مقالات

رابطه ی کرونا و دویدن: مضر یا مفید؟

آیا ورزش کردن و دویدن روی کرونا تأثیری دارد؟

همانطور که کم و بیش شنیده اید ویروس کرونا باختصار CoV عضوی از یک خانواده ی بسیار بزرگی از ویروس ها محسوب می شود که برخی از انواع آن سبب بیماری سندرم تنفسی خاورمیانه ای و یا سندرم تنفسی شدید مزمن می شوند و این گونه از کرونا هم سبب بیماری تنفسی و علائمی شبیه به سرماخوردگی و آنفلوانزا در انسان می شود.

کرونا ویروسی که اخیرا پیدا شده قابلیت انتقال از انسان به حیوان و برعکس را داشته که علائم آن شبیه به آنفلوانزا مثل تب، سخت نفس کشیدن و سرفه و غیره است که رعایت بهداشت عمومی بسیار مورد تأکید است. عمده سؤالی که در زمینه ی کرونا مطرح می شود این است که با وجود علامتی مانند تنگی نفس آیا باز هم می-توان ورزش کرد یا خیر؟ با توجه به اینکه ورزش با افزایش میزان تنفس و تهویه در ارتباط است و از طرفی برخی علائم کرونا ویروس با تنگی نفس در ارتباط هستند آیا می توان ورزش انجام داد؟ شرایط خاصی دارد؟ و غیره.

ابتدا باید این نکته را یادآور شویم که ورزش کردن باعث تقویت سیستمی ایمنی و آمادگی لازم بدن برای مقابله با بیماری ها می شود و به همین دلیل است که بیان می کنند با ورزش کردن کمتر دچار مریضی خواهید شد. به هر میزان که تغذیه ی سالم تری داشته باشید و ورزش کردن منظم و اصولی را ادامه دهید بدنی سالم تر و قوی تر برای مبارزه با بیماری ها خواهید داشت.

[irp posts=”6138″ name=”آموزش پیاده روی در خانه + 22 نکته”]

لذا به جز مواردی خاص که پزشکان توصیه کرده باشند تا ورزش کردن را محدود کرده و یا آن را قطع کنید، ورزش کردن برای مقابله ی قوی تر و بهتر با ویروس کرونا بسیار توصیه می شود اما قطعا شرایط و ضوابط خاص خود را دارد که باید مدنظر داشته باشید.

شرایط و ضوابط ورزش کردن برای بیماری کرونا

شرایط و ضوابط ورزش کردن برای بیماری کرونا

همانطور که گفتیم ورزش کردن قطعا در پیشگیری از ابتلا به بیماری ها مانند کرونا تأثیر بسزایی دارد اما مواقعی نیز هستند که ورزش کردن نه تنها می تواند شرایط بدنی شما را به هم بریزد بلکه شما را نسبت به مقابله ی با بیماری نیز تضعیف کند. لذا با رعایت مواردی که در این قسمت گفته خواهد شد و چنانچه شرایط حادی که ذکر خواهیم کرد را نداشته باشید قطعا ورزش کردن برای بیماری کرونا مناسب خواهد بود در غیر این صورت باید از انجام آن صرف نظر کنید.

تب

در مواقعی که بیماری کرونای شما به حدی رسیده باشد که دمای بدن بیشتر از 37 درجه برسد، که برای برخی مواقع تا 40 درجه هم پیش بینی می کنند، اصلا ورزش کردن توصیه نمی شود چون تب زیاد باعث عطش و کم آبی، ضعف عمومی، کاهش اشتها و کاهش شدید انرژی بدن می شود و شما در این وضعیت با ورزش کردن آن را تشدید خواهید کرد. لذا در چنین فازی از بیماری کرونا احتمال آسیب عضلانی نیز بالاتر رفته و بیماری را وخیم تر می کنید. پس ورزش را کنسل کرده و فقط به فکر تغذیه و استراحت مطلق باشید.

سرفه ی شدید

یکی دیگر از فازهای بیماری کرونا سرفه های شدید و مکرر همراه با خلط است که بخاطر درگیر کردن سیستم تنفسی و عفونی شدن آن اتفاق می افتد و در چنین شرایطی ورزش کردن نه تنها به شما کمکی نمی کند بلکه وضعیت را بدتر هم خواهد کرد.

کرونا و دویدن

البته توجه داشته باشید که سرفه های خشک بدون خلط و نه چندان زیاد مشکلی برای شما ایجاد نمی کنند و فقط می توانید شدت و سختی تمرینات را کم کنید اما سرفه کردن با مشخصاتی که گفته شد قطعا با ورزش کردن بدتر می شود. ضمن اینکه در ورزش کردن نیاز به تنفس بیشتر هستید در حالیکه سرفه های خلط دار مانع آن هستند. از لحاظ بهداشت عمومی هم که در نظر بگیرید سرفه یکی از سریع ترین راه های انتقال کروناست و بقیه را نیز مبتلا خواهید کرد.

التهاب روده و معده

یکی دیگر از علائم بیماری کرونا کاهش اشتها و مشکلات معده ای است که به دنبال استفراغ و اسهال و کاهش اشتها رخ خواهد داد که تمامی این موارد در افت شدید انرژی عمومی بدن و همچنین کم آبی اثر گذار هستند. وقتی در چنین شرایطی ورزش کنید قطعا شرایط را از این وضعیتی که هست شدیدتر خواهید کرد. لذا قطعا در این شرایط تمرینات شدید باید قطع شده و فقط تمرینات سبک انجام شوند.

[irp posts=”6013″ name=”برنامه ی لاغری با پیاده روی در 60 روز (بدون دارو و…)”]

ورزش کردن هنگام کرونا و قبل از آن باید تحت چه ضوابطی انجام شود؟

در صورتی که هیچ یک از علائم فوق را ندارید و یا بهتر اینکه اصلا مبتلا نشده اید می توانید ورزش کردن را طبق توصیه ی مربی ورزشی خود در باشگاه و در خانه انجام دهید اما قطعا در این دوره که با اپیدمی کرونا مواجه هستیم و این بیماری نیز از راه هوا به سرعت منتقل می شود رعایت نکات جانبی برای سالم ماندن بسیار ضروری است تا از ورزش کردن ضرر نکنید و خود را بهتر و بیشتر برای مقابله با آن آماده کنید:

ورود به باشگاه ممنوع

زمانی که هنوز مبتلا نشده اید یا در فاز حاد با علائم فوق نیستید ورزش کردن را قطع نکنید اما در محیط عمومی مانند باشگاه حضور نداشته باشید چون یکی از راه های انتقال این بیماری از طریق تماس با وسایل و سطوح آلوده است و این بستر با وجود وسایل ورزشی که همه از آن استفاده می کنند کاملا مهیاست.

ورزش در خانه در زمان بیماری کرونا

به همین دلیل ورزش کردن را در خانه انجام دهید. به همین دلیل و سایر دلایلی که در مقالات قبلی در مورد تردمیل خانگی ذکر کرده ایم خرید این وسایل ورزشی کاملا مفید است. همچنین توجه داشته باشید که گرمایش و سرمایش محیطی که ورزش می کنید به خوبی انجام شود. به دلیل افزایش تعریق بدن بهتر است از وسایل ورزشی جداگانه استفاده کنید چرا که عرق کردن و تماس پیدا کردن با سطوح آلوده در چنین مکان های عمومی شانس آلوده شدن را افزایش می دهد.

ورزش در پارک و اماکن عمومی تا حد امکان قطع شود

چنانچه علائم خوبی دارید یا هنوز مبتلا نشده اید می توانید ورزش کنید تا اثرات مثبتی بر روی شما داشته باشد اما ورزش در اماکن عمومی مثل پارک ها که افراد زیادی حضور دارند و ممکن است ناقل بیماری باشند شانس بیمار شدن شما و یا تشدید وضعیت بیماری را بالاتر می برد لذا اگر مایل بودید که حتما در پارک ورزش کنید فاصله ی 1.5 تا 2 متری را رعایت کنید، از ماسک فیلتردار کمک بگیرید و با هیچ کس دست و روبوسی انجام ندهید.

همچنین در مکان های عمومی مانند پارک علاوه بر نکات گفته شده، باید از ورزش کردن با وسایل ورزشی پارک که عمومی هستند اجتناب کنید چرا که نقش همان وسایل ورزشی باشگاه ها را دارند که توضیح دادیم.

ورزش در پارک و اماکن عمومی تا حد امکان قطع شود

ضدعفونی سازی

چنانچه در محیط بیرون ورزش کردید قبل از ورود به خانه دست ها با الکل ضد عفونی کنید، حتما به حمام بروید و لباس های خود را بشویید. این کار ایمنی و سلامت شما را بالا برده و ورزش را ایمن تر می کند. حتما هنگام ورزش نیز لبا س هایی را بپوشید که از قبل شسته شده اند و کاملا تمیز هستند.

همانطور که مشاهده کردید ورزش کردن در زمان قبل و بعد از ابتلا به کرونا شرایط و احتیاط کردن های خاص خود را دارد. چنانچه هنوز مبتلا نشده اید قطعا ورزشی مانند دویدن به شما کمک می کند با تقویت سیستم ایمنی شانس ابتلا را کاهش داده و یا به درجات حاد نرسد و مشکل جدی شما را تهدید نکند اما اگر به بیماری مبتلا شده اید و شرایط حادی دارید قطعا ورزش کردن برای شما آسیب زا خواهد بود و باید آن را قطع کنید. ضمن اینکه اگر مبتلا هستید ولی وضعیت وخیمی ندارید با رعایت موارد گفته شده ورزش کردن را برای خود ایمن کنید.

[irp posts=”5956″ name=”تاثیر پیاده روی بر عضلات پا”]

برخی سوالات رایج

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا