ورزشی

بهترین زمان دویدن برای لاغری + زمان مناسب در طول روز

بهترین زمان دویدن را باید چه موقعی از روز انتخاب کرد؟

بهترین زمان دویدن یکی از فاکتورهایی است که حتما باید موقع انجام ورزش دویدن یا رانینگ (Running) از آن مطلع باشید چرا که در کاهش میزان صدمات، انرژی کل روز و غیره بسیار مؤثر است که البته بستگی به هدف شما از دویدن هم دارد.

اما قبل از اینکه اوقات مختلف روز را برای مشخص کردن بهترین زمان دویدن مشخص کنیم، به این نکات نیز توجه داشته باشید که پایداری و ثبات در انجام دویدن، داشتن رژیم غذایی مناسب و توجه به مود و حوصله خودتان نیز بسیار مهم هستند و فقط زمان صحیح انتخاب کردن نباید برای شما در اولویت باشد.

اطلاع از بهترین زمان دویدن در کنار نحوه صحیح دویدن ، داشتن رژیم غذایی مناسب، پیوستگی در انجام تمرین و مود عالی به بهترین نتایج ختم می‌شود.

دویدن در صبح:

مزایا:

مزایای دویدن هنگام صبح این است که بدن شما اکسیژن سالم بیشتری دریافت می کند و متابولیسم بدن شما به سمت سوزاندن کالری بیشتر و چربی سوزی می رود و برای فصل تابستان هم نفس کشیدن در صبح راحتتر است.

عیب:

ضرر دویدن در صبح این است که بخاطر 6 تا 8 ساعت خواب هنوز مفاصل و عضلات سفت هستند و انعطاف پذیری خوبی ندارند و به همین دلیل کنترل و هماهنگی کاملی از عضلات نخواهید داشت به جز اینکه اوایل صبح به خوبی بدن خود را گرم کنید که البته باز هم هنگام دویدن مقاومت زیادی در عضلات شکل نمی گیرد تا بخاطر آن انرژی قابل توجهی بسوزانند.

پس بهترین زمان برای دویدن نمی‌تواند هنگام صبح باشد مگر اینکه به قصد یک شروع پر انرژی و سرحال، کمی پیاده روی کنید و با سرعت خیلی کم در مدت زمان محدود بدوید.

در مقاله بهترین ورزش برای لاغری لیستی از ورزشها را برای شما آماده کردیم که میتوانید در کنار رژیم برای رسیدن به نتیجه بهتر از آنها استفاده کنید.

بهترین زمان دویدن برای چربی سوزی

دویدن در ظهر:

مزیت:

هنگام ظهر و قبل از ناهار پتانسیل عملکردی بدن، 100% است و بدن شما هم هنوز بخاطر فعالیت های روزانه خیلی خسته نیستید و ذخایر انرژی شما در مقایسه با اول صبح پر است و تمرینات بدنی، فشار کمتری به شما وارد خواهد کرد. حتی بدن کنترل عالی روی سرعت دویدن دارد.

عیب:

بعد از ناهار بدن شما به زمان بیشتری برای هضم غذا نیاز دارد که البته بستگی به حجم غذایی دارد که خورده اید تا مشکلات گوارشی پیدا نکنید.

پس اگر وعده غذایی ناهار سبک بوده نیم ساعت صبر کنید و اگر سنگین بوده بین 1.5 تا 2 ساعت صبر کنید. در هر صورت بهترین زمان برای ریختن برنامه دویدن ، قبل از ناهار است و به طور کلی بهترین زمان برای دویدن و چربی سوزی نیز در اکثریت موارد قبل از ناهار می باشد.

بهترین زمان دویدن برای لاغری

دویدن در عصر و شب:

مزیت:

نیاز به حجم زیادی از گرم کردن بدن در مقایسه با صبح ندارید و بیشتر مناسب ریلکس کردن و چربی سوزی است. اکثر افراد ساعات 4 تا 5 و برخی نیز 4 تا 7 عصر را بهترین تایم دویدن می دانند.

عیب:

اگر در ساعات پایانی شب بدوید، آدرنالین خون شما بالا میرود و مغز فعال می‌شود و ممکن است خوابیدن در شب را سخت تر کند. پس بهترین ساعت برای دویدن در شب قبل از  7 شب است.

خلاصه:

طبق مطالعات انجام شده بهترین زمان دویدن برای لاغری قبل از ناهار است که هم به چربی سوزی شما کمک بهتری می کند و هم اینکه اشتهای شما را برای غذا خوردن کمتر خواهد کرد چرا که گفتیم کنترل میزان کالری دریافتی و داشتن رژیم غذایی حتما باید در کنار دویدن انجام شود.

اکثر افراد نیز تا قبل از ناهار یا ظهر مود و حوصله بیشتری برای دویدن دارند. طبق بررسی های علمی بهترین زمان دویدن قبل از ناهار است.

مدت زمان دویدن برای چربی سوزی چقدر باید باشد؟

مدت زمان دویدن در هفته و نحوه صحیح دویدن از انتخاب بهترین زمان دویدن مهمتر هستند که مدت زمان توصیه شده بسته به اینکه فرد حرفه ای باشید یا مبتدی و سایر ویژگی های بدنی متفاوت است. اما به طور کلی برای دویدن و انجام سایر ورزش های سنگین هوازی بهتر است که حداقل 150 دقیقه در هفته وقت بگذارید که بهترین تقسیم بندی 5 روز در هفته و روزانه 30 دقیقه است. 30 دقیقه را هم می توانید به سه ست 10 دقیقه ای همراه با استراحت تقسیم کنید. با این حال این نوع تقسیم بندی بر عهده شماست.

دویدن صبح ناشتا: مزایا و معایب

برای برخی افراد بهترین زمان برای استفاده بیشتر از فواید دویدن موقع صبح است. چون ادعا می کنند حال و حوصله بیشتری دارند و راحتتر هستند به همین دلیل پس از 6 تا 8 ساعت خواب شبانه به انجام ورزش با شکم خالی می پردازند. اما چنین کاری برای همه مناسب نیست حتی اگر مود خوبی هم داشته باشند.

مزایا:

چون ذخایر کربوهیدراتی بدن کم است پس بدن بیشتر به سراغ سوزاندن چربی ها خواهد رفت و در نتیجه لاغری بهتر اتفاق می افتد. از طرفی اشتها را کم می کند و دریافت انرژی و کالری شما محدود می شود. همچنین میزان استقامت شما برای انجام تمرینات هوازی مثل دویدن را بالاتر می برد.

معایب:

درست است که بدن چربی بیشتری می سوزاند اما این موضوع تا زمانی که انرژی مورد نیاز بدن را برای دویدن تأمین کند ادامه دارد اما از آنجایی که قرار نیست کل چربی ها سوزانده شوند بدن به شدت خسته می شود و ادامه دادن سخت می شود.

ریسک آسیب عضلانی و مفاصل بیشتر می شود. حتی ممکن است شما را در خطر عضله سوزی قرار دهد چون دویدن باعث ترشح کورتیزول می شود تا میزان گلوکز خون را کنترل کند و در مقادیر بالا دستور از بین بردن سلول های عضلانی را می دهد.

برای لاغری و چربی سوزی در دراز مدت کارایی خاصی ندارد. پس به طور کلی بهترین زمان دویدن هنگام صبح نخواهد بود مخصوصا که معده شما خالی باشد!

فوتبال یک ورزش مهیج و پر تحرک است که علاوه بر مزایایی که دارد، امکان آسیب نیز در آن بالاست. ما در مقاله معایب فوتبال به این آسیب ها پرداختیم.

بهترین زمان دویدن در بدنسازی

بهترین زمان دویدن برای بدنسازی

توصیه شده که به طور کلی سعی کنید برای انجام ورزش هوازی مثل دویدن زمان جداگانه ای از زمان بدنسازی اختصاص دهید یا اینکه ورزش ایروبیک فیتنس را انتخاب کنید که به شکل ترکیبی از ایروبیک و بدنسازی است که در مقاله مربوط به آن توضیح داده ایم.

اگر ایروبیک فیتنس را انتخاب کردید بهترین زمان دویدن به عنوان یک ورزش هوازی بعد از بدنسازی است چون باید انرژی بیشتری برای ورزش های سنگینی مثل بدنسازی اختصاص دهید تا به عضله سوزی دچار نشوید و آسیب نبینید و با انرژی کمتر به سراغ ورزش های هوازی مثل دویدن بروید که انرژی کمتری نیاز دارند و با دویدن با سرعت آرام می توانید ورزش روزانه خود را تکمیل کنید.

اگر قصد ندارید ایروبیک فیتنس انجام دهید و می خواهید چربی سوزی و لاغری داشته باشید، بهترین کار این است که قبل از بدنسازی، دویدن داشته باشید تا سوخت و ساز بدن شما برای چربی سوزی استفاده شود و هنگام انجام تمرینات بدنسازی احساس درد در عضلات نداشته باشید.

برخی سوالات رایج

بهترین زمان دویدن برای لاغری چه زمانی است؟

تحقیقات علمی نشان داده اند که بهترین زمان برای چربی سوزی ظهر است.

علاوه بر بهترین زمان دویدن باید به چه نکات دیگری در دویدن توجه کرد؟

پایداری و ثبات در انجام دویدن، داشتن رژیم غذایی مناسب و توجه به مود و حوصله خودتان نیز بسیار مهم هستند و فقط زمان صحیح انتخاب کردن نباید برای شما در اولویت باشد.

آیا زمان دویدن برای بدنسازی متفاوت است؟

این موضوع بستگی به هدف شما دارد و باید قبل یا بعد از بدنسازی با توجه به هدفتان بدوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا