ورزشی

فرم صحیح دویدن کاهش خستگی + لاغری سریع!

صحیح دویدن از زیاد کردن شدت این تمرین و مدت زمان دویدن بسیار مهمتر است چرا که باعث می شود عضلات آسیب نبینند، در طی دویدن دیرتر خسته شوید، برای برنامه لاغری خود بهتر و سریعتر نتیجه بگیرید و از مزایای این ورزش حداکثر استفاده را ببرید.

فرم صحیح دویدن فقط مربوط به پاها نیست بلکه از سر تا نوک پا را شامل می شود. به همین دلیل طبق مطالعات علمی توصیه شده که اگر می خواهید از مزایای چنین ورزشی استفاده کنید نحوه صحیح دویدن را یاد بگیرید که ما نیز در این قسمت به آن اشاره می کنیم:

 • سر به سمت جلو باشد: هنگام دویدن سر به سمت جلو و نه به سمت پاها باید باشد و این اولین اصل صحیح دویدن است. وقتی نگاه خود را مستقیم به یک نقطه نگه می دارید فرم بدنی شما هم به شکل مناسبی تبدیل می شود و گردن را در راستای ستون فقرات نگه می دارد.
 • شانه ها: اصلا هنگام دویدن شانه ها را به سمت جلو خم نکنید یا قوز نکنید. شانه ها باید به سمت عقب بوده و با ستون فقرات در یک راستا قرار بگیرند در غیر این صورت هم سرعت و هم استقامت شما را کم می کند. حرکت شانه ها نیز باید به شکل ضربدری باشند یعنی پای راست که به جلو می آید شانه سمت چپ نیز باید به جلو برود و برعکس.
 • بازوها: در صحیح دویدن توصیه شده که بازوها با آرنج باید زاویه 90 درجه بسازند و حرکت کف دست یا مشت از لگن به سمت چانه باشد.
 • دست ها: موقع دویدن نیاز نیست دست ها را مشت کنید یا محکم به هم فشار دهید چرا که باعث هدر رفتن مقدار انرژی می شود پس ریلکس باشید.
 • بالا تنه: بالا تنه و مخصوصا ناحیه کمری مرکز تمام قدرت شما هنگام دویدن است پس برای صحیح دویدن تمرینات ورزشی مختص این ناحیه انجام دهید تا عضلات آن قوی شوند و هنگام دویدن نیز سعی کنید وقتی پای چپ خود را روی زمین می گذارید، وزن بدن شما روی پای چپ بیفتد و برعکس تا فشار از روی کمر برداشته شود.
معرفی ورزش ایروبیک یا Aerobics
 • لگن: وقتی گام های بلند بر می دارید مقداری از فشار را روی ناحیه لگنی و عضلات آن بیندازید و سعی کنید هنگام تغییر مسیر و چرخش در بدن، این چرخش در ناحیه لگن باشد و نه در کمر یا شانه ها.

صحیح دویدن و خسته نشدن

 • زانوها: زانوها باید در راستای پای شما قرار بگیرد نه اینکه هنگام دویدن زاویه 90 درجه بسازد.
 • پاها: هیچ موقع بر روی پاشنه پا و پنجه پا تمرکز نکنید بلکه صحیح دویدن این است که با زانوها پا را به سمت بالا بیاورید و از مفصل مچ پا، زانو و لگن کمک بگیرید تا فشار وارد شده تقسیم شود.

صحیح دویدن فقط مربوط به پاها نیست بلکه از سر تا پنجه پا را شامل می شود

روش صحیح دویدن برای لاغری

در اینترنت پر از ویدیو روش صحیح دویدن به منظور کاهش وزن و یا کاهش احتمال ایجاد آسیب در عضلات و مفاصل است. صحیح دویدن حتی برای لاغری هم باید رعایت شود در غیر این صورت نتیجه مطلوبی نخواهید گرفت.

مطالعات علمی مشخص کرده که دویدن نسبت به اکثر ورزش ها کالری سوزی بیشتری دارد مثل دویدن روی تردمیل و پیاده روی. حتی دویدن در برخی از فرم ها مثل بالا رفتن از سربالایی و دویدن های متناوب (ترکیبی از سریع و آهسته دویدن) تا 48 ساعت پس از اتمام تمرین نیز به چربی سوزی ادامه می دهند چون عضلات بسیاری را درگیر کرده و در نتیجه برای ریکاوری آنها نیاز به انرژی بیشتری است.

فواید ایروبیک، ورزش هوازی شناخته شده

حتی مشخص شده که صحیح دویدن چون اشتها را کم می کند با کاهش میزان اشتها نسبت به رژیم های لاغری بهتر عمل می کند.

ضمنا مطالعات نشان داده که دویدن با شدت زیاد در آب کردن چربی های شکمی که بسیار مضر است بسیار مؤثرتر و بهتر عمل می کند که باز هم صحیح دویدن شرط اصلی است.

اما شیوه و برنامه صحیح دویدن برای لاغر شدن به چه صورت است؟

 • با هفته ای 3 تا 4 روز دویدن شروع کنید تا زمان ریکاوری کافی داشته باشید
 • قبل از دویدن حتما خود را گرم کنید. مثلا 5 دقیقه تمرین کششی و پیاده روی با سرعت آهسته انجام دهید و کم کم سرعت خود را زیاد کنید.
 • نحوه صحیح ورزش دویدن سرعت بالا نیست بلکه درست دویدن است و اینکه در انتها نیز حتما 5 دقیقا پیاده راه بروید و کم کم سرعت خود را کم کنید تا بدنتان سرد شود.
 • کلا مدت زمان دویدن را هم 30 دقیقه در نظر بگیرید که شامل 5 دقیقه گرم کردن، 20 دقیقه دویدن و 5 دقیقه سرد کردن باشد. هر دو هفته یکبار بسته به توان خود 10% به مسافت و 5 دقیقه به زمان دویدن اضافه کنید.

صحیح دویدن تأثیر مستقیم بر روی لاغری دارد و حتی از رژیم غذایی نیز می تواند مؤثرتر عمل کند

صحیح دویدن و لاغری

چگونه هنگام دویدن خسته نشویم؟

برای اینکه صحیح دویدن شما اثرات مفید زیادی به همراه داشته باشد و در حین انجام این ورزش نیز خیلی زود خسته نشوید باید چند کار در حین دویدن انجام دهید. البته تغذیه مناسب و گرم کردن بدن قبل از شروع به تمرین نیز بسیار اهمیت دارد:

با انجام این کارها در حین دویدن به شدت خسته نخواهید شد و بیشتر می توانید تمرین کنید. در هر صورت به یاد داشته باشید فارغ از هدف اصلی ابتدا باید روی صحیح دویدن تمرکز کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

Call Now