ورزشی

چربی سوزی چیست؟ ارتباط چربی سوزی با تغذیه

چربی سوزی، مؤثرترین روش برای کاهش وزن

چربی سوزی چیست؟ بافت چربی در کدام قسمت ها ذخیره می شود؟ تعریف چربی سوزی بدین صورت است که چربی های ذخیره شده در بدن، طی فرایندهای بیوشیمیایی به مصرف می رسد و به اصطلاح عامه سوزانده می شود. در زیر پوست، بافت چربی و سلول های چربی قرار دارند، با خوردن بیشتر قند و چربی، بدن چربی اضافی را در سلول های چربی که به آن آدیپوسیت گفته می شود، انبار می کند.

هنگامی که قند (انرژی لازم برای سوخت و ساز سلول های بدن) کم باشد، بدن چربی های انبار شده در سلول های چربی را مورد استفاده قرار می دهد و در نتیجه حجم سلول های چربی کاهش می یابد. با توجه به مطالب ذکر شده که بافت چربی زیر پوست قرار گرفته است، وقتی که حجم چربی کاهش پیدا کند یا چربی سوزی رخ دهد، بافت ماهیچه ای بیشتر نمایان می شود.

بدن پس از مدتی که قند کمتر مورد استفاده قرار بگیرد، چربی را برای سوخت و ساز می سوزاند و چون سوزاندن چربی برای بدن مشکل است، در صورتی که قند مصرفی فرد دوباره افزایش پیدا کند، چربی دوباره در سلول ها و بافت ها انبار می شود و حتی در مواردی ممکن است حجم بیشتری از چربی در سلول های چربی قرار بگیرند. بنابراین در این صورت چاقی فرد دوباره برمی گردد و در اثر شوک وارد شده برای چربی سوزی سریع، بافت چربی حجیم تر از قبل می شود.

اگر انتظار چربی سوزی سریع دارید، بهتر است مطلع باشید که امکان بازگشت دوباره ی بافت چربی وجود دارد، حال این سوال به وجود می آید که آیا تمامی روش های چربی سوزی سریع، قابلیت بازگشت دارند؟ توجه داشته باشید که داشتن رژیم چربی سوزی سریع، به شما کمک می کند تا بدنتان چربی را به عنوان سوخت اصلی مورد استفاده قرار دهد، اما نباید پس از دوران رژیم، آن را رها کنید و عادات غذایی قبلی را تکرار کنید.

رژیم یا قرص چربی سوزی، بدنتان را به سمت افزایش سوخت و ساز چربی ذخیره شده می برد اما باید خودتان از بازگشت دوباره ی چربی جلوگیری کنید، انجام ورزش و رعایت رژیم لاغری به شما کمک می کند که بدن را در حالت چربی سوزی نگهداری کنید و چاقی شما برگشتی نداشته باشد. اگر می خواهید از رژیم غذایی و ورزش های مربوط به چربی سوزی مطلع شوید با ما همراه باشید.

چربی سوزی با تعذیه

25 مورد از خوراکی های علمی تأیید شده برای چربی سوزی سریع و آسان

بدن انرژی خود را از مواد خوراکی مصرفی فرد تأمین می کند بنابراین مهم است که بر مواد غذایی خود نظارت بیشتری داشته باشید، این نظارت می تواند بر حسب میزان کالری مواد مصرفی باشد، سعی کنید همواره کالری مواد مصرفی را بسنجید و سپس طبق کالری مورد نیاز روزانه ی بدنتان آن را استفاده کنید.

در این قسمت به معرفی 25 ماده ی غذایی چربی سوز می پردازیم که به وسیله ی آن بتوانید لاغری و تناسب اندام را تجربه کنید:

 1. گریپ فروت: خوردن نصف گریپ فروت به صورت روزانه به صورت ناشتا می تواند سبب چربی سوزی شود، وجود ویتامین C سبب می شود که سوخت و ساز بدن و تنظیم قند به درستی انجام شود.
 2. مغز آجیل: خوردن مغز آجیل در انواع رژیم های غذایی توصیه شده و هیچ گونه منعی برای مصرف وجود ندارد، مغزها با وجود روغن گیاهی که در خود دارند باعث می شوند تا مدت زمان بیشتری احساس گرسنگی نداشته باشید.
 3. سیب: سیب منبع فیبر و آهن است، شیرین بوده و باعث می شود که مدت زمان بیشتری احساس سیری داشته باشید، خوردن سیب با پوست به صورت روزانه به شما کمک می کند که دستگاه گوارش سالم تری داشته باشید.
 4. کینوا: این دانه ی گیاهی را می توان به جای برنج و یا سیب زمینی مورد استفاده قرار داد.
 5. گوشت: نوع بدون چربی و ارگانیک آن برای چربی سوزی بسیار مؤثر است که از جمله ی آن می توان به گوشت مرغ و یا بوقلمون اشاره کرد.
 6. پرتغال: سرشار از ویتامین C بوده و دارای میزان قند بالایی است، خوردن پرتغال نیم ساعت قبل از انجام ورزش می تواند سبب چربی سوزی بدن شود.
 7. موز: منبع خوب پتاسیم که مصرف آن به همراه شیر می تواند وعده ی غذایی سالمی را جهت چربی سوزی برایتان ایجاد نماید.چربی سوزی با ورزش
 8. بلغور جو: حاوی فیبر و آنتی اکسیدان بوده که سبب دفع سموم از بدن و افزایش سوخت و ساز شده و همچنین با مصرف بلغور جو مدت زمان طولانی را احساس سیری می کنید.
 9. پیاز: حاوی فلاونوئید و گوگرد بوده که به کنترل سطح کلسترول و قند خون و کاهش میزان لختگی خون در عروق کمک می کند.
 10. سینه ی مرغ: پروتئین در آن بالا و میزان کالری و چربی پایین بوده و از جمله بهترین مواد غذایی جهت چربی سوزی محسوب می شود.
 11. لوبیا: منبع خوب پروتئین بوده و کربوهیدرات بسیار کمی دارد، برای از بین مشکل مربوط به نفخ می توانید آن را از شب قبل در آب بخیسانید.
 12. دانه های کاج: یکی از مؤثرترین دانه ها جهت چربی سوزی بوده که احساس گرسنگی را سرکوب می کند، از مقدار زیادی آهن و منیزیم تشکیل شده که انرژی فرد را افزایش داده و در نهایت سبب لاغر شدن می گردد.
 13. آناناس: ماده ای کم کالری، فاقد کلسترول و سرشار از ویتامین C که سبب آب رسانی به بدن می شود.
 14. ماهی تن: سرشار از اسید چرب امگا 3 بوده که این امکان را به بدن می دهد تا میزان کالری اضافی وارد شده به بدن را بسوزاند و از تجمع چربی جلوگیری می کند.
 15. قارچ: سرشار از ویتامین های مختلف بوده و کم کالری است، اگر قصد چرب سوزی سریع دارید می توانید این ماده را جایگزین گوشت کنید.
 16. گوجه فرنگی: فاقد کلسترول و چربی اشباع شده است و سبب پاکسازی بدن و چربی سوزی می شود.
 17. عدس: دارای پروتئین، پتاسیم، آهن و منیزیم است و منبع بسیار مناسبی برای تأمین انرژی محسوب می گردد.
 18. فلفل: مصرف فلفل تند به غذا سبب افزایش سوخت و ساز بدن شده و آن را گرم می کند، انرژی مصرفی بدن بیشتر شده و چربی سوزی اتفاق می افتد.
 19. نان سبوس دار: منبع ویتامین B بوده و باعث می شود دستگاه گوارش عملکرد مناسبی داشته باشد.
 20. خیار: تأمین کننده ی آنتی اکسیدان بوده و خاصیت ضد التهابی دارد، کالری آن صفر است و بیشترین حجم آن را آب تشکیل می دهد.چربی سوزی شکم
 21. گلابی: مصرف آن قبل از وعده ی غذایی باعث کاهش حجم وعده ی غذایی می شود و به شما کمک می کند که کاهش وزن بیشتری را داشته باشید.
 22. اسفناج: دارای آهن، منیزیم، پروتئین، اگزالات و… بوده و باعث می شود که سوخت و ساز بدن افزایش یابد.
 23. کلم بروکلی: چربی سوزی بسیار بالایی داشته و اشتهای شما را از بین می برد، چربی سوزی شکم سریع با آبپز کردن این ماده ی خوراکی را از یاد نبرید.
 24. کره بادام زمینی: سبب کاهش اشتهای فرد و در نهایت افزایش چربی سوزی می شود و از جمله مواد غذایی توصیه شده برای کاهش چربی شکم محسوب می شود.
 25. مارچوبه: کارکرد مناسب دستگاه گوارش، حفظ باکتری های مفید روده و دفع سموم از جمله ویژگی این ماده ی غذایی ارزشمند است.

اگر می‌خواهیدچربی سوزی را با ورزش همراه کنید و بدنسازی انتخاب شماست، مقاله برنامه بدنسازی چربی سوزی را از دست ندهید.

شادترین ورزش های توصیه شده برای چربی سوزی

چربی سوزی صحیح علاوه بر رعایت مصرف مواد غذایی مناسب، نیازمند افزایش تحرک نیز هست، با انجام ورزش های مناسب لاغری می توانید به سادگی این کار را انجام دهید. اگر مایل به انجام ورزش های سنگین نیستید، برای افزایش روحیه و شادابی به شما توصیه می کنیم که 4 ورزش شاد را که ادامه به معرفی آن می پردازیم را امتحان کنید:

 1. بدنسازی (Bodybuilding): از جمله ورزش هایی است که به صورت فردی انجام می شود و انجام آن سبب کاهش حجم چربی در بالاتنه مخصوصا چربی سوزی ناحیه شکم می شود. چربی سوزی در بدنسازی بدین شکل است که فرد زیر نظر مربی، کار با دستگاه های مختلف را انجام می دهد.قویترین چربی سوز گیاهی
 2. ایروبیک (Aerobic): کلاس ها به صورت دسته جمعی و شاد برگزار شده و با افزایش گردش خون باعث چربی سوزی در بدن می گردد.
 3. زومبا (Zumba): شباهت زیادی به ایروبیک داشته و نوعی رقص خارجی است که سبب فرم دهی به عضلات می شود.
 4. تی آر ایکس (TRX): مورد تأیید FDA آمریکا بوده و با فرم دهی سریع و چربی سوزی بالا، سبب حفظ تناسب می شود، انجام این ورزش در طی چندین ماه باعث عدم بازگشت دوباره ی چربی می شود.

اگر می‌خواهید با آگاهی بیشتر ورزش خود را انتخاب کنید، مقاله تفاوت پیلاتس و ایروبیک، فیتنس، بدنسازی و یوگا به شما کمک می‌کند.

انجام ورزش، مخصوصا ورزش های هوازی، سوخت و ساز سلول ها را افزایش داده و به دنبال آن میزان قند خون تنظیم می شود. با تداوم در انجام ورزش می توانید به راحتی وزن خود را تثبیت کرده و علاوه بر چربی سوزی به صورت صحیح، از بازگشت آن نیز جلوگیری کنید.

سوالات متداول

جهت چربی سوزی سریع چه غذاها و میوه هایی باید مصرف کرد؟

گریپ فروت، مغز آجیل، سیب، کینوا، گوشت، پرتغال، موز، بلغور جو، پیاز، سینه ی مرغ، لوبیا، دانه های کاج، آناناس، ماهی تن، قارج، گوجه فرنگی، عدس، فلفل، نان سبوس دار، خیار، گلابی، اسفناج، کلم بروکلی، کره بادام زمینی، مارچوبه

جهت چربی سوزی انجام چه ورزش هایی توصیه می شود؟

بدنسازی، ایروبیک، زومبا، تی آر ایکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا