ورزشی

بهترین زمان دویدن؟ از لاغری تا بدنسازی و …

بهترین زمان دویدن را باید چه موقعی از روز انتخاب کرد؟

بهترین زمان دویدن یکی از فاکتورهایی است که حتما باید موقع انجام ورزش دویدن یا رانینگ (Running) از آن مطلع باشید چرا که در کاهش میزان صدمات، انرژی کل روز و غیره بسیار مؤثر است که البته بستگی به هدف شما نیز از انجام ورزش دویدن دارد.

اما قبل از اینکه اوقات مختلف روز را برای مشخص کردن بهترین زمان دویدن مشخص کنیم، به این نکات نیز توجه داشته باشید که پایداری و ثبات در انجام دویدن، داشتن رژیم غذایی مناسب و توجه به مود و حوصله خودتان نیز بسیار مهم هستند و فقط زمان صحیح انتخاب کردن نباید برای شما در اولویت باشد.

اطلاع از بهترین زمان دویدن در کنار صحیح دویدن ، داشتن رژیم غذایی مناسب، پیوستگی در انجام تمرین و مود عالی بسیار ضروری است

دویدن در صبح:

مزایای دویدن هنگام صبح این است که بدن شما اکسیژن سالم بیشتری دریافت می کند و متابولیسم بدن شما به سمت سوزاندن کالری بیشتر و چربی سوزی می رود و برای فصل تابستان هم نفس کشیدن در صبح راحتتر است.

مضرات دویدن در صبح این است که بخاطر 6 تا 8 ساعت خواب هنوز مفاصل و عضلات سفت هستند و انعطاف پذیری خوبی ندارند و به همین دلیل کنترل و هماهنگی کاملی از عضلات نخواهید داشت به جز اینکه اوایل صبح به خوبی بدن خود را گرم کنید که البته باز هم هنگام دویدن مقاومت زیادی در عضلات شکل نمی گیرد تا بخاطر آن انرژی قابل توجهی بسوزانند.

پس بهترین زمان دویدن هنگام صبح نمی تواند باشد بجز اینکه به قصد یک شروع پر انرژی و سرحال، کمی پیاده روی کنید و با سرعت خیلی کم در مدت زمان محدود بدوید.

بهترین زمان دویدن در ظهر

دویدن در ظهر:

مزیت:

هنگام ظهر و قبل از ناهار پتانسیل عملکردی بدن، 100% است و بدن شما هم هنوز بخاطر فعالیت های روزانه خیلی خسته نیست و ذخایر انرژی شما در مقایسه با اول صبح پر است و تمرینات بدنی، فشار کمتری به شما وارد خواهد کرد. حتی بدن کنترل عالی روی سرعت دویدن دارد.

فواید ایروبیک، ورزش هوازی شناخته شده

عیب:

بعد از ناهار بدن شما به زمان بیشتری برای هضم غذا نیاز دارد که البته بستگی به حجم غذایی دارد که خورده اید تا مشکلات گوارشی پیدا نکنید.

پس اگر وعده غذایی ناهار سبک بوده نیم ساعت صبر کنید و اگر سنگین بوده بین 1.5 تا 2 ساعت صبر کنید. در هر صورت بهترین زمان و برنامه دویدن قبل از ناهار است و به طور کلی بهترین زمان دویدن برای چربی سوزی نیز در اکثریت موارد قبل از ناهار می باشد.

بهترین زمان دویدن درعصر

دویدن در عصر:

مزیت:

نیاز به حجم زیادی از گرم کردن بدن در مقایسه با صبح ندارید و بیشتر مناسب ریلکس کردن و چربی سوزی بهتر در شب است. اکثر افراد ساعات 4 تا 5 و برخی نیز 4 تا 7 عصر را بهترین زمان دویدن می دانند.

عیب:

خوابیدن در شب را سخت تر می کند.

خلاصه:

طبق مطالعات انجام شده بهترین زمان دویدن برای لاغری قبل از ناهار است که هم به چربی سوزی شما کمک بهتری می کند و هم اینکه اشتهای شما را برای غذا خوردن کمتر خواهد کرد چرا که گفتیم کنترل میزان کالری دریافتی و داشتن رژیم غذایی حتما باید در کنار دویدن انجام شود.

اکثر افراد نیز تا قبل از ناهار یا ظهر مود و حوصله بیشتری برای ورزش دویدن دارند. طبق بررسی های علمی بهترین زمان دویدن قبل از ناهار است

سؤال: مدت زمان دویدن برای چربی سوزی چقدر باید باشد؟

مدت زمان دویدن در هفته و نحوه صحیح دویدن از انتخاب بهترین زمان دویدن مهمتر هستند که مدت زمان توصیه شده بسته به اینکه فرد حرفه ای باشید یا مبتدی و سایر ویژگی های بدنی متفاوت است اما به طور کلی برای دویدن و انجام سایر ورزش های سنگین هوازی بهتر است که حداقل در هفته 150 دقیقه را به آن اختصاص دهید که بهترین تقسیم بندی 5 روز در هفته و روزانه 30 دقیقه است. 30 دقیقه را هم می توانید به سه ست 10 دقیقه ای همراه با استراحت تقسیم کنید. با این حال این نوع تقسیم بندی بر عهده شماست.

دویدن صبح ناشتا: مزایا و معایب

برای برخی افراد بهترین زمان دویدن موقع صبح است چون ادعا می کنند حال و حوصله بیشتری دارند و راحتتر هستند به همین دلیل پس از 6 تا 8 ساعت خواب شبانه به انجام ورزش با شکم خالی می پردازند. اما چنین کاری برای همه مناسب نیست حتی اگر مود خوبی هم داشته باشند.

بهترین حرکات ایروبیک؛ +18 حرکت مبتدی تا پیشرفته در خانه!

مزایا:

چون ذخایر کربوهیدراتی بدن کم است پس بدن بیشتر به سراغ سوزاندن چربی ها خواهد رفت و در نتیجه لاغری بهتر اتفاق می افتد. از طرفی اشتها را کم می کند و دریافت انرژی و کالری شما محدود می شود. همچنین میزان استقامت شما برای انجام تمرینات هوازی مثل دویدن بالاتر می برد.

معایب:

درست است که بدن چربی بیشتری می سوزاند اما تا زمانی که انرژی مورد نیاز بدن را برای دویدن تأمین کند و از آنجایی که قرار نیست کل چربی ها سوزانده شوند بدن به شدت خسته می شود و ادامه دادن سخت می شود.

ریسک آسیب عضلانی و مفاصل بیشتر می شود. حتی ممکن است شما را در خطر عضله سوزی قرار دهد چون دویدن باعث ترشح کورتیزول می شود تا میزان گلوکز خون را کنترل کند و در مقادیر بالا دستور از بین بردن سلول های عضلانی را می دهد.

برای لاغری و چربی سوزی در دراز مدت کارایی خاصی ندارد. پس به طور کلی بهترین زمان دویدن هنگام صبح نخواهد بود مخصوصا که معده شما خالی باشد!

بهترین زمان دویدن در بدنسازی

بهترین زمان دویدن در بدنسازی

بهترین زمان دویدن بهتر است در هر ورزشی مثل بدنسازی و فوتبال نیز مشخص شود چرا که بهترین زمان برای تمرین فوتبال تقریبا با بدنسازی یکی است چرا که باید قبل از انجام تمرین فوتبال به بدنسازی و دویدن پرداخت پس با یکدیگر مشترک هستند.

توصیه شده که به طور کلی سعی کنید برای انجام ورزش هوازی مثل دویدن زمان جداگانه ای از زمان بدنسازی اختصاص دهید یا اینکه ورزش ایروبیک فیتنس را انتخاب کنید که به شکل ترکیبی از ایروبیک و بدنسازی است که در مقاله مربوط به آن توضیح داده ایم.

اگر ایروبیک فیتنس را انتخاب کردید بهترین زمان دویدن به عنوان یک ورزش هوازی بعد از بدنسازی است چون باید انرژی بیشتری برای ورزش های سنگینی مثل بدنسازی اختصاص دهید تا به عضله سوزی دچار نشوید و آسیب نبینید و با انرژی کمتر به سراغ ورزش های هوازی مثل دویدن بروید که انرژی کمتری نیاز دارند و با دویدن با سرعت آرام می توان ورزش روزانه خود را تکمیل کنید.

ایروبیک بهتر است یا بدنسازی؟ کدام را انتخاب کنیم؟

اگر قصد ندارید ایروبیک فیتنس انجام دهید و می خواهید چربی سوزی و لاغری داشته باشید، بهترین کار این است که قبل از بدنسازی، دویدن داشته باشید تا سوخت و ساز بدن شما به چربی سوزی برود تا جایی که در هنگام انجام تمرینات بدنسازی احساس درد در عضلات نداشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

Call Now