مقالات

پیاده روی تردمیل؟ یا پیاده روی معمولی؟!

انتخاب پیاده روی تردمیل یا از نوع معمولی

برخی افراد قبل از اینکه اقدام به خرید تردمیل کنند، قطعا این سؤال برای آنها پیش می آید که پیاده روی تردمیل با پیاده روی معمولی چه فرقی دارد؟ آیا پیاده روی بهتر است یا تردمیل؟ آیا بین این دو شیوه آنقدر تفاوت اثر در کاهش وزن وجود دارد که مجاب به انجام آن شوم و غیره. ابتدا به عنوان یک جواب کلی و برای اینکه خیال شما را راحت کنم باید بگویم که هیچ جواب قطعی برای این سؤالات وجود ندارد با اینکه برخی مطالعات در کل پیاده روی معمولی را نسبت به پیاده روی تردمیل ترجیح می دهند و یا برخی مطالعات نیز نشان داده که میزان چربی سوزی در پیاده روی معمولی به میزان 3% و در پیاده روی سریع به میزان 7% در مقایسه با پیاده روی تردمیل بیشتر است.انتخاب پیاده روی تردمیل

در واقع فاکتورهایی که سبب می شوند نتوان به نتیجه ی قطعی دست پیدا کرد و بین پیاده روی معمولی و پیاده روی تردمیل یکی از آنها را انتخاب کرد این است که بستگی به نوع هدف شما (راحتی ورزش کردن و یا چربی سوزی سریع تر)، شرایط جسمانی و فیزیکی، روحیات شما و غیره دارد. به عنوان مثال در خانه ورزش کردن قطعا راحت تر است ولی برای نتیجه گرفتن سریع تر و البته طبیعی تر و ماندگارتر پیاده روی معمولی می تواند گزینه ی مناسب تری برای شما باشد.

اگر می‌خواهید یک تردمیل خوب بخرید بهتر است قبل از هر اقدامی مقاله معرفی بهترین مارک تردمیل را بخوانید.

فواید و مضرات پیاده روی تردمیل

فواید و مضرات پیاده روی تردمیل

در این بخش به بررسی فواید دویدن روی تردمیل و مضرات آن می پردازیم تا براساس آن مقایسه ی جامعی بین پیاده روی تردمیل و پیاده روی معمولی صورت گرفته باشد.

 • سطح: از جمله مضرات  ردمیل این است که سطح زیر پای شما برای دویدن همیشه ثابت است در صورتی که هنگام انجام پیاده روی معمولی، بخشی از مسیر راه رفتن ممکن است خاکی، بخشی آسفالت و بخشی حتی چمن و غیره باشد. لذا مغز شما نیز برای حفظ تعادل به چالش کشیده می شود.
 • مقاومت در برابر فاکتورهای محیطی مانند باد: یکی از عواملی که سبب می شود در پیاده روی معمولی نسبت به پیاده روی تردمیل زودتر نتیجه بگیرید این است که باد و عوامل طبیعی نیز دخیل هستند و مقاومت در برابر آنها، عاملی برای چربی سوزی بیشتر است در صورتی که حداکثر تأثیر این عوامل برای پیاده روی 10% باشد.
 • بروز خطا: وقتی بر روی تردمیل راه می روید امکان بروز خطا نیز هست و همین امر سبب می شود شرایط تردمیل با نوع معمولی یکسان نباشد و نتوان مقایسه ی دقیقی انجام داد و با همان میزان ورزش نتیجه ی مشابهی دریافت کرد. همچنین حالت فنری که تردمیل دارد نیز کار شما را راحت تر می کند.لاغری با تردمیل
 • چالش ها: نهایت دقتی که باید هنگام پیاده روی تردمیل به خرج دهید این است که نیافتید و تنظیمات را درست اعمال کرده باشید تا به میزان بالایی شبیه سازی خوبی صورت گیرد اما هنگام پیاده روی معمولی هم باید حواستان موقع عبور از عرض خیابان به ماشین ها باشد، هم نباید به کسی برخورد کنید، حواستان به سطح ناصاف زمین باشد و غیره. البته که هر چقدر چالش بیشتر، تمرکز و انرژی بیشتر و در نتیجه ی کالری سوزی بیشتر نیز سریع تر نتیجه می گیرید!
 • سراشیبی: یکی از مزایای پیاده روی معمولی نسبت به تردمیل تجربه کردن تمامی سطوح ممکن است. قطعا در مسیر باید از سربالایی نیز بالا بروید یا از سراشیبی پایین بیایید. با اینکه دستگاه های تردمیل پیشرفته نیز قابلیت تنظیم شیب را دارند اما هیچ موقع نمی توانید شرایط پیاده روی تردمیل با سطح شیب دار را دقیقا مشابه نوع طبیعی تنظیم کنید.
 • تأثیرات روحی: گاهی اوقات نیز پیش می آید برای مدت زمان کوتاه یا طولانی واقعا امکان پیاده روی در بیرون از خانه را ندارید و پیاده روی با تردمیل از هر حیث برای شما بهتر باشد (هرچند مضرات آن را قبول کرده اید)، در این حالت این کار بهتر از ورزش نکردن است و بر روحیات شما تأثیر مثبتی خواهد گذاشت.
 • ثبت داده: اگر برای شما ثبت داده های مربوط به پیاده روی مهم است پس تردمیل گزینه ی بهتری است چرا که قادر است زمان دقیق پیاده روی، سرعت، شیب، میزان کالری سوزانده شده، ضربان قلب، تغییر وزن و غیره را ثبت کند. البته اگر مسأله ی پرداخت هزینه ها را نداشته باشید ساعت ها و برنامه های هوشمند گوشی ها نیز چنین قابلیت هایی دارند و پرتابل نیز هستند و فضای بسیار کمتری را اشغال می کنند!!فواید دویدن روی تردمیلایمنی: در بحث چالش ها مطرح کردیم که پیاده روی معمولی چالش هایی دارد که باید حواستان کاملا جمع باشد اما همین چالش ها کالری سوزی را بالاتر می برد، اما از طرف دیگر نیز ایمنی شما را کاهش می دهد و ممکن است حادثه هر لحظه در کمین باشد.
 • احتمال قطع تمرین: قطعا حاضر شدن برای رفتن به بیرون از خانه و پیاده روی، سخت تر از پیاده روی تردمیل و همزمان تلویزیون تماشا کردن می باشد. مخصوصا که رفتن به بیرون می تواند به علت آلودگی هوا، بارش شدید و گرما و سرمای زیاد محدود و حتی قطع شود و همین امر پیوستگی تمرین را از بین می برد که فاکتور مهمی در اثربخشی کاهش وزن می باشد.

با همه ی این اوصاف چنانچه به هر دلیلی پیاده روی تردمیل را ترجیح دادید، بهتر است برای لاغری با پیاده روی روی تردمیل نکات بسیار مهمی را مد نظر داشته باشید:

 1.  کفش: معمولا کفش پیاده روی آدیداس یکی از بهترین گزینه ها برای خرید کفشی مناسب پیاده روی می باشد چرا که تمامی استانداردهای لازم در آن رعایت شده است.
 2. هیدراته نگه داشتن بدن: قطعا در حین تمرین عرق می کنید و آب از دست می دهید پس قبل از تمرین آب بنوشید چرا که هم کمک به لاغری می کند و آب کافی برای افزایش سوخت و ساز بدن در اختیار آنزیم ها قرار می دهد و هم اینکه به علت کم آبی زود خسته نمی شوید.فواید تردمیل
 3. برنامه ای تخصصی: پیاده روی تردمیل برنامه ای تخصصی می خواهد و از برنامه های موجود در سایت ها استفاده نکنید چرا که هر فردی شرایط خاص خود را دارد و به برنامه ای اصطلاحا یونیک نیاز خواهد داشت. در غیر این صورت عضلات 4 گوش ساق بیشتر از ران و باسن، قوی تر خواهند شد و همین امر عدم تعادل سبب آسیب دیدگی جدی می شود.
 4. حرکات کششی: قبل از انجام پیاده روی، حتما باید حرکات کششی انجام دهید زیرا باید عضلات گرم شده و آمادگی کامل را کسب کنند در غیر این صورت آسیب خواهند دید.
 5. تمرینات ترکیبی: حتما انواع تمرینات را مد نظر داشته باشید و به هر میزان هم که کالری سوزی پیاده روی بالا باشد، باز هم باید ترکیبی از تمرینات مختلف را در دستور کار خود قرار دهید. ضمن اینکه پیاده روی طولانی مدت با تردمیل اصلا گزینه ی خوبی نیست و در دراز مدت زانوهای شما دچار آسیب می گردند.پیاده روی با تردمیل

لذا همانطور که مشاهده کردید، اثربخشی پیاده روی تردمیل و پیاده روی معمولی برای لاغری متفاوت هستند و هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. لذا شما باید با توجه به هدفی که دارید نسبت به انتخاب یکی از آنها اقدام نمایید.

برخی سوالات رایج

[sp_easyaccordion id=”7183″]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا