مقالاتورزشی

ایروبیک بهتر است یا بدنسازی؟ کدام را انتخاب کنیم؟

ایروبیک بهتر است یا بدنسازی؟ آیا ایروبیک لاغر میکند؟ این سؤالی است که خیلی از افراد برای کاهش وزن یا تناسب اندام خود از ما می پرسند. در این مقاله طبق توضیحاتی که خواهیم داد به جواب های جالبی دست پیدا خواهید کرد. با ما همراه باشید.

ورزش ایروبیک ورزشی کاملا هوازی است و این یعنی در هنگام انجام این ورزش تحرک زیاد است و بدن به اکسیژن زیادی نیاز پیدا می کند که همگام با افزایش ضربان قلب و افزایش میزان خونرسانی به چربی سوزی بیشتر هم کمک می کند.

بدنسازی نیز در مقابل ورزشی است که افراد به کمک آن سعی در عضله سازی دارند و برای این منظور باید چربی های بدن به میزان کافی سوخته باشند تا بدن تناسب اندام کافی و زیبایی پیدا کند، ضمن اینکه طبق تحقیقات علمی بین 50 تا 90 کالری انرژی بیشتری برای هر پوند افزایش وزن سوخته می شود و این یعنی اگر تمرینات بدنسازی به دقت و با نظارت کامل مربی انجام شوند، چربی سوزی خوبی اتفاق می افتد.

همچنین باید توجه داشت که در 20 دقیقه تمرین ایروبیک با شدت متوسط، اکثر انرژی از سوختن کربوهیدرات حاصل می شود تا قند خون بدن نیز تنظیم گردد و در تمرینات 45 دقیقه از چربی بدن نیز استفاده می شود، اما در بدنسازی تمرکز اولیه روی سوزاندن چربی است چون بدن به انرژی بسیار بیشتری نیاز داشته و سوختن چربی نسبت به کربوهیدرات انرژی بیشتری دارد.

شاید پرسیدن این سؤال که ایروبیک بهتر است یا بدنسازی چندان درست نباشد و با توجه به توضیحاتی که داده شد نمی توان دقیقا گفت که کدام یک نسبت به دیگری برتری دارد و بیشتر به هدف شما از انجام این دو ورزش بستگی خواهد داشت.

ایروبیک بهتره یا بدنسازی

برای لاغری ایروبیک بهتر است یا بدنسازی؟

ورزش ایروبیک و کاهش وزن: اگر شما قصد دارید به تناسب اندام برسید و دچار افزایش وزن ناشی از تجمع چربی در بدن نگردید و در عین حال برای انجام ورزش کمتر با مشکل مواجه شوید، ورزش ایروبیک برای لاغری بهتر است. چرا که اصلا لازم نیست افراد در باشگاه حضور داشته باشند و در منزل نیز کاملا امکان پذیر است و حتی برای انجام آن نیاز به خرید تجهیزات خاصی هم نیست و بسیار کم هزینه است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ورزش ایروبیک پیشنهاد می شود مقاله ایروبیک چیست را مطالعه کنید که در آن بطور مفصل به معرفی ورزش ایروبیک پرداخته شده است.

لذا با این نوع هدف در جواب سؤال شما که ایروبیک بهتر است یا بدنسازی باید پاسخ داد که ایروبیک بهتر است. اما اگر هدف شما این است که به عضله سازی هم بپردازید می توانید با بدنسازی سریعتر به نتیجه برسید و به همین دلیل در پاسخ به سوال لاغری با دستگاه بهتر است یا ایروبیک باید بگوییم قطعا لاغری با دستگاه بهتر است و سریعتر نتیجه می گیرید.

البته این مورد را نیز بخاطر داشته باشید که رفتن به باشگاه مستلزم داشتن زمان کافیست و اگر هم قصد داشته باشید در خانه انجام دهید حداقل به تردمیل، دستگاه دوچرخه یا مشابه آنها نیاز دارید و ورزش پر هزینه تری محسوب می شود.

در کل جامعه ورزشی و دانشمندانی که در این حیطه فعالیت دارند برای راحتی کار ورزشکاران و علاقه مندان تصمیم به ایجاد وزشی به نام ایروبیک فیتنس گرفته اند که ترکیبی از ایروبیک و بدنسازی است و در آن ایروبیک با وزنه انجام می شود. با انجام ایروبیک فیتنس پاسخ سوال ایروبیک یا فیتنس برای لاغری، این است که هر دو این ورزش ها تکمیل کننده اثرات یکدیگر هستند و برتری خاصی بین این دو به چشم نمی خورد.

پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره حرکات فیتنس در خانه را بخوانید.

برای لاغری بدنسازی بهتره یا ایروبیک

به همین دلیل توصیه می شود برای داشتن تناسب اندام و بدنی عضلانی و ماهیچه ای، ابتدا با وزنه کار کنید چون انرژی زیادی دارید و می توانید وزنه های بیشتری هم بزنید و سپس به سراغ ایروبیک بروید که چون ماهیچه ها مقداری خسته هستند و ایروبیک نیز شدت زیادی ندارد، احتمال آسیب دیدن ماهیچه ها نیز حذف شده و بدن با شدت کمتر به کار خود ادامه می دهد.

از طرفی هم چون ذخیره کربوهیدراتی در طی تمرینات با وزنه سوزانده شده بدن هنگام انجام بهترین حرکات ایروبیک به سراغ سوزاندن چربی ها می رود و در نهایت نتیجه ایده‌­آلی را رقم خواهد زد. پس ایروبیک بهتر است یا بدنسازی؟ باید بگوییم هیچ کدام و به هر دو به صورت ترکیبی در قالب ورزش ایروبیک فیتنس نیاز دارید. ترکیبی از این دو بهترین نتیجه را خواهد داشت.

برای لاغری ایروبیک بهتره یا بدنسازی

ایروبیک بهتر است یا پیلاتس؟

تا اینجا به سؤال ایروبیک بهتر است یا بدنسازی پاسخ دادیم و کاملا با ماهیت ورزش ایروبیک نیز آشنا شدید اما بین ایروبیک و پیلاتس کدام یک بهتر است؟ پیلاتس ورزشی است که سبب آرامش ذهنی و بدنی و افزایش قدرت و استقامت کلیه عضلات بدن می شود و تمامی عضلات درگیر هستند.

آگاهی ذهن نسبت به بدن را افزایش داده و به کاهش استرس کمک می کند و به خوش فرم شدن و ماندن عضلات بدن کمک زیادی خواهد کرد و حتی برای مفاصل نیز خوب است و محدودیت سنی و شرایطی خاصی ندارد که این موارد از فواید ایروبیک به حساب می‌آید. پس اگر هدف شما رسیدن به چنین شرایطی است پیلاتس برای شما بهتر است اما اگر قصد لاغری با ورزش دارید پیلاتس نمی تواند به شما کمک چندانی کند و بهتر است که حتما ایروبیک را انتخاب کنید.

باز هم توصیه می کنیم اگر هدف شما چربی سوزی و عضله سازی است و بین سه ورزش ایروبیک، پیلاتس و بدنسازی مردد هستید، پیلاتس قطعا مناسب نیست و بین ایروبیک بهتر است یا بدنسازی توصیه می کنیم که هر دو روش را به شیوه گفته شده انجام دهید.

ایروبیک یا بدنسازی برای لاغری

اما اگر هدف شما رسیدن به آرامش ذهنی و بدنی و افزایش قدرت عضلات مخصوصا عضلات بزرگ باشد و کلا اهدافی بجز کاهش وزن دارید ورزش پیلاتس بهترین گزینه است.

وقتی از خانم ها می پرسند ایروبیک بهتر است یا بدنسازی تا کاهش وزن پیدا کنید و بدنی عضلانی داشته باشید می گویند که ایروبیک بهتر است چون با بدنسازی مثل آقایان افزایش عضله پیدا نمی کنیم پس ورزشی کم هزینه تر هر چند با سرعت اثربخشی کمتر را انتخاب می کنیم.

بانوان عزیز باید بدانند که تفاوت های هورمونی باعث می شود که آقایان افزایش حجم عضله بیشتر و سریعتری پیدا کنند و این موضوع برای خانم ها بیشتر طول می کشد. اما باز هم صرف نظر از جنسیت جواب ما به سؤال ایروبیک بهتر است یا بدنسازی این است که هیچ کدام را حذف نکنید و هر دو را با یکدیگر انجام دهید.

برخی از سوالات رایج

تفاوت ایروبیک و بدنسازی چیست؟

در هنگام انجام ورزش ایروبیک تحرک زیاد است و با افزایش ضربان قلب و افزایش میزان خونرسانی به چربی سوزی بیشتر هم کمک می کند. در بدنسازی نیز باید چربی های بدن به میزان کافی سوخته باشند تا بدن تناسب اندام کافی و زیبایی پیدا کند.

برای لاغری ایروبیک بهتر است یا بدنسازی؟

باید بگوییم هیچ کدام و به هر دو به صورت ترکیبی در قالب ورزش ایروبیک فیتنس نیاز دارید. ترکیبی از این دو بهترین نتیجه را خواهد داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا