مقالات

پیاده روی صبح ناشتا ؟ یا بعد از صبحانه ؟

پیاده روی صبح ناشتا بهتر است یا پس از صرف صبحانه؟

پياده روي صبح ناشتا و یا پس از صرف صبحانه سوالی رایج در بین افرادی است که می خواهند پیاده روی را به صورت ورزشی اصلی انتخاب کنند. طبق تحقیقات انجام شده پیاده روی صبح ناشتا، بدون اینکه افراد، غذایی را میل کنند، برایشان مفیدتر از زمانی است که صبحانه خورده اند. همچنین نتایج این تحقیقات حاکی از آن است افرادی که قبل از خوردن صبحانه به پیاده روی صبح ناشتا پرداخته اند، توانسته اند چربی بیشتری را بسوزانند.

 

 

البته این موضوع را در نظر داشته باشید که هر دو نوع پیاده روی یعنی پیاده روی صبح ناشتا و یا بعد از صرف صبحانه، هر دو برای بدن مفید هستند اما در صورتی که پیاده روی صبح ناشتا انجام شود، چربی سوزی بیشتری را به دنبال خواهد داشت.

ورزش ناشتا

غذای همراه مناسب برای پیاده روی صبح ناشتا!

بدن شما برای اینکه بتواند استقامت خود را در حین پیاده روی ناشتا حفظ کند، نیاز به انرژی کافی دارد. البته این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که خوردن بیش از حد غذا در حین پیاده روی سبب ایجاد حس ناراحتی می شود. هر فرد نیز نیاز بدنی متفاوتی برای سوخت و ساز دارد بنابراین مهم است که بدانید چه مدت زمان و با چه سرعتی می خواهید پیاده روی صبح ناشتا را انجام دهید. در پیاده روی صبح ناشتا اگر می خواهید مدت زمان زیادی را به انجام فعالیت بپردازید توصیه می کنیم که با خود آب یا آب میوه طبیعی به همراه داشته باشید که در مواقع لزوم بتوانید به راحتی آن را مورد استفاده قرار دهید.

16 خیابان پیاده روی در تهران ( آدرس + نکات قبل از رفتن )

در هنگام انجام پیاده روی روی صبح ناشتا چون بدن شما تمام شب غذایی را دریافت نکرده است، بهتر است که یک میان وعده ی بسیار سبک را با خود به همراه داشته باشید تا برای انجام فعالیت چند کالری انرژی داشته باشید. بدون دریافت هیچگونه کالری به صورت طولانی مدت به سختی می توانید به ادامه ی فعالیت های خود بپردازید. پیشنهاد می شود درباره پیاده روی در سربالایی بخوانید.

نکات مربوط به پیاده روی صبح ناشتا

فواید پیاده روی ناشتا

شروع روز با یک پیاده روی صبح ناشتا می تواند مزایای زیادی را برای شما به همراه داشته باشد. اکثر افراد زمان زیادی را مشغول کار در بیرون منزل هستند و خستگی ناشی از کار همواره همراهیشان می کند. این نکته حائز اهمیت است که پیاده روی صبح ناشتا علاوه بر سوزاندن کالری و کمک به داشتن جسمی سالم و وزنی مناسب، فواید زیادی را برای شما به همراه خواهد داشت که در ادامه به بیان فواید پیاده روی در صبح و نکاتی برای بهره ی بیشتر شما می پردازیم. با ما همراه باشید.

 1. اگر صبح کسل هستید و انرژی کافی برای انجام فعالیت های روزمره ی خود ندارید، به شما پیاده روی قبل از صبحانه را توصیه می کنیم. ورزش کردن سبب می شود احساس خستگی از شما دور شده و سرحال شوید.
 2. پیاده روی صبح ناشتا دارای مزایای فیزیولوژیکی فراوانی است. عزت نفس را بهبود می بخشد، روحیه را تقویت می کند، استرس و اضطراب را کاهش می دهد، علائم افسردگی را کاهش داده و یا خطر ابتلا به افسردگی را کاهش می دهد. بنابراین بهتر است حداقل 5 روز در هفته و به مدت 20 تا 30 دقیقه را به انجام پیاده روی صبح ناشتا بپردازید.
 3. دویدن صبح ناشتا سبب سوزاندن کالری بیشتری می شود پس اگر می خواهید با انجام پیاده روی صبح ناشتا بیشترین چربی سوزی را داشته باشید، دویدن بهترین گزینه می باشد. در هنگام دویدن در نظر داشته باشید که مسافت طی شده مهم نیست، بلکه شدت انجام آن مهم است. دویدن باید به گونه ای باشد که 60 ثانیه با سرعت عادی و آهسته بدوید، سپس به مدت 30 ثانیه سرعت را افزایش دهید. سطح شدتی که برای شما مناسب است همان سطحی است که شما به نفس نفس می افتید اما قادر به حفظ این حالت در مدت زمان 30 ثانیه هستید. می توانید به راحتی 25 دقیقه با همین سطح شدتی بدوید و از انجام ورزش لذت ببرید سپس میزان سوزانده شدن کالری پیاده روی خود را اندازه بگیرید تا از اعداد پیش رو شگفت زده شوید.
 4. طبق مطالعات انجام شده، 30 دقیقه پیاده روی در روز 19 درصد احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد.
 5. سبک زندگی نادرست دلیل اصلی بیماری هایی است که امروزه به وجود آمده اند و روز به روز بر تعدادشان افزوده می گردد. دیابت یکی از بیماری هایی است که به دلیل تنظیم نبودن قند خون رخ می دهد و آسانترین راه برای پیشگیری و یا کنترل این بیماری انجام پیاده روی صبح ناشتاست. این کار عضلات را به سوزاندن بیشتر چربی و همچنین قند موجود در خون وادار می کند.پیاده روی اصولی
 6. چاقی یکی از بیماری هایی است که عدم تحرک کافی و رژیم غذایی ناسالم سبب ابتلای به آن می شود. پیاده روی  در  صبح ناشتا را در هر محلی که بخواهید می توانید انجام دهید. این ورزش محدود به مکان خاصی نیست. می توانید مسیری تا محل کار خود را پیاده روی کنید. یا خرید روزانه ی خود را با پیاده روی انجام دهید. به جای آسانسور از پله استفاده کنید. این موارد جایگزین مناسبی برای داشتن تحرک و جلوگیری از ابتلا به چاقی است.
 7. اگر صبح سرکار می روید و وقت کافی برای انجام پیاده روی صبح ناشتا ندارید، می توانید نیم ساعت زودتر بیدار شوید و این زمان را برای پیاده روی در مسیر کار خود با همکارانتان تنظیم کنید. گپ زدن و همراهی در هنگام پیاده روی، روحیه ی انجام کار شما را افزایش خواهد داد.
  آموزش پیاده روی در خانه + 22 نکته
 8. بیدار شدن از خواب معضلی است که اکثر افراد با آن مواجهند. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که مدام آلارم گوشی خود را خاموش کنید و بیدار شدن را به تعویق بیاندازید. و یا ظهر شده و هنوز کسل هستیم. بهترین راه حل برای پیشگیری و یا جلوگیری از ادامه ی این روند، انجام پیاده روی صبح ناشتاست. هوای تازه نفس کنید و طلوع آفتاب را ببینید. این کار می تواند به سادگی انرژی کل روز شما را تأمین کند.
 9. بیدار شدن و انجام پیاده روی صبح ناشتا سبب می شود که بتوانید برنامه ریزی بهتری را برای انجام کارهای خود در طی روز داشته باشید. با انجام پیاده روی سطح انرژی و روحیه ی شما بالاتر رفته و زمان بیشتری برای انجام کارهای خود چه در منزل و یا بیرون منزل خواهید داشت.فواید پیاده روی برای پوست
 10. یکی از فواید پیاده روی ناشتا این است که بدن به جای قند، چربی را برای سوخت و ساز خود مورد استفاده قرار می دهد. اما به این نکته توجه داشته باشید که اگر می خواهید چندین ساعت بدون دریافت کالری، به ورزش خود ادامه دهید، ممکن است منجر به تحلیل عضلاتتان شود. بنابراین سعی کنید در انجام این ورزش زیاده روی نکنید.
 11. سطح هورمون کورتیزول در اول صبح بالاست. انجام ورزش ناشتا سبب می شود که میزان این هورمون تنظیم شده و سطح آن پایین بیاید. اما اگر برای پایین آوردن میزان کورتیزول فعالیتی انجام ندهید در طولانی مدت سبب سرکوب و تضعیف سیستم ایمنی خواهد شد.
 12. کفش مناسب را هنگام پیاده روی صبح ناشتا به همراه داشته باشید. کفش پیاده روی دخترانه و یا پسرانه مناسب، حرکات مچ پا را محدود نمی کند و همین امر سبب می شود که عضلات مچ پا تقویت شده و احتمال واریس را کاهش دهد.

نکته ی پایانی
پیاده روی در بارداری: از 1 ماهگی تا 9 ماهگی حاملگی

دویدن صبح ناشتا

پیاده روی صبح ناشتا از جمله ورزش هایی است که سبب افزایش سوزاندن کالری می شود. همچنین چون تمام شب غذایی دریافت نکرده اید، داشتن فعالیت، بدن را وادار می کند که چربی را به عنوان منبع سوخت و ساز انتخاب نماید. در ادامه فواید پیاده روی ناشتا را به صورت نکاتی ذکر کردیم تا بتوانید با آسودگی خاطر به انجام آن بپردازید.

در انتها یادآوری این نکته حائز اهمیت است که زیاده روی در انجام هر کاری مفید نبوده و پیاده روی صبح ناشتا نیز از این قاعده مستثنی نیست و سبب تحلیل عضلات در طولانی مدت می شود چرا که گلیکوژن یا همان قند ذخیره ای خود را مورد استفاده قرار می دهند. اما انجام آن به صورت مداوم و با رعایت نکاتی که ذکر شد می تواند سبب داشتن وزنی مناسب و بدنی سرحال شود. امیدواریم که بتوانید از این مطلب به خوبی استفاده کرده و آن را در زندگی خود به کار ببرید. پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره لاغری با تردمیل را بخوانید.

برحی سوالات رایج

نوشته های مشابه

‫12 نظرها

  1. سلام روزتون بخیر
   توصیه می شود پس از انجام ورزش و تا ۲ ساعت پس از آن نیز می‌توان یک صبحانه معمولی و مغذی نیز مصرف کرد.

  1. سلام وقتتون بخیر
   پیاده روی صبح ناشتا، بدون اینکه افراد، غذایی را میل کنند، برایشان مفیدتر از زمانی است که صبحانه خورده اند. در صورتی که پیاده روی صبح ناشتا انجام شود، چربی سوزی بیشتری را به دنبال خواهد داشت.

  1. سلام
   پیاده روی صبح ناشتا، بدون اینکه افراد، غذایی را میل کنند، برایشان مفیدتر از زمانی است که صبحانه خورده اند. در صورتی که پیاده روی صبح ناشتا انجام شود، چربی سوزی بیشتری را به دنبال خواهد داشت.

  1. سلام روزتون بخیر
   به طور کلی توصیه می‌شود حدود یک ساعت قبل از ورزش، وعده‌ غذایی شامل کربوهیدراتهای پیچیده مصرف شود تا بدن بتواند انرژی مورد نیاز خود جهت انجام ورزش را کسب نماید.

  1. سلام روزتون بخیر
   پیاده روی صبح ناشتا، بدون اینکه افراد، غذایی را میل کنند، برایشان مفیدتر از زمانی است که صبحانه خورده اند. در صورتی که پیاده روی صبح ناشتا انجام شود، چربی سوزی بیشتری را به دنبال خواهد داشت.

 1. سلام
  آیا ایا بعد از پیاده روی صبحانه بخوریم بهتر است یا قبل از پیاده روی صبحانه بخوریم ؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   پیاده روی صبح ناشتا، بدون اینکه افراد، غذایی را میل کنند، برایشان مفیدتر از زمانی است که صبحانه خورده اند. در صورتی که پیاده روی صبح ناشتا انجام شود، چربی سوزی بیشتری را به دنبال خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

Call Now