مقالات

تردمیل آبی چیست؟ + فواید و توضیحات تصویری

تقریبا همه دستگاه تردمیل را می‌شناسند، اما آيا درباره اینکه تردمیل آبی چیست اطلاعاتی دارید؟ از برخی نقطه نظرها تردمیل آبی نقطه مقابل تردمیل های خانگی و باشگاهی از انواع و اقسام بوده و شاید به آنها بتوانیم تردمیل خشکی نیز بگوییم چرا که این بار تردمیل با سیستمی بسیار پیشرفته و مقاوم در داخل محفظه ی شیشه ای حاوی آب قرار می گیرد و فرد بسته به فعالیتی که انجام می دهد، فاکتورها و مشخصات مختلف بدن وی از طریق دستگاه به تکنسین و پزشک ارسال شده و به صورت دقیق می توان آن را کنترل کرد.

اساس و هدف اصلی از ساخت تردمیل آبی این بود تا افرادی با مشکلات تعادلی، ناهنجاری های عضلانی – اسکلتی و یا افرادی که درد در ناحیه ی مفصل و زانوها احساس کرده و یا حتی سابقه ی سکته دارند و یا کسانی که به علت کهولت سن قادر به انجام ورزش های خانگی مانند تردمیل و دوچرخه ثابت و غیره نیستند، بتوانند با تردمیل آبی به ورزش بپردازند بدون آنکه در طی انجام آن کوچک ترین درد و ناراحتی احساس کنند.

تردمیل در آب

تردمیل آبی چیست ؟

تردمیل آبی یک وسیله ورزشی مفید است که با استفاده از آن علاوه بر ورزش کردن می توانید یک تفریح آبی هم داشته باشید. تردمیل در آب خواص و فواید درمانی هم دارد‌. لازم به ذکر است که وزن انسان در آب ۷۰ درصد کاهش پیدا می کند، به همین دلیل ورزش کردن با تردمیل آبی فشاری به نخاع و ستون فقرات وارد نمی کند. استفاده از تردمیل در آب پیشنهاد خوبی برای بیمارانی است که مشکل تعادل، مشکلات اسکلتی، مشکلات عضلاتی و مفصلی دارند‌ علاوه بر این افرادی که سکته کرده اند هم می توانند بدون نگرانی از این وسیله ورزشی استفاده کنند‌.

۱۰ دقیقه ورزش با تردمیل آبی معادل با دو ساعت پیاده روی است و به همان میزان کالری می سوزاند‌‌. در ادامه به توضیح در مورد قیمت تردمیل آبی موتوردار و راه ساخت تردمیل آبی می‌پردازیم پس برای آگاهی بیشتر در مورد قیمت تردمیل آبی موتوردار و ساخت تردمیل آبی با ما همراه باشید.

فواید تردمیل آبی چیست

فواید تردمیل آبی چیست ؟

تردمیل آبی یک دستگاه هیدروتراپی محسوب می شود. در ادامه با دستگاه هیدروتراپی بیشتر آشنا می شوید‌. در این قسمت می خواهیم با فواید ورزش در آب بیشتر آشنا شویم‌. افرادی که دچار چاقی مفرط هستند، به دلیل وزن زیادشان به راحتی نمی توانند در خشکی ورزش کنند و با ورزش در خشکی ممکن است به خود آسیب وارد کنند. حال با توجه به اینکه وزن در آب کاهش می یابد می توان از این ویژگی برای کمتر احساس کردن وزن و بیشتر ورزش کردن در آب استفاده کرد. پیشنهاد می‌کنیم درباره عضلات درگیر در پیاده روی بخوانید.

آب در مقایسه با هوا تراکم بیشتری دارد و هنگام ورزش کردن فشار به بدن وارد می کند که این کار سبب می شود تا بدن برای غلبه بر فشار وارد شده از طرف آب انرژی صرف کند. در آب به دلیل کاهش نیرو جاذبه زمین قادر به انجام حرکات کششی هستید که ممکن است در خشکی قادر به انجام آنها نبوده اید.

نحوه استفاده تردمیل آبی

اساس کار تردمیل آبی چگونه است؟

سؤالی که پیش می آید این است که تردمیل آبی چطور کار می کند؟ افرادی که در عنوان قبلی ذکر کردیم و از مشکلات خاصی رنج می برند و یا فرد صرفا به خاطر کهولت سن قادر به انجام اکثر ورزش ها نیست، پزشک برای تقویت عضلات و بهبود یافتن آنها روش های درمانی هیدروتراپی را تجویز می کند مانند جکوزی، هیدروتراپی عمومی و عضوی و غیره.

تردمیل آبی نیز در واقع یکی از همین انواع روش های هیدروتراپی محسوب می شود اما روشی بسیار مدرن و پیشرفته است. اساس کار تمام روش های هیدروتراپی مانند تردمیل آبی این است که ابتدا فرد به دلیل قرارگیری در محیط آب فشار از روی ناحیه ی درد برداشته می شود چون قرارگیری در آب وزن بدن را کاهش می دهد و همین ویژگی سبب می شود تا فرد حین انجام تردمیل آبی دردی احساس نکند.

پس از آن فرد چون در آب قرار گرفته و آب محیط سنگین‌تر و متراکم‌تری نسبت به هوا هست به همین دلیل برای ورزش کردن و راه رفتن در آن باید فشار و نیروی بیشتری از طریق عضلات وارد کنید و همین امر سبب تقویت دستگاه گردش خون، عضلات و استخوان ها شده و بسیاری از بیماری ها و ناراحتی ها را درمان می کند و ضمن اینکه به علت بالا رفتن سوخت و ساز و کالری سوزی، روشی کم خطر برای کاهش وزن محسوب می گردد. پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره آموزش تعمیر تردمیل را بخوانید.

مزایای تردمیل آبی

ویژگی ها و امکانات دستگاه تردمیل آبی چیست ؟

برای کسانی که کنجکاو هستند ویژگی ها و امکانات تردمیل آبی هوشمند را با تردمیل های خانگی و باشگاهی مقایسه کنند، این ویژگی ها را می توانند در تردمیل آبی پیدا کنند:

 1. در دو نوع موتوردار و بدون موتور ساخته می شود که نوع بدون موتور آن به علت هزینه ی بسیار پایین تر گسترش بیشتری دارد و نوع موتوردار در ایران اصلا وجود ندارد و در سرتاسر دنیا نیز به تعداد بسیار کم ساخته شده است.
 2. جنس بدنه از استیل ضد زنگ است تا در برابر زنگ زدگی در محیط آبی کاملا مقاوم باشد.
 3. تنظیم شیب مثبت و منفی به صورت برقی
 4. قابلیت تنظیم دمای آبی که داخل آن قرار دارید
 5. تا 24 برنامه ی مختلف درمانی و ورزشی را می تواند در حافظه ی خود جای دهد
 6. دارای سنسور شمارشگر ضربان قلب که مخصوصا برای بیماران با سابقه ی سکته ی قلبی بسیار کارآمد است
 7. نمایشگر میزان مسافت طی شده و کالری سوزانده شده که به ویژه برای افراد با برنامه ی لاغری بسیار مفید است.
 8. تصفیه کننده ی آب تا محیط ورزش و درمان کاملا بهداشتی و سالم باشد
 9. سیستم نگهداری اتوماتیک و بسیار محکم برای افرادی که به هیچ وجه قادر به نگه داشتن خود نیستند
 10. قابلیت ماساژ با فشار قوی آب
 11. سیستم ضربه گیر قدرتمند برای کسانی که مفاصل آنها به دلیل تصادف و جراحی بسیار حساس و آسیب پذیر شده است.

نکته 1: توجه داشته باشید که تردمیل آبی به دلیل قیمت بسیار بالا اکنون فقط برای مصارف پزشکی و درمانی استفاده می شود و هنوز قابل استفاده در منازل نیست چون تنظیمات آن بسیار پیشرفته و با اهداف درمانی است. پیشنهاد می‌کنیم درباره لاغری با پیاده روی بخوانید.

نحوه ورزش با تردمیل آبی

نکته 2: برنامه ی ورزشی و درمانی تردمیل آبی حتما باید طبق نظر پزشک و توسط خود فرد تعیین شود.

مزایای استفاده از تردمیل آبی چیست ؟

به عنوان یک روش هیدروتراپی یا آب درمانی دارای مزایای گسترده ای است که در این بخش به معرفی تعدادی از آنها می پردازیم:

 1. به علت قرارگیری در آب فشار از روی ناحیه ی آسیب دیده یا کل بدن برداشته شده و هیچ دردی حس نخواهید کرد.
 2. افراد با مشکلات عضلانی، مفصل، استخوان و تاندون رفته رفته به کمک تردمیل آبی توانایی قبلی خود را به دست می آورند.
 3. خشکی مفاصل به دلیل رطوبت بالای محیط از بین می رود و کم کم خاصیت قبلی خود را به دست می گیرند.
 4. تعادل بدن با کمک بهبود آسیب نواحی مختلف به فرد برمی گردد.
 5. به دلیل کاهش درد در حین و پس از استفاده تردمیل داخل آب، فرد آرامش اعصاب و روحی بیشتری خواهد داشت.
 6. این ورزش کاملا توسط پزشکان دنیا تأیید شده است و هیچ خطری ندارد ضمنا اینکه در هر ثانیه کلیه ی وضعیت و فاکتورهای بدن به دستگاه و مانیتور پزشک منتقل شده و دائما تحت نظر هستید.
 7. میزان سوختن کالری با تردمیل آبی به مراتب بیشتر است چون راه رفتن در آب انرژی بیشتری می خواهد به همین دلیل برای کاهش وزن نیز بسیار مفید است.
 8. هیچ آلودگی در آب سلامت شما را تهدید نخواهد کرد چون دستگاه سیستم تصفیه آب خودکار دارد.
 9. بهترین شیوه و کم خطرترین راه برای کسانی که طبق تجویز پزشک نیاز به بازیابی قدرت زانو، مچ و باسن داشته باشند استفاده از تردمیل آبی خواهد بود.

امکانات تردمیل آبی

قیمت تردمیل آبی خانگی

در ابتدای این مقاله توضیح دادیم که امروزه در اکثر نقاط دنیا، با توجه به ساخت و تولید تازه دستگاه تردمیل آبی و ورود اخیر این دستگاه به داخل ایران، مصارف و قیمت تردمیل آبی در ایران فقط برای مصارف پزشکی و درمانی در کلینیک های پیشرفته و برخی بیمارستان هاست و در داخل کشور برای مصارف شخصی به فروش نمی رسد ضمن اینکه در اکثر نقاط دنیا نیز وضعیت به همین صورت است.

به طور کلی تردمیل آبی نسبت به تردمیل های معمولی بسیار گران قیمت تر هستند و در حال حاضر سه برند آن در ایران به فروش می رسند که عبارتند از:

1. برند Aquabilt ساخت کشور آمریکا با تمامی امکانات گفته شده در این مقاله که قیمت آن حدود 56 میلیون تومان است!

2. برند HYDRO GYM ساخت کشور ایتالیا با بهره مندی از ویژگی های بیان شده در ان مقاله با قیمت 44 میلیون تومان به فروش می رسد. سایر برندهای معروف تردمیل آبی برای مصرف خانگی و درمانی در سال 2020، Aquasizer، POOLTREKKING و Aqua Jogg هستند که در ایران موجود نبوده و باید از طریق فروشگاه های خاص یا از طریق حساب های Paypal از آمازون خریداری کنید که در حال حاضر قیمتی حدود 1300 دلار دارند.

آموزش کار با تردمیل آبی

تردمیل ابی به عنوان دستگاهی بسیار پیشرفته با مقاصد پزشکی و درمانی در دنیا ساخته شد تا تمامی افرادی که برای بهبود و درمان وضعیت جسمانی خود یا حفظ سلامتی و حتی لاغری نیاز به تمرین و ورزش دارند اما به دلایل مختلف مانند افزایش سن و مشکلات جسمی و غیره قادر به انجام همه نوع ورزشی نیستند، از این دستگاه استفاده کنند. طبق تحقیقات صورت گرفته قدرت عملکرد و بازدهی تردمیل آبی نسبت به سایر دستگاه ها و روش های درمانی هیدروتراپی و حتی نسبت به تردمیل خشکی، بسیار بیشتر بوده و همین امر سبب محبوبیت دستگاه تردمیل آبی و معرفی آن به عنوان شیوه و دستگاه ورزشی بی خطر شده است.

برخی از سوالات رایج

تردمیل آبی چیست؟

تردمیل آبی یکی از انواع روش های هیدروتراپی محسوب می شود اما روشی بسیار مدرن و پیشرفته است.

تردمیل آبی چگونه کار می‌کند؟

ابتدا به دلیل قرارگیری در محیط آب فشار از روی ناحیه درد برداشته می شود، چون قرارگیری در آب وزن بدن را کاهش می دهد و همین ویژگی سبب می شود تا فرد حین انجام تردمیل آبی دردی احساس نکند.

نوشته های مشابه

‫7 نظرها

  1. سلام
   خرید تردمیل آبی در قیمت های مختلف امکانپذیر است.

  1. سلام روزبخیر
   تردمیل آبی قیمت های متفاوتی دارد که بسته به نیازتون میتونید انتخاب کنید.

 1. سلام وقت بخیر
  ورزش با تردمیل آبی بیشتر کالری میسوزونه یا تردمیل معمولی؟

  1. سلام خدمت شما
   میزان سوختن کالری با تردمیل آبی به مراتب بیشتر است چون راه رفتن در آب انرژی بیشتری می خواهد به همین دلیل برای کاهش وزن نیز بسیار مفید است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا