مقالات

طرز تهیه نوشیدنی ورزشی خانگی یا 11 نوشیدنی الکترولیت ورزشی

سلول های بدن ورزشکاران و عامه مردم برای تأمین انرژی خود موقع ورزش دویدن نیازمند استفاده از انواع مواد غذایی هستند. نوشیدنی‌ ورزشی خانگی از جمله این مواد است که به سادگی تهیه شده و نیازهای اساسی بدن به مواد مغذی را تأمین می نماید. راه های زیادی وجود دارد تا شما ورزشکاران بتوانید الکترولیت های طبیعی و تازه را دریافت کنید. مواد غذایی مانند پرتقال، عسل، نارنگی و… از جمله موادی هستند که می توانند تا حدودی میزان الکترولیت های بدنتان را تأمین کنند. در صورتی که چندین مواد مغذی به درستی با یکدیگر ترکیب شوند، نوشیدنی ورزشی خانگی یا نوشیدنی الکترولیت ورزشی به راحتی ساخته می شود.

با ما همراه باشید تا با الکترولیت ها آشنا شوید و در ادامه 11 دستور برای درست کردن نوشیدنی الکترولیت ورزشی را به شما آموزش بدهیم.

ضرورت استفاده از نوشیدنی ورزشی خانگی

نوشیدنی ورزشی خانگی علاوه بر اینکه توسط خودتان ساخته می شود و در کمترین زمان آماده مصرف می گردد، در پایین آوردن هزینه ها نیز انتخابی مقرون به صرفه است و در عین حال موادی را که می‌خواهید به صورت سالم و طبیعی به بدنتان می‌رساند.

اکثر ورزشکاران از این موضوع مطلع هستند که استفاده از مایعات حاوی شکر روش مناسبی برای افزایش ذخایر بدن نبوده و نمی تواند به صورت صحیح، آب، انرژی و الکترولیت های از دست رفته بدن را تأمین کنند.

بنابراین بهترین کار درست کردن یک نوشیدنی است که همراه با الکترولیت ها باشد. اما الکترولیت در چه موادی وجود دارد؟ الکترولیت ها را چطور ترکیب کنیم؟ در ادامه به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

نوشیدنی الکترولیت خانگی

شناخت الکترولیت ها برای ساخت نوشیدنی ورزشی خانگی

 • آب

آب از مهم ترین ترکیباتی است که می تواند حامل مقدار زیادی الکترولیت باشد. برای استفاده مناسب از آب بهتر است آن را بجوشانید و سپس مورد استفاده قرار دهید و یا از دستگاه های تصفیه کننده مناسب برای تأمین الکترولیت ها استفاده نمایید. آب حتی می تواند باعث چربی سوزی هم بشود. از آب بیشترین استفاده را در طرز تهیه نوشیدنی مناسب حین ورزش می‌کنند.

 • نمک

الکترولیت ها به صورت اصلی از نمک ساخته شده اند. نمک خوراکی یا همان سدیم کلرید از موادی ساخته شده که با استفاده از آن ها، بدن از نظر الکتریکی به صورت رسانا در می آید و این رسانا بودن باعث ایجاد اختلاف پتانسیل ضعیفی در بین سلول ها می شود.

اگر نمک مصرفی شما حاوی پتاسیم باشد، برای درست کردن نوشیدنی ورزشی خانگی گزینه بسیار مناسبی خواهد بود. در هنگام استفاده از نمک در نوشیدنی خود توجه داشته باشید که نمک هایی با دانه ریزتر را انتخاب کنید، اما اگر نمک دانه درشت دارید می توانید با استفاده از یک هاون، نمک درشت را به نمک ریز تبدیل نمایید.

 • مرکبات

مرکبات شامل پرتقال، گریپ فروت، لیمو ترش و لیمو و میوه هایی از این قبیل می باشد. مرکبات گزینه بسیار مطلوبی برای ساختن نوشیدنی ورزشی خانگی محسوب می شوند چرا که سرشار از انواع الکترولیت ها بوده و همچنین آب کافی به همراه دارند. این مواد حتی به تنهایی می توانند شادابی بدن را حفظ نمایند.

طرز تهیه نوشیدنی الکترولیت ورزشی

در ادامه به معرفی یازده دستور طرز تهیه نوشیدنی ورزشی ایزوتونیک می پردازیم که بتوانید آنها را در کوتاه ترین زمان و به ساده ترین روش در منزل تهیه نمایید و با خود به باشگاه ببرید یا قبل و بعد ورزش از آن استفاده کنید.

 • خیار + لیمو + آب نارگیل

نصف خیار، 2 عدد لیمو همراه با یک پنجم فنجان آب نارگیل را با یکدیگر مخلوط کنید. این نوشیدنی الکترولیت خانگی بهترین گزینه برای بازسازی الکترولیت های بدن می باشد.

 • آب + پرتقال + لیمو + عسل + نمک

3 فنجان آب، 1 فنجان آب پرتقال، نصف فنجان آب لیمو، 3 قاشق غذاخوری عسل را همراه با نصف قاشق چایخوری نمک مخلوط کرده و سپس با یخ آن را میکس نمایید.

نوشیدنی ورزشی خانگی

 • هندوانه + آب نارگیل + نمک

یک چهارم هندوانه، 2 لیوان بزرگ آب نارگیل همراه با مقدار کمی نمک دریایی را در مخلوط کن ریخته و پس از میکس میل نمایید. این نوشیدنی ورزشی خانگی افزایش دهنده میزان الکترولیت های بدن بوده و می توانید در خانه آن را تهیه کنید.

 • زنجبیل + آب + لیمو + نمک + استویا

نیم لیتر آب زنجبیل را با یک لیتر آب مخلوط کرده، مایع استویا را به ترکیبی که ساخته اید بریزید و سپس به آن عصاره 3 عدد لیمو و مقدار کمی نمک دریا اضافه کنید. با این نوشیدنی الکترولیت ورزشی، الکترولیت های مورد نیاز بدنتان را تامین کنید.

 • پرتقال + نارگیل + عسل + بذر کتان + ماست وانیلی

1 عدد پرتقال، سه چهارم لیوان شیر نارگیل، 1 قاشق غذاخوری عسل، 1 قاشق مرباخوری دانه تخم بذر کتان، 1 قاشق غذاخوری ماست وانیلی را همراه با نصف فنجان مخلوط کنید تا نوشیدنی آماده شود. این نوشیدنی به راحتی می تواند انرژی شما را بالا ببرد و در عین حال بهترین نوشیدنی هنگام ورزش برای رژیم لاغری محسوب می گردد.

 • آب + پودر گلوکز یا ویتامین C + عصاره گیاه مورت یا رودیولا + پروتئین وی + توت

نیم لیتر آب تصفیه شده را همراه با 1 قاشق چایخوری پودر گلوکز یا ویتامین C، یک اسکوپ پروتئین وی، عصاره Rhodiola و 1 فنجان توت منجد مخلوط کنید. این ترکیب یک نوشیدنی برای باشگاه و حین تمرین مناسب بوده چرا که پودر گلوکز و فروکتوز موجود در آن سبب می شود که آزاد سازی انرژی به صورت کوتاه مدت انجام گردد.

آموزش نوشیدنی الکترولیت ورزشی

 • شیر + موز + شکر + کاکائو

1 فنجان شیر، نصف یک عدد موز، 2 قاشق چایخوری شکر را همراه با 2 قاشق چایخوری کاکائوی شیرین نشده مخلوط کنید تا نوشیدنی ایزوتونیک خانگی ساخته شود.

 • جو + آب + زنجبیل + لیمو + عسل + نمک

یک چهارم فنجان جو را همراه با 5 لیوان آب مخلوط کرده و درون ماهیتابه قرار دهید تا 15 دقیقه بجوشد. 50 گرم زنجبیل را پوست کنده و تکه تکه کنید و همراه با 2 عدد لیمو (آب و پوست لیمو) داخل ماهیتابه ریخته و 15 دقیقه دیگر به آن اجازه دهید تا بجوشد. مایع به دست آمده را از صافی رد کنید و همراه با یک چهارم فنجان عسل و نصف قاشق چایخوری نمک مخلوط کنید و سپس میل نمایید.

 • توت فرنگی + عسل + شیر خشک + هلو + لیمو

برای تهیه نوشیدنی ورزشی خانگی نصف فنجان توت فرنگی، 2 قاشق غذاخوری عسل، یک سوم قاشق چایخوری پودر شیر خشک بدون چربی، 1 عدد هلو، یک قاشق غذاخوری آبلیمو را با نصف فنجان یخ مخلوط کرده تا مخلوط یکدستی به دست آید.

طرز تهیه نوشیدنی ورزشی خانگی

 • کاکائو + شکر + تخم مرغ + وانیل + شیر

1 قاشق چایخوری پودر کاکائو، 2 قاشق چایخوری شکر، 1 عدد تخم مرغ، نصف قاشق چایخوری وانیل را همراه با دو فنجان شیر مخلوط کرده تا نوشیدنی ورزشی خانگی شما آماده شود. این نوشیدنی انرژی زا بوده و نوشیدنی مناسب حین ورزش محسوب می شود.

 • لیمو + عسل + نمک + جوش شیرین + آب

یک سوم فنجان آبلیمو، یک چهارم فنجان عسل، یک چهارم قاشق چایخوری نمک، یک چهارم قاشق جوش شیرین را با مقدار کافی آب میکس کرده تا نوشیدنی ورزشی خانگی با انرژی بسیار بالا تهیه شود. می توانید این نوشیدنی را در یخچال نگهداری کنید و زمانی که مشغول انجام ورزش هستید و به انرژی بالایی نیاز دارید آن را مورد استفاده قرار دهید.

این نوشیدنی ها به شما کمک می‌کنند تا برای ورزش کردن انرژی کافی داشته باشید و به عنوان یک مکمل برای افراد ورزشکار بسیار مناسب هستند. پس از استفاده از آنها در هنگام ورزش یا قبل از آن غافل نشوید.

برخی از سوالات رایج:

مواد غذایی دارای الکترولیت برای ساخت نوشیدنی الکترولیت ورزشی کدامند؟

آب، نمک و مرکبات منابع خوبی برای الکترولیت هستند

استفاده از نوشیدنی ورزشی خانگی چه مزایایی دارد؟

نوشیدنی ورزشی خانگی علاوه بر اینکه توسط خودتان ساخته می شود و در کمترین زمان آماده مصرف می گردد، در پایین آوردن هزینه ها نیز انتخابی مقرون به صرفه است و در عین حال موادی را که می‌خواهید به صورت سالم و طبیعی به بدنتان می‌رساند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا