مقالات

فواید ایروبیک، ورزش هوازی شناخته شده

فواید ایروبیک که در دسته ورزش های هوازی است در دنیای مدرن امروزی که بجز کار، فعالیت انسان ها کمتر شده مانند معجزه عمل می کند همانطور که در اواخر قرن 19 یعنی حدود دهه 70 میلادی به مانند انقلابی در سیر تحول مدرنیزه شدن زندگی مردم بود و با استقبال بسیار زیادی روبرو شد، ورزشی که دکتر کوپر را پدر این علم این ورزش می دانند.

با اینکه فواید ایروبیک با در نظر گرفتن بهترین حرکات ایروبیک از زمان پیدایش آن تاکنون ثابت شده است اما هنوز برخی سؤالات راجع به آن وجود دارد که پس از ذکر مزایای مختلف آن، به طور کامل به این موضوعات خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید تا ببینیم چرا انجام این ورزش برای تمامی سنین توصیه می شود.

فواید ایروبیک از لحاظ علمی ثابت شده است

 •  بهبود دستگاه قلبی – عروقی:

از فواید ورزش ایروبیک می توان به کاهش LDL (کلسترول بد) و افزایش HDL (کلسترول خوب) و همچنین پایین رفتن فشار خون اشاره کرد و به همین دلیل کاملا اثرات مثبتی روی دستگاه قلبی – عروقی دارد و حتی کسانی که با مشکل قلبی هم روبرو هستند طبق نظر دکتر خود می توانند چنین ورزشی را انجام دهند.

 •  متعادل کننده قند خون:

وقتی فعالیت ورزشی دارید، بدن به انرژی بیشتری نیاز دارد و طبیعتا ابتدا به سراغ منابع کربوهیدراتی خون که همان قند خون است می رود تا با تجزیه و کاهش آن، انرژی مورد نیاز بدن تأمین شود لذا با کاهش قند خون، هم برای دیابت مفید است و هم یک عامل پیشگیری برای افراد سالم است و این یکی از بهترین فواید ایروبیک محسوب می شود.

 •  کاهش درد کمر به شکل مزمن:

کسانی که درد کمر آنها به شکل مزمن باشد، می توانند با انجام ورزش هایی مثل ایروبیک و کاهش وزن، فشاری که از طرف بدن به این ناحیه وارد می شود را کمتر کنند و با تقویت عضلات درد کمتری حس کنند.

فواید ایروبیک به طور کلی

 •  تنظیم وزن و تثبیت آن:

از جمله فواید ایروبیک می توان به تسهیل فرایند کاهش وزن و مخصوصا تثبیت آن اشاره کرد اما اینکه عنوان می کنند آیا ایروبیک چاق می کند؟ خیر چنین ادعایی صحیح نیست و هیچ ورزشی چاق نمی کند بلکه طبق توصیه همه پزشکان، برای بهبود روند کاهش وزن و تثبیت آن، رژیم غذایی و ورزش باید در کنار هم باشند و هیچ کدام به تنهایی مفید نیست.

8 بهترین ورزش برای کاهش وزن | بهترین ورزش برای لاغری چیست؟
 •  تقویت ایمنی بدن:

از فواید ایروبیک و کلیه ورزش های هوازی و بی هوازی (غیر هوازی) تقویت دستگاه ایمنی بدن است چون ورزش کردن باعث افزایش ترشح ایمونوگلوبین و لنفوسیت های اختصاصی بدن شده و ظرفیت و قدرت سیستم ایمنی افزایش چشمگیری پیدا می کند.

 • بهبود عملکرد حافظه:

از جمله فواید ایروبیک نمی توان به عامل پیشگیری کننده از آلزایمر یا تحلیل بافت مغز اشاره کرد اما می توان با قطعیت گفت که این فرایند را به شدت کند می کند و این حاکی از اثرات بسیار مثبت و گسترده ورزش ایروبیک روی حافظه است.

 •  تناسب اندام:

تصور غلط خانم ها در مورد فواید ایروبیک به عنوان تناسب اندام این است که چون در بدن خانم ها تستوسترون ترشح نمی گردد پس هیچ موقع ورزش کردن باعث سفت شدن عضلات نمی شود و افزایش حجم مانند آقایان نخواهند داشت و برخی از ما سؤال می پرسند که آیا ایروبیک بدن را شل می کند؟ در جواب این دسته عزیزان باید بگوییم درست است که بخاطر ترشح هورمونی واکنش بدن خانم ها به ورزش متفاوت از آقایان است اما ورزش ایروبیک و کلیه ورزش ها در سفت شدن عضلات و فرم مناسب پیدا کردن بدن نقش بسزایی دارند. پیشنهاد می شود درباره برنامه رژیم چاقی رایگان بخوانید.

فواید ایروبیک در خانه

 •  افزایش قدرت عمومی بدن:

قدرت عمومی بدن با ورزش کردن مخصوصا ایروبیک بهبود پیدا می کند که این از فواید ایروبیک است چون با بهبود ترشح هورمون، ایمونوگلوبین و سفت شدن عضلات و حجیم شدن آنها قطعا قدرت عمومی بدن نیز افزایش پیدا می کند و دیگر نیاز نیست نگران دویدن چند دقیقه ای یا چند بار بالا و پایین رفتن از پله و افت شدید انرژی خود باشید.

 • مناسب تمامی سنین:

فواید ایروبیک محدود به سن یا جنسیت خاصی نیست و حتی کودکان نیز می توانند از این ورزش استفاده کنند فقط بیمارانی که مشکل مفاصل یا شدید تنفسی و قلبی دارند حتما باید زیر نظر پزشک باشند.

 • سادگی و دسترسی:

از جمله فواید ایروبیک می توان به ساده بودن انجام این ورزش و همچنین در دسترس بودن آن در همه جا اشاره کرد. حتی برای انجام چنین ورزشی لازم نیست حتما به باشگاه ورزشی خاصی بروید و در منزل و بدون نیاز به تجهیزات و دستگاه خاصی هم قابل انجام است.

8 بهترین ورزش برای کاهش وزن | بهترین ورزش برای لاغری چیست؟
 •  بهتر شدن خلق و خو:

از جمله مزایای ورزش هایی مثل ایروبیک این است که با افزایش سطح و غلظت ایروبیک، باعث بهبود خلق و خو و رفتار افراد می شوند و این را نمی توان انکار کرد.

 •  کاهش خطر سکته قلبی و مغزی:

ورزش هایی مثل ایروبیک چون در محیطی کاملا شاد انجام می شود و همچنین خطری برای افراد ندارند باعث کاهش استرس و افزایش شادابی افراد شده و در نتیجه سبب کاهش خطر وقوع سکته قلبی و مغزی و همچنین تنظیم ضربان قلب می شوند.

 • بدون ضرر:

شاید همه به دنبال پیدا کردن مضرات ایروبیک باشند اما همین که این ورزش ضرر یا خطری برای افراد ندارد را می توان جزء فواید این ورزش حساب کرد.

 فواید ایروبیک بر بدن
فواید ورزش ایروبیک برای بانوان

تا اینجا با مزایا و فواید ایروبیک به صورت کلی آشنا شدید، ورزشی که به آن کاردیو (Cardio) هم گفته می شود. در این مطلب عنوان کردیم که فواید ایروبیک برای بانوان نیز ثابت شده است و این برخلاف باور عمومی آنهاست که با ورزش کردن برخلاف آقایان فایده چندانی نصیب آنها نخواهد شد.

ارتباط پیاده روی و کلسترول: 5 تکنیک کاهش چربی خون با ورزش

حتی برخی معتقدند تا زمانی که با دستگاه کار نکنند فایده چندانی از این ورزش نخواهند برد که مطالعات علمی در ژورنال معتبر نشان می دهد که هیچ چیز مانند ورزش ایروبیک در کنار یک رژیم غذایی سالم و کنترل شده نمی تواند اثرات مثبت چشمگیری روی سلامت افراد داشته باشد و این یافته دقیقا برخلاف باور این دسته از عزیزان است.

توصیه می کنیم که هر ورزشی را شروع می کنید مثل ایروبیک، برای دست پیدا کردن به فواید ایروبیک آن را پیوسته انجام دهید و برنامه ورزشی برای خود تنظیم کنید که بتوانید طبق آن عمل کنید حتی اگر تعداد دفعات یا دقیقه های تمرین کردن شما کم باشد چون پیوستگی (معیاری از کیفیت) تأثیر بسیار بیشتر و بهتری از ساعات زیاد تمرین (معیاری از کمیت) دارد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

Call Now