مقالات

دستگاه پیاده روی ثابت Vs تردمیل Vs دوچرخه ی ثابت کدام بهتر است؟

دستگاه پیاده روی ثابت یا تردمیل، کدام بهتر است؟

امروزه از روش ها و دستگاه های مختلفی از دستگاه پیاده روی ثابت برای کاهش وزن و تناسب اندام و حتی سلامت عمومی بدن استفاده می شود اما برای کسانی که وقت مراجعه به مکان های ورزشی را ندارند و تمرین اصولی در خانه را ترجیح می دهند همیشه چالش هایی برای آنها وجود داشته است.

از مهم ترین چالش هایی که پیش روی این افراد قرار دارد این است که بین خرید دستگاه پیاده روی ثابت و تردمیل و یا حتی خرید دوچرخه ی ثابت مردد هستند و در واقع نمی دانند که کدام چربی سوزی بهتری دارد و کنترل بیشتری روی کالری مصرفی و کاهش وزن خود خواهند داشت.

در این مقاله به شما کاملا کمک خواهیم کرد تا بتوانید تصمیم درستی بگیرید. لذا مبحث خود را ابتدا با دو دستگاه پیاده روی ثابت و تردمیل شروع می کنیم و در ادامه دستگاه دوچرخه ی ثابت را نیز بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

مقایسه ی کامل دستگاه پیاده روی ثابت با تردمیل

هم دستگاه پیاده روی ثابت و هم تردمیل هر دو از جمله بهترین دستگاه هایی هستند که در زمینه ی ورزش هوازی در خانه محبوبیت بسیار زیادی را کسب کرده اند و هر یک مزایای خاص خود را دارند اما اگر می خواهید دقیق تر با این دو دستگاه آشنا شوید ما را همراهی کنید تا بتوانید بین دستگاه پیاده روی ثابت و تردمیل تصمیم بهتری اتخاذ کنید.

پیاده روی در پریود: در دوران قاعدگی پیاده روی کنیم یا نه؟
مقایسه ی کامل دستگاه پیاده روی ثابت با تردمیل

از جمله فوایدی که برای تردمیل در نظر می گیرند عبارتند از:

  • تنوع تمرینی زیاد: تردمیل دستگاهی است که می توانید انواع تمرین ها را تحت شرایط مختلف برای آن تعریف کنید مانند سرعت، شیب، تنفسی شدید و غیره.
  • شبیه سازی قوی: با تردمیل می توانید کلیه ی حرکات طبیعی مانند دویدن آهسته و با سرعت و همچنین پیاده روی را شبیه سازی کنید.
  • راندمان: میزان کالری که با تردمیل می سوزانید واقعا بالا است و نتیجه ی خارق العاده ای را می تواند برای شما رقم بزند.
  • نقش وزن: در تردمیل وزن خود را نیز باید تحمل کنید که همین امر علاوه بر چربی سوزی بیشتر، سبب تقویت عضلات و استخوان ها نیز می شود.

تردمیل نیز همانند هر دستگاه دیگری مانند دستگاه پیاده روی ثابت دارای معایبی است که به شرح زیر می باشد:

تأثیر منفی زیاد انجام ندادن انجام حرکات کششی: توجه داشته باشید که اگر قرار باشد در مقایسه با هر نوع ورزش و یا دستگاهی مانند دستگاه پیاده روی ثابت بدون انجام حرکات کششی و نرمشی شروع به تمرین کنید و آسیب ببینید، هیچ دستگاهی به اندازه ی تردمیل نمی تواند خطرناک باشد هر چند نمونه های ضربه گیر نیز وارد بازار شده اند.

نقش منفی دستگیره ها: متأسفانه باید بگوییم که گرفتن دستگیره های تردمیل هنگام دویدن فقط تعادل شما را بر هم می زنند. همچنین کمربندی ایمنی آن نیز می تواند سبب تغییر دادن شیوه ی راه رفتن و دویدن گردد چرا که تعادل عضلات بدن بهم می ریزد.

اما نوبت به بررسی مزایای دستگاه پیاده روی ثابت می رسد:

تنظیم فشار روی مفاصل: دستگاه پیاده روی ثابت این امکان را به شما می دهد که در حین دویدن (شبیه سازی شده) میزان فشاری که روی مفاصل شما وارد می شود را به طور پیوسته تنظیم کنید که این بخصوص برای کسانی که مشکلاتی در پا و مفاصل دارند و تردمیل توصیه نمی شود بسیار ویژگی حیاتی است.

تمرینات متقاطع: برخلاف دستگیره های تردمیل، دستگیره های دستگاه پیاده روی ثابت امکان تمرین دادن همزمان اندام های فوقانی و تحتانی را داده و اثر منفی ندارد.

تمرینات خاص: با دستگاه پیاده روی ثابت می توانید تمرینات بیشتر و مخصوصی را انجام دهید که تنها با این دستگاه امکان پذیر است مانند پیاده روی معکوس. در نتیجه تنوع تمرینی قابل قبولی نیز دارد.

ملموس بودن کالری سوزی: در دستگاه تردمیل باید به صفحه نمایش نگاه کنید تا میزان کالری سوزی خود را مشاهده کنید در غیر این صورت ملموس نیست اما دستگاه پیاده روی ثابت به گونه ای فشار را حس می کنید که چربی سوزی و کالری سوزی دقیقا برای شما ملموس خواهد بود. از طرفی طبق اصول روانشناسی به هر میزان درک بیشتری از تأثیر ورزش داشته باشید هم علاقه ی بیشتری به آن پیدا می کنید و در نتیجه تداوم آن بیشتر خواهد بود و هم تأثیر بهتری خواهد داشت که دستگاه پیاده روی ثابت این امکان را فراهم می سازد.

نقاط ضعف دستگاه پیاده روی ثابت چه مواردی است؟

مقایسه ی دو دستگاه پیاده روی ثابت و تردمیل

  • شیب: معمولا در دستگاه پیاده روی ثابت، نقش شیب در چربی سوزی کمتر است.
  • نقش کمرنگ تر وزن: وزن خود را با دستگاه پیاده روی ثابت کمتر حس می کنید و از این حیث تأثیر کمتری در چربی سوزی دارد اما از طرفی نیز احتمال آسیب را کم می کند.

تردمیل یا دستگاه پیاده روی ثابت؟

در نهایت از ما می پرسید بعد از این همه صحبت و مزایا و معایب، پیشنهاد شما کدام است؟ تردمیل یا دستگاه پیاده روی ثابت؟ کدام چربی سوزی بهتری دارد؟

پیاده روی تردمیل؟ یا پیاده روی معمولی؟!

باید عرض کنیم که طبق تحقیقات به عمل آمده تفاوت آنچنانی بین تردمیل و دستگاه پیاده روی ثابت در میزان چربی سوزی و تأثیر منفی بر روی سلامتی وجود ندارد و هر دو تقریبا اثرات مشابهی دارند صرفا توجه داشته باشید که هنگام استفاده از دستگاه پیاده روی ثابت، تمرینات اینتروال (Interval) را با شدت بالا انجام دهید چرا که تمرینات شدید و قوی در دستگاه پیاده روی ثابت کالری بیشتری می سوزاند. لذا چون فرق زیادی بین دستگاه پیاده روی ثابت و تردمیل وجود ندارد با توجه به مشکلات و وضعیت کنونی جسمی و سلامتی خود نسبت به خرید یکی از آنها اقدام نمایید.

تردمیل بهتر است یا دوچرخه ی ثابت؟

اکنون که دو دستگاه بسیار محبوب ورزش های هوازی یعنی تردمیل و دستگاه پیاده روی ثابت را بررسی کردیم متوجه شدیم تقریبا معادل یکدیگر هستند و تفاوت چشمگیری بین این دو در چربی سوزی و کمک به تناسب اندام وجود ندارد. لذا در این بخش به مقایسه ی دستگاه معروف دیگر در زمینه ی ورزش های هوازی و چربی سوزی یعنی دوچرخه ی ثابت می پردازیم تا آن را با تردمیل مقایسه کنیم.

مزایا و معایب تردمیل را در بخش قبلی هنگام مقایسه با دستگاه پیاده روی ثابت ذکر کردیم. لذا ابتدا به بررسی مزایای دوچرخه ی ثابت می پردازیم.

تردمیل بهتر است یا دوچرخه ی ثابت

آسیب دیدگی: میزان و احتمال آسیب دیدگی با این دستگاه از قبیل افتادن، فشار زیاد روی مفاصل و کمر در آن به شدت کمتر است.

راحتی: استفاده از این دستگاه همانند تردمیل و دستگاه پیاده روی ثابت نیاز به آموزش ندارد.

درگیری عضلات پایین تنه: عضلات پایین تنه و پاها بیشتر تقویت شده و اگر قصد چربی سوزی در این نواحی را داشته باشید با دوچرخه ی ثابت سریع تر نتیجه می گیرید.

حفظ تعادل: برای کسانی که در حفظ تعادل خود مشکل دارند گزینه ی مناسب تری است (ناگفته نماند که برای دستگاه پیاده روی ثابت نیز صادق است)

معایب دستگاه دوچرخه ی ثابت را نیز همانند دستگاه پیاده روی ثابت و تردمیل بررسی می کنیم که عبارتند از:

عدم دخالت برخی عضلات: برخلاف تردمیل عضلات بالا تنه اصلا درگیر نمی شوند.

کالری سوزی: نسبت به تردمیل کالری به مراتب کمتری خواهید سوزاند.

تأثیر کمتر برای برخی افراد: به دلیل عدم دخالت وزن نسبت به مستحکم کردن استخوان ها و عضلات، تأثیر قوی سازی کمتری دارد.

تنوع تمرینی کم: تنها گزینه ی پیش روی شما برای تنوع بخشیدن به حرکات تمرینی هنگام کار با دوچرخه ی ثابت، سفت بودن پدال و تنظیم شیب دوچرخه است در حالی که برای تردمیل و دستگاه پیاده روی ثابت با طیفی از تمرین های متنوع سر و کار خواهید داشت.

راهنمای خرید تردمیل عالی| 15 نکته قبل از اسراف پول!

کدام را بخریم؟ تردمیل بهتر است یا دوچرخه ی ثابت؟

دوچرخه ی ثابت یا تردمیل

با توجه به محدودیت هایی که برای برخی بیماران وجود دارد و هدف شما از خرید این دو دستگاه (کاهش وزن سریع یا استفاده ی راحت و بی خطر) نسبت به خرید تردمیل یا دوچرخه ی ثابت اقدام کنید. به عنوان مثال برای کالری سوزی و کاهش وزن قطعا تردمیل که از نظر اثربخشی هم ارز با دستگاه پیاده روی ثابت است گزینه ی بهتری است اما اگر خطر کمتری را ترجیح می دهید و بیشتر به حفظ سلامت و تناسب اندام می کوشید دوچرخه ی ثابت بهتر است.

همانطور که مشاهده کردید بین خرید سه دستگاه هوازی بسیار معروف برای کالری سوزی و تناسب اندام و کمک به تقویت استخوان ها و عضلات، یعنی دستگاه پیاده روی ثابت، تردمیل و دوچرخه ی ثابت، نتیجه گیری های منطقی با ذکر تمامی دلایل و مزایا و معایب صورت گرفت. اما تصمیم نهایی بر عهده ی شما خواهد بود تا براساس هدف خود از ورزش کردن و شرایط جسمانی و سلامتی، کدام دستگاه بهترین گزینه است. شاید در نگاه برخی افراد دستگاه پیاده روی ثابت بهترین نوع دستگاه باشد که البته هزینه ی آن نیز نسبت به دوچرخه ی ثابت قطعا بالاتر است! پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره پیاده روی اصولی را بخوانید.

برخی سوالات رایج

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

Call Now