سفر و گردشگری

بهترین اجاق کوهنوردی + معرفی 12 مدل مختلف

لذت خوردن یک فنجان قهوه داغ بر روی کوه در یک صبح سرد پاییزی یا یک وعده غذایی گرم در پایان یک روز طولانی با پیاده روی زیاد، تنها با داشتن یک اجاق کوهنوردی خوب امکان پذیر می ‌شود. اجاق کوهنوردی می ‌تواند برای شما یک کوهنوردی لذت بخش و مورد اطمینان را فراهم کند. پس خرید آن برای یک کوهنورد بسیار حیاتی و مهم است. انواع مدل های گوناگون اجاق کوهنوردی امکان دارد شما را دچار سردرگمی در هنگام خرید کند، اما ما اینجا هستیم تا بهترین اجاق کوهنوردی را به شما معرفی و انتخاب را برای شما آسان کنیم.

در این مقاله 12 مدل از بهترین اجاق کوهنوردی با سوخت های گوناگون برای شما جمع آوری شده است تا در هنگام خرید دچار سردرگمی و خرید اشتباه نشوید و یک اجاق کوهنوردی مناسب با نیاز خود تهیه کنید.

راهنمای خرید اجاق کوهنوردی بر اساس سوخت

قبل از شروع به جستجو در مدل های اجاق، بسیار مهم است که در نظر بگیرید از چه نوع سوختی را می‌ خواهید استفاده کنید. توانایی اجاق گاز برای گرم کردن غذا و آب با توجه به نوع سوختی که استفاده می ‌کنید محدود خواهد شد. به عبارت دیگر اجاق گاز شما فقط به اندازه منبع سوخت کافی خوب و کاربردی است.

انواع سوخت اجاق کوهنوردی عبارتند از: اجاق کوهنوردی بنزینی، اجاق کوهنوردی گازی، اجاق کوهنوردی الکلی، اجاق کوهنوردی با سوخت مایع و اجاق کوهنوردی با سوخت جایگزین که در این حالت می ‌توان از چوب هم برای روشن کردن اجاق استفاده کرد.

ویژگی های بهترین اجاق کوهنوردی

علاوه بر سوخت، از دیگر عوامل مهمی که در هنگام خرید بهترین اجاق کوهنوردی باید به آن دقت کنید: وزن، بسته بندی، کنترل جوش، راحتی در هنگام استفاده، مصرف سوخت و بازدهی آن، پایداری و سطح پخت و پز و قابلیت اطمینان آن است.

وزن

در طول سفر خود، چقدر وزن اضافی حاضرید برای آن وعده غذایی های گرم تحمل کنید؟ اجاق ها می توانند از 60 تا 600 گرم باشند که قطعات اضافی و سوخت هم می‌تواند به آن اضافه شود. سیستم های بخاری کنیستر و مایع معمولاً از سنگین ترین اجاق ها هستند.

بسته بندی

اجاق های کوهنوردی و ظروف سوخت آن ها به هر شکل و اندازه ای بسته بندی می ‌شوند. به عنوان مثال بر حسب وزن و اندازه طولی. در هنگام بسته بندی باید در نظر بگیرید که می‌ خواهید در بسته بندی خود چه مقدار فضای خالی داشته باشید. برخی از اجاق ها با توجه به ابعادی که دارند، به زیبایی در یک واحد جمع و جور قرار می ‌گیرند، در حالی که برخی دیگر اندازه بزرگتری دارند و به راحتی بسته بندی نمی ‌شوند.

کنترل جوش

اجاق هایی با تنظیمات گرمای قابل تنظیم به شما این امکان را می ‌دهند تا گرما را برای سبک های مختلف پخت و پز تغییر دهید. سریع تر جوشاندن آب یا پختن غذا، یا اگر بخواهید کارهایی غیر از جوشاندن آب انجام دهید، هر کدام حرارت مخصوص خود را نیاز دارد که در اجاق های کوهنوردی با قابلیت تنظیم دما شما می‌توانید به راحتی دمای مورد نظر را کنترل کنید.

 در مقاله برنامه کوهنوردی چند نمونه اپلیکیشن و جی پی اس کوهنوردی معرفی کردیم که به شما پیشنهاد می کنیم حتما هنگام کوهنوردی از آنها استفاده کنید.

راهنمای خرید اجاق کوهنوردی

راحتی در استفاده

برخی از اجاق ها به تعمیر و نگهداری بیشتر و زمان تنظیم بیشتری نیاز دارند و زمان گرم شدن اجاق ها می‌تواند بسیار متفاوت باشد، در هر مکانی از 5 تا 20 دقیقه.

در نظر بگیرید که پس از یک روز طولانی پیاده روی، واقعاً چه مدت می‌خواهید وقت خود را با یک اجاق صرف کنید. در هنگام خرید حتما به این نکته دقت کنید.

پایداری و سطح پخت و پز

داشتن اجاق گاز با پایه وسیع تر، ثبات بیشتری به شما می‌بخشد. همچنین، اگر یک وعده غذایی را برای تعداد افراد بیشتر و گروه بزرگتری تهیه می‌کنید، انتخاب اجاق گاز با سطح پخت بزرگتر و پایه های قابل تنظیم برای نگهداری سطوح وسیع تر باید مورد توجه قرار گیرد.

مصرف سوخت / بازده

مکانی که شما به کوهنوردی رفته اید، تا حد زیادی بر میزان مصرف سوخت و بازده لوازم گرمازا تأثیر می‌گذارد. آب و هوای سرد به طور قابل توجهی سرعت جوش را کاهش می‌دهد، بنابراین یک اجاق در دمای هوای ملایم سوخت کمتری نسبت به هوای سرد برای جوشاندن و گرم کردن مصرف می‌ کند.

قابلیت اطمینان به شرایط

اگر اجاق گاز شما فاقد محافظ برای حفاظت از باد در داخل است، خرید یک محافظ برای جلوگیری از خاموش شدن و پخش شدن شعله آن موضوعی است که باید به آن توجه کنید. دامنه دما بر عملکرد اجاق تأثیر می ‌گذارد، بنابراین قبل از خرید، مطمئن شوید که گزینه مناسبی را برای آب و هوایی که می ‌خواهید به آن سفر کنید، انتخاب کرده اید. قبل از خرید بهترین اجاق کوهنوردی به نکاتی مانند سوخت اجاق، جنس، وزن و مکانی که می‌ خواهید بروید دقت کنید و سپس اقدام به خرید اجاقی متناسب با نیاز خود کنید.

اگر می‌خواهید وسایل طبیعت گردی خودتان را کامل کنید، مقاله بهترین چادرهای مسافرتی را از دست ندهید.

12 مدل از بهترین اجاق کوهنوردی

1. Snow Peak Gigapower Auto

معرفی بهترین اجاق گاز کوهنوردی

سوخت: کنیستر
وزن: 105 گرم
قیمت: 44.95 دلار

Snow Peak Giga Power Auto همان چیزی است که هر کوهنوردی در کوهنوردی های خود می ‌تواند به راحتی استفاده کند. جرقه زنی “خودکار” آن باعث می ‌شود شعله به آسانی کلیک یک دکمه روشن شود و چهار شاخه فضای پخت و پز پایداری را برای کوهنورد فراهم ‌می ‌کند.

2. Jetboil Flash

نکات خرید بهترین اجاق کوهنوردی

سوخت: کنیستر
وزن: 392 گرم
قیمت: 100 دلار

بیایید Jetboil Flash را یک سیستم کامل بنامیم، زیرا این اجاق کوهنوردی با اجاق گاز و دیگ به عنوان یک سیستم و همه در یک پکیج عرضه می‌شوند. این اجاق به راحتی حمل می‌شود و مزیت اصلی آن این است که Jetboil آب را در سریع ترین حالت ممکن می‌جوشاند. یک لیتر در حدود 2.5 دقیقه!

3. موشک جیبی MSR 2

بهترین اجاق کوهنوردی جیبی

سوخت: کنیستر
وزن: 76 گرم
قیمت: 45 دلار

MSR نسبت به مدل قبلی جمع و جورتر و چند گرم سبک تر است. همچنین این مدل یک لیتر آب در 3.5 دقیقه می‌جوشاند.

4. سوتو آمیکوس

بهترین اجاق کوهنوردی سوتو آمیکوس

سوخت: کنیستر
وزن: 76 گرم
قیمت: 40 دلار

مقرون به صرفه، سبک و با کارایی بالا. Soto Amicus یک اجاق کوهنوردی با طراحی هوشمندانه است. این اجاق دارای پایه های مستحکم است که با فنر باز می‌شوند و در جای خود قفل می‌شوند، همچنین یک مشعل با یک برآمدگی برجسته برای محافظت بیشتر در برابر باد دارد. این اجاق دارای شعله ای است که به راحتی قابل تنظیم است و در کمتر از 4 دقیقه می‌تواند آب را بجوشاند. بسته بندی آن جمع و جور بوده و دارای یک جرقه زن بسیار عالی است.

5. Jetboil MiniMo

سوخت: کنیستر
وزن:394 گرم
قیمت: 150 دلار

Jetboil MiniMo اجاق آب را در کمتر از 2 دقیقه، با استفاده از ½ سوخت به جوش می‌آورد. از ویژگی های این اجاق احتراق دکمه ای و گزینه پخت و پز است و همچنین از تنظیم سوخت خوبی برای کنترل میزان تولید حرارت هنگام پخت و پز، پختن غذا برخوردار است. این اجاق دارای سیستم سنگین تری نسبت به گزینه های قبلی است، اما بسیار قابل اعتماد، سریع و کاربردی است.

6. MSR WindBurner


سوخت: کنیستر
وزن: 434 گرم
قیمت: 150 دلار

MSR WindBurner علاوه بر عملکرد عالی که دارد، دارای چند مزیت جالب است. این اجاق دارای سیستم خاصی است که او را در یک نگاه از سایر اجاق های کوهنوردی متمایز می ‌کند. تنظیم آن بسیار آسان است، در باد یا باران به راحتی روشن می ‌شود و همه قطعات آن به راحتی جمع و جور جمع می ‌شوند. دارای لیوان شخصی بوده و همچنین دارای عایق، دسته و درب با ویژگی نوشیدنی یا صافی است. گرما و حرارت آن برای جوشاندن آب در هنگام پخت و پز بوده و در کل یک گزینه عالی برای کوله پشتی های انفرادی است.

7. قله برفی Litemax

سوخت: کنیستر
وزن: 56 گرم
قیمت: 60 دلار

Litemax اجاق دارای یک پایه مناسب و به اندازه برای حمایت از ظروف بزرگتر بوده و کم مصرف، بسیار کوچک و سبک است. به سرعت می‌جوشد و مشعل آن در برابر باد مقاوم است (با این حال، ضد باد نیست.)
در عصرهای سردتر توصیه می شود که کپسول های سوخت آن را در جایی گرم نگه دارید. (کیسه خواب ، ژاکت و غیره)

8. نارنجی Etekcity

سوخت: کنیستر
وزن: 112 گرم
قیمت: 15 دلار

اگر تازه کار بوده و برای شروع به دنبال اجاق گاز ساده و کم هزینه هستید، اجاق Etekcity از جنس آلیاژ آلومینیوم یک انتخاب مناسب برای شما است. راه اندازی و استفاده از آن بسیار آسان است و در یک کیف حمل پلاستیکی سخت بسته بندی می‌شود. دارای سیستم اشتعال با فشار دکمه، شیر کنترل گرمای قابل تنظیم و حتی گزینه آرام پز است.

آیا می دانید تردمیل آبی چیست و چه کاربردی دارد؟ برای آشنایی با آن مقاله تردمیل آبی چیست را بخوانید.

9. MSR Whisperlite

سوخت: سوخت مایع
وزن: 420 گرم
قیمت: 90 دلار

MSR WhisperLite از محبوب ترین و پرفروش ترین اجاق های کوهنوردی سوخت مایع است. WhisperLite برای یک سطح پخت و پز عظیم و پایدار به طور کامل باز می‌شود. همچنین برای پخت و پز پیشرفته و حجم بیشتر کنترل شعله خوبی دارد. WhisperLite فقط از گاز سفید استفاده می‌کند.

10. Solo Stove Lite

سوخت: کنیستر
وزن: 252 گرم
قیمت: 70 دلار

برخلاف سایر اجاق های چوبی که اساساً فقط دیوارهای فلزی هستند، اجاق گاز Solo یک اجاق کوهنوردی با تکنولوژی پیشرفته است. دیواره دو جداره، محفظه های تهویه داخلی و یک قفسه صفحه نمایش مطمئناً بهترین کیفیت پخت و پز اجاق های چوبی را برای شما فراهم می‌کند. همچنین زمینی که روی آن قرار دارد را نمی‌سوزاند، که این موضوع یکی از دلایل شهرت منحصر به فرد Solo Stove است.

11. شش گوش Vargo

انواع بهترین اجاق کوهنوردی

سوخت: چوب
وزن: 112 گرم
قیمت: 60 دلار

این اجاق یکی از ساده ترین اجاق های سوزاندن چوب در بازار است. تمام قطعات Vargo Hexagon به هم متصل شده اند که باعث می‌شود تنظیمات و استفاده از آن آسان باشد. یکی از موارد مورد علاقه کوهنوردان در مورد Vargo Hexagon ، درب بزرگ و باز آن است که دسترسی به آتش را بسیار آسان می‌کند. خود محفظه نیز بزرگ است که این خود یک امتیاز خوب در مقایسه با اکثر اجاق های کوچک کمپ سوزاندن چوب به حساب می‌آید.

12. اجاق گاز جیبی Esbit

معرفی بهترین اجاق کوهنوردی

سوخت: قرص
وزن: 88 گرم
قیمت: 15 دلار

Esbit جیبی به اندازه ای کوچک است که در جیب شما جا می‌شود. حدود 6 دقیقه طول می ‌کشد تا 2 فنجان آب جوشانده شود و می ‌توانید قرص یا چوب را در اجاق گاز بسوزانید. این قرص ها سازگار با محیط زیست هستند، اگرچه کسانی که از آن استفاده کرده اند گزارش بوی کمی ماهی را داده اند!!! این اجاق برای پخت و پز حرفه ای توصیه نمی ‌شود، اما کار شما را برای جوشاندن آب راه می ‌اندازد. اجاق گاز دارای 6 قرص است که هر کدام حدود 12 دقیقه می ‌سوزد. حتما کبریت یا فندک را همراه داشته باشید.

نرم افزار طبیعت گردی در واقع اپلیکیشنی است، که بر اساس محتوای درونی و قابلیتی که دارد، می‌تواند در طول سفر یا طبیعت گردی به شما کمک کند. در مقاله نرم افزار طبیعت گردی 7 تا از بهترین نرم افزارها را معرفی کردیم که در زمان طبیعت گردی به درد شما میخورند.

نکات نهایی

  1. ابتدا قوطی خود را گرم کنید. در شرایط سرما، گرم کردن کپسول سوخت برای چند دقیقه قبل از استفاده یا عایق بندی آن در طول شب، می ‌تواند به کارایی آن کمک کند.
  2. شعله سنج خود استفاده کنید. هنگامی که شعله شما از بین رفت، سنجش شعله خود را (در صورت داشتن) در زیر حداکثر خروجی قرار دهید تا به ذخیره سوخت کمک کند.
  3. یک لایه عایق اضافه کنید. قرار دادن عایق بین اجاق گاز و زمین، مانند یک باندانا یا یک تکه مقوا می ‌تواند به عملکرد آن کمک کند.
  4. غذای خود را خیس کنید. خیس کردن غذاهای سرد قبل از جوشاندن به آن ها کمک می‌کند تا به طور قابل توجهی سریع تر بپزند و سوخت کمتری مصرف کنند.
  5. برای پختن از تمام حرارت استفاده کنید. برای وعده های غذایی که به زمان جوشاندن بیشتری نیاز دارند، یا برای غذاهایی مانند ماکارونی و برنج، می توانید آن ها را در آب گرم بگذارید. پس از جوش آمدن آب، اجازه دهید تا چند دقیقه محتویات آن بجوشد و سپس اجاق گاز خود را خاموش کرده و اجازه دهید تا محتوای آن خیس بخورد. افزودن عایق و درپوش به ظرف در حالی که وعده های غذایی شما خیس می ‌شود، به پخت سریع تر آن کمک می‌ کند.
  6. نحوه اندازه گیری سوخت باقیمانده. بهترین راه برای دیدن مقدار سوخت در کنیستر این است که اجازه دهید در آب شناور شود. بخشی که بالای آب می‌چسبد، هوا در قوطی خواهد بود و بنابراین، مقدار مصرف شده را نشان می ‌دهد. اگر همه چیز شناور باشد، کاملاً خوش شانس هستید و سوخت خوبی دارید.
  7. فقط سوخت مورد نیاز خود را بیاورید. منابع سوخت قابل تنظیم (الکل، مایع و غیره) بسته به مقدار بسته بندی شما متفاوت خواهد بود. کنیسترها مقدار سوخت مشخصی دارند.
  8. یک کتری را در نظر بگیرید. کتری های چای بسیار پایدارتر از یک فلاسک بوده و بسیار راحت هستند. فقط کافی است که آن در آتش بیاندازید و صبر کنید تا جوش بیاید. این موضوع می‌تواند باعث صرفه جویی در وقت هم شود.

از دیگر تجهیزات مهم در کوهنوردی می ‌توان به کپسول گاز اشاره کرد که کپسول گاز کوهنوردی ایرانی دارای تنوع بسیار زیادی بوده و می ‌تواند تمام نیازهای اجاق کوهنوردی شما را در سفر برای شما تامین کند. شما با داشتن تمامی تجهیزات که متناسب با نیاز و مکان مورد نظر شما است، می‌توانید سفر خوبی را تجربه کرده و از آن لذت ببرید.

به این موضوع دقت کنید که مخزن سوخت را تا لبه پر نکنید. جای هوای پمپاژ داخل را بگذارید تا هوا تحت فشار قرار گیرد. همچنین، سوخت با گرم شدن منبسط می ‌شود، بنابراین ترک فضای هوا از تجمع فشار بیش از حد جلوگیری می ‌کند.

برخی از سوالات رایج

بهترین اجاق کوهنوردی چه ویژگی هایی دارد؟

وزن کم، وضعیت بسته بندی، گرمای قابل تنظیم، راحتی در استفاده، پایداری و سطح پخت و پز، مصرف سوخت و قابلیت اطمینان از ویژگی های بهترین اجاق کوهنوردی است.

انواع اجاق کوهنوردی از نظر سوخت کدام اند؟

انواع اجاق کوهنوردی و سوخت آن شامل: اجاق کوهنوردی بنزینی، اجاق کوهنوردی گازی، اجاق کوهنوردی الکلی، اجاق کوهنوردی با سوخت مایع و اجاق کوهنوردی با سوخت جایگزین که در این حالت می ‌توان از چوب هم برای روشن کردن اجاق استفاده کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا