مقالات

پیاده روی در پریود: در دوران قاعدگی پیاده روی کنیم یا نه؟

ضرورت پیاده روی در پریود

آیا پیاده روی در پریود برای شما ضرورت دارد؟ یا می خواهید در این دوران استراحت کنید و ورزشی برای پریودی انجام ندهید؟ پیاده روی در پریود چطور می تواند تناسب اندام شما را حفظ کند؟ دلایل بسیاری وجود دارد که خانم ها در طول این دوره از انجام تمرینات خود و ورزش هایی که انجام می دهند، صرف نظر کنند. هر چند که موضوع خوشایندی برایشان محسوب نمی شود. جالب است بدانید که هر فعالیتی مانند پیاده روی، سبب تغییر در سطح هورمون شده و در نتیجه پریودی راحت تر را برایتان به همراه دارد. یعنی در نیمی از موارد، پیاده روی در پریود می تواند این دردها را کاهش و یا حتی آن ها را بهبود ببخشد. پزشکان زنان و زایمان اعتقاد دارند که بر اثر آزاد شدن پروستاگلادین ها، درد و گرفتگی در شکم و کمر ایجاد می شود.

آزاد شدن پروستاگلاندین ها، جریان خون را در رحم محدود کرده و موجب ایجاد شروع انقباض در رحم می شود. ورزش های هوازی و سبک مانند پیاده روی و یوگا با افزایش جریان خون در ناحیه ی شکمی و کمری، سبب افزایش جریان خون به این قسمت می شوند. البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که انجام ورزشی مانند پیاده روی سبب افزایش خونریزی نشده و به آن مربوط نمی شود. هورمون اندورفین یا همان هورمون نشاط آور نیز در جریان پیاده روی در خون ترشح می شود. با افزایش هورمون نشاط آور در خون، میزان هورمون پروستاگلاندین کمتر شده و در نتیجه هم از نظر روانی و هم از نظر جسمی، دوران بهتری را سپری خواهید کرد. با بیان ضرورت پیاده روی  در ادامه به بیان مزیت های ناشی از پیاده روی در پریود می پردازیم تا بتوانید برنامه ریزی بهتری را برای بهتر سپری کردن پریودی تجربه کنید.

 

 

پیاده روی و پریود

مزیت های پیاده روی در پریود

بسیاری از افراد بر این عقیده هستند که انجام ورزش و فعالیت بدنی، میزان خونریزی را افزایش می دهد. زیرا در هنگام فعالیت، ضربان قلب و گردش خون افراد افزایش یافته و در نتیجه میزان خونریزی نیز افزایش می یابد اما تفکر اشتباهی است. در هنگام انجام ورزشی مانند پیاده روی در پریود نه تنها میزان خونریزی افزایش نداشته، بلکه مزیت های زیادی نیز به همراه خواهد داشت. در لیست کارهای خود، پیاده روی را اضافه کنید زیرا بیش از هر کاری می تواند تنش را از شما دور کند. در ادامه به بیان مزیت های ناشی از پیاده روی در پریود می پردازیم. با ما همراه باشد.

محاسبه ی کالری پیاده روی: فرق 1 دقیقه با 60 دقیقه را به دست بیاورید!
 • باعث کاهش دردهای ناشی از گوارش می شود. با افزایش خون رسانی به شکم، سبب از بین رفتن گازهای روده، یبوست شده و گوارش را برای شما آسان تر می کند. نفخ معده نیز از مشکلاتی است که در این دوران افزایش می یابد که به رفع نفخ معده نیز کمک می کند.
 • پیاده روی در پریودی با افزایش خون رسانی به قسمت های تحتانی، گرفتگی عضلات در قسمت شکمی و پاها را به حداقل خود می رساند.
 • انجام پیاده روی در زمان صبح سبب تاثیر گذاری بیشتری در طول روز می شود و از ادامه داشتن در طول روز جلوگیری می کند. به علاوه در صبح انرژی بیشتری برای انجام فعالیت دارید. البته انجام پیاده روی در شب نیز سبب می شود با داشتن حس راحتی بهتری، خواب عمیق تری داشته باشید. زیرا گوارش را بهبود بخشیده و گرفتگی عضلات را به حداقل می  رساند.

تأثیر ورزش بر تأخیر پریود

 • پیاده روی در دوران پریودی، تورم بدنی را کاهش می دهد. افزایش گردش خون، سبب تنظیم بهتر الکترولیت های بدن شده و در نتیجه میزان تورم کاهش پیدا می کند.
 • پیاده روی در زمان پریودی، نوسانات خلقی را بهبود می بخشد. با ترشح شدن هورمون اندروفین به تنظیم خلق و خو کمک می کند.
 • حالت تهوع را از بین می برد.
 • تنظیم کردن پریودی نیز از مزیت های پیاده روی است. اگر دوره ی پریودی شما نامنظم است و یا دچار لک بینی هستید، انجام پیاده روی به تنظیم بهتر آن کمک می کند.

نکاتی درباره ی پیاده روی پریود

ورزش برای پریودی

در دوران پریودی، اکثر خانم ها به دلیل نوسانات وضعیت بدنی و روحی خود، تمایلشان به انجام فعالیت های بدنی کمتر می شود. در این مقاله به بیان ضرورت انجام پیاده روی در پریود پرداختیم که نه تنها درد در ناحیه شکمی و کمری را کمتر می کند بلکه مزیت های بسیاری را به همراه دارد و آن ها را به صورت مفصل بیان کردیم. در ادامه به بیان نکاتی مربوط به پیاده روی در پریود پرداختیم که در صورت تصمیم به انجام این ورزش بتوانید نکات مربوط به آن را برای بهره گیری بیشتر رعایت کنید. امیدوراریم که توانسته باشید نهایت استفاده را از این مقاله ببرید. پیشنهاد می شود درباره پیاده روی در سربالایی بخوانید.

برخی سوالات رایج

نوشته های مشابه

‫10 نظرها

 1. سلام وقتتون بخیر
  آیا پیاده روی در دوران پریودی ضرر دارد ؟

  1. سلام لیلا جان
   خیر، پیاده روی در پریود، تورم بدنی را کاهش می دهد. افزایش گردش خون، سبب تنظیم بهتر الکترولیت های بدن شده و در نتیجه میزان تورم کاهش پیدا می کند.
   پیاده روی در پریود، نوسانات خلقی را بهبود می بخشد. با ترشح شدن هورمون اندروفین به تنظیم خلق و خو کمک می کند.
   حالت تهوع را از بین می برد.
   تنظیم کردن پریودی نیز از مزیت های پیاده روی است.

  1. سلام دوست عزیز
   بله، پیاده روی در پریود، تورم بدنی را کاهش می دهد. افزایش گردش خون، سبب تنظیم بهتر الکترولیت های بدن شده و در نتیجه میزان تورم کاهش پیدا می کند.
   پیاده روی در پریود، نوسانات خلقی را بهبود می بخشد. با ترشح شدن هورمون اندروفین به تنظیم خلق و خو کمک می کند.
   حالت تهوع را از بین می برد.
   تنظیم کردن پریودی نیز از مزیت های پیاده روی است.

  1. سلام دوست عزیز
   ورزش زمان پریودی خیلی هم خوب و مفید است.

 2. سلام وقتتون بخیر
  ورزش در زمان پریودی ایرادی نداره ؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   ورزش هنگام پریودی اثرات کاملا مثبتی دارد مانند تورم بدنی را کاهش می دهد. افزایش گردش خون، سبب تنظیم بهتر الکترولیت های بدن شده و در نتیجه میزان تورم کاهش پیدا می کند.

 3. سلام روزتون بخیر
  ورزش در دوران پریودی مشکلی برای بدن ایجاد نمیکنه ؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   ورزش در پریودی ، تورم بدنی را کاهش می دهد. افزایش گردش خون، سبب تنظیم بهتر الکترولیت های بدن شده و در نتیجه میزان تورم کاهش پیدا می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

Call Now