ورزشی

تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت ؟ + مقایسه مزایا و معایب

امروزه تردمیل و دوچرخه ثابت در اکثر خانه هایی که به ورزش و سلامتی اهمیت زیادی می دهند گسترش یافته مخصوصا که افراد به دلیل اشتغال و مسائل و مشکلات فراوان امکان تمرین و ورزش در بیرون از خانه به صورت شخصی و گروهی، تایم کافی ندارند و همین موضوع آنها را از ورزش دور می کند اما با خرید تردمیل یا دوچرخه ثابت این مسأله تا حد بسیار زیادی رفع شده و شبیه سازی بسیار خوبی صورت گرفته است. ولی در نهایت تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت ؟

برخی افراد نیز دلیل خرید دوچرخه ثابت یا تردمیل را ورزش برای لاغری عنوان می کنند که حتما در کنار رژیم غذایی که زیر نظر پزشک تجویز شده به آن نیاز مبرم دارند تا در کنار کاهش وزن و لاغری به سلامت خود نیز کمک کرده باشند و بسیاری از مشکلات و بیماری های قلبی و عروقی را از خود دور کرده باشند.

تردمیل یا دوچرخه ثابت

اما سؤال اساسی اینجاست: تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت ؟! مزایا و معایب هر کدام چه مواردی هستند؟ قطعا که هیچ وسیله و دستگاهی با هر میزان تکنولوژی و کاربردهای گوناگون خالی از عیب نیست که در مورد این دو دستگاه نیز صدق می کند. در این مقاله با بیان مزایا و معایب هر یک به نحوی به مقایسه ی این دو خواهیم پرداخت و تصمیم نهایی با شماست که با توجه به هدف شما از خرید و شرایط فیزیکی و سلامتی خود کدام دستگاه یعنی تردمیل و دوچرخه ثابت برای شما بهترین گزینه برای خرید محسوب می شود. با ما همراه باشید.

مزایا و معایب دوچرخه ثابت و تردمیل

در این قسمت مزایا و معایب هر یک از دستگاه های تردمیل و دوچرخه ثابت را بیان می کنیم تا به بهترین شکل این دو دستگاه مقایسه شده باشند و مرجع کاملی برای اساس تصمیم گیری شما شکل بگیرد. مقاله لاغری با تردمیل را بخوانید.

مزایای استفاده از تردمیل:

 • گیره ایمنی: گیره ی ایمنی در حین تمرین به شما متصل است و اگر به هر دلیلی از روی دستگاه بیافتید و یا تعادل خود را از دست بدهید، دستگاه خاموش خواهد شد.
 • کالری سوزی: میزان کالری که در حین استفاده از تردمیل سوزانده می شود در صورتی که برنامه ی آن توسط متخصص شما نوشته شده باشد قطعا بیشتر از دوچرخه ثابت است.
 • شخصی سازی متنوع: برخی از انواع این دستگاه ها قابلیت ذخیره سازی 24 نوع برنامه ی مختلف نیز دارند و همین ویژگی کمک زیادی به شما خواهد کرد تا به سرعت بتوانید طبق برنامه ی از پیش تعیین شده دستگاه را تنظیم و آماده ی تمرین و ورزش کنید.
 • تقویت عضلات و استخوان: هنگام انجام تردمیل وزن خود را بر روی تردمیل به شیوه ی متفاوتی تجربه می کنید چرا که دارای سیستم ضربه گیر است و همین امر سبب تقویت عضلات و استخوان ها می شود.
 • تنظیم شیب: در تردمیل امکان تنظیم شیب به صورت دستی و برقی وجود دارد تا عضلات پشت ساق پا و ران را هم درگیر کرده و تقویت سازید.
 • صفحه نمایشگر پیشرفته: در تردمیل نیز مانند دوچرخه ثابت نمایشگری وجود دارد که در آن میزان ضربان قلب، کالری مصرفی، مسافت طی شده، مدت زمان ورزش، برنامه های سفارشی شده و غیره را بر روی آن نشان می دهد لذا با کمترین زحمت به تمامی داده ها دسترسی دارید.
 • شرایط ثابت: برخلاف پیاده روی طبیعی که در هر سطح و هر شرایطی ممکن است به ورزش بپردازید و کیفیت ورزش شما یکسان نخواهد بود در کار با تردمیل مانند دوچرخه ثابت کاملا وضعیت یکسان است و هیچ تغییر و نوسان شدیدی مشاهده نمی شود. برای شبیه سازی نیز می توانید شیب و سرعت حرکت تسمه را افزایش یا کاهش دهید.

تفاوت تردمیل و دوچرخه ثابت

معایب استفاده از تردمیل:

 • محدودیت برای برخی افراد: افرادی که اضافه وزن بیش از حدی دارند و یا از مشکلاتی در مفاصل و زانوها مانند آرتروز، پوکی استخوان و غیره رنج می برند اصلا تردمیل توصیه نمی شود و از این لحاظ دوچرخه ثابت قطعا بهتر است. در صورت رعایت نکردن قطعا آسیب جدی به عضلات و استخوان ها وارد خواهد شد.
 • ایمنی کمتر: با توجه به حرکت کردن در حین انجام تردمیل و امکان ورزش هایی مانند دویدن احتمالا آسیب رسیدن به شما به مراتب بیشتر از ورزش با دستگاهی مانند دوچرخه ثابت است.
 • فضا گیری زیاد هنگام استفاده: با اینکه انواع تاشونده هم اختراع و روانه ی بازار شده اند اما در حین استفاده قطعا به فضای زیادی برای راه اندازی و استفاده از آن دارید.
 • سر و صدا: حتما از نزدیک مثلا در باشگاه تردمیل را دیده اید. سر و صدای آن برای همه ی افراد قابل تحمل نیست و همین امر باعث می شود تا قطعا به این مورد توجه کنید.

پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره دوچرخه سواری یا پیاده روی را بخوانید.

مقایسه دوچرخه ثابت و تردمیل

مزایای استفاده از دوچرخه ثابت:

 • ایمنی بیشتر: جدای از اینکه هنگام استفاده از دوچرخه ثابت از تغییرات شدید آب و هوایی، آلودگی و سر و صدای زیاد بیرون موقع ورزش کردن در امان هستید، نگران برخورد با اتومبیل هم نیستید لذا امنیت جانی شما به مراتب بیشتر است. همچنین در مقایسه با تردمیل نیز تعادل بسیار بیشتری دارید و همین امر افتادن شما را به حداقل می رساند. همچنین کمترین فشار به عضلات آسیب دیده و استخوان های شکسته شده برای بازسازی یا دچار پوکی استخوان به مفاصلی که آرتروز نیز داشته باشند وارد خواهد شد.
 • قیمت: چون شیوه ی عملکرد دستگاه راحت تر و کم حجم تر نیز هست قیمت دوچرخه ثابت پایین تر است.
 • تنوع امکانات: دوچرخه ثابت نیز دارای صفحه نمایشگر برای نشان دادن اطلاعات حیاتی مانند فشار خون و ضربان قلب، مسافت طی شده، کالری سوزانده شده و غیره است. می توانید سختی پدال زدن را تغییر دهید و از این طریق فشار بیشتری وارد کنید. کابل USB یا محل اتصال فلش مموری برای آهنگ گوش کردن و حتی فیلم دیدن نیز وجود دارد.
 • اشغال کمتر فضا: دوچرخه ثابت نسبت به تردمیل فضای کمتری نیاز دارد ضمن اینکه مانند تردمیل انواع تاشونده نیز ساخته شده اند.

معایب استفاده از دوچرخه ثابت:

 • کالری سوزی کمتر: برای تردمیل بیان کردیم که تحت شرایط یکسان و طبق آزمایشات انجام شده میزان سوخته شدن کالری بیشتر است و شاید به اختلاف 40% هم برسد و همین امر باعث می شود که اگر به دنبال لاغری سریع تر و کارآمدتری هستید دوچرخه ثابت بهتر از تردمیل باشد.
 • سفارشی سازی برنامه: برخلاف تردمیل امکان انجام تنوع بالایی از ورزش ها و حالات مختلف با دوچرخه ثابت وجود ندارد و چنانچه تصمیم بگیرید نمونه های بسیار پیشرفته را تهیه کنید، مزیت قیمتی آن از بین رفته و حتی گران تر از تردمیل نیز خواهد شد.
 • محدودیت تقویت عضلات: دوچرخه ثابت بیشتر مخصوص عضلات پایین تنه است ولی تردمیل عضلات شکمی را نیز درگیر می سازد و به علت قرارگیری بخشی از وزن بدن بر روی دست ها، تقویت عضلات را نیز خواهید داشت.
 • خسته کننده: این موضوع مخصوصا برای کسانی بوجود می آید که قبل از استفاده کردن از این دستگاه نیز میانه ی خوبی با دوچرخه سواری نداشتند و اکنون که در یک فضای بسته بدون تنوع محیطی قرار گرفته اند بیشتر کسل کننده خواهد شد.
 • راحتی انجام کار: کار کردن با تردمیل پیچیدگی بیشتری داشته و شاید برخی افراد حتی نتوانند کاملا با کارکردهای آن کاملا آشنا شوند اما دوچرخه ثابت مکانیسم عملکرد کاملا واضح و مشخصی دارد و نیاز به آموزش خاصی نیست. همچنین در برخی موارد افراد عنوان می کنند برخلاف تردمیل چون باید همیشه بر روی صندلی بنشینند این کار برای آنها مقداری آزار دهنده است.

تفاوت دوچرخه ثابت و تردمیل

لذا به عنوان توصیه مهم و اکید به شما، هنگام خرید تردمیل یا دوچرخه ثابت، ابتدا سلامتی خود را در نظر بگیرید. دستگاهی که چربی سوزی بیشتری دارد برای کسانی گزینه ی بهتری است که مشکلات و درد در زانو و مفاصل و حتی ناحیه ی کمری نداشته باشند در غیر این صورت نه تنها نخواهید توانست از مزایای کامل آن استفاده کنید بلکه سلامت خود را نیز به شدت تحت خطر آسیب قرار می دهید. لذا با توجه به اینکه هزینه ی زیادی را صرف خرید یکی از این دو دستگاه خواهید کرد حتما در خرید آنها دقت کافی به خرج دهید.

برخی سوالات رایج

تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟

دستگاهی که چربی سوزی بیشتری دارد برای کسانی گزینه بهتری است که مشکلات و درد در زانو و مفاصل نداشته باشند در غیر این صورت خود را تحت خطر آسیب قرار می دهید.

بین تردمیل و دوچرخه ثابت کدام برای لاغری مناسب است؟

تردمیل یا دوچرخه ثابت هر دو وسیله های مناسب برای انجام تمرینات هوازی هستند و برای تناسب اندام و سلامتی شما مزایای بسیاری دارند.

نوشته های مشابه

‫4 نظرها

  1. سلام وقتتون بخیر
   در مورد اینکه تردمیل بهتره یا دوچرخه ثابت و مزایای دوچرخه ثابت و همچنین مزایا تردمیل در مقاله توضیح دادیم.

 1. سلام وقتتون بخیر
  برای لاغری شکم تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت ؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   اینکه دوچرخه ثابت بهتره یا تردمیل بستگی به امکانات دارد ولی هرکدام مزایا و معایب خود را دارند که در مقاله به آن ها اشاره شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا