مقالاتورزشی

دوچرخه سواری یا پیاده روی ؟! کدام موثرتر است؟

انتخاب میان دوچرخه سواری یا پیاده روی

دوچرخه سواری یا پیاده روی؟ یکی از شایع ترین سؤالات برای افرادی است که می خواهند برنامه ی منظمی برای ورزش روزانه ی خود در نظر داشته باشند. یکی از اساتید در رشته ی علم حرکات از دانشگاه تگزاس بیان کرده است که هر دو ورزش دوچرخه سواری یا پیاده روی برای سلامتی بسیار مفید هستند. هوازی بودن و ریتم دار بودن از عواملی است که سبب افزایش سلامتی افراد می شود. اما در عین حال تفاوت هایی با یکدیگر دارند.

اگر میزان کالری سوزی دوچرخه سواری و پیاده روی را درنظر بگیریم، فردی که دارای میانگین وزنی 75 کیلوگرم می باشد و با سرعت متوسط 4 مایل در ساعت پیاده روی می کند در هر ساعت انرژی معادل 360 کالری را می سوزاند اما فردی که با سرعت 16 مایل در ساعت دوچرخه سواری می کند انرژی معادل 850 کالری را در بدن خود می سوزاند.

حال این سؤال مطرح است: با وجود این که هر دو ورزش هوازی بوده اما دوچرخه سواری بهتر است یا پیاده روی؟ با انتخاب کدام یک می توانیم بدن سالم تری داشته باشیم؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به بیان تفاوت های آن بپردازیم و علت انتخاب هر کدام را بیان کنیم.

دوچرخه سواری یا پیاده روی را انتخاب کنیم

فرق دوچرخه سواری و پیاده روی

اگر بین دوچرخه سواری یا پیاده روی شک دارید باید این را در نظر داشته باشید که هر دو ورزش بهترین گزینه برای چربی سوزی و کم کردن وزن بدن محسوب می شوند. برای اینکه چربی بدن مخصوصا چربی اطراف شکم سوزانده شود، باید سوخت یاخته های بدن از گلوکز که قند مصرفی بوده، به چربی تغییر پیدا کند تا بدن چربی های ذخیره شده در بدن را مورد استفاده قرار داده و فرد لاغر شود و یا اندامی با وضعیت متناسب داشته باشد.

با وجود اینکه پیاده روی یا دوچرخه سواری هر دو جزو ورزش های هوازی محسوب می شوند، ضربان قلب و میزان جریان خون را در بدن افزایش می دهند که اگر این ورزش به صورت مداوم و با مدت زمان معین انجام بپذیرد، چربی سوزی مناسب انجام شده و فرد می تواند بدنی سالم تر را تجربه کند. اما این را در نظر داشته باشید که با وجود شباهت در بین دوچرخه سواری یا پیاده روی، تفاوت هایی دارند که در ادامه به بیان آن ها می پردازیم:

 • افرادی که دارای تنگی کانال نخاعی هستند و یا مشکلاتی مربوط به ستون فقرات در آنان دیده می شود توصیه می شود که میزان فعالیت خود به صورت پیاده روی را کاهش و در عوض دوچرخه سواری را به صورت روزانه در برنامه ی خود قرار دهند. افرادی که دارای تنگی کانال نخاعی و یا مشکلاتی مربوط به ستون فقرات هستند به این خاطر که هنگام دوچرخه سواری وضعیت خمیده دارند، فشار بر روی ستون فقرات کمتر بوده و فرد احساس بهتری هنگام انجام ورزش را تجربه می کند. بنابراین بهتر است که بین دوچرخه سواری یا پیاده روی، دوچرخه سواری را انتخاب نمایند.
 • اگر می خواهید بین دوچرخه سواری یا پیاده روی ورزشی را انتخاب کنید که میزان کالری بیشتری را بسوزانید، می توان گفت که در مدت زمان ثابت، کالری سوزی با دوچرخه سواری نسبت به پیاده روی، بیشتر است.انتخاب دوچرخه سواری یا پیاده روی
 • در دوچرخه سواری نسبت به پیاده روی فشار بیشتری به عضلات وارد می شود در نتیجه عضلات سنگین بدن بیشتر به کار گرفته شده و فرم متناسبی پیدا می کنند. در ضمن اینکه انرژی بیشتری را برای فعالیت مورد استفاده قرار می دهند.اما برای افرادی که نمی توانند دوچرخه سواری کنند مانند زنان باردار پیاده روی در بارداری بهترین انتخاب می باشد.
 • مادر تمامی ورزش ها، پیاده روی است. زیرا در پیاده روی تمامی موارد از قبیل سرعت، مسافت طی شده، میزان سوزاندن انرژی و مدت زمان انجام آن قابلیت کنترل داشته و در شرایطی که فرد از وضعیت بدنی سالم برخوردار باشد توصیه می شود که حتما ورزش پیاده روی را در برنامه ی خود به صورت روزانه قرار دهد. با پیاده روی می توانید برنامه لاغری منظمی را برای خود ایجاد کنید.

اگر برای کاهش وزن پیاده روی می‌کنید، درباره نکات پیاده روی برای لاغری بخوانید.

 • افرادی که برای رفت و آمد خود بین دوچرخه سواری یا پیاده روی، از دوچرخه استفاده می کنند به نسبت افرادی که همین مسافت را پیاده روی می کنند، بیماری قلبی، احتمالی ابتلا به سرطان و خطر مرگ پیش از موعد در آنان کمتر دیده می شود.
 • فواید تردد با دوچرخه در مقایسه با پیاده روی بیشتر می باشد به این دلیل که در دوچرخه سواری مسافت بیشتری طی می کنند و ورزشی با فعالیت بیشتر انجام می دهند در نتیجه در انتخاب بین دوچرخه سواری یا پیاده روی به تناسب اندامی بهتری دست می یابند.

اگر می‌خواهید بدانید کالری سوزی دوچرخه سواری ثابت چقدر است، مقاله آن را از دست ندهید.فواید دوچرخه سواری و پیاده روی

 • به دلیل ناهموار بودن زمین و سرعت بیشتر هنگام دوچرخه سواری، فرد نیاز به هماهنگی بیشتر عضلات برای حفظ تعادل خود بر روی دوچرخه دارد و در انتخاب بین دوچرخه سواری یا پیاده روی، بهتر است که فعالیتی را انتخاب نمایند که به تمرکز بیشتری نیاز دارد.
 • انتخاب کفش نامناسب در هنگام پیاده روی ممکن است آسیب جدی به پای فرد وارد کند که این اثر در دوچرخه سواری به حداقل میزان خود می رسد و فقط کافی است که فرم مناسب را هنگام دوچرخه سواری حفظ کند. اگر پیاده روی را نسبت به دوچرخه سواری ترجیح می دهید داشتن کفش مناسب پیاده روی الزامی می باشد.
 • اگر به صورت دسته جمعی به انجام دوچرخه سواری یا پیاده روی بپردازید، می توانید بهره بیشتری از این دو ورزش ببرید. انتخاب دوچرخه سواری به صورتی گروهی و در صورتی که خود را به چالش بکشید، می توانید بیشترین میزان سوزاندن کالری را مشاهده کنید.
 • افرادی که زانو درد دارند و یا عضلات چهار سر ران ضعیفی دارند، در هنگام انتخاب بین دوچرخه سواری یا پیاده روی بهتر است که پیاده روی را انجام ندهند اما انجام دوچرخه سواری برای آنان مانعی ندارد.
 • به جز افرادی که ناراحتی قلبی دارند، بقیه ی افراد می توانند بدون ایجاد مشکلی دوچرخه سواری نمایند.
 • در انتخاب دوچرخه سواری یا پیاده روی، هنگام دوچرخه سواری هوای بیشتری وارد ریه ها شده و اکسیژن در دسترس بیشتری را برای بدن فراهم می کند و به شادابی بدن کمک می کند. در زمان آلوده بودن هوا، سبب وارد شدن آلودگی بیشتری به ریه ها می شود.

بارفیکس هم یکی از برنامه های ورزشی است که می‌توانید به راحتی در خانه انجام بدهید. برای آشنایی با این ورزش، پیشنهاد می شود مقاله ما درباره چگونه بارفیکس برویم را بخوانید.

درچرخه ثابت بهتره یا پیاده روی؟

دوچرخه ی ثابت بهتره یا پیاده روی

اگر از دسته ی افرادی هستید که بین دوچرخه سواری یا پیاده روی توانسته اید به برنامه ی منظمی برسید اما حال به خاطر شرایط جوی امکان تداوم آن وجود ندارد، می توانید از دوچرخه ثابت بهره ببرید.

دوچرخه ثابت وسیله ای ورزشی است که از پدال و زین تشکیل شده و مشابه دوچرخه ی معمولی است که همگان از آن استفاده می کنند.

اگر در زمستان به خاطر سرمای بیش از حد، حساسیت فصلی و… یا در فصل تابستان به دلیل گرمای بیش از حد و شدت تابش خورشید و یا به دلیل آلودگی امکان تداوم فعالیت هوازی شما در فضای باز وجود ندارد می توان گفت که بهترین گزینه استفاده از دوچرخه ثابت در سالن ورزشی یا در منزل است.

با وجود اینکه استفاده از دوچرخه ثابت ممکن است از نظر اقتصادی باعث صرف هزینه شود اما این سوال مطرح می شود که دوچرخه سواری یا پیاده روی؟ آیا دوچرخه ی ثابت را می توان جایگزین دوچرخه سواری در فضای باز کرد؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به بیان آن بپردازیم:

دوچرخه ی ثابت با دوچرخه سواری با وجود شباهت در نحوه ی انجام، تفاوت هایی نیز با یکدیگر دارند. در دوچرخه ی ثابت شیب زمین ثابت بوده و میزان اصطکاک و مقاومت هوا به میزان کمتری وجود دارد همچنین رعایت تعادل نیز بسیار مهم است. استفاده از دوچرخه در فضای باز به دلیل ناهموار بودن زمین سبب می شود که انرژی و کالری بیشتری به نسبت استفاده از دوچرخه ی ثابت سوزانده شود.

میزان کشیدگی عضلات پا و کمر در دوچرخه سواری در فضای باز به نسبت دوچرخه ی ثابت بیشتر بوده و فرد با سرعت بیشتری می تواند بدن خود را گرم و ورزیده کند.

اما اگر بین دوچرخه سواری یا پیاده روی بخواهید یکی را انتخاب کنید حتی اگر بخواهید از دوچرخه ی ثابت استفاده کنید، انتخاب دوچرخه سواری از فواید بیشتری برای سلامت بدنتان برخوردار است.

برخی از سوالات رایج:

برای لاغری پیاده روی بهتر است یا دوچرخه سواری؟

هر دو ورزش بهترین گزینه برای چربی سوزی و کم کردن وزن بدن محسوب می شوند . با وجود اینکه دوچرخه سواری یا پیاده روی هر دو جزو ورزش های هوازی محسوب می شوند، ضربان قلب و میزان جریان خون را در بدن افزایش می دهند که اگر این ورزش به صورت مداوم و با مدت زمان معین انجام بپذیرد، چربی سوزی مناسب انجام شده و فرد می تواند بدنی سالم تر را تجربه کند.

فشار به عضلات در پیاده روی بیشتر است یا دوچرخه سواری؟

در دوچرخه سواری نسبت به پیاده روی فشار بیشتری به عضلات وارد می شود در نتیجه عضلات سنگین بدن بیشتر به کار گرفته شده و فرم متناسبی پیدا می کنند در ضمن اینکه انرژی بیشتری را برای فعالیت مورد استفاده قرار می دهند.اما برای افرادی که نمی توانند دوچرخه سواری کنند مانند: زنان برادار پیاده روی در بارداری بهترین انتخاب می باشد .

نوشته های مشابه

‫8 نظرها

  1. سلام وقتتون بخیر
   با وجود اینکه استفاده از دوچرخه ثابت ممکن است از نظر اقتصادی باعث صرف هزینه شود اما اگر بین دوچرخه سواری یا پیاده روی بخواهید یکی را انتخاب کنید حتی اینکه بخواهید از دوچرخه ی ثابت استفاده کنید، انتخاب دوچرخه سواری از فواید بیشتری برای سلامت بدنتان برخوردار است .

 1. سلام
  سوالی که برای من پیش اومده دوچرخه سواری بهتر است یا پیاده روی ؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   هر دو ورزش بهترین گزینه برای چربی سوزی و کم کردن وزن بدن محسوب می شوند.

 2. سلام
  سوالی که همیشه برای من بوده اینکه دوچرخه سواری بهتره یا پیاده روی ؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   هر دو ورزش بهترین گزینه برای چربی سوزی و کم کردن وزن بدن محسوب می شوند.

  1. سلام وقتتون بخیر
   هر دو ورزش بهترین گزینه برای چربی سوزی و کم کردن وزن بدن محسوب می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا