رپورتاژ

اهمیت دوغاب ریزی در زیبایی سرویس بهداشتی

اگر در حال ساخت خانه خود هستید یا در زمینه ساخت‌وساز مشغول به فعالیت هستید، باید بدانید که دوغاب ریزی یکی از مهم‌ترین مراحل برای نصب کاشی و سرامیک است. همچنین اگر چندین سال است که از ساخت خانه شما می‌گذرد و دوغاب بین کاشی و سرامیک سرویس بهداشتی شما از بین رفته است، به این نکته توجه کنید که این مورد سبب نم زدگی در ساختمان می‌شود و تعمیر آن اهمیت زیادی دارد.

برای همین باید هرچه سریع‌تر دوغاب سرویس بهداشتی خود را ترمیم کنید. این کار خیلی پرهزینه نیست و قیمت رفع نم، بسیار بیشتر از ترمیم دوغاب است. شما می‌توانید خودتان هم این کار را انجام دهید. ما در این مقاله نحوه دوغاب ریزی و توضیحات مربوطه را در اختیار شما قرار داده‌ایم.

آموزش دوغاب ریزی سرویس بهداشتی

برای ترمیم دوغاب، پیش از شروع دوغاب ریزی کف سرویس بهداشتی، باید دوغاب قبلی کنده شود. شما می‌توانید با کمی صبر و حوصله این کار را انجام دهید. در ابتدا باید از یک ابزار نوک تیز کمک بگیرید تا بتوانید با احتیاط و بدون آسیب رسیدن به کاشی‌ها و توالت زمینی، همه دوغاب‌های قبلی را بتراشید.

پس از اینکه فضای بین کاشی‌ها را خالی کردید، باید به خوبی گرد و غبار بین کاشی‌ها را تمیز کنید. می‌توانید برای رفع گرد و غبار، از جاروبرقی کمک بگیرید. باید با حوصله ودقت فراوان بین تمام کاشی‌ها را دانه به دانه تمیز کنید. سپس باید یک اسفنج بزرگ بردارید، آن را زیر آب بگیرید تا کمی خیس شود.

دوغاب آماده برای کف دستشویی

پس از آن کف سرویس و محل‌های موردنظر دیگر را به خوبی با آن تمیز کنید. در این مرحله به هیچ عنوان نباید برای پاک کردن گرد و غبار از لابه‌لای کاشی‌ها، از شلنگ و آب فراوان استفاده کنید. چراکه ممکن است آب به زیر کاشی‌ها نفوذ پیدا کند.

برای دوغاب ریزی اولیه نیز باید یک روز از اتمام کار نصب کاشی یا موزاییک گذشته باشد. سپس باید فضای بین آن‌ها حسابی تمیز شود و مراحل دوغاب ریزی که در ادامه بیان می‌کنیم، انجام شود.

نحوه دوغاب ریزی کاشی سرویس بهداشتی

یکی از قدیمی‌ترین اجزای ملات دوغاب کاری، سیمان است. دوغاب کاری و بندکشی سرامیک به دو دسته کلی ملات ماسه‌ای و غیر ماسه‌ای تقسیم می‌شود. در مکان‌هایی که بیشتر در برابر رطوبت قرار دارند، برای استفاده از دوغاب، سیمان ماسه‌ای مناسب‌تر است. بنابراین این نوع دوغاب برای تهیه ملات بندکشی موزاییک‌کاری، بندکشی سرامیک و بندکشی کاشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ساختار اصلی دوغاب سیمان غیر ماسه‌ای و سیمان ماسه‌ای شبیه به هم است و تنها تفاوت آن‌ها (همان‌طور که از نامش پیداست) عدم وجود ماسه در سیمان غیر ماسه‌ای است.

به دلیل زیاد بودن خاصیت چسبندگی، استفاده از این ملات برای بندکشی دیوار و بندکشی کاشی دیوار کاربرد دارد.
برای تهیه دوغاب کاشی باید میزان مساوی گچ و پودر سنگ را به همراه مقداری آب، در یک سطل بریزید. میزان آب باید به‌گونه‌ای باشد که ملات نسبتا شل باشد و به‌راحتی فرم بگیرد.

دوغاب ریزی کف سرویس بهداشتی

برای انجام دوغاب ریزی کف سرویس بهداشتی، باید کار را از گوشه‌ترین قسمت سرویس بهداشتی و دورترین نقطه شروع کنید تا مجبور نشوید روی دوغاب تازه راه بروید. به کمک یک ماله یا شناور دوغاب، مواد را بردارید و روی کاشی قرار دهید. سپس به کمک ابزار و یا با دست، آن را به داخل خطوط میان کاشی‌ها هدایت کنید.

بهتر است حواستان باشد که همه دوغاب را یکباره روی تمام کاشی‌ها نریزید، چراکه ممکن است قبل از انتقال دوغاب به لابه‌لای کاشی، خشک شود.

هر قسمت را که دوغاب کشی کردید، ملات اضافه را به ظرف اصلی برگردانید. پس از اینکه هر قسمت تکمیل شد، باید منتظر بمانید تا دوغاب خشک شود و سپس با اسفنج مرطوب، محل را به‌درستی تمیز کنید. دوغاب اضافی را قبل از خشک‌شدن پاک کنید، چراکه تمیز شدن آن پس از گذشت زمان، به‌سختی انجام می‌شود.

مدت زمان خشک شدن دوغاب سیمان سفید

همچنین حواستان باشد که گوشه‌هایی مانند اطراف لوله فلاش تانک و یا پایه روشویی سنگی را فراموش نکنید، چرا که اگر ملات اضافه در این قسمت‌ها خشک شود، ظاهر زشتی را به سرویس بهداشتی شما می‌بخشد.. حتما در زمان دوغاب ریزی مراقب روشویی  به‌ویژه روشویی سنگی که حساسیت بالاتری دارد و فلاش تانک سرویس باشید؛ زیرا در غیر این صورت با کثیف شدن وسایل، جلوه سرویس بهداشتی شما خراب می‌شود.

مدت زمان خشک شدن دوغاب

بهتر است تا حداقل 12 ساعت پس از انجام دوغاب ریزی، از ریختن آب در محل بندکشی خودداری کنید. این میزان زمان، ایده‌آل‌ترین تایم است تا خیالتان از بابت دوغاب ریزی کف راحت شود و شکی باقی نماند. بهتر است بندکشی حمام یا دستشویی را در شب انجام دهید تا زمان کافی برای خشک‌شدن وجود داشته باشد. در نهایت باید یک بار دیگر با دستمال خیس، کل سطح حمام و دستشویی را تمیز کنید. البته حتما آب اضافی دستمال را بگیرید و با یک رطوبت کم، این کار را به‌آرامی انجام دهید. نیاز نیست از سیم ظرف‌شویی یا اسکاچ استفاده کنید.

طرز تهیه دوغاب برای کف دستشویی

دو نوع دوغاب برای شما قابل استفاده است. یکی دوغاب آماده و دیگری دوغاب ساختنی. استفاده از دوغاب آماده کار بسیار ساده‌ای است. تهیه دوغاب برای کف نیز خیلی پیچیده نیست. شما در ابتدا به یک ظرف بزرگ نیاز دارید تا مواد را در آن بریزید. سپس باتوجه‌به متراژ موردنظر، مقدار کافی از سیمان سفید را با پودر خاک سنگ مخلوط کنید. نسبت پودر سنگ و سیمان بسیار مهم است و بهتر است از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

در این مرحله باید آب را ذره ذره اضافه کنید تا به یک مخلوط غلیظ دست‌یابید و استحکام کافی را برای شما به ارمغان بیاورد. رنگ دوغاب کف دستشویی به دلیل وجود سیمان و پودر بندکشی، سفید است. اگر کاشی‌های نصب شده درون دستشویی شما رنگی‌ است، امکان استفاده از دوغاب آماده رنگی برای بندکشی سرامیک و کاشی را دارید. اصلا نگران این موضوع نباشید ما انواع دوغاب مورد نیاز شما در اختیارتان قرار می‌دهیم.

طرز استفاده از دوغاب آماده

به‌کارگیری دوغاب آماده برای کف دستشویی همان‌طور که گفته شد، بسیار ساده است. برای این که از دوغاب آماده استفاده کنید، کافی ا‌ست مقداری آب را به پودر بندکشی اضافه کنید تا خمیر شکل‌پذیری حاضر شود. نباید ملات خیلی سفت و یا شل باشد. سپس باید با استفاده از کاردک مواد را به درز بین کاشی‌ها بزنید و باقی‌مانده مواد را با استفاده از یک پارچه خشک، تمیز کنید.

دوغاب برای کف دستشویی

اهمیت دوغاب ریزی سرویس بهداشتی

دوغاب ریزی اهمیت بسیاری دارد؛ چرا که سبب پرکردن فاصله خالی مابین کاشی و سرامیک کف و دیوارها می‌شود و برای زیبایی آن‌ها موثر است. همچنین برای عایق‌بندی حمام و توالت بسیار کاربرد دارد. جنس این ماده به‌گونه‌ای است که مانع نفوذ آب در درز و پشت کاشی می‌شود و از مشکلاتی مانند نم زدگی جلوگیری می‌کند.

دوغاب پس از گذشت زمان و با شستشو از بین می‌رود و دیگر خاصیت قبل را ندارد. در این شرایط هر بار که سرویس بهداشتی را می‌شویید، باعث ورود رطوبت به فضای بین کاشی‌های کف می‌شوید. گاهی اوقات ممکن است با رشد قارچ و کپک در آنجا، رنگ دوغاب کف سرویس بهداشتی تغییر کند. در این شرایط با دوغاب ریزی مجدد، علاوه بر اینکه جلوی نفوذ رطوبت گرفته می‌شود، موجوداتی مانند قارچ و کپک‌های حمام و توالت که به دنبال رطوبت هستند نیز از بین می‌روند.

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم شما را با اهمیت دوغاب ریزی آشنا کنیم و مسائلی مانند تهیه دوغاب، نحوه دوغاب ریزی و مدت‌زمان خشک‌شدن آن را به شما آموزش دهیم. اگر می‌خواهید علاوه بر زیباتر شدن سرویس بهداشتی خود، از مشکلاتی مانند بروز نم نیز جلوگیری کنید، دوغاب ریزی به‌موقع را جدی بگیرید. بهتر است هنگام تهیه دوغاب به کیفیت آن توجه داشته باشید. ما بهترین دوغاب را به شما ارائه می‌دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا