مقالات

تریل رانینگ (Trail running) چیست؟ پیش به سوی طبیعت (کوهستان)

آشنایی با تریل رانینگ

تریل رانینگ (Trail Running) یکی از انواع ورزش های هوازی و شاخه های پیاده روی می باشد. شاید برای شما این سوال ایجاد شود که تریل رانینگ چیست؟ و فواید آن برای بدن به چه صورتی می باشد؟ در این مطلب به پاسخ این دو سوال به صورت مفصل می پردازیم. با ما همراه باشید.

تریل رانینگ به ورزشی می گویند که در آن دویدن در مسیرهای کوهستانی، جنگلی یا بر روی تپه ها انجام می شود. محبوبیت روز افزون این ورزش سبب شده است که ورزشکاران زیادی به آن جذب شوند. افرادی که ورزش در خانه، پارک، باشگاه و… برایشان یکنواخت شده است، تریل رانینگ سبب افزایش هیجان و افزایش روحیه ی ورزشکاری در آنان می شود. دویدن و کوهنوردی همراه با چالش های متفاوت و همراه با لذت بردن از مناظر طبیعی می تواند فعالیت بسیار مفیدی را برایشان رقم بزند. در ادامه به بیان مزایا و فواید انجام تریل رانینگ می پردازیم تا بیشتر با آن آشنا شوید.

مزایای انجام تریل رانینگ

ساعت ها دویدن بر روی تپه ها و صخره های متنوع برای هر فردی هیجان انگیز است. چالش های جدید هنگام انتخاب مسیر، شما را وادار به تصمیم گیری سریع کرده و سرعت واکنش بدنتان را بالاتر می برد. در ادامه با ما همراه باشید تا به بیان فواید تریل رانینگ بپردازیم:

 1. فشار کمتری به پاهایتان وارد می شود. در تریل رانینگ به نسبت دویدن بر روی آسفالت و یا سنگ فرش، فشار کمتری به پاها وارد شده در نتیجه هم عضلات تقویت می شوند و هم میزان صدمات کاهش می یابد. همچنین صدمات مربوط به زانو در هنگام پایین آمدن از شیب، به میزان حداقلی خود می رسد.
 2. امکان بهره بردن از هوای با کیفیت بالا از مواردی است که می توان به آن اشاره نمود. استفاده از هوای تازه ی کوهستان سبب نشاط بیشتر شما می گردد.
 3. تریل رانینگ سوزاندن کالری را بالاتر می برد. ارتفاعات و مسیرهایی با شیب متفاوت سبب می شود که انرژی بیشتری را بسوزانید و در نتیجه دیگر نیازی نیست که نگران تناسب اندامتان باشید. درباره جدول سوزاندن کالری با پیاده روی بخوانید.فواید تریل رانینگ
 4. در تریل رانینگ مهارت تعادلتان افزایش می یابد. حفظ تعادل در پیمایش سنگ ها، ریشه ها و برگ های درختان از مزایایی است که در مسیرهای دویدن به صورت عادی وجود ندارد و سبب می شود که بتوانید هنگام دویدن تعادلتان را حفظ کنید.
 5. باعث بهبود شیوه ی گام برداشتن می شود. زمین های ناهموار سبب می شود که برای حفظ تعادل، گام های کوتاه تری را بردارید. در هنگام گام برداشتن نیز، خیلی به پاشنه ی پا فشار وارد نکنید تا بتوانید سرعت عمل خود را حفظ کنید.
 6. سرعت عملتان را افزایش می دهد. دویدن بر سطوح مختلف، این امکان را به شما می دهد که سریع تر واکنش نشان دهید و همچنین دویدن در ارتفاعات، سیستم قلبی و عروقی شما را تقویت می کند.
 7. دانش و اطلاعات محلی شما را افزایش می دهد. دویدن در کوه و تپه های مختلف و تمایل به انجام در نقاط مختلف سبب می شود که شناخت بیشتری را نسبت به محیط اطراف، نوع پوشش گیاهی و نیز کمک های اولیه کسب کنید.
 8. قدرت پاها در تریل رانینگ افزایش می یابد. صخره ها و موانع مختلف سبب بکارگیری عضلات و ماهیچه های مختلف در پا می شود و در نهایت سبب می شود که تمامی آن ها را تقویت کند.
 9. باعث کاهش فشارهای ذهنی می شود. دیدن مناظر طبیعی و دور شدن از آلودگی و سر و صدای شهری این فرصت را به شما می دهد که افکار منفی را از دهنتان دور کنید.
 10. تریل رانینگ باعث افزایش تمرکز، کاهش استرس می شود. شنیدن صدای آب، پرندگان و… سبب می شود که انگیزه ی بیشتری برای انجام فعالیت روزانه داشته باشید.
 11. یک ورزش استقامتی محسوب می شود. دویدن بر روی تردمیل نیز این امکان را به شما می دهد که ورزشی استقامتی را تمرین کنید اما تریل رانینگ یک روش تقویتی بسیار عالی برای عضلات است که می تواند تمامی عضلات را درگیر کند.
 12. می توان به عنوان ابزاری برای روان درمانی مورد استفاده قرار گیرد. دیدن طبیعت سبب می شود که به پردازش ذهنی بهتری دست یابید و همین امر سبب می شود که اثرات روانی بسیار مطلوبی را بر روی افراد بگذارد.
 13. تمرینی برای تپه نوردی است. در تریل رانینگ با توجه با کم و زیاد شدن شیب و بالا و یا پایین رفتن از تپه های متعدد، سبب می شود کالری بیشتری بسوزانید و در عین حال مچ پای شما نیز تقویت شود.تریل رانینگ چیست
 14. برایتان ایجاد تنوع می کند. افرادی که خواهان تجربه ها و چالش های جدید هستند تریل رانینگ می تواند برایشان بسیار جذاب باشد و یکنواختی و روزمرگی را کاهش می دهد.
 15. تریل رانینگ تمامی مزایای پیاده روی اعم از افزایش جریان خون، کاهش احتمال به دیابت، بهبود وضعیت دستگاه گوارش، بهبود کارکرد قلب، جلوگیری از ایجاد و یا کنترل واریس، رفع مشکلات گوارشی را شامل می شود. همچنین سبب افزایش طول عمر می گردد.

اگر می‌خواهید در طبیعت بمانید، بهتر است یک چادر مسافرتی خوب تهیه کنید. ما در مقاله بهترین مارک چادر مسافرتی شما را راهنمایی می‌کنیم.

نکات مهم هنگام انجام تریل رانینگ

 1. استفاده از کفش مخصوص تریل رانینگ را فراموش نکنید. موانع غیر قابل پیش بینی در مسیر، ممکن است پای شما را درگیر آسیب کند. برای جلوگیری از صدمات احتمال، کفش مناسب با خود به همراه داشته باشید. کفش  مناسب پیاده روی  برای تریل رانیتنگ دارای لژهای خاصی هستند که از سُر خوردن شما در سراشیبی و یا زمین های خیس جلوگیری می کند.
 2. سعی کنید با دوستان و یا به صورت خانوادگی به انجام تریل رانینگ بپردازید.
 3. موانع و شیب های متفاوت سبب می شود که سرعت کم تری را به نسبت دویدن در مسیر آسفالت تجربه کنید. نگران سرعت دویدن خود نباشید، انجام این ورزش سبب می شود که شما کالری بیشتری را به نسبت دویدن بر روی سطح صاف داشته باشید.
 4. اگر فردی مبتدی هستید بهتر است که ورزش خود در تایم های کوتاه تری انجام دهید و به تدریج زمان انجام آن را افزایش دهید. در هنگام دویدن در پارک ها نیز می توانید بر روی چمن ها بدوید و به تدریج اوضاع برایتان عادی شد، از شهر خارج شوید و به انجام تریل رانینگ بپردازید.تریل رانینگ (Trail running)
 5. در کشور ما مسیرهای زیادی برای انجام تریل رانینگ وجود ندارد. با انجام این ورزش به مرور زمان ممکن است مسیرهای مناسب را به خوبی بتوانید شناسایی کنید. درکه در تهران مسیری است که اکثر افراد این مسیر را برای انجام تریل رانینگ انتخاب می کنند.
 6. همراه داشتن کوله پشتی مناسب و یک بطری آب می تواند برایتان بسیار سودمند باشد.
 7. می توانید داوطلبانه زباله های موجود در مسیر را جمع آوری کنید. تا علاوه بر انجام ورزش، به پاکسازی محیط زیست نیز کمکی بکنید.
 8. اگر می خواهید هنگام تریل رانینگ موزیک گوش کنید بهتر است که صدای آن بسیار زیاد نباشد که نتوانید صدای محیط اطراف خود را بشنوید.
 9. ورزشی است که مسابقات مربوط به آن هر ساله برگزار می گردد. اگر مایل به انجام این ورزش به صورت حرفه ی هستید می توانید برای مسابقات نیز خود را آماده کنید.
 10. افرادی که می خواهند این ورزش را به صورت حرفه ای انجام دهند، می توانند از راهنماهای مخصوص تریل رانینگ کمک بگیرند. راهنمایان مسیرهای مناسب را برای هر فرد و نیز وضعیت های مختلف جوی به خوبی می شناسند. همچنین چارچوب های مربوط به هر شرایطی را به شما آموزش می دهند. آمادگی ذهنی برای دویدن در مسافت های طولانی، آمادگی بدنی، برنامه ریزی، تکنیک های مسابقه، تغذیه، تکنینک های ایمنی ، مدیریت مسابقه، تجهیزات لازم از جمله مواردی است که راهنمایان می توانند به شما آموزش دهند. با نوع مهارتی که می خواهند در شما ارتقا دهند آشنایی دارند و همین امر سبب می شود که پیشرفتتان سریع تر حاصل شود.

یکی دیگر از ورزشهای کوهستانی اسکای رانینگ است. برای آشنایی بیشتر با این ورزش مقاله اسکای رانینگ چیست را مطالعه کنید.

آشنایی با تریل رانینگ

دویدن در کوهستان و طبیعت از جمله ورزش های مهیجی است که محبوبیت زیادی را در بین افراد کسب کرده است. در هنگام  انتخاب طبیعت می توانید از نرم افزار Windy که جزوه نرم افزار های طبیعت گردی است برای اطلاعات از وضیعت آب و هوا برای پیاده روی استفاده کنید. تریل رانینگ یا همان دویدن در کوهستان از جمله ورزش هایی است که مزایای زیادی را به خود اختصاص می دهد. در این مطلب به بیان 15 مزایای این ورزش محبوب پرداختیم و نیز در ادامه نکاتی را بیان کردیم تا بتوانید با انجام آن، از وضعیت سلامتی و روحی بالاتری برخوردار شوید.

برخی سوالات رایج

[sp_easyaccordion id=”7193″]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا