مقالات

ارتباط پیاده روی و کلسترول: 5 تکنیک کاهش چربی خون با ورزش

براساس مطالعات دانشمندان، ارتباط پیاده روی و کلسترول اثبات شده است و فعالیت های جسمی در کاهش کلسترول بد خون مؤثر است. به طور متوسط، 30 دقیقه ورزش شدید در روز در کاهش کلسترول بد خون یا (ال دی ال) به شدت مؤثر است. پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری، شنا و… از جمله ورزش هایی هستند که به کاهش وزن و کلسترول خون کمک فراوانی می کنند. در این میان ارتباط پیاده روی و کلسترول از همه تنگاتنگ تر است.

انجام پیاده روی روزانه از همه ی ورزش هایِ دیگر آسان تر و کم هزینه تر است به همین خاطر بسیاری از افراد بعد از دیدن کلسترول بالا در برگه ی آزمایش خون خود به آن روی می آورند… همیشه پیاده روی و کلسترول را کنار هم شنیده ایم در واقع بعد از مطلع شدن از اضافه وزن، مشکلات عروقی و … پیاده روی اولین گزینه ای است که به ذهنمان می رسد.

پیاده روی برای چربی خون

5 تکنیک کاهش چربی خون با ورزش

تأثیر ورزش برای چربی خون بالا و کاهش آن اثبات شده است؛ پیاده روی و کلسترول بر هم اثرات شگفت انگیزی دارند! 5 تکنیک کاهش چربی و ارتباط این ذو را با هم مرور کنیم:

  • چربی سوزی با ورزش

ورزش های مختلف در چربی سوزی تأثیرگذارند و بهترین آن ها پیاده روی می باشد؛ پیاده روی ورزشی هوازی است و بدون صرف هزینه ای با یک برنامه ریزی درست می توانید آن را هر روز انجام دهید. هر روز کمی بر زمان و سرعت راه رفتن خود بیفزایید و برای جلوگیری از دردهایِ بدنی و بی انگیزگی، شروعی طوفانی نداشته باشید!

پیاده روی های سریع از ابتلا به بیماری هایِ قلب و رگ ها، جلوگیری می کند. می‌توانید برای لذت بخش تر کردن این ورزش، حین پیاده روی، موزیک های شاد، پادکست یا کتاب های صوتی گوش دهید. ورزش های هوازی مانند پیاده روی، قلب و شش ها را قوی می کنند، گردش اکسیژن در خون را اصلاح کرده و بیشترین انرژی را از بدن می گیرند و از این طریق در چربی سوزی به شدت مؤثرند.

پیشنهاد می کنیم مقاله بعد از پیاده روی چی بخوریم را نیز حتما مطالعه نمایید.

چربی سوزی با ورزش

  • معایب کلسترول بالا و ارتباط پیاده روی و کلسترول

هر چند کلسترول ماده ای حیاتی در بدن است، افزایش آن در خون دلیلی برای بیماری های مختلف از جمله بیماری های قلب و رگ ها، حمله های قلبی، سکته ی مغزی، گرفتگیِ رگ ها و… می باشد. کلسترول بالا حتی بر کیفیت زندگی نیز تأثیری مخرب دارد و می تواند باعث سردرد، سرگیجه، خستگی مزمن، ضعف عمومی بدن، تاری دید، سوء هاضمه و… شود. یکی از تکنیک ها و روش های کاهش چربی، در کنارِ قرص های شیمیایی و دمنوش هایِ گیاهی، فعالیت هایِ منظم روزانه از جمله پیاده روی می‌باشد، ارتباط پیاده روی و کلسترول، از نظر علمی کشف شده است.

برای تداوم در انجام منظم و روزانه ی پیاده روی می‌توانید آن را با دوستانتان انجام دهید تا هم خوشایندتر باشد و هم به یکدیگر برای ادامه انگیزه بدهید. دویدن نیز همانند پیاده روی، ضربان قلب را بالا می برد، حتی میزانِ کالریِ مصرفی در دویدن بیش از پیاده روی است و به کاهش کلسترول خون کمک می کند.

  • کاهش کلسترول با پیاده روی

ارتباط پیاده روی و کلسترول چیزی شبیه معجزه است، پیاده روی متابولیسم(سوخت و ساز) بدن را افزایش می دهد، مقدار زیادی کالری و چربی خون را می سوزاند و به این طریق از کلسترولِ بد خون می کاهد؛ در پیاده روی سریع، قلب ما در هر ضربان، خون زیادتری را پمپ خواهد کرد و این نیز در کاهش چربیِ خون مؤثر است.

با انتخاب کفش های راحت و مناسبِ پیاده روی، لذتِ این ورزش برای شما بیشتر خواهد شد، اگر در شروع کار هستید، برنامه ی پیاده روی خود را سبک تر تنظیم کنید، برنامه ها هرچه سبک تر آغاز شوند، ادامه دارتر خواهند بود. هرچند پیاده روی ورزشی فوق العاده در کاهش کلسترول است اما هر ورزش و فعالیتی، در افزایش چربی سوزی مؤثر است؛ ورزشی را انتخاب کنید که بیشتر دوست دارید، آنچه دوست دارید را با شادی و انرژی بیشتری ادامه خواهید داد؛ تداومِ ورزش در چربی سوزی به شدت مؤثر است.

پیشنهاد می کنیم مقاله پیاده روی در سربالایی را نیز حتما مطالعه نمایید.

  • بهترین زمان پیاده روی برای چربی خون

براساس مطالعات انجام شده هر چند ارتباط این دو، همیشگی است اما پیاده رویِ صبحگاهی، تأثیر بیشتری در کاهش کلسترولِ بد خون دارد به 2 دلیل:

  1.  میزان هورمون (کورتیزول) صبح ها در خون بیشتر است و این هورمون سرعتِ چربی سوزی را بالا می برد..
  2.  صبح ها سطحِ قند خون پایین تر می باشد و بدن برای تأمینِ انرژی خود نیاز به منابعی غیر از قند دارد و به سراغِ چربی ها و کلسترول هایِ بدِ انباشته در بدن می رود و آن ها را می سوزاند و مصرف می نماید. صبح ها در پارک ها و محوطه‌های زیبا پیاده روی کنید و یا بدوید… و یا در صورتی که صبح زمان پیادروی ندارد در هنگام شب این کار را انجام دهید فواید پیادروی در هنگام شب بسیار زیاد است و می توانید و اختصاص زمانی کم از آن بهره مند شوید حتما قبل از هر ورزشِ صبحگاهی صبحانه میل نمایید.

بهترین زمان پیاده روی برای چربی سوزی

  • ورزش و چربی خون

هرچند از ارتباط پیاده روی و کلسترول خون بسیار گفتیم.. اما هر ورزشی، به خصوص ورزش های هوازی در کاهش چربیِ خون بسیار تأثیر گذارند. شنا یا دوچرخه سواری با همراهی مشوق و با انگیزه راهکاری عالی برای کاهش کلسترول خون است. با ورزش، ساختِ کلسترولی که رگ ها را مسدود می کند، توسط بدن کاهش می یابد، با رژیم غذایی کلسترولی را نیز که از طریق خوراکی مصرف می کنید، کنترل نمایید تا بهترین نتیجه را بگیرید. بدنِ ورزشکاران بهتر و با سرعتِ بیشتری چربی های مضر را از خون آن ها پاک می گرداند.

ورزش، قابلیت هایِ بدن را در پاکسازیِ بدن و رگ ها از کلسترولِ بد و تری گلیسیرید به اندازه ی چشمگیری افزایش می‌دهد. داشتن پلی لیستی شاد و مفرح، یاری برای ورزش و نوشتنِ هدف خود از ورزش، پای بندی شما به ورزش کردن را بیشتر خواهد نمود. یکی از تأثیرگذارترین تکنیک ها در ادامه ی یک هدف بزرگ، تبدیل آن به هدف های کوچک تر و ایجادِ شادی هایِ لذت بخش در آن است.

برای کاهش چربی خون از روشِ لذت بخش دیگری نیز می‌توانید استفاده کنید و آن این است که با دوچرخه به محل کار، خرید و… بروید یا از دوچرخه هایِ ثابت در خانه استفاده نمایید. نفس کشیدن صحیح و متمرکز در خارج کردن چربی از خون بسیار مؤثر است؛ تکنیکی عالی برای تنفسی درست، پرداختن به ورزشِ لذت بخش یوگا است.

تمرین تنفسِ درست، خون رسانی و اکسیژن رسانی در بدن را اصلاح می کند و بهبود می بخشد و در سلامتِ رگ ها و پیشگیری از ایجادِ پلاک های چربی در شریان ها به شدت مؤثر و مفید است. پیاده روی دشمن بزرگ کلسترول می باشد، با پیاده روی، مسلحانه به جنگِ چربی ها بروید و از دیدن برگه ی آزمایشِ بعدی خود متعجب و شاد گردید…

برخی سوالات رایج

تکنیک های کاهش چربی خون با ورزش کدامند؟

چربی سوزی با ورزش، معایب کلسترول بالا و ارتباط پیاده روی و کلسترول، کاهش کلسترول با پیاده روی، بهترین زمان پیاده روی برای چربی خون، برنامه ی لاغری با پیاده روی در 60 روز

بهترین زمان پیاده روی برای چربی خون چیست؟

پیاده رویِ صبحگاهی، تأثیر بیشتری در کاهش کلسترولِ بد خون دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا