مقالات

کفش مناسب پیاده روی + راهنمای خرید + تفاوت کفش رانینگ و کفش ترینینگ

آیا اهل پیاده روی یا دویدن هستید؟ آیا اهل تمرینات ورزشی یا باشگاه رفتن هستید؟ کفش مناسب پیاده روی دارید؟ کفش مناسب تمرین چه طور؟ از مشخصات این کفش ها اطلاع دارید؟ می خواهیم به شما کمک کنیم تا هنگام دویدن یا پیاده روی و تمرین ورزشی به سلامتی خود آسیب نزنید.

اولین نکته ی با اهمیت این است که نباید از کفش رانینگ برای تمرین ورزشی و همچنین بالعکس از کفش ترینینگ برای پیاده روی استفاده کرد. ولی چرا؟ کفش های رانینگ و ترینینگ تفاوت هایی دارند و با توجه به این تفاوت ها نمی توان از آن ها به جای یکدیگر استفاده کرد. در ادامه به این تفاوت ها خواهیم پرداخت. کتانی رانینگ چیست؟ چه کفشی برای پیاده روی مناسب است ؟

کفش رانینگ

کفش رانینگ چیست؟ اگر قصد دویدن دارید کفش مخصوص دویدن بخرید(کفش رانینگ). کفش رانینگ، کفش مناسب پیاده روی، دویدن و همچنین فعالیت های روزانه است.

مشخصات کفش ترینینگ

کفش ترینینگ

کفش ترینینگ نوع دیگری از کفش های ورزشی است که راحتی کامل را هنگام انجام تمرین های ورزشی برای ورزشکاران فراهم می کند. در تمرین های ورزشی، پا نیاز دارد تا به جهات مختلف بچرخد. از مشخصات کفش ترینینگ تمرکز بر دو طرف کفش است.

شما می توانید از این کفش برای تمرین های ورزشی استفاده کنید ایروبیک کار کنید، وزنه بزنید و بدنسازی کار کنید، درکلاس های ورزشی شرکت کنید، اما توجه داشته باشید این کفش به هیچ عنوان کفش مناسب پیاده روی و دویدن نمی باشد پس در استفاده از آن دقت کنید.

تفاوت کفش پیاده روی و دویدن

تفاوت در مشخصات کفش رانینگ و کفش ترینینگ

اگر به دو کفش رانینگ و ترینینگ نگاه کنید تفاوت چندانی در مشخصات کفش مناسب پیاده روی (كفش رانينگ) و همچنین مشخصات کفش ترینینگ (کفش تمرین ورزشی) مشاهده نمی کنید. اما این کفش ها در منعطف بودن و ارتفاع پاشنه باهم تفاوت دارند. پس بیشتر دقت کنید. کفش های رانینگ دارای پاشنه ای با ارتفاع هستند.

کفش های ترینینگ یا تمرین صاف تر و همچنین منعطف تر هستند. کفش های ترینینگ محکم تر هستند و رویه ای ضخیم دارند. کفش های رانینگ سبک هستند و منافذ ورود هوا دارند. از دیگر مشخصات کفش مناسب پیاده روی (کفش رانینگ) نرمی است. ولی محکم بودن کف میانی از مشخصات کفش ترینینگ است.

کفش های پیاده روی

تفاوت کفش پیاده روی و دویدن

در قسمت قبلی، به صورت خلاصه، تفاوت کفش پیاده روی و ترینینگ را بیان کردیم. اما ممکن است برای شما این سؤال پیش بیاید که اگر قصد پیاده روی اصولی به صورت روزانه و تخصصی را داشته باشیم، آیا باید کفشی که دوندگان آن را خریداری می‌کنند را تهیه کنیم؟ برای آنکه به پاسخ سؤال خود برسید، توصیه می‌شود که به ادامه مطالب توجه کنید تا به صورت کامل با این موضوع آشنا شوید و به اشتباه کفش نامناسب خریداری نکنید.

 • ضربه گیری

اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که باید در تفاوت کفش پیاده روی و دویدن بدانید، این است که، کفش‌های مخصوص دویدن، مجهز به ضربه‌گیر هستند. دلیل این امر بسیار ساده است. معمولاً زمانی که شما اقدام به دویدن می‌کنید، پنجه‌های شما با حدود 3 برابر وزن خود به زمین برخورد می‌کند اما در مورد پیاده روی، این عدد به 1.5 برابر وزن شما کاهش می‌یابد. برای خرید کفش پیاده روی مردانه می توانید به بخش مربوطه در سایت فرین مراجعه کنید.

اگر کفش مخصوص دویدن، دارای ضربه‌گیر نباشد، پس از مدت کوتاهی، موجب خستگی و فشار زیاد به پاهای شما خواهد شد. این اتفاق موجب می‌شود که در هنگام دویدن، هرگز لذتی از ورزش کردن نبرید و در بلند مدت، موجب آسیب به قلب دوم شما خواهد شد.

کفش ورزشی پیاده روی

نکته مهمی در این زمینه وجود دارد که دانستن آن خالی از لطف نیست. همواره وجود ضربه‌گیر در کفش مخصوص دویدن، با افزایش وزن آن، رابطه مستقیم دارد. این به معنی این است که اگر به دنبال کفش مخصوص دویدن با ضربه‌گیر خیلی خوب هستید، باید کفشی با وزن سنگین‌تری را بخرید که باز هم ممکن است برای شما مشکل آفرین باشد.

پس توجه کنید که اگر قصد پیاده‌روی طولانی مدت را دارید، کفشی را انتخاب کنید که سبک بوده و در عین حال دارای ضربه‌گیر با ارتفاع کمی باشد تا فشاری به عضلات پاهای شما وارد نشود. این نوع کفش‌ها دارای قیمت بالاتری به نسبت کفش‌های مخصوص پیاده روی هستند.

 • پاشنه فلر

پاشنه فلر به این معنی است که، در قسمت بالا پاشنه نازک است و زمانی که به سمت پایین می‌آید پهن می‌شود. معمولاً کفش‌های مخصوص دویدن، دارای پاشنه فلر هستند. بر اساس تحقیقات انجام شده، اگر قصد این را دارید که پیاده روی مستمری را داشته باشید و در نهایت به تناسب اندام برسید، حتماً در هنگام خرید کفش، توجه کنید که دارای پاشنه فلر نباشد. راحتی، سبکی و نداشتن پاشنه فلر، از جمله ویژگی‌های مهم یک کفش مخصوص پیاده روی است.

 • انعطاف‌ پذیری

یکی از مهم‌ترین تفاوت کفش دویدن و پیاده روی ، انعطاف پذیری در نقاط مختلف آن است. زیرا کفش‌های مخصوص دویدن، در ناحیه پنجه دارای انعطاف بالایی هستند. دلیل اصلی وجود انعطاف در پنجه چنین کفش‌هایی، با پنجه فرود آمدن بر روی زمین در هنگام دویدن است. اگر کفش شما دارای انعطاف کافی در ناحیه پنجه نباشد، همواره پس از دویدن، احساس درد در پنجه را تجربه خواهید کرد.

تفاوت کفش دویدن و پیاده روی

کفش‌های مخصوص پیاده روی، دارای تفاوت‌هایی با کفش دویدن است. این نوع کفش‌ها دارای انعطاف بیشتری در قسمت پاشنه پا هستند. همواره توجه کنید که در پیاده روی، مرکز یا پاشنه پا، دچار فشار بیشتری می‌شود، پس بهتر است تا تفاوت کفش پیاده روی و دویدن را به خوبی بدانید. جهت کفش پیاده روی زنانه می توانید به “کفش پیاده روی زنانه ایرانی” مراجعه نمایید.

نکته مهمی که در هنگام خرید کفش های پیاده روی وجود دارد، این است که در ابتدا کفش را بپوشید و پنجه آن را به سمت زمین فشار دهید، این کار موجب خواهد شد تا بهتر متوجه شوید که کفش مورد انتخاب شما، برای پیاده روی مناسب‌تر است یا دویدن. همچنین اگر کفش دارای انعطاف بسیار پایینی بود، بدانید که دارای کیفیت پایینی است و اصلاً برای هیچ نوع فعالیت ورزشی مناسب نیست.

کتونی مناسب پیاده روی

 • ارتفاع پاشنه

حتماً توجه کنید که یکی دیگر از تفاوت کفش پیاده روی و دویدن، در ارتفاع پاشنه است. معمولاً کفش مخصوص دویدن، دارای ارتفاع پاشنه بیشتری است که حکم ضربه گیر را برای پنجه پا ایفا می‌کند. اما ارتفاع پاشنه در کفش‌های مخصوص پیاده روی، بسیار کم است و به اصطلاح تخت هستند.

نکته مهمی که در هنگام خرید کفش پیاده روی وجود دارد، این است که باید شیب کف کفش ورزشی پیاده روی حدود 4 میلیمتر باشد. معمولاً این عدد روی جعبه کفش حک شده است. شیب کف کفش، اختلاف بین ارتفاع ضربه‌گیر در پاشنه کفش و پنجه آن است.

چه کفشی مناسب پیاده روی است؟

برای خرید یک کفش مناسب پیاده روی باید علاوه بر توجه به عوامل وزن وزیره ی کفش، انعطاف و ارتفاع پاشنه به عوامل دیگری نیز توجه کرد. کفشی که می خرید باید پاشنه ای راحت داشته باشد. رویه ی کفش شما نباید به انگشتانتان فشار وارد کند. کفشی بخرید که پنجه هایتان در آن بتوانند تکان بخورند.

همچنین هنگام خرید کفش پیاده روی به گودی پای خود توجه کنید و در آخر از کفشی استفاده نکنید که سلامتی شما را به خطر بیندازد. پای شما قلب دوم شماست پس مواظب قلب دوم خود باشید و از کتونی مناسب پیاده روی استفاده کنید.

مشخصات بهترین کفش پیاده روی

قیمت کفش رانینگ و ترینینگ

اگر بخواهیم وارد بحث قیمت کفش (کفش رانینگ) و قیمت کفش ترینینگ شویم باید نگاهی اجمالی به مسئله ی قیمت بیندازیم. به طورکلی کفش ها بسته به مارک و برندی که دارند قیمت های متفاوتی دارند. برند های معروف روز دنیا مانند کفش های ورزشی نایک و کفش های ورزشی آدیداس بیشترین قیمت ها را دارند.

بالا بودن قیمت ها از فروش نمی کاهد، چون همواره کسانی هستند که پیرو خط برند ها حرکت می کنند و در هر شرایطی دوست دارند برند بخرند و برند بپوشند. در لیست قیمت کفش ترینینگ پایین ترین قیمت برای یک کفش خوب و با کیفیت حدود یک میلیون تومان است.

بیشترین قیمت در این لیست مبلغی نزدیک به 3 میلیون تومان می باشد. در لیست قیمت کفش مناسب پیاده روی (رانینگ) با 300 هزار تومان نیز می توان یک کفش ورزشی خوب خرید. بیشترین قیمت برای این نوع کفش ها مبلغی حدود دو میلیون تومان است. پس نتیجه می گیریم که کفش های رانینگ ارزان قیمت تر از کفش های ترینینگ هستند.

مشخصات کفش رانینگ

چه زمانی به فکر کفش نو باشیم؟

با توجه به قیمت کفش ترینینگ نمی توان خیلی به تعویض آن فکر کرد، ولی هر کفشی بعد از مدتی نیاز به تعویض دارد و دیگر قابل استفاده نیست.شاید یک کفش مناسب پیاده روی بخرید ولی بعد از مدتی آن کفش دیگر مناسب پیاده روی نیست. شاید کفش شما همچنان ظاهر خوبی دارد ولی بر اساس یک سری فاکتور های مربوط به تعویض کفش، دیگر مناسب پوشیدن نیست.

اگر کفش شما ساییدگی دارد یا پای شما را به درد می آورد بهتر است دیگر استفاده نشود، چون به درجه ی تعویض رسیده است. اگر از کفشی 600 ساعت استفاده کنید، این کفش دیگر فرسوده محسوب می شود چون میانه ی هر کفشی بعد از این مدت دیگر قابل استفاده نیست. اگر مجبور به تعویض کفش خود شدید، به دنبال مارک بودن کفش ها نروید، بر اساس بدنتان و فعالیت ورزشی که انجام خواهید داد تصمیم بگیرید.

توصیه های مهم در مورد کفش

اگر مثلا قصد خرید کفشی برای پیاده روی دارید، کاری به رنگ قیمت و شکل کفش نداشته باشید، به فروشنده بگویید یک کفش مناسب میخواهید. هنگام خرید، عجله نکنید اول کمی با کفش راه بروید اگر احساس راحتی کردید، آن را بخرید. بهتر است عصر ها به خرید کفش بروید، هنگام عصر پاهای شما در اندازه ی اصلی خود است.یک کفش مناسب پیاده روی برند حتماً و همیشه خوب نیست، پس همیشه مطیع برند نباشید.

قیمت کفش رانینگ

ضرورت خرید کفش پیاده روی (Running)

خرید کفش پیاده روی دخترانه و یا پسرانه با توجه به گزینه های زیادی که در بازار موجود است، کار ساده ای نیست. در مورد خرید کفش پیاده روی باید نکات زیادی را هنگام خرید در نظر داشته باشیم که بتوانیم بهترین گزینه ی پیش رو را انتخاب نمایید. ویژگی های کیفی مناسب، طرح، رنگ بندی، برند، مدل و… از جمله مواردی است که می توان به آن اشاره نمود. در این مقاله به بیان نکاتی برای راهنمایی خرید کفش پیاده روی می پردازیم که بتوانید با توجه به هزینه ای که برای خرید کفش در نظر گرفته اید، از نظر کارایی و کیفی هم گزینه ی مناسبی برای شما باشد.

ویژگی های مناسب جهت خرید کفش پیاده روی (Running)

 • وزن: وزن یک کفش از جمله ی مهم ترین ویژگی هایی است که باید بیشترین دقت را هنگام خرید کفش پیاده روی در نظر داشته باشید. کفش مناسب برای پیاده روی دخترانه و یا پسرانه باید وزنی بسیار سبک داشته باشد که بتوانید به راحتی گام بردارید. اکثر شرکت های سازنده ی کفش این موضوع را رعایت کرده اند و از موادی در ساخت کفش استفاده کرده اند که کمترین وزن را داشته باشد تا بتواند جزو گزینه های انتخابی شما برای خرید کفش پیاده روی قرار بگیرد. به طور مثال دارای رویه ای پارچه ای و یا ماده ی شیمیایی EVA در لایه ی میانی خود هستند که به کاهش وزن کفش کمک می کند.

راهنمای خرید کفش پیاده روی

 

 • تنفس: با افزایش فعالیت بدنی در طی پیاده روی، گردش خون در بدن و پاها افزایش یافته، و این امر سبب می شود که پاها عرق کنند. در انتخاب برای خرید کفش پیاده روی به این نکته توجه داشته باشید که باید در کفش تنفس به خوبی انجام بپذیرد تا با جریان داشتن هوا و خنک ماندن کفش، از عرق کردن پاها جلوگیری شود. این خصوصیت بیشتر در کفش هایی با رویه ی پارچه ای مشاهده می شود زیرا که الیاف پارچه ای هوا را بیشتر از خود عبور داده و خنک کنندگی بهتری نسبت به جنس رویه های دیگر دارد. در صورتی که تهویه ی مناسب هنگام عرق کردن وجود نداشته باشد ممکن است پاها دچار عفونت قارچی شوند.
 • انعطاف: در هنگام پیاده روی اهمیت انعطاف پذیر بودن کفش کاملا نمایان می شود. اگر انعطاف پذیری خوبی نداشته باشد باعث می شود که به مچ پا فشار وارد شود و سبب آسیب به مچ پا و یا بروز دردهایی در محل تاندون آشیل و یا عضلات پشت ساق پا در طی پیاده روی می شود. پیشنهاد می شود که برای سنجیدن انعطاف پذیری در هنگام خرید کفش پیاده روی، پاشنه ی کفش را در دست گرفته و پنجه را بر روی زمین گذاشته و آن را خم کنید تا بتوانید انعطاف آن را به راحتی بسنجید. جهت آگاهی از درمان آسیب های مچ پا ، مقالات مرتبط را مطالعه نمایید.
 • زیره ی کفش: زیره ی کفش از پلاستیک ساخته شده است که بتواند میزان ضربه ای را که به کفش در طی پیاده روی وارد می شود، به خود جذب کند و از انتقال آن به پا جلوگیری کند. سعی کنید هنگام خرید کفش پیاده روی، مدل و یا طرحی را انتخاب نمایید که زیره ی آن دارای قوسی مناسب با قسمت میانی پای شما باشد تا انتقال فشار از کفش به پاهای شما به حداقل میزان خود برسد. زیره در کفش دارای عاج است که نقش آن این است بر روی سطوح صاف، سُر نمی خورد. بعضی از عاج ها نیز ضد سایش اند که گزینه ی مناسبی برای خرید کفش پیاده روی محسوب می شوند.

خرید کفش پیاده روی ارزان

 

 • لایه ی میانی: این قسمت از کفش، نیروی ناشی از وزن شما را به سطح کفش منتقل می کند. این لایه در عین سبک بودن، باید تحمل فشار ناشی از نیروی وزن را داشته باشند. و نیز انتقال فشار از زیره ی کفش به پا را نیز تا حد زیادی بتواند کم کند.
 • طرح: طرح کفش مناسب برای پیاده روی باید به گونه ای باشد که پاشنه ی پا آزادی بیشتری در هنگام راه رفتن داشته باشد و نیز پنجه ی آن نسبت به کفش های معمولی، پهن تر باشد تا بر روی انگشتان پا فشار وارد نشود.
 • قالب: ممکن است برندهای مختلف، سایزشان کمی با یکدیگر تفاوت داشته باشد. مثلا اگر شما از کفش پیاده روی دخترانه سایز 37 استفاده می کنید، ممکن است برند دیگر، کمی برای شما تنگ و یا گشاد باشد. بنابراین هنگام خرید کفش پیاده روی، حتما سایز را به درستی انتخاب و در پای خود امتحان کنید.

راهنمای خرید کفش پیاده روی

قبل از خرید کفش پیاده روی، مطالب مربوط به ویژگی های کفش پیاده روی را با دقت مورد مطالعه قرار دهید تا بتوانید در میان تنوع موجود در بازار، انتخاب مناسب تری داشته باشید. قطعا بعد از این کار یک سری از موارد از لیست خرید حذف خواهند شد و کفش های کاربردی تری در لیست جای خواهند گرفت.

حال به بیان نکاتی برای راهنمای خرید کفش پیاده روی می پردازیم تا بتوانید با توجه به تنوع در قیمت کفش مناسب پیاده روی، انتخاب مناسب تری را از نظر اقتصادی داشته باشید. در ادامه ما را همراهی کنید.

 • در هنگام پا زدن کفش، اگر کفشی بند دار است، تمامی بندهای آن را ببندید و آن را گره بزنید بعد از آن در مورد راحتی کفش هنگام پیاده روی تصمیم بگیرید.
 • رویه ی کفش باید طوری باشد که به روی پای شما فشار وارد نکند و در آن احساس راحتی کنید.
 • امتحان کنید که بتوانید انگشتان پای خود را داخل کفش به خوبی حرکت دهید. باید کمی فاصله وجود داشته باشد زیرا در هنگام پیاده روی، به دلیل افزایش جریان خون، پاها کمی تورم پیدا می کنند.
 • حتما انعطاف پذیری آن را با قرار دادن پنجه بر روی زمین و خم کردن پاشنه­ ی پا تست کنید.
 • گودی میانه ی کف کفش باید حس حمایتی را ایجاد کند که دقیقا مناسب با گودی کف پای شما باشد.
 • هنگام امتحان کردن کفش، از جورابی با ضخامت مناسب استفاده کنید. این امر سبب می شود که اندازه ی واقعی و مناسب پای شما در هنگام خرید کفش در نظر گرفته شود.
 • قیمت کفش مناسب پیاده روی نیز از مواردی است که باید به آن توجه داشت، برندهای معروف هزینه ی بیشتری دارند اما در این مورد هزینه کردن، کاملا اقتصادی است زیرا آسیب های ناشی از پیاده روی را به حداقل میزان خود می رساند. پس اگر به سلامت پاهایتان هنگام پیاده روی اهمیت می دهید، سعی کنید کفشی را انتخاب نمایید که عوارضی برای شما ایجاد نکند. باید این نکته را در نظر داشت که عوارض آن ممکن است در طولانی مدت خود را نشان دهد. پس خرید کفش پیاده روی ارزان در این مورد انتخاب مناسبی نیست. معمولا مارک های برندی مانند آدیداس قیمتی بالای 1 میلیون تومان دارند!

قیمت کفش مناسب پیاده روی

 • قبل از خرید کفش هر دو لنگه ی کفش را امتحان کنید.
 • افرادی که دارای کف پای صاف هستند بهتر است کفشی را انتخاب نمایند که لایه ی میانی آن سفت باشد تا بتوانند کنترل بیشتری را بر روی حرکات خود داشته باشند.
 • مکان مناسب برای انجام پیاده روی را در نظر داشته باشید. اگر پیاده روی خود را بر روی سطوح صاف می خواهید انجام دهید حتما عاجی که بر روی زیره قرار دارد را چک کنید. برای پیاده روی بر روی سطوحی مانند چمن و یا آسفالت نیز کفش را امتحان کنید.

اشتباهات رایج در زمان خرید کفش پیاده روی

 1. توجه به ظاهر کفش و بی اعتنایی به میزان راحتی پا در کفش
 2. خرید کفش  تنگ
 3. خرید کفش پیاده روی در صبح (بهترین زمان برای خرید کفش، عصر می باشد)
 4. خرید کفش صرفا از روی سایز و بدون پا زدن (زیرا همه ی برندها دقیقا یک سایز نیستند و ممکن است کمی با هم تفاوت داشته باشند)
 5. امتحان کردن کفش بدون جوراب

قیمت کفش ترینینگ

امروزه ورزش پیاده روی طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. این ورزش فواید زیادی برای سلامت بدن دارد و تنها آسیب احتمالی آن ناشی از انتخاب نادرست کفش مناسب برای پیاده روی می باشد. اگر درباره فواید پیاده روی به دنبال اطلاعات بیشتری هستید مطالعه مقاله “فواید پیاده روی طولانی” را به شما پیشنهاد می کنیم.

بنابر اهمیت این موضوع در این مقاله به بررسی ساختار یک کفش ورزشی و نکاتی برای راهنمای خرید کفش پیاده روی و همزمان قیمت به صرفه و اقتصادی و مناسب با پای شما پرداختیم. با مطالعه ی این مقاله می توانید انتخاب آگاهانه و کارآمدی داشته باشید.

برخی سوالات رایج

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا