مقالات

پیاده روی در پریود: در دوران قاعدگی پیاده روی کنیم یا نه؟

ضرورت پیاده روی در پریود

آیا پیاده روی در پریود برای شما ضرورت دارد؟ یا می خواهید در این دوران استراحت کنید و ورزشی برای پریودی انجام ندهید؟ پیاده روی در پریود چطور می تواند تناسب اندام شما را حفظ کند؟ دلایل بسیاری وجود دارد که خانم ها در طول این دوره از انجام تمرینات خود و ورزش هایی که انجام می دهند، صرف نظر کنند. هر چند که موضوع خوشایندی برایشان محسوب نمی شود. جالب است بدانید که هر فعالیتی مانند پیاده روی، سبب تغییر در سطح هورمون شده و در نتیجه پریودی راحت تر را برایتان به همراه دارد. یعنی در نیمی از موارد، پیاده روی در پریود می تواند این دردها را کاهش و یا حتی آن ها را بهبود ببخشد. پزشکان زنان و زایمان اعتقاد دارند که بر اثر آزاد شدن پروستاگلادین ها، درد و گرفتگی در شکم و کمر ایجاد می شود.

آزاد شدن پروستاگلاندین ها، جریان خون را در رحم محدود کرده و موجب ایجاد شروع انقباض در رحم می شود. ورزش های هوازی و سبک مانند پیاده روی و یوگا با افزایش جریان خون در ناحیه ی شکمی و کمری، سبب افزایش جریان خون به این قسمت می شوند. البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که انجام ورزشی مانند پیاده روی سبب افزایش خونریزی نشده و به آن مربوط نمی شود. هورمون اندورفین یا همان هورمون نشاط آور نیز در جریان پیاده روی در خون ترشح می شود. با افزایش هورمون نشاط آور در خون، میزان هورمون پروستاگلاندین کمتر شده و در نتیجه هم از نظر روانی و هم از نظر جسمی، دوران بهتری را سپری خواهید کرد. با بیان ضرورت پیاده روی  در ادامه به بیان مزیت های ناشی از پیاده روی در پریود می پردازیم تا بتوانید برنامه ریزی بهتری را برای بهتر سپری کردن پریودی تجربه کنید.

 

 

پیاده روی و پریود

مزیت های پیاده روی در پریود

بسیاری از افراد بر این عقیده هستند که انجام ورزش و فعالیت بدنی، میزان خونریزی را افزایش می دهد. زیرا در هنگام فعالیت، ضربان قلب و گردش خون افراد افزایش یافته و در نتیجه میزان خونریزی نیز افزایش می یابد اما تفکر اشتباهی است. در هنگام انجام ورزشی مانند پیاده روی در پریود نه تنها میزان خونریزی افزایش نداشته، بلکه مزیت های زیادی نیز به همراه خواهد داشت. در لیست کارهای خود، پیاده روی را اضافه کنید زیرا بیش از هر کاری می تواند تنش را از شما دور کند. در ادامه به بیان مزیت های ناشی از پیاده روی در پریود می پردازیم. با ما همراه باشد.[irp posts=”6080″ name=”محاسبه ی کالری پیاده روی: فرق 1 دقیقه با 60 دقیقه را به دست بیاورید!”]

 • باعث کاهش دردهای ناشی از گوارش می شود. با افزایش خون رسانی به شکم، سبب از بین رفتن گازهای روده، یبوست شده و گوارش را برای شما آسان تر می کند. نفخ معده نیز از مشکلاتی است که در این دوران افزایش می یابد که به رفع نفخ معده نیز کمک می کند.
 • پیاده روی در پریودی با افزایش خون رسانی به قسمت های تحتانی، گرفتگی عضلات در قسمت شکمی و پاها را به حداقل خود می رساند.
 • انجام پیاده روی در زمان صبح سبب تاثیر گذاری بیشتری در طول روز می شود و از ادامه داشتن در طول روز جلوگیری می کند. به علاوه در صبح انرژی بیشتری برای انجام فعالیت دارید. البته انجام پیاده روی در شب نیز سبب می شود با داشتن حس راحتی بهتری، خواب عمیق تری داشته باشید. زیرا گوارش را بهبود بخشیده و گرفتگی عضلات را به حداقل می  رساند.

تأثیر ورزش بر تأخیر پریود

 • پیاده روی در دوران پریودی، تورم بدنی را کاهش می دهد. افزایش گردش خون، سبب تنظیم بهتر الکترولیت های بدن شده و در نتیجه میزان تورم کاهش پیدا می کند.
 • پیاده روی در زمان پریودی، نوسانات خلقی را بهبود می بخشد. با ترشح شدن هورمون اندروفین به تنظیم خلق و خو کمک می کند.
 • حالت تهوع را از بین می برد.
 • تنظیم کردن پریودی نیز از مزیت های پیاده روی است. اگر دوره ی پریودی شما نامنظم است و یا دچار لک بینی هستید، انجام پیاده روی به تنظیم بهتر آن کمک می کند.

نکاتی درباره ی پیاده روی پریود

 • بهترین ورزش برای پریودی، پیاده روی است. راه رفتن به صورت آهسته و یا همان پیاده روی را ادامه دهید. سرعت انجام پیاده روی در پریود مهم نیست. مهم این است که زمانی را برای انجام آن در نظر داشته باشید تا فعالیت بدنی داشته باشید.[irp posts=”5956″ name=”تاثیر پیاده روی بر عضلات پا”]
 • جایگزین بسیار مناسبی به جای نشستن و استراحت کردن در دوران پریودی بوده و تنش های عصبی را از شما دور می کند.
 • با انجام حرکات کششی در ابتدای پیاده روی ، درد شما در ناحیه کمری و شکمی بسیار کاهش پیدا می کند و به تقویت عضلات این قسمت کمک می کند. با انجام 10 دقیقه حرکات کششی در این دوران و ابتدای زمان پیاده روی، احساس بهتری را در ادامه ی پیاده روی خواهید داشت. هنگام گرم کردن بدنتان قبل از پیاده روی بر انجام تمرینات کششی تمرکز بیشتری داشته باشید.
 • در هنگام پیاده روی در دوران قاعدگی ، ندوید و سعی کنید پیاده روی استقامتی را تمرین کنید. در هنگام دویدن، میزان اکسیژن خون کمتر شده و هموگلوبین نیز در طی دوران پریودی کمتر می شود. بنابراین بهتر است که از انجام آن پرهیز کنید. پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره لاغری با تردمیل را بخوانید.ضرورت پیاده روی در پریود
 • بعد از انجام پیاده روی ، مواد غذایی مناسب را استفاده کنید که قند و پروتئین لازم را برای بدنتان تامین کند. اهمیت تغذیه بعد از پیاده روی در پریود، چندین برابر بیشتر از سایر مواقع است. استفاده از مکمل های امگا 3 نیز برای از بین بردن التهاب تأثیر گذار است. آب گرم، دمنوش، سبزیجات و غذاهای مملو از آب را قبل و بعد از پیاده روی خود در نظر داشته باشید تا بدنتان دچار کم آبی نشود. در طی دوره ی پریودی آب زیادی را از دست می دهید پس به این موضوع توجه بیشتری داشته باشید.
 • اگر درد بسیار زیادی را در این دروان تجربه می کنید و قادر به انجام پیاده روی نیستید، انجام دادن یوگا نیز به شما کمک میکند.
 • انتخاب کفش پیاده روی مناسب در این دوران اهمیت بیشتری پیدا می کند. کفش پیاده روی دخترانه برای پیاده روی پریود سبب کاهش فشار به عضلات و پاها شده و مچ پای شما راحتی بیشتری را در هنگام پیاده روی خواهد داشت.
 • تأثیر ورزش بر تأخیر پریود را در نظر داشته باشید. انجام ورزش های سنگین، سبب افزایش سوزاندن کالری و در نتیجه کاهش میزان استروژن خون شده و در نتیجه ممکن است به تعویق افتاده و یا به طور کل قطع شود.
 • بیش از 60 دقیقه ورزش نکنید، زیرا انجام ورزش در طولانی مدت برای بدنتان مفید نیست.
 • به صورت منظم در پیاده روی نفس بکشید و حجم اکسیژن ورودی را افزایش دهید.
 • بعد از پیاده روی ، دوش بگیرید و لباس های خود را تعویض کنید.[irp posts=”6155″ name=”16 خیابان پیاده روی در تهران ( آدرس + نکات قبل از رفتن )”]

ورزش برای پریودی

در دوران پریودی، اکثر خانم ها به دلیل نوسانات وضعیت بدنی و روحی خود، تمایلشان به انجام فعالیت های بدنی کمتر می شود. در این مقاله به بیان ضرورت انجام پیاده روی در پریود پرداختیم که نه تنها درد در ناحیه شکمی و کمری را کمتر می کند بلکه مزیت های بسیاری را به همراه دارد و آن ها را به صورت مفصل بیان کردیم. در ادامه به بیان نکاتی مربوط به پیاده روی در پریود پرداختیم که در صورت تصمیم به انجام این ورزش بتوانید نکات مربوط به آن را برای بهره گیری بیشتر رعایت کنید. امیدوراریم که توانسته باشید نهایت استفاده را از این مقاله ببرید. پیشنهاد می شود درباره پیاده روی در سربالایی بخوانید.

برخی سوالات رایج

نوشته های مشابه

‫10 نظرها

 1. سلام وقتتون بخیر
  آیا پیاده روی در دوران پریودی ضرر دارد ؟

  1. سلام لیلا جان
   خیر، پیاده روی در پریود، تورم بدنی را کاهش می دهد. افزایش گردش خون، سبب تنظیم بهتر الکترولیت های بدن شده و در نتیجه میزان تورم کاهش پیدا می کند.
   پیاده روی در پریود، نوسانات خلقی را بهبود می بخشد. با ترشح شدن هورمون اندروفین به تنظیم خلق و خو کمک می کند.
   حالت تهوع را از بین می برد.
   تنظیم کردن پریودی نیز از مزیت های پیاده روی است.

  1. سلام دوست عزیز
   بله، پیاده روی در پریود، تورم بدنی را کاهش می دهد. افزایش گردش خون، سبب تنظیم بهتر الکترولیت های بدن شده و در نتیجه میزان تورم کاهش پیدا می کند.
   پیاده روی در پریود، نوسانات خلقی را بهبود می بخشد. با ترشح شدن هورمون اندروفین به تنظیم خلق و خو کمک می کند.
   حالت تهوع را از بین می برد.
   تنظیم کردن پریودی نیز از مزیت های پیاده روی است.

  1. سلام دوست عزیز
   ورزش زمان پریودی خیلی هم خوب و مفید است.

 2. سلام وقتتون بخیر
  ورزش در زمان پریودی ایرادی نداره ؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   ورزش هنگام پریودی اثرات کاملا مثبتی دارد مانند تورم بدنی را کاهش می دهد. افزایش گردش خون، سبب تنظیم بهتر الکترولیت های بدن شده و در نتیجه میزان تورم کاهش پیدا می کند.

 3. سلام روزتون بخیر
  ورزش در دوران پریودی مشکلی برای بدن ایجاد نمیکنه ؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   ورزش در پریودی ، تورم بدنی را کاهش می دهد. افزایش گردش خون، سبب تنظیم بهتر الکترولیت های بدن شده و در نتیجه میزان تورم کاهش پیدا می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا