مقالات

7 نکته پیاده روی برای لاغری + آیا پیاده روی پاها را لاغر میکند؟

پیاده روی برای لاغری قطعا در مقایسه با روش های دارویی، جراحی و رژیم های بسیار سخت، گزینه ی راحت تر و بخصوص برای افراد مبتدی بسیار بهتر است. اما عامل موثر بر میزان موفقیت شما در لاغری با هر روشی، بسته به میزان کالری مصرفی روزانه ی شما دارد که در مورد برنامه ی پیاده روی برای لاغری، فاکتورهای مؤثر دیگری مانند شدت پیاده روی که انجام می دهید (زمان، سرعت و تعداد دفعات) و مسافتی که طی می کنید نیز تعیین کننده ی نتیجه ی نهایی هستند.

افراد مختلف، پیاده روی را نه تنها برای لاغری بلکه برای کاهش خطرات سلامتی مانند سکته ی قلبی و مغزی، تعدیل فشار و قند خون، استحکام استخوان ها و عضلات و دیگر موارد انجام می دهند. بنابراین نباید از این فواید پیاده روی نیز غافل ماند.

همانطور که می‌دانید عضلات پایین تنه بیشتر از عضلات دیگر در پیاده روی درگیر هستند و به همین دلیل میتوان گفت بیشترین اثر پیاده روی بر پاها است. به همین دلیل ما در این مقاله ابتدا به نکات پیاده روی برای لاغری خواهیم پرداخت و سپس در مورد اثر پیاده روی بر لاغری پاها صحبت خواهیم کرد و به این سوال که آیا پیاده روی باعث لاغری پاها می شود یا نه پاسخ خواهیم داد. با ما همراه باشید.

اگر مشکل شما لاغری بیش از حد است، مقاله راه‌ های چاق شدن افراد لاغر را از دست ندهید. ما راه حل های خوبی به شما پیشنهاد دادیم.

آیا پیاده روی پاها را لاغری میکند

نکات پیاده روی برای لاغری

 اگر به طور جدی به فکر پیاده روی برای لاغری هستید، حتما باید نکات زیر را رعایت کنید تا نتیجه ی مطلوب حاصل گردد:

 • کفش مناسب: طبق تجربه ی لاغری با پیاده روی که از افراد مختلف دریافت شده، کفش گزینه ی بسیار مهمی است به صورتی که اگر نوع مناسب آن را خریداری نکنید نه تنها نتیجه ی مطلوب را دریافت نخواهید کرد بلکه آسیب دیدگی نیز پیدا می کنید. کفش مناسب پیاده روی باید دارای ویژگی ضد ضربه در نواحی پاشنه و پنجه و کف کفش نیز کاملا منطبق بر گودی کف پا و یا از نوع طبی باشد.
 • تعدد مسیر: توجه به نوع و تعداد مسیر انتخابی نیز در پیاده روی برای لاغری تأثیرگذار است. پس قبل از اینکه برنامه ی لاغری خود را آغاز کنید، ابتدا مسیر خود را تعیین کنید تا اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشید و بدانید که آیا شیب دارد یا نه، چند کیلومتر است و با چه سرعتی و در چه مدت زمانی می‌توانید آن را به پایان برسانید. سعی کنید مسیرهای متفاوتی را انتخاب کنید تا این تنوع به شما ذوق و انرژی کافی را بدهد.
 • داشتن همراه: قطعا اگر از کسانی که به دنبال لاغری با پیاده روی بوده اند اما پس از مدتی آن را رها کرده و منصرف شده اند، دلیل چرایی آن را بپرسید، بیان خواهند کرد که همراه نداشتند. وجود یک دوست صمیمی یا حتی مراجعه به مکان های عمومی در ابتدای صبح مانند پارک ها که افراد مختلفی در آنها به ورزش می پردازند، سبب می شود هم انرژی شما افزایش یابد و هم اینکه اثرات مثبت تجربه لاغری با پیاده روی تشدید گردد.

اگر می‌خواهید همزمان با پیاده روی به افزایش عضلات خود کمک کنید، باید غذاهای پروتئین دار مصرف کنید. برای آشنایی با این مواد غذایی مقاله لیست غذاهای بدنسازی را مطالعه کنید.

لاغری با پیاده روی

 • زمان مناسب: نکته ی دیگری که در مورد برنامه ی لاغری باید بدانید، انتخاب زمان شروع مناسب است. طبق تحقیقات گسترده ی جهانی، اگر قبل از صبحانه خوردن و یا به عبارتی پس از بیدار شدن از خواب در ابتدای صبح، شروع به پیاده روی کنید، قطعا تأثیر پیاده روی در لاغری شکم برای شما نسبت به کسانی که پس از صبحانه استارت می زنند، به مراتب بیشتر است.
 • پیاده روی به اشکال مختلف: در مباحث بعدی بیان خواهیم کرد که یکی از رموز موفقیت برنامه ی لاغری با پیاده روی، اتخاذ انواع مختلف پیاده روی است چرا که سرعت و ورزش یکنواخت، تأثیر به مراتب کمتری دارد.
 • انتخاب شیوه ی صحیح سریع راه رفتن: در برنامه پیاده روی برای کاهش وزن، سریع راه رفتن نیز گنجانده شده اما این که به چه صورت این کار را انجام دهید نیز مهم است. طبق توصیه ی پزشکان بهتر است به جای اینکه قدمهای بلندتر بردارید، سعی کنید قدم های سریع تری بردارید چرا که با قدمهای بلند احتمال آسیب دیدگی عضلات و مچ پا وجود دارند.
 • وزنه: معمولا افرادی که مشکلات قلبی نداشته باشند همراه خود وزنه هایی می برند که کمک می کند متابولیسم بدن افزایش یافته و سریع تر به لاغری مدنظر خود دست یابند.

در مقاله بهترین ورزش برای کاهش سایز لیستی از ورزشها را برای شما آماده کردیم که میتوانید در کنار رژیم برای رسیدن به نتیجه بهتر از آنها استفاده کنید.

انواع برنامه های پیاده روی برای لاغری

در این قسمت قصد داریم انواع حالت های برنامه لاغری با پیاده روی را برای شما عزیزان بازگو کنیم تا با توجه به سایر برنامه های خود و شرایط کلی، یکی از آنها را انتخاب نمایید:

 1. بسیار کوتاه: در صورتی که وقت شما برای پیاده روی بسیار محدود باشد، کل زمان برنامه شما می‌تواند حدود 15 دقیقه باشد. در این حالت 3 دقیقه گرم کردن، 10 دقیقه حرکت سریع و نهایتا 1 تا 3 دقیقه نیز برای کاهش سرعت و رسیدن به حالت اولیه نیاز دارید.
 2. کوتاه: یکی از روش های لاغری با پیاده روی، روش کوتاه مدت است. همانطور که می دانید پیاده روی از سه بخش گرم کردن، حرکت سریع و اتمام تشکیل شده است. در این نوع پیاده روی مدت زمانی که باید برای هر مرحله اختصاص دهید، 3 تا 5 دقیقه، 30 دقیقه و دوباره 3 تا 5 دقیقه می باشد.
 3. طولانی: وقتی اضافه وزن شما بسیار زیاد است و وقت مناسبی هم برای اجرای برنامه پیاده روی برای کاهش وزن داشته باشید، بهتر است این نوع برنامه را انتخاب کنید که در آن 5 دقیقه برای گرم کردن، 1 ساعت برای پیاده روی سریع و 5 دقیقه نیز استراحت در نظر گرفته باشید.
 4. طولانی اما آرام: معمولا این نوع از برنامه ی لاغری با پیاده روی همانند شرایط برنامه ی سوم می باشد اما با این تفاوت که به صورت گروهی انجام می گیرد تا اگر مشکلات سلامتی خاصی دارید فشار زیادی به خود وارد نکنید. در این برنامه طبق توصیه ی پزشکان، 5 دقیقه گرم کردن آرام، 30 دقیقه پیاده روی سریع و 30 تا 90 دقیقه  پیاده روی آهسته کنید.

اگر می‌خواهید با آسیب های مچ پا آشنا شوید، پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره پیچ خوردگی مچ پا را بخوانید.

اثر پیاده روی بر لاغری پا

آیا پیاده روی پاها را لاغری میکند؟

 چاقی معضل خیلی از افراد می باشد و به دلیل ایجاد ظاهری نا زیبا و به وجود آوردن مشکلاتی در سلامتی فرد خیلی از افراد به دنبال راهی برای کاهش وزن و لاغری هستند. در این بین کسانی هم هستند که به دنبال کاهش چربی قسمتی از بدن خود می باشند. به عنوان مثال می خواهند پاها و یا ران های لاغرتری داشته باشند. ما در ادامه به تاثیر پیاده روی بر لاغری پا  خواهیم پرداخت.

تاثیر پیاده روی بر لاغری عضلات پا

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم بیشترین اثر پیاده روی بر عضلات پا است. این ورزش باعث سفتی و کشیدگی عضلات پا می شود.

تأثیر پیاده روی بر عضلات پا زمانی بیشتر است که سطوح با شیب تند را انتخاب کنید. این کار باعث فشار بیشتر روی پاها و در نتیجه بیشتر شدن عضله و کمتر شدن چربی خواهد شد.

اما در پیاده روی معمولی عضلات باسن کمتر درگیر می شوند. شما می توانید مسیرهای پله مانند یا تپه ای را انتخاب کنید که هم باعث سوخت و ساز بیشتر و مصرف کالری سه برابر پیاده روی سطوح صاف می‌شود و هم باعث فرم دهی عضلات باسن می گردد.

 حتما از کفش مناسبی استفاده کنید تا پاهایتان در فرم مناسبی قرار بگیرد و باعث کمردرد نشوند.

در زمان پیاده روی گاهی ممکن است عضلات ساق پا دچار گرفتگی شوند و در نتیجه درد داشته باشند. علت این مشکل این است که زمانیکه پیاده روی انجام می دهید عضلات پا نیاز به جریان خون بالا دارند که این خون به وسیله سرخرگ ها به پا می‌رسد و وقتی سرخرگ ها دچار گرفتگی باشند شما احساس درد پیدا می کنید. پس بهتر است آنقدر پیاده روی کنید تا عضلات پاهایتان درد بگیرد و بعد کمی استراحت داشته باشید و دوباره تکرار کنید و تا جای ممکن چربی مصرف نکنید. اگر مشکل گرفتگی ساق پا و ران هایتان حل نشد بهتر است به یک پزشک مراجعه کنید.

حرکات مناسب هنگام پیاده روی برای لاغری پاها و فرم دهی باسن و ران

 • در فاصله های معینی به عضلات باسن در حرکت فشار بیاورید.

در هنگام راه رفتن بهتر است عضلات باسن را سفت وبعد از10 ثانیه شل نگه دارید اینکار باعث می شود دیگر کمردرد نگیرید.

اگر می‌خواهید از روشهای دیگر پیاده روی نیز بهره ببرید، پیشنهاد میکنیم مقاله پیاده روی در سربالایی را مطالعه نمایید.

تاثیر پیاده روی بر عضلات باسن

 • حرکت لانژ به همراه پیاده روی

بعداز 5 دقیقه که راه رفتید پاهایتان را مطابق عکس قرار دهید. برای هر پا یک ست 25 تایی لانژ را انجام دهید. کاملا صاف بایستید و پای چپ را مقابل پای راست قرار دهید و ست را تکرار کنید. دقت کنید روش قرار گرفتن پاها به صورت 90 درجه باشد تا باعث کمردرد وگردن درد نشود. اینکار باعث تقویت عضلات پا و باسن و در نهایت بیشتر شدن اثر پیاده روی بر لاغری پاها می شود.

 اگر مشکل کلسترول بالای خون دارید، مقاله ارتباط پیاده روی و کلسترول را از دست ندهید. پیاده روی به این مشکل شما کمک خواهد کرد.

حرکت لانژ به همراه پیاده روی

 • اسکات به صورت ترکیبی با پیاده روی

حرکت اسکات با پیاده روی یکی از مؤثرترین حرکاتی است که باعث فرم دهی عضلات پا و باسن می شود و در پیاده روی برای لاغری پاها استفاده می‌شود. برای انجام اسکات، شما ابتدا باید پاهایتان را به اندازه عرض شانه‌ها باز کرده و عضلات پا را سفت می‌کنید و سپس با خم شدن زانوها به حالتی به پایین می‌روید که انگار روی صندلی نشسته اید. وزن بدنتان را بر روی پاهایتان نگه دارید و کمی مکث کنید. سپس با فشردن عضلات پا به سمت زمین، به آرامی به حالت ایستاده برگردید.

در صورت احساس درد در ناحیه قوزک و مچ پا، میتوانید از مقاله درمان درد مچ پا  کمک بگیرید.

اسکات ترکیب با پیاده روی برای لاغری پا

در نهایت می‌توان گفت که پیاده روی اصولی به لاغر شدن پاها کمک می‌کند و علاوه بر چربی سوزی باعث افزایش عضله در این ناحیه نیز خواهد شد. اگر از حرکات کمکی گفته شده در حین پیاده روی استفاده کنید، می‌توانید تاثیر بیشتری روی پاها بگذارید و زودتر به نتایج دلخواه خود برسید.

برخی سوالات رایج

چه حرکاتی هنگام پیاده روی باعث لاغری پا می شوند؟

در فاصله های معینی به عضلات باسن در حرکت فشار بیاورید، حرکت لانژ به همراه پیاده روی، اسکات به صورت ترکیبی با پیاده روی

نکاتی که باید در پیاده روی برای لاغری رعایت کرد کدامند؟

کفش مناسب، داشتن همراه،تعدد مسیر، زمان مناسب، پیاده روی به اشکال مختلف و استفاده از وزنه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا