مقالات

درمان آسیب های مچ پا ( Ankle fracture ) با این 5 روش

امروزه روش های مختلف درمان آسیب های مچ پا توسط پزشکان مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. همانطور که می دانید اکثر آسیب های مچ پا به دلیل انجام فعالیت های ورزشی ایجاد می شوند. از فعالیت هایی که ممکن است آسیب های مچ پا را به دنبال داشته باشند می توان به دویدن، پریدن و یا پیاده روی اشاره کرد.

یکی از آسیب های رایج مفصل مچ پا پیچ خوردگی آن می باشد. هنگامی که رباط های مفصل مچ پا در جهت نامناسب در معرض کشش قرار گیرند و فشار بیش از حد طبیعی به آن ها وارد می شود پیچ خوردگی اتفاق می افتد. در اثر پیچ خوردگی مچ پا ممکن است رباط ها از هم گسیخته شوند که این موضوع ممکن است جزئی بوده و یا با پارگی کامل همراه باشد.

در مراحل ابتدایی Ankle fracture، مفصل مچ پا باید از لحاظ فیزیکی بهبود یابد تا فرد قادر به انجام فعالیت های طبیعی خود باشد. روش های مختلفی جهت درمان آسیب های مچ پا وجود دارد که برخی از این روش ها شامل استفاده ترکیبی از داروهای ضد التهاب و یا استفاده از آتل جهت حفظ مفصل مچ پا آسیب دیده می باشند.

روش دیگر جهت درمان آسیب های مچ پا فیزیوتراپی است که هدف آن بازگشت قدرت به مفصل ها و اجرای تمرینات جهت بازگشت بدن به حالت طبیعی می باشد. هنگام Ankle fracture باید برخی از نکات نیز همواره رعایت شوند تا نتیجه مطلوب به دست آید از جمله این نکات می توان به استراحت کافی بیمار، انجام آرتروسکوپی مچ پا و اجرای عمل های جراحی برای مچ پا می باشد.

اطلاعاتی کامل و جامع در رابطه با آسیب های مچ پا

پیچ خوردگی مچ پا چیست؟

به عارضه و یا مشکلی که باعث آسیب دیدگی و یا پارگی بافت نرم و رباط های مچ پا می شود پیچ خوردگی مچ پا گفته می شود. در این حالت رباط جانبی بیش از دیگر رباط ها تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. رباط جانبی ساق پا شما شامل سه باند بافت به صورت همبند می باشد که استخوان نازک نی را به استخوان قاپ و استخوان پاشنه متصل می سازد. به باند قدرتمند از بافت همبند که باعث اتصال استخوان ها به یکدیگر می شود رباط گفته می شود.

درمان آسیب های مچ پا و پیچ خوردگی مچ پا

پیشگیری از چرخش شدید پا و یا مچ پا به سمت داخل از وظایف رباط جانبی می باشد، اما هنگامی که این حرکت شدید شود و رباط قادر به تحمل نیروی وارد شده به آن نباشد رباط دچار پارگی خواهد شد. در حقیقت به این وضعیت پیچ خوردگی مچ پا می گوییم که شدت آن می تواند جزئی باشد که باعث ایجاد درد اندک در ناحیه مچ پا می شود و یا ممکن است بسیار شدید باشد طوری که باعث پارگی کامل شده و با درد شدید در ناحیه مچ پا و ناتوانی قابل توجه همراه خواهد بود.

آشنایی با انواع پیچ خوردگی مچ پا

  • پیچ خوردگی خارجی مچ پا

در صورتی که کف پا به سمت داخل قرار گرفته باشد و چرخشی به سمت خارج داشته باشد پیچ خوردگی خارجی مچ پا ایجاد می شود و این مورد قسمت خارجی مچ پا آسیب خواهد دید.

  • پیچ خوردگی داخلی مچ پا

در صورتی که کف پا به سمت خارج قرار گرفته باشد و پا به سمت داخل دچار چرخش شود به پیچ خوردگی داخلی مچ پا دچار شده اید.

عضلات درگیر در پیاده روی کدامها هستند؟ 9 عضله درگیر در پیاده روی
  • پیچ خوردگی بالای مچ پا

در صورتی که رباطی که بین درشت نی و نازک نی که در انتهای تحتانی آن ها واقع شده است دچار پارگی شود به این آسیب مچ پا دچار شده اید. این آسیب مچ پا اغلب با درد در بخش جلویی مچ پا همراه خواهد بود.

روش های مختلف جهت تشخیص پارگی رباط مچ پا و یا پیچ خوردگی پا

جهت تشخیص پارگی رباط مچ پا، پزشک متخصص نواحی بیرونی و اطراف مچ پای شما و ناحیه ای که در آن درد احساس می کنید را لمس می کند. همچنین پزشک متخصص روی پا و مچ پای شما را به صورت دقیق مورد معاینه قرار خواهند داد. ممکن است معاینه فیزیکی که پزشک جهت تشخیص پارگی رباط مچ پا انجام می دهد اندکی دردناک باشد.

پزشک متخصص به آرامی اطراف مچ پای شما را لمس می کند تا متوجه شود که کدام رباط پای شما دچار پارگی و یا آسیب دیدگی شده است. دامنه حرکتی مچ پای شما جهت تشخیص پارگی رباط مچ پا نیز باید مورد بررسی قرار بگیرد.

تشخیص پارگی رباط مچ پا و یا پیچ خوردگی پا با استفاده از تست تصویر برداری

با استفاده از تست اشعه ایکس به یک تصویر از ساختارهای متراکم همچون استخوان دست خواهید یافت. گاهی اوقات ممکن است پزشک متخصص جهت تشخیص شکستگی و یا پارگی رباط مچ پا شما از شما بخواهد تا تست اشعه ایکس را انجام دهید. سپس پزشک متخصص Ankle fracture شما را آغاز خواهد کرد. در این بخش عکس پارگی رباط مچ پا را مشاهده خواهید نمود.

روش های مختلف درمان آسیب های مچ پا

تست اشعه ایکس به همراه فشار جهت تشخیص پارگی رباط مچ پای شما تست دیگری است که ممکن است پزشک متخصص از شما بخواهد. در صورتی این تصویر گرفته می شود که مچ پای شما از جهت های مختلف تحت فشار قرار گرفته باشد. این تست به شما کمک می کند تا تشخیص دهید آیا مچ پا به دلیل آسیب رباط به صورت غیر طبیعی حرکت می کند و پس از تشخیص علت Ankle fracture را آغاز نمایید.

تشخیص و درمان آسیب های مچ پا

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی

اگر پزشک متخصص به مصدومیت رباط ها با شدت زیاد، آسیب دیدن غضروف ها و یا استخوان های مفصل شک کند ممکن است جهت آغاز درمان آسیب های مچ پا از بیمار بخواهد تا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی را انجام دهد. دستور انجام این تست زمانی داده می شود که تورم و کبودی موجود در مچ پای شما بهبود یابد.

سونوگرافی

این تصویربرداری پزشک متخصص شما را مجاز می سازد تا همزمان با حرکت دادن پای شما، وضعیت رباط های مچ پای شما را مورد بررسی قرار دهد. این تصویربرداری جهت تعیین مقدار ثبات تامین شده توسط رباط و آغاز Ankle fracture می تواند کمک کننده باشد. پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره فواید و مضرات عقب عقب راه رفتن را بخوانید.

روش های مختلف درمان آسیب های مچ پا و درمان پیچ خوردگی مکرر پا

به طور کلی می توان گفت درمان پیچ خوردگی مکرر پا دارای سه اصل و پایه مهم است که از جمله این اصول می توان به کنترل، اجتناب و بازپروری اشاره کرد.

منظور از اصل کنترل جهت درمان آسیب های مچ پا، کنترل درد می باشد که از طریق سرما درمانی امکان پذیر می باشد. برای این منظور می توانید از یک کیسه پلاستیکی که دارای خرده های یخ پوشیده شده در پارچه کلفت استفاده کرد. می توانید این پلاستیک را روی پا خود قرار دهید تا با سرد کردن مچ پای شما درد را کاهش دهد.

این روش Ankle fracture زمانی موثر است که مچ پای شما دچار تورم شده باشد. پس از گذشت 1-2 هفته و بهبود یافتن تورم مچ پا می توانید با استفاده از یک حوله برقی و یا کیسه آب گرم جهت کاهش درد از گرمای موضعی استفاده نمایید. بخش دیگر کنترل درد برای درمان آسیب های مچ پا استفاده از داروهای ضد درد همچون استامینوفن و یا بروفن می باشد.

استفاده از پماد جهت درمان آسیب های مچ پا

منظور از اصل اجتناب در درمان آسیب های مچ پا دوری کردن از فعالیت هایی می باشد که باعث افزایش و یا شدت یافتن درد قوزک پا می شود. همچنین بهتر است از استفاده کفش های نامناسب همچون کفش های تنگ و یا گشاد، کفش پاشنه بلند و کشف دارای شکل های نامتعارف اجتناب کنید.

اصل بازپروری در درمان آسیب های مچ پا نیز شامل انجام حرکت های نرمشی مناسب می باشد. اساسی ترین و مهمترین روش درمان آسیب های مچ پا انجام نرمش هایی است که مناسب مچ پا باشند. با انجام این نرمش ها اغلب دو هدف را دنبال خواهیم کرد. هدف نخست کسب حداکثر انعطاف پذیری از طریق انجام نرمش های خاص می باشد و هدف دیگر تقویت عضلات ساق پا به منظور کسب حداکثر پایداری در مچ پا می باشد.

درمان پارگی رباط مچ پا در طب سنتی

همانطور که گفتیم یکی از آسیب های شایع و رایج مچ پا، پیچ خوردگی و یا پارگی رباط پا می باشد. روش های مختلفی برای درمان آسیب های مچ پا وجود دارد اما روش های درمان پیچ خوردگی مچ پا در منزل از دیگر روش ها بهتر خواهد بود. استفاده از روش های مختلف درمان آسیب های مچ پا و پارگی رباط مچ پا در طب سنتی تا حد قابل توجهی باعث کاهش علائم آن می شود.

7 مورد فواید و معایب! پیاده روی در شب

هرچند که درمان آسیب های مچ پا را به موقع آغاز کرده باشید اما باز هم ممکن است گاهی اوقات این درمان برای سه ماه طول بکشد. بیمارانی که در ناحیه مچ پای خود احساس درد شدید دارند ممکن است پس از گذشت شش ماه از شروع درمان آسیب های مچ پا هنوز هم درد را در این ناحیه از پای خود احساس کنند.

  • استراحت
  • یخ گذاشتن
  • استفاده از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی
  • عدم تحرک
  • استفاده از ارتوتیک
  • بستن مچ پا
  • درمان فیزیکی

روش هایی که در بالا به آن ها اشاره کردی از جمله روش های درمان آسیب های مچ پا در طب سنتی می باشد. از دیگر روش های غیر جراحی جهت درمان آسیب های مچ پا می توان به استفاده از انواع پمادها و یا درمان پیچ خوردگی مچ پا با گچ اشاره کرد. در صورتی که برای درمان آسیب های مچ پا نیاز به عمل جراحی داشته باشید هزینه جراحی رباط مچ پا پس از انجام معاینات توسط پزشک مشخص خواهد شد.

درمان پیچ خوردگی مچ پا با گچ

درمان پیچ خوردگی مچ پا با گچ، یکی دیگر از درمان ها برای پیچ خوردگی مچ پا می باشد. گچ گرفتی رایج ترین و مطمئن ترین راه برای درمان پیچ خوردگی مچ پا و یا قوزک پا است. اغلب شما با افرادی که به دلیل پیچ خوردگی پا خود را گچ گرفته اند مواجه شده اید و این یک امر جدید نیست. اما با وجود رایج بودن این روش ممکن است اطلاعات دقیقی در مورد آن نداشته باشید. در ادامه میخواهیم به توضیح بیشتر در مورد درمان پیج خوردگی مچ پا با گچ بپردازیم، پس برای آگاهی بیشتر با ما همراه باشید.

پزشک متخصص برای درمان افرادی که دچار پیج خوردگی مچ پا شده اند از نوعی گچ گرفتگی استفاده می کنند که به آن گچ کوتاه پا گفته می شود. اغلب راه رفتن با گچ کوتاه پا مشکلی ندارد مگر اینکه بنا به تشخیص پزشک معالج برای مدتی راه رفتن با پایی که گچ گرفته شده است، ممنوع شده باشد. از جمله مشکلات رایجی که در پی گچ گرفتن مچ پا ممکن است به وجود بیاید، آلودگی گچ است که برای جلوگیری از بروز آن می توان قسمت آزاد گچ را با جوراب پوشید.

بعد از گچ گرفتن مچ پا ممکن است به دلیل آسیب وارد شده به مچ پا و ورم پا در گچ احساس درد و یا کشیدگی داشته باشید، برای کمک به کاهش تورم می توان از راهکارهایی که در ادامه آمده است استفاده کنید.

یکی از روش های رایج بالا گرفتن قسمت گچ گرفته می باشد. بهتر است مچ پا را بعد از گچ گرفتن به مدت ۲۴ تا ۷۲ ساعت بالا نگه دارید. با قرار دادن یک بالش در زیر پای خود می توانید آن را بالاتر از سطح قلب خود نگه دارید.

حرکت دادن انگشتان پا هم علاوه بر جلوگیری از سفت و خشک شدن انگشتان، می تواند به کاهش ورم پا هم کمک کند.

درمان پیچ خوردگی مچ پا با گچ

پماد برای پیچ خوردگی مچ پا

دو نوع پماد برای پیچ خوردگی مچ پا وجود دارند که در طول مدت زمان بهبودی پیچ خوردگی پا می توان از آن ها استفاده کرد. نوع اول آن دارای کاپسایسین می باشد و باعث تحریک پوست شما می شود از این رو تا حد نسبتا کمی با سوزش پا همراه می باشد.

یک نوع دیگر پماد برای پیچ خوردگی مچ پا، ( پماد برای تسکین درد قوزک پا ) پمادهای دارای منتول و مواد آسپرین مانند می باشند که به عنوان مسکن درد شناخته می شوند. این پمادها نیز برای درمان آسیب های مچ پا از طریق افزایش جریان خون درد را تسکین می دهند. ترکیبات آسپرین مانند موجود در این پمادها نقش دردکش را دارند.

البته لازم به ذکر است که اسپری های کاهش دهنده درد مچ پا نسبت به پماد مخصوص پیچ خوردگی پا، تاثیرات بیشتری بر درمان آسیب های مچ پا دارند.

عمل جراحی پارگی رباط مچ پا

درمان آسیب های مچ پا با استفاده از جراحی به ندرت اتفاق می افتد. درمان آسیب های مچ پا با استفاده از جراحی تنها برای افرادی انجام می گیرد که روش های غیر جراحی برای درمان پارگی رباط مچ پا آن ها موثر واقع نشده باشد، البته جراحی برای افرادی که در صورت استفاده از روش های توانبخشی پس از گذشت چند ماه هنوز درد را در مچ پای خود احساس می کنند نیز توصیه می شود.

یکی از روش های درمان آسیب های مچ پا استفاده از آرتروسکوپی می باشد. در طول این عمل جراحی پزشک متخصص از دوربین کوچک که آرتروسکوپ نام دارد جهت مشاهده درون مفصل مچ پا استفاده می کند. همچنین پزشک برای حذف استخوان های کوچک و یا غضروف هایی که در مفصل گیر کرده اند از ابزارهای کوچک استفاده می کند.

عمل جراحی جهت درمان آسیب های مچ پا

یکی دیگر از روش های جراحی جهت درمان آسیب های مچ پا استفاده از بخیه برای ترمیم رباط پاره شده می باشد. گاهی اوقات پزشک متخصص یک بافت پیوندی که از دیگر رباط ها و یا تاندون ها در پا و یا اطراف آن بدست آمده است را جایگزین رباط آسیب دیده می کند.

18 آسیب شایع فوتبال + راههای جلوگیری

رگ به رگ شدن کف پا

در صورتی که رباط قوزک پا کشیده و یا پاره شود می توان گفت کف پا رگ به رگ شده است. اکثر افرادی که مچ پای آن ها به صورت مکرر پیچ می خورد با گذشت زمان به درد مفاصل مبتلا شوند. درمان آسیب های مچ پا و یا رگ به رگ شدن کف پا به صورت زودهنگام از بسیاری از مشکلات مچ پا پیشگیری می کنند. از دلایل مهم رگ به رگ شدن کف پا می توان به انجام حرکات سریع، انجام کارهای ساده همچون بیرون آمدن از رختخواب، اتفاق های ورزشی، افتادن در گودال و بالا و پایین رفتن از پله ها اشاره کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص آسیب زانو، می توانید مقاله آسیب زانو در فوتبال را مطالعه نمایید.

برخی از سوالات رایج:

کدام پماد برای پیچ خوردگی مچ پا مناسب است؟

دو نوع پماد برای پیچ خوردگی مچ پا وجود دارند که در طول مدت زمان بهبودی پیچ خوردگی پا می توان از آن ها استفاده کرد. نوع اول آن دارای کاپسایسین می باشد و باعث تحریک پوست شما می شود از این رو تا حد نسبتا کمی با سوزش پا همراه می باشد. یک نوع دیگ پماد برای پیچ خوردگی مچ پا، پمادهای دارای منتول و مواد آسپرین مانند می باشند که به عنوان مسکن درد شناخته می شوند. این پمادها نیز برای درمان آسیب های مچ پا از طریق افزایش جریان خون درد را تسکین می دهند.

رایج ترین آسیب های مچ پا چیست؟

یکی از آسیب های رایج مفصل مچ پا پیچ خوردگی آن می باشد. هنگامی که رباط های مفصل مچ پا در جهت نامناسب در معرض کشش قرار گیرند و فشار بیش از حد طبیعی به آن ها وارد می شود پیچ خوردگی اتفاق می افتد. در اثر پیچ خوردگی مچ پا ممکن است رباط ها از هم گسیخته شوند که این موضوع ممکن است جزئی بوده و یا با پارگی کامل همراه باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

Call Now