مقالات

7 مورد فواید و معایب! پیاده روی در شب

هرچند فواید پیاده روی در شب زیاد است اما معایبی نیز ممکن است داشته باشد؛ پیاده روی در همه ی ساعات روز در سلامت بدن مؤثر است اما تفاوت هایی در اثرات آن برای شب یا روز وجود دارد. فواید پیاده روی در شب و روز کمی با هم متفاوت است. باید براساس هر هدفی که از پیاده روی دارید، انجام آن در صبح یا شب را تنظیم نمایید. البته انتخابِ پیاده روی برای صبح یا شب، براساس شغل، شرایطِ زندگی و… انتخابی شخصی است و هرکدام مزایا و معایبِ خاصِ خود را خواهد داشت. برای این انتخاب بهتر است خواص پیاده روی در شب را بدانید.

از جمله فواید پیاده روی در شب موارد زیر می باشد:

  • یک ربع پیاده روی پس از وعده ی شام، به هضم غذا، سبک شدن شکم، جلوگیری از نفخ شکم، بهبود سیستم گوارش و خوابی سریع، راحت و عمیق کمک می کند به خصوص اگر شام دارای چربی یا کربوهیدرات باشد، از فواید پیاده روی در شب، سوزاندن این مواد است؛ بنابراین پیاده روی قبل از خواب در جلوگیری از انباشتِ چربی هایِ شکمی کمک کننده است. (بهتر است از 20 دقیقه بعد از شام پیاده روی را آغاز نمایید)

 

 

فواید پیاده روی در شب

[irp posts=”5956″ name=”تاثیر پیاده روی بر عضلات پا”]
  • ایا پیاده روی در شب باعث لاغری میشود ؟ پیاده روی شب ، کالری های اضافه ی شام و عصرانه را مصرف می کند و چربی های شکم را از بین می برد؛ لاغریِ شکم و پهلو از فواید پیاده روی در شب است.
  • پیاده روی در طول شب به رفعِ تنش ها و فشارهای طولِ روز کمک می کند و در کنترلِ استرس و کاهش علائم افسردگی مؤثر است همچنین، با خسته کردنِ بدن خوابی راحت را به ارمغان خواهد آورد. از فواید پیاده روی در شب این است که شما را برای شروعِ عالیِ روز بعد آماده و شاداب می گرداند.
  • در تسکین خستگی های جسمی و عضلانیِ طولِ روز ناشی از کارهای روزانه، شغل و… مؤثر است و دردهای کمر را آرام می کند؛ آرام کردن بدن و تقویت عضلات پا یکی از مزایا پیاده روی در شب است.
  • فشار خون را پایین می آورد و دیابت را کنترل می کند( از فواید پیاده روی در شب، کنترل بهتر و تنظیمِ قند خون است) که خاصیت پیاده روی در شب است.
  • یک ربع پیاده روی بعد از وعده ی شام، تری گلیسیرید و کلسترولِ بد خون را کاهش می دهد و خون رسانی به اندام ها را بهبود می بخشد؛ از مهم ترین فواید پیاده روی درشب، رفع پلاک های چربی در رگ هاست.

با وجودی که از مزایا پیاده روی در شب گفتیم، اما در پیاده روی شبانه معایبی نیز وجود دارد؛ شب ها شما در معرض دی اکسید کربنِ هوا قرار می گیرید زیرا درختان اکسیژنی را که در روز برای فتوسنتز جذب کرده اند، هنگام شب دفع می کنند؛ دی اکسید کربن برای ریه مضر است. اگر تمایل دارید در طول شب پیاده روی داشته باشید، به پارک ها و مکان های پر درخت نروید. پیاده روی در شب شما را از پرتوهایِ شفا بخش خورشید و کسب ویتامین D  از آفتاب بی بهره می کند با این وجود نمی توان از سایر فواید پیاده روی در شب گذشت.

فواید پیاده روی برای پوست

فواید پیاده روی برای پوست و فواید پیاده روی درشب…

فواید پیاده روی برای پوست چیست ؟ از فواید پیاده روی در شب یا روز، کمک به شادابی، سلامت پوست و کمک به درمان بیماری هایِ پوستی می‌باشد؛ از فواید پیاده روی برای پوست: روشن کردن رنگ پوست به دلیل تنظیمِ ترشح هورمون ها، سفت کردن آن، کاهش آکنه و چین و چروک است. با پیاده روی، سلول های پوستِ شما تنفس می کنند، تعریقِ بیشتری در پوست رخ می دهد و مواد سمیِ بدن از آن بیرون می‌رود؛ در واقع ورزش هایِ هوازی مانند پیاده روی به پاکسازی پوست کمک می کنند. پیاده روی با افزایش جریانِ خون به پوست و بهبودِ خون رسانی به آن موا مغذیِ بیشتری همراه با خون به پوست می رساند، سلول های پوستی بهتر تغذیه می شوند و همین باعث شفافیت، کلاژن سازی، کمک به بهبودِ لک هایِ پوستی، سفت شدن و… در پوست می‌گردد و روندِ پیری در آن را به تعویق می اندازد. برای بهره مندی بیشتر از فواید پیاده روی برای پوست، به طورِ درست و منظم حین ورزش و پس از آن آب بنوشید تا گردش خون به پوست را بهتر کرده و پوستی صاف، روشن و شفاف برای خود بسازید. استرس برای پوست بسیار مضر است، ورزش و پیاده روی با کاهشِ استرس بدن، به داشتن پوستی سالم، زیبا و خوش رنگ کمک می کند؛ یکی از مزایا پیاده روی درشب رفعِ تنش ها و اضطراب های روزانه است.

تاثیر پیاده روی بر عضلات پا را در مقالات مطالعه نمایید

تأثیر پیاده روی در لاغری شکم

تأثیر پیاده روی در لاغری شکم و فواید پیاده روی در شب برای لاغری…

تأثیر پیاده روی در لاغری شکم تا آنجایی است که خودتان بعد از یک دوره ی منظم پیاده رویِ درست و اصولی، کاهش چربی های دورِ شکم را خواهید دید؛ همان طور که گفته شد از فواید پیاده روی در شب، کمک به کاهشِ چربی های دورِ شکمی و جلوگیری از انباشت چربی در ناحیه ی شکم و پهلوها می باشد البته پیاده رویِ صبحگاهی نیز در کاهشِ چربی هایِ شکمی مؤثر است. انباشتِ چربی در بخش های میانیِ بدن یکی از دلایل ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت است و یکی از بخش هایِ بدن که در پیاده روی به شدت تحتِ تأثیر قرار می‌گیرد شکم است. هرچند تأثیرِ پیاده روی در لاغری شکم کاملا اثبات شده است به خصوص یک پیاده روی سریع همراه با رژیم غذاییِ درست اما دویدن نسبت به پیاده روی سریعتر و بهتر بر چربی های دور شکمی تأثیر می گذارد. افزایش سوخت و ساز بدن از خواص پیاده روی در شب است که بدن را مجبور می کند به سراغ چربی های اضافه ی بدن برود که یکی از این ذخایر چربی، چربی هایِ شکم و پهلوهاست و از این طریق در رفع آن ها تأثیر گذار است؛ تأثیرِ پیاده روی بر شکم نیاز به مداومت در این ورزش دارد.

پیاده روی در شب

بعد از پیاده روی چی بخوریم؟ چه چیزی فواید پیاده روی در شب را بیشتر می کند..

سؤالِ بعد از پیاده روی چی بخوریم تا تأثیر این ورزش بر بدن را بیشتر کند، بسیار زیاد پرسیده می شود. حتما می دانید که ورزش و رژیم غذایی مکمل یکدیگر هستند. فواید پیاده روی در شب یا روز در کنار تغذیه ی صحیح بسیار زیاد است. یکی بهترین چیزهایی که بعد از پیاده روی می توانید بخورید منبعی غنی و سالم از پروتئین مانند: حبوبات، سویا، عدس، نخود، لوبیا، بادام، بادام زمینی، گردو، سبزیجات به خصوص کلم بروکلی و اسفناج، غلات کامل، سفیده ی تخم مرغ، سینه ی مرغ، ماهی، ماست یونانی و… است تا به ساختن عضله در بدن کمک کند. کسانی که با هدفِ لاغر شدن پیاده روی می کنند، با خوردن منبعی از پروتئین، به تنظیم انسولین خون کمک می کنند زیرا انسولین از سرعتِ هضم غذاها می کاهد. از یک ربع تا 3 ساعت پس از پیاده روی یا هر ورزش دیگری می توانید مواد غذایی مفید را به بدن برسانید؛ نوشیدن آب حین و پس از پیاده روی را فراموش نکنید. برای جلوگیری از افتِ انرژی نیز مصرف کربوهیدرات هایی چون سیب زمینی آب پز و برنج قهوه ای توصیه می شود. البته پاسخ به سوالِ بعد از پیاده روی چی بخوریم، برای افراد مختلف که هدف های متفاوت از ورزش دارند، متفاوت است و بهتر است حتما با یک مشاورِ تغذیه مشورت نمایید. برای گرفتنِ فواید پیاده روی در شب، به تغذیه ی خود توجه کنید.

فواید پیاده روی طولانی و فواید پیاده روی درشب…

اگر در شروع پیاده روی هستید با زمان های کوتاه و سرعت پایین این ورزش را آغاز نمایید و به مرور بر زمان و سرعت پیاده روی بیفزایید. فواید پیاده روی در شب یا روز برای بدن به سرعتِ پیاده روی، زمانِ پیاده روی، مداومت در آن و تغذیه ی درست متکی است. طول زمان پیاده روی بسته به هدفِ شما از ورزش، توانِ بدنی و شرایط خاص شما متفاوت است. نباید به صورت غیر اصولی به پیاده روی های طولانی بپردازید بلکه باید آرام آرام بر زمان پیاده روی بیفزایید تا از فواید پیاده روی طولانی بهره مند گردید. داشتنِ آمادگی بدنی در پیاده روی طولانی به شدت مهم است. مداومت در انجام پیاده روی برای کسب نتایج لاغری و سلامت فاکتور مهمی است؛ لاغری و سلامتی یک شبه اتفاق نخواهد افتاد! شما بر اساس توان و آمادگیِ بدن خود می توانید حتی روزانه تا 45 دقیقه پیاده رویِ سرعتی داشته باشید یا در شب پیاده روی کنید و از فواید پیاده روی در شب بهره گیرید که در لاغریِ شکم و پهلوها، کاهش وزن و کلسترول خون، کنترل دیابت و بیماری های قلبُ رگ ها، بهبود سیستم گوارشی و… بسیار تأثیر گذار است اما اگر چنین وقت یا توانی ندارید می توانید بازده ی 30 دقیقه ایِ پیاده روی را به 3 زمانِ 10 دقیقه ای تقسیم کرده و از فواید پیاده روی در شب یا صبح بهره مند گردید.

[irp posts=”5925″ name=”عضلات درگیر در پیاده روی کدامها هستند؟ 9 عضله درگیر در پیاده روی”]

پیاده روی و کلسترول، کاهش کلسترول یکی از فواید پیاده روی درشب…

ارتباط پیاده روی و کلسترول و فواید پیاده روی در شب از لحاظ علمی ثابت شده است. افزایش کلسترول هایِ بد خون به بیماری های قلب، رگ ها و… می انجامد که با ورزش هایی هوازی چون پیاده روی قابل کنترل است. پیاده روی های منظم سوخت و ساز بدن را بالا می برد و از این طریق در سوزاندن و مصرف چربی های بد خون و از بین بردن پلاک های چربی در رگ ها به شدت مؤثر است. پیاده روی های سریع و درست، باعث می شوند قلب در هر ضربان خود، خون بیشتری را به اندام های بدن پمپاژ کند و همین در سلامتی بدن و رفع کلسترول خون مفید است. هرچند از فواید پیاده روی درشب گفتیم اما پیاده روی های صبحگاهی تأثیر بیشتری در کاهش کلسترول خون دارند زیرا 1) سطح هورمون هایی چون کورتیزول که چربی سوزی را تسریع می کنند، صبح ها در خون بیشتر است. 2) صبح ها سطح قند خون پایین تر است و بدن برای کسب انرژیِ خود از منابعی غیر از قند، مانند چربی هایِ رگ ها استفاده میکند و از این طریق به مصرف و سوزاندن چربی ها می انجامد. البته از فواید پیاده روی در شب پس از شام نیز نمی توان گذشت. بدن ورزشکاران و کسانی که به طور مستمر پیاده روی می کنند، قابلیت بیشتری در پاکسازیِ بدن از چربی دارد؛ این یکی از بارزترین خواص پیاده روی در شب است.

پیاده روی و کلسترول

 ارتباط پیاده روی و کلسترول و فواید پیاده روی در شب از لحاظ علمی ثابت شده است. افزایش کلسترول هایِ بد خون به بیماری های قلب، رگ ها و… می انجامد که با ورزش هایی هوازی چون پیاده روی قابل کنترل است. پیاده روی های منظم سوخت و ساز بدن را بالا می برد و از این طریق در سوزاندن و مصرف چربی های بد خون و از بین بردن پلاک های چربی در رگ ها به شدت مؤثر است. پیاده روی های سریع و درست، باعث می شوند قلب در هر ضربان خود، خون بیشتری را به اندام های بدن پمپاژ کند و همین در سلامتی بدن و رفع کلسترول خون مفید است. هرچند از فواید پیاده روی درشب گفتیم اما پیاده روی های صبحگاهی تأثیر بیشتری در کاهش کلسترول خون دارند زیرا 1) سطح هورمون هایی چون کورتیزول که چربی سوزی را تسریع می کنند، صبح ها در خون بیشتر است. 2) صبح ها سطح قند خون پایین تر است و بدن برای کسب انرژیِ خود از منابعی غیر از قند، مانند چربی هایِ رگ ها استفاده میکند و از این طریق به مصرف و سوزاندن چربی ها می انجامد. البته از فواید پیاده روی در شب پس از شام نیز نمی توان گذشت. بدن ورزشکاران و کسانی که به طور مستمر پیاده روی می کنند، قابلیت بیشتری در پاکسازیِ بدن از چربی دارد؛ این یکی از بارزترین فواید پیاده روی در شب است.

پیاده روی در منزل…

از فواید پیاده روی در شب، پیاده روی های صبحگاهی و پیاده روی در فضاهای باز گفتیم اما اگر شما بسته به شرایط زندگیتان و… نمی توانید به پیاده روی در فضای آزاد بپردازید، بهتر است که راهی برای پیاده روی در منزل پیدا کنید. تحقیقات نشان داده اند که پیاده روی در منزل نیز اثرات کافی در لاغری، کاهش سایز و رفع چربی های شکم، کاهش کلسترول، افزایش سلامتی و سوختُ ساز بدن، سلامتی قلب و… دارد. می تواید به طور مستمر به پیاده روی منظم در منزل بپردازید به طوری که روزانه 35 دقیقه در منزل بدون توقف در مسیری هموار راه بروید؛ دور زدن مانعی برای پیاده روی در منزل ندارد. باید بدانید که فوایدِ ورزش های منظم و پیاده روی در خانه نیز به اندازه ی فواید پیاده روی در شب یا روز بیرون خانه است.

فواید پیاده روی به عقب…

شاید از فواید پیاده روی به عقب کمتر شنیده باشیم اما در کنار فواید پیاده روی در شب یا روز و فواید پیاده‌روی‌های معمولی، نباید از فواید پیاده روی به عقب غافل بود. راه رفتنِ عقب، عقب: از آسیب به مفاصلِ زانو در پیاده روی مستمر و رو به جلو، جلوگیری می کند، این کار در کنار تمام مزایایِ جسمی برای افزایش قابلت های ذهنی و مغزی به شدت مؤثر است؛ تلاش برای حفظِ تعادل در پیاده روی رو به عقب برای مغز و افزایش سایر حواس مفید است، انقباضِ عضلاتِ شکمی در راه رفتن برعکس بیشتر است و این عمل به سفت شدن و شکل گیری ماهیچه های شکمی کمک می کند، این نوع پیاده روی در مقایسه با پیاده روی رو به جلو با سرعتی برابر، بیشتر ضربان قلب را بالا می برد.

[irp posts=”6138″ name=”آموزش پیاده روی در خانه + 22 نکته”]

پیاده روی کدام قسمت بدن را لاغر می کند؟

لاغری با پیاده روی

سوالِ پیاده روی کدام قسمت بدن را لاغر می کند، بسیار پرسیده می شود؛ باید این نوید را بدهیم که پیاده روی منظم و با سرعتِ کافی بر قسمت های مختلفی از بدن تأثیر داشته و آن ها را لاغر می کند؛ مانند: بخش های میانی بدن، شکم و پهلوها، قسمت های ران، ساق و مچ پا و باسن… فشار وارد شده بر این قسمت ها در پیاده روی به حدی است که در لاغری و کاهش سایز این بخش ها و عضله سازی در آن ها به شدت مؤثر است. فواید پیاده روی بر لاغری قسمت های مختلف بدن مؤثر است البته نباید از این نکته غافل شد که شما فواید پیاده روی در شب یا صبح را زمانی خواهید دید که این ورزش را به طور مستمر، منظم، مدام، با سرعت و زمان کافی انجام دهید و در کنارش رژیم های غذایی را رعایت نمایید. هرچند ما از خواص پیاده روی در شب یا فواید پیاده روی های روزانه و صبحگاهی در منزل یا فضای باز گفتیم اما انتخاب زمان مناسب برای پیاده روی به هدف شما از ورزش، شرایط زندگی و… نیز مربوط است.

برخی سوالات رایج

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا