مقالاتورزشی

تفاوت پیلاتس و فیتنس، ایروبیک، بدنسازی و یوگا

برای بسیاری از افراد سوال پیش می‌آید که تفاوت پیلاتس و فیتنس چیست، یا تفاوت پیلاتس و ایروبیک، تفاوت پیلاتس و بدنسازی و تفاوت پیلاتس و یوگا چیست. اگر این سوالات برای شما هم پیش آمده است، با ما همراه باشید تا در این مقاله به بررسی این مفاهیم بپردازیم و تفاوت بین آن‌ها را بیان کنیم.

پیلاتس (Pilates) نوعی ورزش تمرینی و بر اساس کنترولوژی است که در سال 1920 توسط ژوزف پیلاتس بنیان گذاری شد و بر روی انعطاف، قدرت و تعادل تمامی اندام های بدن تمرکز دارد و باعث می شود که بدن بتواند شکل و حالت طبیعی خود را حفظ کند. می توان گفت که به نوعی به تقویت رابطه ی ذهن و جسم یا مغز با بدن می پردازد و سبب می شود که دامنه ی حرکات وسیع شود و بدن و ماهیچه ها وضعیت با ثبات‌تری داشته باشند. اکثر ماهیچه های هدف این ورزش، ماهیچه هایی هستند که کارهای روزمره را به وسیله ی آنها انجام می دهید مانند نشستن و راه رفتن.

پیلاتس به عنوان ورزشی برای آمادگی جسمانی بهتر شناخته شده است و دارای 6 اصل کنترل، تمرکز، تحرک، ایجاد نیروی دفاعی، تنفس و دقت می باشد و باعث هماهنگی، تقویت و انعطاف پذیری بیشتر ماهیچه های پرکاربرد بدن می شود. همچنین به عنوان یک ورزش مکمل شناخته می شود و امکان انجام آن برای هر فردی در خانه و یا فضای باز وجود دارد.

 

 

از جمله فواید این ورزش می‌توان به تقویت قوای بدن، کاهش درد در ناحیه ی کمر، تقویت ماهیچه ها، ایجاد تناسب اندام، افزایش انعطاف پذیری، افزایش میزان حرکات مفاصل، از بین بردن چربی شکمی و تخت شدن شکم، بهبود وضعیت قلبی و عروقی، بهبود وضعیت سیستم تنفسی و افزایش دامنه ی حرکات اشاره نمود.

برای انجام پیلاتس، از کمترین وسایل ممکن استفاده می شود و بیشتر بر روی ماهیچه های کمر و لگن و پاها تمرکز دارد و آن ها را تقویت می کند. امروزه اکثر فیزیوتراپیست ها و ارتوپدها نیز برای ترمیم و یا رفع صدمات برای بیماران خود، انجام ورزش پیلاتس را توصیه می کنند.

برای کسب اطلاعات کامل درباره ورزش پیلاتس می‌توانید مقاله پیلاتس چیست را مطالعه فرمایید.

تفاوت پیلاتس و فیتنس چیست

تفاوت پیلاتس و فیتنس چیست؟

فیتنس ورزشی است که در آن با استفاده از دستگاه های مختلف، به چربی سوزی می پردازند و مدت زمان انجام این ورزش 45 دقیقه می باشد. اغلب ورزش ها و دستگاه هایی که با آن ورزش انجام می‌دهند به صورت هوازی بوده و کمتر وزنه می زنند. عضلات در هنگام انجام ورزش فیتنس بیشتر کشیده می شود و در صورت استمرار داشتن تمرینات، حجم بیشتری به خود نمی گیرد بلکه کشیده تر و خوش فرم تر می گردد و عضلاتی با قدرت بیشتر مخصوصا در ناحیه ی شکمی و پاهایتان خواهید داشت. پس اگر از ما بپرسید برای لاغری فیتنس بهتره یا پیلاتس، پاسخ این است که چربی سوزی در فیتنس بیشتر است.

فیتنس ورزشی بسیار سبک و پر جنب و جوش است که با انجام آن به راحتی می تواند استرس های روزمره را از خود دور کنید. رژیم غذایی فیتنس خاص نبوده و افراد با توجه به مواد مورد نیاز بدن، رژیم غذایی خود را تنظیم می کنند و عموما تأکید بر غذاهای سالم مانند سبزیجات، سالاد و میوه است و مصرف چربی در آن به حداقل می رسد.

همانطور که در مطالب بالا ذکر شد اولین تفاوت پیلاتس و فیتنس در این است که فیتنس تمامی عضلات را درگیر کرده و باعث خوش فرم شدن آنها می شود، اما در پیلاتس بیشتر ماهیچه های کمری و لگن تقویت می شوند. دومین فرق پیلاتس و فیتنس این است که برای انجام حرکات فیتنس باید از دستگاه استفاده کنید در صورتی که ورزش پیلاتس بدون دستگاه انجام می شود. حال با توجه به اطلاعاتی که به دست آوردید می‌توانید به راحتی تصمیم بگیرید که فیتنس یا پیلاتس، کدام برای شما مناسب تر است؟

برای آشنایی با حرکات گوناگون فیتنس می‌توانید مقاله حرکات فیتنس در خانه و باشگاه را مطالعه کنید.

تفاوت پیلاتس و ایروبیک چیست؟

ورزش پیلاتس و ایروبیک هر دو از جمله ورزش های سودمند برای حفظ تناسب اندام به شمار می آیند اما فرق پیلاتس و ایروبیک در چیست؟ ورزش ایروبیک، ورزشی کاملا هوازی (با شدت کم و مدت زمان طولانی) و ریتمیک بوده که در طی انجام آن ضربان قلب افزایش یافته و در نتیجه سبب می شود که چربی سوزی بیشتری اتفاق بیافتد. یک تفاوت پیلاتس و ایروبیک این است که در واقع ایروبیک کمک می کند که بتوانید وزن کم کنید، اما پیلاتس بر روی کاهش وزن تمرکز ندارد و بیشتر بر روی فرم گیری و تقویت ماهیچه ها متمرکز است. همچنین مدت زمان انجام آن بین 10 تا 60 دقیقه است و انجام آن برای کاهش وزن باید به صورت منظم و مستمر انجام گیرد.

برای اینکه بدانید چه عضلاتی هنگام پیاده روی درگیر می‌شوند می‌توانید مقاله عضلات درگیر در پیاده روی را مطالعه نمایید.

تفاوت پیلاتس و ایروبیک ایروبیک ورزشی بسیار شاد بوده و اکثرا به صورت دسته جمعی انجام می شود ولی پیلاتس را می‌توان به صورت فردی انجام داد. دومین تفاوت پیلاتس و ایروبیک این است که در انجام ورزش پیلاتس بیشتر ماهیچه های کوچک تر و عمقی که در کارهای روزمره کاربرد دارند تقویت می شوند اما در ورزش ایروبیک ماهیچه های بزرگ تر به چربی سوزی می رسند تا حجم آنها کاهش یابد و فرم مناسب تری داشته باشند.

ممکن است سوال کنید پیلاتس بهتره یا ایروبیک؟ در جواب باید گفت باید به هدف خود برای انجام این دو ورزش توجه کنید. اگر قصد دارید تناسب اندام خود را حفظ کنید یا برنامه‌ای برای لاغری دارید، در نظر داشتن هدف دور از فضای تبلیغات به شما کمک می‌کند انتخاب مناسب تری داشته باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ایروبیک می‌توانید مقاله ایروبیک چیست را مطالعه کنید.

تفاوت پیلاتس و بدنسازی چیست؟

بدنسازی ورزشی است که با تمرین‌های مختلف ورزشی و رژیم غذایی خاص، به حجم دادن و فرم دادن به عضلات و ماهیچه های خود می پردازد. این ورزش در سال 1960 شروع شد، زمانی که ورزشکاران شوروی با استفاده از هورمون تستوسترون توانستند حجم ماهیچه های خود را افزایش دهند.

انجام ورزش‌ها و حرکات مختلف با وزنه در طی بازه‌های زمانی مشخص، باعث درگیر شدن عضلات مختلف می‌شود و در نتیجه باعث افزایش حجم، قدرت و توان عضلات درگیر حرکات می شود. یک تفاوت پیلاتس و بدنسازی این است که مدت زمان لازم برای بدنسازی دو ساعت است و در این زمان بیشتر وزنه می‌زنند تا اینکه بخواهند ورزش هوازی انجام دهند. اما در انجام ورزش پیلاتس بیشتر روی ورزشهای هوازی همراه با تمرکز کار می‌شود و مدت زمان کوتاهتری دارد و ماهیچه های کوچک تر و عمقی تقویت می شوند.

اگر می‌خواهید بدانید پیلاتس چه تاثیری بر کاهش وزن دارد، مقاله آیا پیلاتس باعث کاهش وزن می شود را مطالعه کنید.

تفاوت پیلاتس و بدنسازی

بدنسازی باید به صورت 4 یا 5 بار در هفته صورت بگیرد و همچنین انرژی زیادی در طی آن مصرف می شود. یکی دیگر از تفاوت پیلاتس و بدنسازی در رژیم غذایی است. بدنسازان در برنامه غذایی خود بیشتر از غذاهای پروتئینی و ماهی و گوشت سفید استفاده می‌کنند اما در پیلاتس رژیم خاصی وجود ندارد. ماهیچه هایی که در ورزش بدنسازی بیشتر تقویت یافته و افزایش حجم پیدا می کنند شامل بازوها، ساعد، پاها و قفسه ی سینه است.

تفاوت پیلاتس و یوگا چیست؟

هدف از انجام ورزش پیلاتس به یوگا بسیار به یکدیگر نزدیک بوده و برخی از افراد این دو ورزش را از یکدیگر جدا نمی دانند، هدف هر دو ورزش، هماهنگی بین جسم و روح بوده و بر روی هماهنگی حرکات و تنفس تمرکز دارد. اما تفاوت پیلاتس و یوگا به این صورت است که یوگا بیشتر بر روی آرامش و انعطاف پذیری روحی تمرکز دارد اما ورزش پیلاتس بر روی داشتن حرکات و ماهیچه های قوی به کمک ذهن متمرکز است.

ورزش یوگا نوعی ورزش فکر و جسم با دیسیپلین و نظم اخلاقی است که توسط هندی ها طراحی شده است و در نهایت منجر به تقویت روح انسان شده و بر پوست و ماهیچه و استخوان تأثیر می گذارد. به بیانی دیگر می توان گفت که ورزشی است که علاوه بر داشتن رژیم غذایی و انجام تمرینات ورزشی، مستلزم رعایت قوانین اخلاقی، تمرینات تنفسی و مراقبه است و ستون فقرات را باز می کند تا از طریق آن انرژی به راحتی در بدن جریان داشته باشد. مجموعه ی تمرینات انجام شده در ورزش یوگا به شما کمک می کند که انعطاف پذیری بدنتان را افزایش دهید و با کشیده شدن ماهیچه ها و تمرکز بر روی انجام آن عضلات میانی بدن تقویت می شوند.

یوگا ورزشی است که به دنبال تقویت عضلات کمری، سبب کاهش درد در این قسمت شده و مانع از بروز پوکی استخوان می شود چرا که در هنگام انجام آن باید وزن خود را تحمل کنید و همین امر سبب می شود که استخوان ها تقویت شوند و به پوکی استخوان مبتلا نشوید. این ورزش بر روی تنفس متمرکز است و تنفس بهتر، سبب تقویت سیستم قلبی و عروقی و بهبود جریان خون می شود و در نتیجه احتمال ابتلا به سکته ی قلبی و مغزی را تا حد زیادی کاهش می دهد.

کاهش فشار خون، افزایش میزان شادابی و کاهش قند خون نیز از فواید هر دو ورزش است که در نهایت سبب می شوند ذهن و جسم شادابی داشته باشید.

تفاوت پیلاتس و یوگا

اگر بین انتخاب ورزش پیلاتس با یوگا شک دارید باید بدانید تفاوت پیلاتس و یوگا در تحرک نیز هست. تحرک و جنب و جوش ورزش پیلاتس بیشتر بوده اما یوگا حرکات آرام تر را با تمرکز بیشتر انجام می دهد. در یوگا بیشتر بر روی ذهن متمرکز بوده و در نهایت با انجام حرکات خاص، سعی بر این دارد که انرژی مثبت را در کل بدن پخش کند. اگر فردی مبتدی هستید باید بدانید که انجام پیلاتس شاید بدون مربی امکان پذیر باشد اما در انجام ورزش یوگا، حتما باید مربی حضور داشته باشد. تعداد حرکات انجام شده در پیلاتس بیشتر است اما در یوگا مدت زمان بیشتری را برای هر تمرین در نظر می گیرند و این اصلی‌ترین فرق یوگا و پیلاتس است.

به عنوان مطلب پایانی بهتر است در نظر داشته باشید که انجام ورزش، سبب داشتن وضعیت بدنی سالم می شود و اگر در نظر دارید که یک ورزش را انتخاب کنید، بهتر است بدانید که در ابتدا باید هدف خود از انجام ورزش را به صورت واضح مشخص کنید که مثلا می خواهید چربی سوزی داشته باشید، حجم ماهیچه های خود را افزایش دهید یا با انجام ورزش، ذهن خود را به آرامش بیشتری برسانید، همچنین لازم به ذکر است که استمرار داشتن در انجام آن سبب می شود که بدن سالم تری داشته باشید و زودتر به هدف خود برسید.

برخی سوالات رایج

۱. تفاوت پیلاتس و ایروبیک چیست؟

ایروبیک ورزشی کاملا هوازی و ریتمیک بوده که در طی انجام آن ضربان قلب افزایش یافته و در نتیجه سبب می شود که چربی سوزی بیشتری اتفاق بیافتد، اما پیلاتس بر روی کاهش وزن تمرکز ندارد و بیشتر بر روی فرم گیری و تقویت ماهیچه ها متمرکز است.

۲. تفاوت پیلاتس و یوگا چیست؟

یوگا بیشتر بر روی آرامش و انعطاف پذیری روحی تمرکز دارد اما پیلاتس بر روی داشتن حرکات و ماهیچه های قوی به کمک ذهن متمرکز است.

نوشته های مشابه

‫17 نظرها

  1. سلام زهرا جان
   فیتنس ورزشی است که در آن با استفاده از دستگاه های مختلف، به چربی سوزی می پردازند و مدت زمان انجام این ورزش 45 دقیقه می باشد.
   پیلاتس (Pilates) نوعی ورزش تمرینی و بر روی انعطاف، قدرت و تعادل تمامی اندام های بدن تمرکز دارد و باعث می شود که بدن بتواند شکل و حالت طبیعی خود را حفظ کند.

  1. سلام دوست عزیز
   فیتنس ورزشی است که در آن با استفاده از دستگاه های مختلف، به چربی سوزی می پردازند و مدت زمان انجام این ورزش 45 دقیقه می باشد.
   پیلاتس (Pilates) نوعی ورزش تمرینی و بر روی انعطاف، قدرت و تعادل تمامی اندام های بدن تمرکز دارد و باعث می شود که بدن بتواند شکل و حالت طبیعی خود را حفظ کند.

  1. سلام بهار جان
   ایروبیک فیتنس ورزشی بسیار سبک و پر جنب و جوش است که با انجام آن به راحتی می تواند استرس های روزمره را از خود دور کنید.

 1. سلام وقتتون بخیر
  من دو تاسوال واسم پیش اومده اینکه :
  پیلاتس بهتر است یا بدنسازی ؟ پیلاتس یا ایروبیک کدام بهتر است ؟

  1. سلام وقت بخیر
   من نعریف ایم ورزش هایی که شما گفتید رو به تفکیک میگم تا بتونید راحت تر تصمیم گیری کنید.
   پیلاتس (Pilates) نوعی ورزش تمرینی و بر روی انعطاف، قدرت و تعادل تمامی اندام های بدن تمرکز دارد و باعث می شود که بدن بتواند شکل و حالت طبیعی خود را حفظ کند.
   بدنسازی ورزشی است که با تمرین های مختلف ورزشی و رژیم غذایی خاص، به حجم دادن و فرم دادن به عضلات و ماهیچه های خود می پردازد. ورزش ایروبیک، ورزشی کاملا هوازی (با شدت کم و مدت زمان طولانی) و ریتمیک بوده که در طی انجام آن ضربان قلب افزایش یافته و در نتیجه سبب می شود که چربی سوزی بیشتری اتفاق بیافتد.

 2. سلام روزتون بخیر
  سوالی که برای من پسش اومده اینکه پیلاتس بهتره یا فیتنس ؟

 3. سلام روزتون بخیر
  فیتنس یا پیلاتس برای لاغری کدام بهتر است ؟

 4. سلام وقتتون بخیر
  اینکه پیلاتس یا بدنسازی کدام را انتخاب کنم بهتره ؟

 5. سلام وقتتون بخیر
  به نظر شما ایروبیک بهتره یا پیلاتس ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا