مقالات

پارک پردیسان کجاست؟ از سالم ترین پارک های تهران

پارک پردیسان تهران که مجموعه ی بی نظیری از امکانات را در خود جای داده است با مساحتی حدود 275 هکتار در منطقه 2 تهران واقع شده که وابسته به سازمان محیط زیست نیز هست. اگر بخواهیم امکانات پارک پردیسان را نام ببریم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • فضاهای گوناگون ورزشی
  • تفریح و بازدید از موزه ها (موزه ی تنوع زیستی و موزه ی ملی آب)
  • جاده ی پیاده روی پارک پردیسان که طول آن تقریبا 7 کیلومتر است
  • مسیر دویدن پارک پردیسان که در این مسیر مکان های مجزایی نیز برای والیبال، بدمینتون، اسکیت، بادبادک بازی و جشنواره های آن و همچنین دوچرخه سواری و غیره را نام برد.
  • کافه رستوران
  • جهیزات ورزشی گوناگون
  • تنها پارکی که می توانید حیوانات خانگی خود را نیز به آنجا ببرید

اما برای آن دسته از عزیزانی که بیشتر به دنبال آدرس این مجموعه ی بسیار زیبای زیستی که به آن اکوپارک نیز می گویند باید عرض کنیم که مسیر های دسترسی به پارک پردیسان متنوع است. این پارک واقع در شمال غرب بوده که به دلیل همین مسیرهای متنوع دسترسی گزینه ی بسیار محبوبی نیز هست.

اگر از شمال حرکت کرده باشید از طریق بزرگراه همت و محله ی شهرک غرب و اگر از شرق حرکت کرده باشید از طریق بزرگراه شیخ فضل الله نوری اجازه ی دسترسی خواهید داشت. از سمت غرب نیز می توانید از مسیل رودخانه ی پونک و از سمت جنوب تهران نیز می توانید از طریق بزرگراه حکیم و منطقه ی بلوار مرزداران به این پل دسترسی پیدا کنید.

همچنین لازم به ذکر است که بزرگراه یادگار امام نیز از شمال – جنوب این پارک را به دو قسمت مجزا تقسیم نموده است که برای متصل کردن این دو قسمت از پارک پردیسان، از یک پل عابر پیاده ی معلق کابلی استفاده کرده اند.

پیشنهاد می کنیم لیست اپلیکیشن ها و برنامه طبیعت گردی را نیز حتما مشاهده نمایید.

پارک جنگلی پردیسان

قبل از اینکه به مسیر پیاده روی و دویدن پارک پردیسان بپردازیم بهتر است کمی بیشتر به معرفی این پارک ادامه دهیم تا شما نیز دلیل این همه محبوبیت این پارک را در نزد شهروندان تهرانی متوجه شوید. همچنین لازم به ذکر است که در طی پروژه ای قصد دارند با کاشت درختانی سازگار با هوای تهران و با طول عمری ماندگار، به تصفیه ی هوای تهران نیز کمک کنند.

آشنایی با امکانات پارک پردیسان

امکانات و اماکن دیدنی و تفریحی پارک پردیسان به شرح زیر می باشند:

پارک ها: در پارک پردیسان می توانید به بازدید از دو موزه ی تنوع زیستی و موزه ی آب بپردازید. در موزه ی تنوع زیستی از نمونه ی تاکسیدرمی شده که مربوط به صدها نوع مهره دار و بی مهره است تا حشرات و نمونه هایی از کانی و فسیل را می توان مشاهده کرد.

در واقع موزه ی تنوع زیستی بیشتر با هدف آگاه سازی مردم با تنوع زیستی و در 4 حیطه ی تحقیقاتی، آموزشی، خدماتی و نمایشگاهی در حال فعالیت می باشد. این موزه هر روز از ساعت 8 تا 18 برای بازدید عموم با هزینه ی بلیط 3 هزار تومان باز است.

موزه ی آب نیز مساحتی حدود 12 هکتار دارد که در آن شما قادر خواهید بود سیر تکاملی آب را از زمان استفاده ی مردم از آب انبار و قنات تا شکل های رایج امروزی تأمین مشاهده کنید. ضمنا لازم به ذکر است که این پروژه از پارک پردیسان هنوز به اتمام نرسیده است.

پیشنهاد می کنیم لیست بهترین چادر مسافرتی بازار را نیز حتما مشاهده نمایید.

پارک پردیسان تهران

باغ وحش: در بخش غربی پارک پردیسان نیز می توانید به صورت خانوادگی به بازدید از باغ وحش بپردازید که همه روزه به صورت رایگان در دسترس عموم قرار می گیرد. همچنین می توانید به مشاهده ی آکواریومی نیز که در نزدیکی این باغ وحش قرار دارد بپردازید که هر سال موقع عید نوروز محل پاتوق بسیاری از خانواده می باشد.

مرکز زاد و ولد و نگهداری یوز آسیایی: همانطور که می دانید تعداد کل یوزهای ایرانی که هم اکنون وجود دارند نهایتا به عدد 50 برسد لذا در پارک پردیسان محوطه ای به بزرگی 1.5 هکتار را به آنان اختصاص داده اند تا با زاد و ولد به تکثیر تعداد آنها پرداخته و از شکار شدن آنها جلوگیری گردد. امکان بازدید از این محوطه بدون داشتن مجوز امکان پذیر نیست.

از سایر امکانات نیز می توان به رستوران ها و کافه ها و فستیوال بادبادک بازی در جمعه ها اشاره کرد. در ادامه به طور اختصاصی به مسیر دویدن و پیاده روی پارک پردیسان می پردازیم.

جاده ی پیاده روی و مسیر دویدن در پارک پردیسان

پارک پردیسان تهران علاوه بر دارا بودن مکان های دیدنی و وسایل ورزشی بسیار مجهز مسیرهایی مختص پیاده روی و دویدن را نیز در خود جای داده است.

این مسیرها علاوه بر اینکه در کنار خود مکان هایی از قبیل مکانی برای دوچرخه سواری (برخلاف سال های پیشین باید با خود دوچرخه بیاورید)، بدمینتون، اسکیت و والیبال و غیره را جای داده است به علت ممنوع بودن استعمال دخانیات و طرح تصفیه هوای تهران، هوایی بسیار پاک و تمیزی نیز دارد که بسیار مناسب پیاده روی برای تمامی سنین است.مسیر پیاده روی پارک پردیسان

مسیر پیاده روی پارک پردیسان چند کیلومتر است؟

مسیر پیاده روی و البته دویدن پارک پردیسان طولی حدود 7 کیلومتر دارد که میزان سختی آن در حد متوسط است. یعنی میزان مناسب بودن برای تمامی سنین و صعب العبور بودن آن در حد متوسط می باشد و از این لحاظ مشکلی برای رده های سنی مختلف ایجاد نمی کند. تقریبا در تمامی فصل ها می توانید به انجام پیاده روی و دویدن بپردازید و از مناطق اطراف و جنگل های کناری نیز لذت ببرید.

همچنین از لحاظ ضریب خطر نیز به رنگ سبز و کاملا بی خطر می باشد و مسیری کاملا امن برای پیاده روی و دویدن در پارک پردیسان فراهم شده است. لذا با خیالی راحت می توانید به انجام ورزشی مانند پیاده روی بپردازید که نه خطر خاصی برای گروه های سنی دارد و نه نیاز به تهیه ی لوازم ورزشی خاصی دارید.

با توجه به ویژگی های گفته شده از مسیرهای فوق در پارک پردیسان، و با توجه به خصوصیات و ویژگی هایی که از یک کفش پیاده روی نایک در حد رده متوسط سراغ داریم، بهترین مکان برای استفاد از این نوع کفش ها نیز هست تا بدون احساس درد و خستگی به انجام ورزش بپردازید.

جالب است بدانید که طبق نظرسنجی که در سایت Quora از ایرانیان مقیم پایتخت مبنی بر مسیرهای محبوب دویدن خود در شهر تهران شده است پارک پردیسان نیز در این لیست قابل مشاهده است. دیگر مسیرهایی که در این لیست مشاهده می کنیم شامل: پارک ملت، پارک لاله، پارک چیتگر و مجموعه ورزشی انقلاب.

پارک پردیسان تهران از جمله پارک های بزرگ و بسیار وسیع ایران است که پل معلق موجود در آن بعد از پل معلق مشگین شهر، بزرگ ترین پل معلق خاورمیانه است! در این پارک به علت وجود فضایی سالم و تمیز، وجود مکان های دیدنی متعدد، موزه ها، اماکن ورزشی و مسیرهایی مخصوص پیاده روی و دویدن به گزینه ی محبوب شهروندان تهرانی برای گذران وقت و انجام تفریحات ورزشی تبدیل شده است.

پارک پردیسان دارای برنامه های تصفیه کنندگی هوای تهران نیز هست و همچنین در آن بخشی برای نگهداری و کنترل جمعیت یوزهای ایرانی نیز وجود دارد.

مسافت دور پارک پردیسان

چنانچه به دنبال پارکی با امکانات زیاد و فضایی سرسبز و عاری از هرگونه آلودگی می گردید، پارک پردیسان واقع در منقطه ی 2 تهران گزینه ی بسیار مناسبی است. ضمن اینکه بخش موزه ی آب نیز هنوز در حال گسترش بوده و مسیرهای پیاده روی و دویدن آن نیز دارای طرح جامع و تکمیل سازی آسفالت سازی است.

پارک پردیسان با داشتن مسیرهای ورودی و پارکینگ های بسیار بزرگ پذیرای خانواده ها از طریق مسیرهای گوناگون است و از این حیث نیز مشکلی نخواهید داشت. پیشنهاد می کنیم حتما پارک پردیسان را برای پیاده روی و دویدن از دست ندهید و در کنار سایر گزینه ها آن را در لیست خود قرار دهید.

برخی سوالات رایج

مسیر پیاده روی پارک پردیسان چند کیلومتر است؟

7 کیلومتر

مساحت پارک پردیسان چقدر است؟

275 هکتار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا