مقالات

پیاده روی در پریود : در دوران قاعدگی پیاده روی کنیم یا نه؟

ضرورت پیاده روی در پریود

آیا پیاده روی در پریود برای شما ضرورت دارد؟ یا می خواهید در این دوران استراحت کنید و ورزشی برای پریودی انجام ندهید؟ پیاده روی در پریود چطور می تواند تناسب اندام شما را حفظ کند؟ دلایل بسیاری وجود دارد که خانم ها در طول این دوره از انجام تمرینات خود و ورزش هایی که انجام می دهند، صرف نظر کنند، هر چند که موضوع خوشایندی برایشان محسوب نمی شود.

جالب است بدانید که هر فعالیتی مانند پیاده روی، سبب تغییر در سطح هورمون شده و در نتیجه پریودی راحت تر را برایتان به همراه دارد. یعنی در نیمی از موارد، پیاده روی در پریود می تواند این دردها را کاهش و یا حتی آن ها را بهبود ببخشد. پزشکان زنان و زایمان اعتقاد دارند که بر اثر آزاد شدن پروستاگلادین ها، درد و گرفتگی در شکم و کمر ایجاد می شود. آزاد شدن پروستاگلاندین ها، جریان خون را در رحم محدود کرده و موجب ایجاد شروع انقباض در رحم می شود. ورزش های هوازی و سبک مانند پیاده روی و یوگا با افزایش جریان خون در ناحیه ی شکمی و کمری سبب افزایش جریان خون به این قسمت می شوند و درد را کم می‌کنند.

البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که انجام ورزشی مانند پیاده روی سبب افزایش خونریزی نشده و به آن مربوط نمی شود. بیشترین تاثیر پیاده روی در پریودی روی هورمون ها است. هورمون اندورفین یا همان هورمون نشاط آور در جریان پیاده روی در خون ترشح می شود که با افزایش آن در خون، میزان هورمون پروستاگلاندین کمتر شده و در نتیجه هم از نظر روانی و هم از نظر جسمی دوران بهتری را سپری خواهید کرد. با بیان ضرورت پیاده روی در ادامه به بیان مزیت های ناشی از پیاده روی در پریود می پردازیم تا بتوانید برنامه ریزی بهتری را برای بهتر سپری کردن پریودی تجربه کنید.

 

آیا میدانستید که پیاده روی علاوه بر فوایدی که دارد ممکن است مضر باشد؟ مقاله عوارض پیاده روی زیاد در این مورد اطلاعات خوبی به شما خواهد داد.

پیاده روی در دوران قاعدگی

مزیت های پیاده روی در پریود

بسیاری از افراد بر این عقیده هستند که انجام ورزش و فعالیت بدنی، میزان خونریزی را افزایش می دهد. زیرا در هنگام فعالیت ضربان قلب و گردش خون افراد افزایش یافته و در نتیجه میزان خونریزی نیز افزایش می یابد. اما آیا پیاده روی در دوران پریود ضرر دارد؟ انجام ورزشی مانند پیاده روی در دوران قاعدگی نه تنها باعث افزایش میزان خونریزی نمی‌شود، بلکه مزیت های زیادی نیز به همراه خواهد داشت.

در لیست کارهای خود، پیاده روی را اضافه کنید زیرا بیش از هر کاری می تواند تنش را از شما دور کند. در ادامه به بیان مزیت های ناشی از پیاده روی در پریودی می پردازیم. با ما همراه باشد.

 • پیاده روی در پریود باعث کاهش دردهای ناشی از گوارش می شود. با افزایش خون رسانی به شکم سبب از بین رفتن گازهای روده و یبوست شده و گوارش را برای شما آسان تر می کند. نفخ معده نیز از مشکلاتی است که در این دوران افزایش می یابد که این کار به رفع نفخ معده نیز کمک می کند.
 •  با افزایش خون رسانی به قسمت های تحتانی، گرفتگی عضلات در قسمت شکمی و پاها را به حداقل خود می رساند.
 • پیاده روی صبحگاهی در پریود سبب تاثیر گذاری بیشتری در طول روز می شود و از ادامه داشتن درد پریود در طول روز جلوگیری می کند. به علاوه در صبح انرژی بیشتری برای انجام فعالیت دارید. البته انجام پیاده روی در شب نیز سبب می شود با داشتن حس راحتی بهتری، خواب عمیق تری داشته باشید. زیرا گوارش را بهبود بخشیده و گرفتگی عضلات را به حداقل می  رساند.

مزایای پیاده روی در پریود

 • پیاده روی در دوران پریودی تورم بدنی را کاهش می دهد. افزایش گردش خون، سبب تنظیم بهتر الکترولیت های بدن شده و در نتیجه میزان تورم کاهش پیدا می کند.
 • پیاده روی در زمان پریودی، نوسانات خلقی را بهبود می بخشد. با ترشح شدن هورمون اندروفین به تنظیم خلق و خو کمک می کند.
 • حالت تهوع را از بین می برد.
 • تنظیم کردن پریودی نیز از مزیت های پیاده روی است. اگر دوره ی پریودی شما نامنظم است و یا دچار لک بینی هستید، انجام پیاده روی به تنظیم بهتر آن کمک می کند.

نکاتی درباره ی پیاده روی پریود

 • بهترین ورزش برای پریودی پیاده روی است. راه رفتن به صورت آهسته و یا همان پیاده روی را ادامه دهید. سرعت انجام پیاده روی در پریود مهم نیست. مهم این است که زمانی را برای انجام آن در نظر داشته باشید تا فعالیت بدنی داشته باشید.
 • این کار جایگزین بسیار مناسبی به جای نشستن و استراحت کردن در دوران پریودی بوده و تنش های عصبی را از شما دور می کند.
 • با پیاده روی اصولی، درد شما در ناحیه کمری و شکمی بسیار کاهش پیدا می کند و به تقویت عضلات این قسمتها کمک می‌شود. با انجام 10 دقیقه حرکات کششی در این دوران و ابتدای زمان پیاده روی، احساس بهتری را در ادامه ی پیاده روی خواهید داشت. هنگام گرم کردن بدنتان قبل از پیاده روی بر انجام تمرینات کششی تمرکز بیشتری داشته باشید.
 • در هنگام پیاده روی در دوران قاعدگی، ندوید و سعی کنید پیاده روی استقامتی را تمرین کنید. در هنگام دویدن، میزان اکسیژن خون کمتر شده و هموگلوبین نیز در طی دوران پریودی کمتر می شود. بنابراین بهتر است که از انجام آن پرهیز کنید.

اگر امکان بیرون رفتن از خانه را ندارید و می‌خواهید لاغر شوید، پیشنهاد می شود مقاله ما درباره لاغری با تردمیل را بخوانید.

ضرورت پیاده روی در پریود

 • بعد از انجام پیاده روی مواد غذایی مناسب را استفاده کنید که قند و پروتئین لازم را برای بدنتان تامین کنند. اهمیت تغذیه بعد از پیاده روی در پریود، چندین برابر بیشتر از سایر مواقع است. استفاده از مکمل های امگا 3 نیز برای از بین بردن التهاب تأثیر گذار است. آب گرم، دمنوش، سبزیجات و غذاهای مملو از آب را قبل و بعد از پیاده روی خود در نظر داشته باشید تا بدنتان دچار کم آبی نشود. در طی دوره ی پریودی آب زیادی را از دست می دهید پس به این موضوع توجه بیشتری داشته باشید.
 • اگر درد بسیار زیادی را در این دروان تجربه می کنید و قادر به انجام پیاده روی نیستید، انجام دادن یوگا نیز به شما کمک میکند.
 • کفش مناسب پیاده روی در این دوران اهمیت بیشتری پیدا می کند. کفش پیاده روی مناسب سبب کاهش فشار به عضلات و پاها شده و مچ پای شما راحتی بیشتری را در هنگام پیاده روی خواهد داشت.
 • تأثیر ورزش بر تأخیر پریود را در نظر داشته باشید. انجام ورزش های سنگین، سبب افزایش سوزاندن کالری و در نتیجه کاهش میزان استروژن خون شده و در نتیجه ممکن است پریود به تعویق افتاده و یا به طور کل قطع شود.
 • بیش از 60 دقیقه ورزش نکنید، زیرا انجام ورزش طولانی مدت در این دوران برای بدنتان مفید نیست.
 • به صورت منظم در پیاده روی نفس بکشید و حجم اکسیژن ورودی را افزایش دهید.
 • بعد از پیاده روی ، دوش بگیرید و لباس های خود را تعویض کنید.

اگر به پیاده روی علاقه دارید، پیشنهاد می شود مقاله ما درباره پیاده روی در سربالایی را بخوانید تا اطلاعات شما در مورد پیاده روی بیشتر شود.

پیاده روی در زمان پریود

در دوران پریودی اکثر خانم ها به دلیل نوسانات وضعیت بدنی و روحی خود تمایلشان به انجام فعالیت های بدنی کمتر می شود. در این مقاله به بیان ضرورت انجام پیاده روی در پریود پرداختیم که نه تنها درد در ناحیه شکمی و کمری را کمتر می کند بلکه مزیت های بسیاری را به همراه دارد که آن ها را به صورت مفصل بیان کردیم. در ادامه به بیان نکاتی مربوط به پیاده روی در پریود پرداختیم که در صورت تصمیم به انجام این ورزش بتوانید نکات مربوط به آن را برای بهره گیری بیشتر رعایت کنید. امیدوراریم که توانسته باشید نهایت استفاده را از این مقاله ببرید.

برخی سوالات رایج

آیا پیاده روی در پریود مفید است؟

ورزش های هوازی و سبک مانند پیاده روی و یوگا با افزایش جریان خون در ناحیه ی شکمی و کمری سبب افزایش جریان خون به این قسمت می شوند و درد را کم می‌کنند.

بعد از انجام پیاده روی در دوران قاعدگی خوردن چه مواد غذایی مفید است؟

بعد از انجام پیاده روی مواد غذایی مناسب را استفاده کنید که قند و پروتئین لازم را برای بدنتان تامین کنند. اهمیت تغذیه بعد از پیاده روی در پریود، چندین برابر بیشتر از سایر مواقع است. استفاده از مکمل های امگا 3 نیز برای از بین بردن التهاب تأثیر گذار است. آب گرم، دمنوش، سبزیجات و غذاهای مملو از آب را قبل و بعد از پیاده روی خود در نظر داشته باشید تا بدنتان دچار کم آبی نشود.

 

نوشته های مشابه

‫10 نظرها

 1. سلام وقتتون بخیر
  آیا پیاده روی در دوران پریودی ضرر دارد ؟

  1. سلام لیلا جان
   خیر، پیاده روی در پریود، تورم بدنی را کاهش می دهد. افزایش گردش خون، سبب تنظیم بهتر الکترولیت های بدن شده و در نتیجه میزان تورم کاهش پیدا می کند.
   پیاده روی در پریود، نوسانات خلقی را بهبود می بخشد. با ترشح شدن هورمون اندروفین به تنظیم خلق و خو کمک می کند.
   حالت تهوع را از بین می برد.
   تنظیم کردن پریودی نیز از مزیت های پیاده روی است.

  1. سلام دوست عزیز
   بله، پیاده روی در پریود، تورم بدنی را کاهش می دهد. افزایش گردش خون، سبب تنظیم بهتر الکترولیت های بدن شده و در نتیجه میزان تورم کاهش پیدا می کند.
   پیاده روی در پریود، نوسانات خلقی را بهبود می بخشد. با ترشح شدن هورمون اندروفین به تنظیم خلق و خو کمک می کند.
   حالت تهوع را از بین می برد.
   تنظیم کردن پریودی نیز از مزیت های پیاده روی است.

  1. سلام دوست عزیز
   ورزش زمان پریودی خیلی هم خوب و مفید است.

 2. سلام وقتتون بخیر
  ورزش در زمان پریودی ایرادی نداره ؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   ورزش هنگام پریودی اثرات کاملا مثبتی دارد مانند تورم بدنی را کاهش می دهد. افزایش گردش خون، سبب تنظیم بهتر الکترولیت های بدن شده و در نتیجه میزان تورم کاهش پیدا می کند.

 3. سلام روزتون بخیر
  ورزش در دوران پریودی مشکلی برای بدن ایجاد نمیکنه ؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   ورزش در پریودی ، تورم بدنی را کاهش می دهد. افزایش گردش خون، سبب تنظیم بهتر الکترولیت های بدن شده و در نتیجه میزان تورم کاهش پیدا می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا