ورزشی

آموزش ارورهای تردمیل (از E0 تا Monitor و…)| رفع خطای تردمیل خانگی

ارورهای تردمیل چیست؟

کدهای خطا یا همان ارورهای تردمیل، مشکلات به وجود آمده در تردمیل را نشان می دهند. البته لازم به ذکر است که برندهای مختلفی در بازار موجود است و هر کدام ارورهای تردمیل متفاوتی را دارند که در دفترچه ی راهنمای آنها توضیح داده شده است. اما برخی از این ارورها در برندهای مختلف با یکدیگر یکسان می باشند.

شرکت سازنده ی تردمیل برای نشان دادن خطا یا مشکل از کد استفاده می کند. این کدها در واقع نشان دهنده نوع مشکل در تردمیل هستند. در این مطلب به بیان و بررسی انواع کدها و ارور تردمیل که به صورت یکسان بین برندهای مختلف وجود دارد، میپردازیم. در ادامه ما را همراهی کنید.

آموزش نحوه ی رفع ارورهای تردمیل

تردمیل دستگاهی است که برای پیاده روی در منزل استفاده می شود. استفاده از تردمیل یا دوچرخه ثابت همانند پیاده روی مزیت های بسیاری را برای افراد به همراه دارد اما گاه ممکن است ارور تردمیل، مانع از ادامه ی ورزش در منزل شود. اگر زودتر ارورهای تردمیل را رفع نماییم، عمر مفید دستگاه افزایش یافته و کمتر نیاز به تعمیر پیدا می کند. در ادامه به بیان و بررسی این ارورها و نحوه ی رفع خطای تردمیل خانگی می پردازیم:

ارور پاور یا POWER ERROR: این ارور مربوط به روشن نشدن تردمیل می باشد. با فشردن دکمه ی POWER جریان برق وارد دستگاه تردمیل می شود. گاهی کابل اتصال، برق را به درستی به دستگاه نمی رساند. ممکن است کابل برق به درستی به پریز متصل نشده باشد. شاید هم بخاطر نوسانات جریان برق، فیوز آن پریده باشد. برای رفع این ارور تردمیل می توانید کابل ها را یک بار دیگر چک کنید و از اتصال صحیح آنها اطمینان خاطر پیدا کنید. اگر کابل ها به درستی متصل شده بودند، با یک فازمتر، مسیر عبوری جریان برق را بررسی نمایید.

ارور استارت یا START ERROR: از جمله ارورهای تردمیل بوده که در آن حرکت تردمیل رخ نمی دهد. حرکت نکردن تردمیل ممکن است دو علت داشته باشد. یکی به دلیل ایجاد مشکل در برد است و دیگری به علت سوختن موتور تردمیل. برای رفع مشکل برد نیاز به یک تعمیرکار تخصصی دارید. اگر امکان تعویض قطعات روی برد وجود داشته باشد، هزینه ی کمتری نسبت به تعویض کل برد دارد. اگر مشکل ایجاد شده ناشی از موتور باشد، این قطعه نیز بنا به تشخیص تعمیرکار باید تعویض شود. توجه داشته باشید که کیفیت موتور بر کیفیت کل دستگاه تردمیل اثر گذار است.

اگر نمی‌دانید علائم روی صفحه نشانگر چه مواردی هستند، مقاله آموزش صفحه تردمیل را بخوانید.رفع خطای تردمیل

ارور کد تردمیل یا CODE ERROR: زمانی که 6 کد مختلف بر روی مانیتور نمایش داده می شود. در واقع این کدهای مختلف هر کدام قسمت های مختلفی که معیوب شده اند را به شما نشان می دهند که در ادامه به بیان این کدها و رفع ارورهای تردمیل می پردازیم:

  • ارور E0 تردمیل: یک ارور رایج است که مربوط به کلید ایمنی تردمیل می باشد. سعی کنید برای رفع اینگونه از ارورها، کلید ایمنی را در جای مربوطه به درستی قرار دهید.
  • ارور E1 تردمیل: نیاز به تعمیر برد را نشان می دهد. 1) ابتدا دو شاخه ی تردمیل را از برق بکشید. یک دقیقه ی بعد دکمه ی شروع به کار تردمیل را بزنید. ممکن است با این کار دوباره تردمیل شروع به کار کند و اروری به شما نشان ندهد. 2) مسیر سیم ها و سوکت های مختلف را بررسی نمایید که کاملا در جای خود قرار گرفته باشند. اگر تمامی سیم ها به درستی متصل بودند احتمالا خطای آن به دلیل سنسور سرعت است. برای رفع این نوع از ارورهای تردمیل باید از یک متخصص کمک بگیرید. 3) اگر پس از فشردن دکمه ی شروع به کار، حرکات تردمیل آغاز شده اما پس از 10 ثانیه ارور دوباره ظاهر می‌شود، احتمالا موتور تردمیل دچار مشکل شده است. 4) اگر دکمه ی استارت را فشردید، اما تردمیل کار نکرد و پس از 10 ثانیه دوباره خطا را به شما نشان داد، خطای تردمیل مربوط به موتور تردمیل و یا تسمه ی آن می باشد که باید تعویض شوند. 5) اگر پس از فشردن دکمه ی استارت، حرکت خود را شروع می کند اما زمانی که روی آن قرار می گیرید، تردمیل خاموش میشود یعنی به دلیل مصرف برق زیاد قطعات تردمیل آسیب دیده اند.
  • ارور E2 تردمیل: نشان دهنده ی نیاز به تعمیر سنسور سرعت است. این سنسور در کنار غلتک عقبی تردمیل قرار گرفته است که باید مورد بررسی قرار بگیرد.
  • ارور E3 تردمیل: نیاز به تعمیر و یا ایجاد مشکل در موتور را نشان می دهد. برای رفع این نوع از ارورهای تردمیل باید از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید.

اگر هنوز نمی‌دانید چطور باید روی تردمیل بدوید، مقاله صحیح دویدن روی تردمیل به شما کمک می‌کند.

رفع ارور تردمیل

اگر به دنبال خرید تردمیل هستید، حتما از صفحه بهترین برند تردمیل خانگی استفاده کنید.

  • ارور E4 تردمیل: هنگامی که اتصال موتور شیب با برق قطع می شود، این خطا نمایش داده می شود. برای رفع این نوع از خطای تردمیل خانگی باید اتصال را چک و بررسی نمایید.
  • ارور E5 تردمیل: هنگامی که میزان ولتاژ برق ورودی به دستگاه تردمیل کم باشد، این ارور نمایش داده میشود. برای رفع این نوع از ارورهای تردمیل برد تغذیه ای که برق را به دستگاه وارد می کند، مورد بررسی قرار دهید.
  • ارور E6 تردمیل: اگر آی سی برد درایور دچار مشکل شده باشد، این ارور نمایش داده می شود.

ارور مانیتور یا MONITOR ERROR: این کد خطا مربوط به صفحه ی نمایش می باشد. از جمله ارورهای تردمیل بوده که برای رفع آن باید تمام اتصالات و سیم های مربوط به مانیتور و تردمیل به صورت دقیق بررسی نمایید.

تسمه دچار ایراد شده است: یعنی ایراداتی از قبیل چروک شدن، لیز و یا به یک سمت کشیده شدن و یا حتی تسمه ی تردمیل در هنگام کار کردن، صدا می دهد. تسمه پس از مدتی کار کردن به دلیل اصطکاک، حرکت زیاد و یا حرارت، دچار مشکل می گردد. برای رفع این فرم از ارورهای تردمیل بهتر است که پس از هر 600 ساعت کارکرد با دستگاه، تسمه ی آن را تعویض نمایید.

اگر دوست دارید با تردمیل آبی آشنا شوید مقاله تردمیل آبی چیست را مطالعه کنید.

ارور تردمیل خانگی

دکمه های و یا کلید استارت کار نمی کند: این ایراد ممکن است به دلیل آسیب دیدگی پنل زیر دکمه های مانیتور و یا آسیب جدی به آی سی دستگاه باشد و یا در اثر فرسودگی و از بین رفتن کابل های بین برد بالا و پایین تردمیل باشد. برای رفع این شکل از ارورهای تردمیل باید از یک مختصص کمک بگیرید.

تردمیل خود به خود خاموش یا ریست شده و یا بوی سوختگی می دهد: برای رفع این خطای تردمیل خانگی، کابل اتصالات را بررسی نمایید. فیوز کنتور را چک کنید، جریان کنتور نباید از 20 آمپر کمتر باشد. اگر دستگاه روشن بود و آن را مورد استفاده قرار ندادید و خودبخود خاموش و یا ریست شد، مشکل مربوط به تسمه و یا موتور آن می باشد.

هنگام کار کردن با تردمیل دچار برق گرفتگی می شوید و یا بدنه ی تردمیل دارای الکتریسیته ساکن است: به دلیل ساییدگی تسمه به وجود می آید که در آن الیاف کربن تسمه از بین می روند. ایراد تسمه، باعث به وجود آمدن ایراد در برد و یا موتور تردمیل می شود و ولتاژ به وجود آمده بین 20 تا 30 هزار ولت می باشد که اگر رفع نگردد سبب آسیب جدی به تردمیل می گردد.

مانتیور ضربان قلب را نشان نمی دهد: برای رفع این حالت از ارورهای تردمیل، سیم های نشانده ی ضربان قلب به برد را بررسی نمایید. اطمینان حاصل نمایید که دست های خود را به مدت 20 ثانیه بر روی حسگر های ضربان قلب قرار داده اید. حسگرهای ضربان قلب، بر روی دسته ی تردمیل قرار گرفته اند.

دستگاه بوی سوختگی می دهد: اصطکاک تسمه با کف تردمیل و یا قطعی سیم کشی الکترونیک موتور می تواند باعث ایجاد چنین حالتی شود. سعی کنید سریعا آن را از برق جدا نمایید و از یک متخصص برای رفع آن کمک بگیرید.

برای رفع ارورهای تردمیل بهتر است به نکات ذکر شده به خوبی توجه داشته باشید. این نکته را در نظر داشته باشید که تردمیل شما دارای ضمانت نامه ی معتبری باشد. دفترچه ی راهنمای تردمیل را در نزدیکی دستگاه قرار دهید تا در هنگام نیاز بتوانید به راحتی آن را مورد استفاده قرار دهید.

رفع ارورهای تردمیل

اگر پس از مطالعه ی دفترچه ی راهنما، ارورهای تردمیل رفع نشد، سعی کنید با شرکت سازنده و یا ارائه دهنده ی خدمات، تماس حاصل نمایید. درخواست نیاز خود به متخصص را با شرکت سازنده مطرح سازید و به افراد دیگر اعتماد نکنید. همچنین برای افزایش عمر دستگاه تردمیل، سعی کنید نسبت به رفع ارورهای تردمیل در اسرع وقت اقدام نمایید.

برخی سوالات رایج

ارور e1 تردمیل نشانه چیست؟

نیاز به تعمیر برد را نشان می دهد.

ارور e2 تردمیل نشانه چیست؟

نشان دهنده ی نیاز به تعمیر سنسور سرعت است. این سنسور در کنار غلتک عقبی تردمیل قرار گرفته است که باید مورد بررسی قرار بگیرد.

آیا همه ارورهای تردمیل در خانه قابل رفع هستند؟

خیر. بسیاری از ارورها باید توسط متخصص رفع گردند و شما فقط میتوانید از روی کد متوجه نوع مشکل شوید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا