری با پیاده روی را بخوانید.

لذا در کنار راه های کاهش وزن در نوجوانان که توضیح دادیم توصیه می شود تا ورزش های زیر را نیز انجام دهید که برای کسب توضیحات بیشتر می توانید به مقالات مرتبط در سایت ما مراجعه کنید:

 1. پیاده روی
 2. دویدن
 3. دوچرخه سواری
 4. شنا
 5. پیلاتس
 6. یوگا

رژیم غذایی برای دختر 12 ساله

چگونه لاغر شویم در ۱۲ سالگی؟ دختران 12 ساله به دلیل سن کم خود و عدم آگاهی کافی نسبت به رژیم غذایی و مواد مغذی کافی و غیره نیاز به راهنمایی و کنترل والدین خود را دارند تا در کنار تأمین مواد غذایی مناسب، جلوی پرخوری آنها را بگیرند و کنترل خوبی بر روی کالری دریافتی و میزان سوزاندن کالری داشته باشند تا علاوه بر حفظ سلامتی دچار افزایش وزن نشوند. لذا از راه های کاهش وزن برای نوجوانان چک کردن و کنترل کردن وزن دختران در سن 12 سالگی است.

تغییرات تدریجی

همیشه برای کنترل وزن کودکان خود در سن 12 سالگی از اعمال تغییر شدید و ناگهانی خودداری کنید چرا که هم دختر بچه ی شما آن را نخواهد پذیرفت و هم اینکه به بدن او آسیب خواهید زد. لذا کاهش مواد غذایی پرچربی و پر از قند را تدریجی و پیوسته اعمال کنید که از اصولی ترین راه های کاهش وزن در نوجوانان است.

[irp posts=”8414″ name=”راه‌های چاق شدن افراد لاغر+20 روش چاق شدن”]

کاهش چربی

غذاهای فست فودی و مشابه آن پر از مواد غذایی پرچرب هستند و چون درصد چربی بالاست پروتئین و فیبر کمی دارند. همچنین شیرهای پرچرب یا خامه و ماست پرچرب را نیز باید به انواع کم چرب تغییر دهید.

غذاهای بدون قند

منظور از مواد غذایی بدون قند این است که کودکان هنگام غذا خوردن شیرینی آن را احساس می کنند اما چون قند آن به شکلی است که برای بدن قابل جذب نیست، سبب افزایش قند خون و تبدیل آن به چربی نخواهد شد لذا از راه های کاهش وزن در نوجوانان بخصوص در سن 12 سالگی است.

امیدواریم پاسخ سوالات چگونه لاغر شویم در ۱۳ سالگی یا چگونه لاغر شویم در ۱۴ سالگی را دریافت کرده باشید. پیشنهادات و تجربیات خود را پیرامون رژیم لاغری برای نوجوانان با ما به اشتراک بگذارید.

برخی از سوالات رایج:

یکی از راحت ترین راه های کاهش وزن در نوجوانان چیست؟

یکی از راحت ترین راه های کاهش وزن در نوجوانان قطع مصرف نوشابه ها، نوشابه های انرژی زا، نوشیدنی های میوه ای و غیره است. توجه داشته باشید که مصرف بی رویه ی این مواد نوشیدنی نه تنها باعث افزایش وزن خواهد شد بلکه خطر ابتلا به دیابت نوع 2، بیماری کبد چرب و پوسیدگی دندان را نیز در پی خواهد داشت

کدام ورزش ها در کاهش وزن نوجوانان تاثیرگذار هستند؟

پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری، شنا، پیلاتس و یوگا.

نوشته های مشابه

‫4 نظرها

 1. سلام وقتتون بخیر
  رژیم لاغری برای دختر 12 ساله به چه صورته ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. سلام وقتتون بخیر
   رژیم لاغری برای دختر 12 ساله با رعایت مواردی همراه است. دختران 12 ساله به دلیل سن کم خود و عدم آگاهی کافی نسبت به رژیم غذایی و مواد مغذی کافی و غیره نیاز به راهنمایی و کنترل والدین خود را دارند تا در کنار تأمین مواد غذایی مناسب، جلوی پرخوری آنها را بگیرند و کنترل خوبی بر روی کالری دریافتی و میزان سوزاندن کالری داشته باشند تا علاوه بر حفظ سلامتی دچار افزایش وزن نشوند.

 2. سلام ممنون از مطلب خوبتون درباره رژیم لاغری برای نوجوانان . نکات بسیار خوبی را گفتید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا