ورزشی

آموزش بارفیکس خوابیده + فواید بر روی عضلات

 ورزشکاران از حرکات بارفیکس برای چربی سوزی و تقویت عضلات استفاده می کنند. انواع حرکات بارفیکس عضلات پشت و کمر را تحت تاثیر قرار می دهند. به طور کلی می توان گفت تاثیر حرکات ورزشی بارفیکس بیشتر بر روی عضلات بالا تنه می باشد. میله بارفیکس که یک میله صاف و از جنس آهن محکم است، از جمله تجهیزات مورد نیاز برای انجام ورزش بارفیکس است‌.

 در مورد بارفیکس نکته مثبتی که وجود دارد آن است که با داشتن یک میله بارفیکس، انواع حرکات بارفیکس را بدون محدودیت و در هر مکانی می توان انجام داد. برای بارفیکس خوابیده در منزل کافیست یک میله نصب کنید.

در دسترس بودن میله بارفیکس از جمله عواملی است که سبب محبوبیت این حرکات در بین طرفداران ورزش شده است. اما بارفیکس خوابیده چیست؟ این ورزش یکی از انواع حرکات بارفیکس است که به صورت خوابیده انجام می‌شود. در ادامه مقاله به معرفی بیشتر بارفیکس دراز کشیده و فواید آن بر روی عضلات می‌پردازیم، پس با ما همراه باشید.

تفاوت میله بارفیکس خوابیده با میله بارفیکس

به طور کلی میله‌ای که ورزشکاران از آن برای انجام حرکات بارفیکس استفاده می‌کنند دو نوع دارد، یکی میله بارفیکس خانگی و دیگری میله بارفیکس باشگاهی. تفاوت عمده این دو نوع میله بارفیکس در جنس آنها است. میله بارفیکس خانگی معمولا از جنس آهن با روکش استیل است اما نوع باشگاهی میله بارفیکس از جنس فولاد می‌باشد.

اگر میخواهید چند حرکت بارفیکس که میتوانید در خانه انجام دهید را یاد بگیرید به مقاله فواید بارفیکس مراجعه کنید.

آموزش بارفیکس خوابیده

یک نوع دیگر از بافیکس با مچ برعکس انجام میشود. برای آشنایی با این روش مقاله بارفیکس دست برعکس را بخوانید.

میله بارفیکس خانگی در چهارچوب در نصب می شود. نکته مهم هنگام نصب میله بارفیکس خانگی این است که، میله بارفیکس باید کاملا در جای خود که معمولا چهارچوب در است، محکم شود تا در حین انجام حرکات بارفیکس شل و یا کنده نشود، زیرا کنده شدن میله بارفیکس در حین انجام حرکات آسیب زیادی به فرد وارد می کند.

از میله بارفیکس خانگی می‌توان برای انجام انواع حرکات بارفیکس از جمله بارفیکس ساده، بارفیکس با حرکت پاها، بارفیکس با خم کردن زانو و… استفاده کرد. اما میله‌ای که برای انجام حرکت بارفیکس خوابیده از آن استفاده می کنند، کمی متفاوت با میله‌ای است که از آن برای انجام دیگر حرکات بارفیکس استفاده می شود.

برای انجام بارفیکس خوابیده با اسمیت از میله‌ای با قابلیت تنظیم ارتفاع به نام میله اسمیت استفاده می شود. در حالت استاندارد باید ارتفاع این میله برای بارفیکس خوابیده طوری تنظیم شود که کمی بیشتر از کمر فردی باشد که می خواهد از آن استفاده کند. نکته مهم استقامت این میله است زیرا فرد با کمک این میله باید وزن بدن خود را به بالا بکشد.

اگر می‌خواهید در خانه ورزش کنید، مقاله حرکات فیتنس بانوان در باشگاه و خانه حرکات خوبی را به شما آموزش می‌دهد.

آموزش نحوه صحیح انجام بارفیکس خوابیده

حرکات بارفیکس برخلاف ظاهرشان، حرکات بسیار سختی هستند. این حرکات انرژی زیادی می خواهند و نیازمند داشتن بدن قوی می باشند. به خصوص قدرت بازوها تاثیر زیادی در انجام این حرکات دارد چرا که اساس کار حرکات بارفیکس به چالش کشیدن بدن در مقابل نیرو جاذبه زمین است.

انجام حرکات بارفیکس هم قوانین و قواعد خاص خود را دارد، که در صورت انجام صحیح این حرکات می توانند تاثیرات مثبتی بر روی عضلات بگذارند. در ادامه می خواهیم با نحوه صحیح انجام حرکت بارفیکس خوابیده آشنا شویم. برای انجام این حرکت نیازمند به یک میله بارفیکس با ارتفاق کم هستید، به طور معمول گفته می شود که بهتر است ارتفاع میله کمی بیشتر از ارتفاع کمر فرد باشد.

برای انجام حرکت بارفیکس خوابیده فرد باید زیر میله بارفیکس به طور صاف روی زمین قرار بگیرد. با دست از میله بارفیکس آویزان شود. در این مرحله فرد باید با نیرو دستهایش بدنش را به سمت بالا بکشد، البته باید توجه داشته باشید که پاها از روی زمین بلند نشود. بهتر است بگوییم در حرکت بارفیکس خوابیده فقط قسمت بالا تنه باید به سمت بالا کشیده شود. و بعد از این مرحله فرد دوباره به آرامی و کنترل شده به حالت قبل (صاف روی زمین) باز می‌گردد. عضلات درگیر در بارفیکس خوابیده بیشتر عضلات بالا تنه هستند که در ادامه در هر حرکت به آنها اشاره خواهیم کرد.

بارفیکس خوابیده را می‌توان با استفاده از تجهیزات مختلفی مانند میله بارفیکس، دار حلقه یا حتی صندلی انجام داد. در ادامه به معرفی انواع حرکات بارفیکس خوابیده می‌پردازیم.

اگر تفاوت بین ورزش ایروبیک و بدنسازی را نمی‌دانید پیشنهاد می‌کنیم مقاله ایروبیک بهتر است یا بدنسازی را مطالعه نمایید.

روش صحیح بارفیکس خوابیده

انواع حرکات بارفیکس خوابیده

  • بارفیکس خوابیده دست باز به عرض شانه

این حرکت ساده‌ترین نوع بارفیکس خوابیده است. برای انجام این حرکت، به پشت روی زمین دراز بکشید و دستان خود را به اندازه عرض شانه باز کنید. سپس بدن خود را بالا بکشید تا چانه شما بالای میله بارفیکس قرار گیرد. به آرامی بدن خود را پایین بیاورید تا به حالت اولیه بازگردید.

  • بارفیکس خوابیده با دستان باز بیشتر از عرض شانه

این حرکت باعث تمرکز بیشتر بر عضلات زیربغل می‌شود. برای انجام این حرکت، دستان خود را بیش از عرض شانه باز کنید. سپس بدن خود را بالا بکشید تا چانه شما بالای میله بارفیکس قرار گیرد. به آرامی بدن خود را پایین بیاورید تا به حالت اولیه بازگردید.

  •  بارفیکس خوابیده با دستان به عرض کمتر از شانه

این حرکت باعث تمرکز بیشتر بر عضلات پشت می‌شود. برای انجام این حرکت، دستان خود را کمتر از عرض شانه باز کنید و خود را بالا بکشید و بعد از یک مکث کوتاه به حالت اولیه برگردید.

انواع بارفیکس خوابیده

  • بارفیکس خوابیده با پاهای بالا

این حرکت باعث افزایش دشواری حرکت می‌شود. برای انجام این حرکت، پاهای خود را هم همراه بالا تنه بالا بیاورید و سپس روی زمین قرار دهید.

  • بارفیکس خوابیده با وزنه

برای افزایش دشواری حرکت، می‌توانید از وزنه استفاده کنید. برای انجام این حرکت، یک وزنه را روی قفسه سینه خود قرار دهید و مانند قبل حرکت را انجام دهید.

  • بارفیکس استرالیایی دست باز 

بارفیکس خوابیده استرالیایی نیز یکی از حرکاتی است که خوابیده انجام می‌شود. زیر میله دراز بکشید و میله را با بازوهای صاف یک تا دو وجب بیشتر از عرض شانه بگیرید. پشت کمر ، باسن و پاشنه پا باید در یک خط مستقیم باشند و نباید خم شوند. آرنج ها را خم کنید تا جایی که قفسه سینه‌تان به میله نزدیک شود و بعد از یک مکث به حالت اولیه برگردید. حرکت را به آرامی و با تمرکز انجام دهید.

حرکات بارفیکس خوابیده

فواید بارفیکس خوابیده بر روی عضلات

انواع حرکات بارفیکس نظیر بارفیکس خوابیده از جمله حرکات ورزشی هستند که برای تناسب اندام و تقویت عضلات بالاتنه، مانند عضلات بازو، سینه و حتی سرشانه استفاده می شوند. از جمله فواید این حرکات این است که با وزن بدن انجام می شوند و نیاز به ابزار تخصصی ندارند.

بارفیکس خوابیده که یکی از انواع حرکات بارفیکس هست، مانند دیگر حرکات بارفیکس تاثیر زیادی در چربی سوزی دارد. علاوه بر همه اینها مشکلات کمر نظیر درد کمر و گودی کمر، که به سبب تغیر سبک زندگی و پشت میز نشستن های پی در پی، بیشتر افراد با آن درگیرند و از آن رنج میبرند، با ورزش منظم و انجام صحیح حرکاتی نظیر حرکات بارفیکس حل می‌شوند.

برخی سوالات رایج :

میله بارفیکس خوابیده چه خصوصیاتی دارد؟

برای انجام بارفیکس خوابیده با اسمیت از میله‌ای با قابلیت تنظیم ارتفاع به نام میله اسمیت استفاده می شود. در حالت استاندارد باید ارتفاع این میله برای بارفیکس خوابیده طوری تنظیم شود که کمی بیشتر از کمر فردی باشد که می خواهد از آن استفاده کند. نکته مهم استقامت این میله است زیرا فرد با کمک این میله باید وزن بدن خود را به بالا بکشد.

روش صحیح انجام بارفیکس خوابیده چگونه است؟

برای انجام حرکت بارفیکس خوابیده فرد باید زیر میله بارفیکس به طور صاف روی زمین قرار بگیرد. با دست از میله بارفیکس آویزان شود. در این مرحله فرد باید با نیرو دستهایش بدنش را به سمت بالا بکشد، البته باید توجه داشته باشید که پاها از روی زمین بلند نشود. بهتر است بگوییم در حرکت بارفیکس خوابیده فقط قسمت بالا تنه باید به سمت بالا کشیده شود. و بعد از این مرحله فرد دوباره به آرامی و کنترل شده به حالت قبل (صاف روی زمین) باز می‌گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا